Обява

Свий
Няма добавени обяви.

"Въртене" на гуми- смяна на местата.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: "Въртене" на гуми- смяна на местата.

    Не съм пукал предна гума с висока скорост.
    Малко се замисли какво става с инерцията на автомобил при скорост от 100км/ч и маса от един при съпротивление в задната част.После в предната част.
    В първия случай ще се загуби управлението , а във втория няма да има кой да разкаже филма!
    Човешкият прогрес е резултат от обмен на информация?Аз поне съм съгласен.

    Коментар


    • #17
      От: "Въртене" на гуми- смяна на местата.

      Темата се измести малко, но би ми било много интересно да чуя препатили и оживели хора, с ГРЪМНАЛИ предни/задни гуми, при скорост над 80 км/ч.
      -Усещане
      -Поведение на волана
      -Ефект от спирачките
      ..........
      Ако има тема "Как да се справим с гръмнала гума при висока скорост", предварително се извинявам. Мисля, че споделянето на подобен опит, би могло да е полезно за четящите. Вероятно и за пишещите.
      Давам си сметка, че подобни ситуации се случват рядко, но те, обикновено, са ти и последните. Давам си също сметка, че сам си оспамвам темата, но отговорът на моя въпрос вече го намерих. Търтея и Регулатора бяха достатъчно кратки и изчерпателни.
      Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

      Коментар


      • #18
        От: "Въртене" на гуми- смяна на местата.

        На Кашкая пише въртене на гумите предни/задни на 5х.км....
        Причината е много проста - фрикционна муфа преди задния мост... Т.е. при нормално движение ако има разлика в диаметъра на гумите по мостове, фрикционите постоянно ще се трият/износват....
        Кашкая тъй-като е с основно предно предаване, яде предни гуми... Затова по-хубавите винаги се слагат на предния мост - той си ги изравнява със задните...
        Джипа май яде повече задни, но засега ги износва много равномерно (въпреки големите съмнения из форума, го водят фул тайм 4х4)...
        Тъй-като са с посока, ги въртя и на двата автомобила в ред предни/задни, без промяна на ляво/дясно... Последните няколко автомобила винаги ги въртя така и не съм имал никакъв проблем...
        Относно високоскоростно пукане на гума - навсякъде пише: дръж здраво волана за да запазиш контрола върху направлението. НЕ ИЗПОЛЗВАЙ СПИРАЧКА - рязкото натискане ще те завърти - 3 от гумите имат добро сцепление, а спуканата - не.... Намали скоростта плавно...
        С колега сме се движили с почти спукана гума (измерихме я - бе 0.6-0.8атм) с над 150км/ч... Въобще не се усещаше, че има проблем (да, гумата след това бе за хвърляне с 'изгорял' борд)... Бе задна дясна гума...
        Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
        Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

        Коментар


        • #19
          От: "Въртене" на гуми- смяна на местата.

          Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
          Темата се измести малко, но би ми било много интересно да чуя препатили и оживели хора, с ГРЪМНАЛИ предни/задни гуми, при скорост над 80 км/ч.
          -Усещане
          -Поведение на волана
          -Ефект от спирачките
          ..........
          Ако има тема "Как да се справим с гръмнала гума при висока скорост", предварително се извинявам. Мисля, че споделянето на подобен опит, би могло да е полезно за четящите. Вероятно и за пишещите.
          Давам си сметка, че подобни ситуации се случват рядко, но те, обикновено, са ти и последните. Давам си също сметка, че сам си оспамвам темата, но отговорът на моя въпрос вече го намерих. Търтея и Регулатора бяха достатъчно кратки и изчерпателни.

          Моя милост. Гръмна предна при над 120. Оттам по рефлекс биеш спирачка и става мазало. В случая -въртене тип Мая Плисецкая - в мантинелата и оттам в обратния край на магистралата (пак рефекс - опит за корекция на курса) съответно - обратно в мантинелата и пак в канафката (от тия широките тип две плочи под лек ъгъл) където заора и найй накрая спря колата. 4 души ..май с колани ... поне предните - без поражения. Само аз с една драскотина. Колата - замина май Форд Сиера. Ма и действието беше 97-98 някъде.
          А за въртенето на гумите - препоръчително и задължително ако колата е пълноприводна (AWD).

          Коментар


          • #20
            От: "Въртене" на гуми- смяна на местата.

            Първоначално публикуван от Slick Преглед на мнение
            Моя милост. Гръмна предна при над 120. Оттам по рефлекс биеш спирачка и става мазало. В случая -въртене тип Мая Плисецкая - в мантинелата и оттам в обратния край на магистралата (пак рефекс - опит за корекция на курса) съответно - обратно в мантинелата и пак в канафката (от тия широките тип две плочи под лек ъгъл) където заора и найй накрая спря колата. 4 души ..май с колани ... поне предните - без поражения. Само аз с една драскотина. Колата - замина май Форд Сиера. Ма и действието беше 97-98 някъде.
            А за въртенето на гумите - препоръчително и задължително ако колата е пълноприводна (AWD).
            Благодаря ти!
            Ако ти се случи пак, какво би променил в действията си?
            Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

            Коментар


            • #21
              От: "Въртене" на гуми- смяна на местата.

