Обява

Свий
Няма добавени обяви.

"Въртене" на гуми- смяна на местата.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: "Въртене" на гуми- смяна на местата.

    Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
    Сподели де, какво стана, ти какво направи/не направи, смяташ ли че можеше и по- добре да реагираш...
    И тази тема ще Я пратим при другите.....Ще приема ,че въпроса е въпрос (ако не е "пързалка",може цяла тема с динамични случки да заформим)
    - През 94 или 95 преминавам по стената на яз. "Бистра"( посока Търговище-Разград) със "забранената от всички закони"скорост-150-160км с форд сиера и преди края на стената в колата се чу "гърмеж" и силни вибрации и удари от задна дясна част. Спирането продължи повече от 100м (подминах и уширението на отбивката). Решаващо е контрола на волана и плавното спиране( при високи скорости всеки е под напрежение и реакциите са по бързи). Гумата беше на парцали и джантата за нищо не ставаше.
    -Пак в тези години-спускане към Плевен (от към Ловеч) ,вали дъжд скорост 80-90 (Голф 1.6ТД) по двулентовия път и неочакван удар в предно дясно колело. Улучил съм правоъгълна "дупка" в асфалта. Гумата се "разборди" и 60-80 метра пързалка до пълно спиране в мантинелата (негодна гума,изкривена джанта,носач и полуоска). ("Пътната помощ" -УАЗ с колесар управляван от пенсионираният шеф на КАТ, забравил съм името ,но още съм благодарен на човека).
    Има още "приключения",но идеята беше,че ако водача не изпусне контрола над колата в паника, нещата не са толкова страшни (като при предна гума на камьон)

    Коментар


    • #32
      От: "Въртене" на гуми- смяна на местата.

      Не става дума за "пързаляне", напълно сериозно питах. Не че, с четене някой ще се научи, но е добре да знаем какво да очакваме, когато ни се случи. Пукането на предната или на задната гума беше по- трудно за овладяване на колата? Разликата в скоростта е явна, но все пак...
      Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

      Коментар


      • #33
        От: "Въртене" на гуми- смяна на местата.

        Размяната на гумите според мен има смисъл,ако се монтират 4 еднакви гуми-нови разбира се,и с ДОТ,не по-стар от 1 година.Идеята е да ги износим приблизително еднакво,преди да ги изхвърлим и 4-те наведнъж,и после монтираме пак 4 нови.Аз вече правя така,и съм много по-доволен и ми е и по-евтино и безопастно.Пробал съм и други системи всякакви,и по-трудния начин си научих урока-и глупостите съм ги правил не от безпаричие,а по-скоро от незнание...Гумите ги въртя задните отпред и обратно всяка пролет и есен,когато монтирам джантите с гумите за сезона.Ако ги кръстосам,ше се износват много повече,докато износването си направи профил спрямо мястото.Гърмят обикновено гуми,по-стари от 6-7 години,а и гумите с по-голям грайфер не "събират" пирони като галошите.Нямам случай на гръмнала гума,но поне 4-5 пъти при пропадане на предно или задно колело в огромни дупки,изведнъж излита въздуха от гумата,джантата евентуално малко пострада,но гумите оцеляват.Колата се овладява лесно,стига да не е човек в завой,и с много висока скорост.А и нарочно си избирам мааалко по-високопрофилни гуми.Обикновено ми стигат 8 гуми за 4 години,при годишен пробег около 15000 км.А колегите,които карат със старите отзад може лесно да се завъртят,защото ще имат различно сцепление на преден и заден мост,ако не са с 4х4.По-добре с нови 16" гуми например,отколкото с 19" втора употреба

        Коментар


        • #34
          От: "Въртене" на гуми- смяна на местата.

          Точно затова и аз въртя гумите на моите коли. Винаги купувам по 4 нови гуми, с еднакъв или доста близък DOT.
          HONDA CR-V I, 2000г., B20Z1

          Коментар


          • #35
            От: "Въртене" на гуми- смяна на местата.

            При пукането на гума всичко е много относително. Има фактори , които оказват влияние на поведението на автомобила, но мисля, че основния е височината на гумата. Два пъти съм пукал задна гума и не съм имал никакви проблеми с овладяване на ситуацията, като единия път скоростта беше малко над 140 км. Говоря за рязко спадане. Обаче гумите с които карам колата си са 195/55/15. Разликата във височината при напомпана гума и спукана е точно два пръста. Дори имах едни гуми Бричстоун Потенца, които бяха с толкова твърд борд, че без грам въздух в едната и напомпана на 2,5 атм. другата, не можеше да се разбере, коя е меката гума. Не съм пукал гуми на джиповете си, но при височина на борда от 15- 20 см. едва ли ще е толкова безобидно.
            Джипа, който карам в момента е със задвижване Quadra drive, т. е. е предимно на задно основния процент и при нужда раздава на предния мост. Обаче предните гуми са два пъти по износени от задните, като четирите гуми са еднакви, с еднакъв дот и равномерно износени по протектора. Ако някой ги беше въртял във времето, сега щях да имам четири еднакво износени гуми и няма да ми се товари неправилно куадрата.
            Ето една подробна статия за това, кое как, при различни ситуации на въртене на гумите: http://www.tirerack.com/tires/tirete....jsp?techid=43
            Suzuki Vitara 1.6 Avtomatic
            SSang Yong Kyron 2.0xdi
            Jeep Grand Cherokee WJ 2.7crd ; Jeep Grand Cherokee WК2 3.0crd

            Коментар


            • #36
              От: "Въртене" на гуми- смяна на местата.

              Първоначално публикуван от Slick Преглед на мнение
              Моя милост. Гръмна предна при над 120. Оттам по рефлекс биеш спирачка и става мазало. ...
              Дали можеш си спомни модела гума и размер?

              На по-висока скорост съм пукал само задна вредещайн quatrac 2, въобще не се усети до първия завой(спадна плавно), за мен точно това е разликата добра/лоша гума.

              Но пък явно зависи и каква дупка/ръб ще му се падне на човек
              байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
              Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
              Суперспам - спама на суперите

              Коментар


              • #37
                От: "Въртене" на гуми- смяна на местата.

                Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
                Не става дума за "пързаляне", напълно сериозно питах. Не че, с четене някой ще се научи, но е добре да знаем какво да очакваме, когато ни се случи. Пукането на предната или на задната гума беше по- трудно за овладяване на колата? Разликата в скоростта е явна, но все пак...
                При рязкото спадане на предната гума ще почуствате ударно "дръпване" в посока спуканата гума. (колегите правилно отчетоха ,че нископрофилната гума е по "безопасна" в тази ситуация)
                Проблема не е в усилието за удържане на посоката и нейната корекция,а в "изненадата"-звук,удар , дърпване на волана и последвалото "действие" на водача!
                Задната е по "безобидна".

                Коментар


                • #38
                  От: "Въртене" на гуми- смяна на местата.

                  Хм ... аз до сега изобщо не съм се разправял да въртя гуми

                  На алфата имах два чифта джанти с гуми и при смяна просто прибирах свалените някъде из склада на сянка, после изобщо не знам коя къде е била, т.е. предна ли е задна ли е.
                  И на харвито пак така, само дето нямам втори комплект джанти ми го карам в сервиза да ги сменят, пак без да имам и бегла представа коя къде е била.
                  Трета година карам едни и същи зимни гуми и не съм забелязал да са износени неправилно , летните ги смених тази година с нови та още не мога да кажа.

                  А колкото до спукани гуми, веднъж на магистралата Пловдив-София буса натоварен му се скъса вентила на задна гума ... ами ако не ни бяха махнали от изпреварваща кола сигурно щяхме да забележим, чак като се разпадне гумата, а тя не ставаше за нищо.
                  Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
                  И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
                  вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

                  Коментар


                  • #39
                    От: "Въртене" на гуми- смяна на местата.

                    Размяна на местата на предни и задни гуми,е добре според мен.
                    Мисля че натоварването е различно,и износването също.И са ме
                    учили,че нови гуми се слагат отпред.Но това беше, когато имаше
                    джип УАЗ и кола Жигула.Сега може да пише друго в учебниците.
                    Последно редактирано от georgipetkov64; 05-09-15, 22:05.
                    .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
                    Киа спортаж2000тди 98г
                    Ауди А3 1.9ТДИ
                    Каравана Аdria 390Q

                    Коментар


                    • #40
                      От: "Въртене" на гуми- смяна на местата.

                      Първоначално публикуван от DBRS Преглед на мнение
                      Дали можеш си спомни модела гума и размер?
                      За съжаление ... никакъв спомен. Даже не помня дали беше камерна /безкмерна. След подобно изживяване .. гумата не ми беше в приоритетите. Един човечец с една товарна фелиция зад нас, спря и беше по-уплашен от нас (гледал ни е от първи ред какви ги вършим) трепереха му краката направо, но ни помогна за което съм му блатодарен

                      Коментар


                      • #41
                        От: "Въртене" на гуми- смяна на местата.

                        Предна лява гума излетя заедно с джантата на спускането към Айтос (бяха се опитали да крадат гумите с джантите). При скорост около 70 км/ч и в завой (ляв)колата просто продължи напред (около 1,80 до ръба на асфалта), мина през банкета (около 80 см), хлътна в канавката под остър ъгъл, отплесна се от противоположния борд, като в канавката влезе и задницата, и после спряхме.
                        Като правихме огледа - натиснал съм спирачките още преди гумата да излезе от калника, т.е. в момента, в който джантата е излязла от шпилките. Никакво влияние на трите останали колела върху траекторията на движение - строго праволинейна по допирателната.
                        Пораженията - смачкан ляв калник (в задната част от излизането на гумата), подбита предна броня в дясно, разбита лагер-главина отпред, в дясно и изкривена геометрия на предно дясно колело. Вътре никакви поражения. Изтеглихме колата, сложихме резервната (три от четирите гайки се намериха на мястото на падането на колелото) и се прибрах на собствен ход без никакви проблеми.

                        P.S. Това беше със стария Rover 600 преди пет години.

                        P.P.S. Иначе гумите ги въртя според схемата дадена от Jeep. И ги въртя при смяна зимни/АТ (които ползвам за летни), без значение от изминатите километри.
                        Последно редактирано от Павлин Андреев; 06-09-15, 20:58.
                        "Смъртта е по-лека от перо, Дългът е тежък като планина" - Мейджи, император на Япония

                        2007' Jeep Cherokee KJ 2,8 CRD

                        Коментар


                        • #42
                          От: "Въртене" на гуми- смяна на местата.

                          Първоначално публикуван от Павлин Андреев Преглед на мнение
                          ....
                          Като правихме огледа - натиснал съм спирачките още преди гумата да излезе от калника, т.е. в момента, в който джантата е излязла от шпилките. Никакво влияние на трите останали колела върху траекторията на движение - строго праволинейна по допирателната.....
                          Хм... Нали е излетяла вдясно от треакторията при липсваща лява гума (и то по-ненатоварената в сравнение с праволинейно движение гума)... Значи все пак има влияние - реално е дръпнала вдясно...

                          Или неправилно съм разбрал обяснението ?
                          Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                          Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                          Коментар


                          • #43
                            От: "Въртене" на гуми- смяна на местата.

                            Дръпна в дясно, заради липсващата лява гума. Разликата в изминатия път и липсата на сцепление в ляво (де факто там има спирачен диск, който се трие в асфалта) доведе до излизането в дясно. Наличието на натиснати спирачки само омекоти удара в канавката, без да даде отражение на траекторията на движение.

                            Иначе Jeep препоръчват "въртенето" на гумите да става така:

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Clipboard01.jpg
Прегледи:1
Размер:220.7 КБ
ID:5679595

                            В превод от английски:

                            "Предните и задните гуми работят при различни натоварвания и играят различна роля при спиране, завиване и изобщо при шофиране. В резултат на това те се износват в различна степен и са склонни към неравномерно износване. Появата на описаните ефекти може да бъде намалена чрез замяната в положението на гумите на равномерни интервали. В резултат на завъртането на гумите се постига:
                            - увеличаване на живота на протектора
                            - равномерно ниво на сцепление
                            - гладко шофиране с ниско ниво на шум при търкаляне
                            Препоръчваната схема на завъртане е представена на фиг. 4. Възможно е използването на други схеми на въртене, но не може да се гарантира постигането на горепосочените ефекти."
                            "Смъртта е по-лека от перо, Дългът е тежък като планина" - Мейджи, император на Япония

                            2007' Jeep Cherokee KJ 2,8 CRD

                            Коментар


                            • #44
                              От: "Въртене" на гуми- смяна на местата.

                              Първоначално публикуван от Павлин Андреев Преглед на мнение
                              Дръпна в дясно, заради липсващата лява гума. Разликата в изминатия път и липсата на сцепление в ляво (де факто там има спирачен диск, който се трие в асфалта) доведе до излизането в дясно. Наличието на натиснати спирачки само омекоти удара в канавката, без да даде отражение на траекторията на движение.....
                              Значи що годе правилно съм те разбрал... Според мен точно спирачката те е изхвърлила вдясно...
                              Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                              Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                              Коментар


                              • #45
                                От: "Въртене" на гуми- смяна на местата.

                                Относно гръмнала гума, съм го изпитал и с предна и задна със скорост от над 120 по магистрала. Предната дясна, бях по тракия с 5 човека. Осетих че дръпна в дясно но съвсем удържимо. Не съм забивал рязко спирачка. Намалих плавно и си се движих в посоката която исках. Като слязох гумата беше на два обръча,срязана от джантата. Задна спуках на хемус,пак дясна. Нея разбрах само по звука,не ми дръпна на никъде. И тя за буклука. В двата случая е на прав участък. Размер 195/65/15 фаерстонки на преклонна възраст около 6 год. Помня ги щот ги взех с джантите и мноо им се чудех,но си бяха с грайфер.
                                Но е много важно колко е висока гумата и дали ще гръмне в завоя баш. Виждал съм тир с гръмнала в завоя предна гума , да тръгва през поляната та в едно дърво..
                                Всичко е до шанс и да ги въртим тея гуми и да ги пазим ,все ще се намери някое желязо или дупка на пътя да направят белята

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X