              Да . никаква спирачка! Виж на Жоро мнението над моето.

              Коментар


              • #22
                От: "Въртене" на гуми- смяна на местата.

                Май отиваме в раздел "Оцеляване", а за това първо ще трябва да се наспя.
                Още веднъж, благодаря!
                Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                Коментар


                • #23
                  От: "Въртене" на гуми- смяна на местата.

                  Първоначално публикуван от jeko47 Преглед на мнение
                  Не съм пукал предна гума с висока скорост.
                  Малко се замисли какво става с инерцията на автомобил при скорост от 100км/ч и маса от един при съпротивление в задната част.После в предната част.
                  В първия случай ще се загуби управлението , а във втория няма да има кой да разкаже филма!
                  Аз съм пукал гума предна при висока скорост и нищо не се случи!
                  Просто съвременните гуми не гърмят както древните с вътрешна гума а се изпускат плавно.
                  Плавно до толкова че се усеща и си намаляш.
                  И да и задна съм пукал и пак съм спирал преди да падне нацяло.
                  За да гръмне една такава гума не знам какво трябва да я среже.

                  Относно дали да се въртят гумите ето моите 5 ст.
                  Карах стара кола без тракшън контрол.
                  Е няма такова въртене на гуми при потегляне мой стил.
                  Гумите предните се износваха 4 пъти по бързо и ги въртях 2-3 пъти годишно.

                  Сегашните коли са с тракшън.
                  Ами и да искаш няма да врътне гума както и да я напънеш.
                  Упражнението се явява леко безсмислено вече.
                  Land Rover Discovery II, V8 4.0
                  VW Golf VI variant
                  Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

                  Коментар


                  • #24
                    От: "Въртене" на гуми- смяна на местата.

                    Аз въртя на около 5 хил. км или когато се сетя. Горе долу за такъв интервал се усеща и разлика в износването между предни задни - най-вече при предните се наблюдава едно "заобляне". Схемата е задните отиват отпред, а пък предните на "Х" отзад. Резервната има смисъл да се включва в схемата само ако са купени 5 гуми едновременно
                    о 88 з 417 оо 4 - Стоян

                    Коментар


                    • #25
                      От: "Въртене" на гуми- смяна на местата.

                      Пукал съм задна лява гума при скорост около 90 км/ч. Докато се движех направо нищо не се усещаше, но на първия десен завой задницата направи опит да ме изпревари, добре, че нямаше насрещни коли. Не знам как и къде съм спукал гумата, но имаше 5-6 см цепка от външната страна. Абе неприятна тръпка.

                      Коментар


                      • #26
                        От: "Въртене" на гуми- смяна на местата.

                        Първоначално публикуван от rosen_offroad Преглед на мнение
                        Просто съвременните гуми не гърмят както древните с вътрешна гума а се изпускат плавно.
                        ...
                        То плавното спукване не го смятам за пукане на гума - с припомпвания стигаш до гумаджия
                        Но колега в друг форум преди година и нещо бе споделил, че е гръмнал предна гума... Практически нова... Следата (по снимките) беше все едно е настъпал нож - диагонален сряз, който е скъсал юнашката гумата през протектора. Имаше поражения и по калника и пластмасите...
                        А относно тракшъна и т.н. - нямам предвид 'пилене на гуми', но дори и с ТС по-натоварената гума се износва повече....
                        Аз ги въртя при смяна летни/зимни - през около 10-20х.км...
                        Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                        Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                        Коментар


                        • #27
                          От: "Въртене" на гуми- смяна на местата.

                          Коментар


                          • #28
                            От: "Въртене" на гуми- смяна на местата.

                            Пукал съм гуми на... "Жигула" - предна дясна при ~ 120 км/ч. на магистрала. Воланът рязко дръпна надясно и се видяха кълбета черен пушек изпод десния калник. Спрях и си сложих резервната. При отваряне при гумаджия, вътрешната гума я нямаше , а имаше само черен прах, беше изгоряла. Втори път - задна дясна при спускане по подбалканския път към Саранци. Жигулката стана притеснително неуправляема, тъкмо реших, че нещо ми се е прецакала кормилната уредба, като чух изотзадзе "шлупа-шляпа" от спуканата гума. По Татово време натякваха, че нови гуми трябва да се слагат първо отпред (всички коли с изключение на "Застава" и "Алеко" бяха със задно предаване) а като се поизносят - отзад. Гуми се купуваха по двойки, да намериш, че и да си купиш 4 нови беше голям късмет и супер-г@зария, аз веднъж се изхвърлих и след два дена си намерих "Жигулсъна" проснат по дъно пред блока без колела По този случай на практика гуми не се въртяха, защото обикновено повечето коли бяха с различни двойки (марки) гуми отпред и отзад. Само им се разменяха местата (предна лява с предна дясна) ако се види някакво неравномерно износване (гумите бяха без посока "Rotation ->" ). Иначе в ръководството по експлоатация на всеки "Москвич", "Лада" или "Шкода" имаше картинки на схеми за разместване на колелата, подобни на пуснатите по-горе.
                            "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                            Коментар


                            • #29
                              От: "Въртене" на гуми- смяна на местата.

                              Размяната на местата на гумите е с цел равномерно износване на комплекта. При летните гуми правех тези упражнения,но последните години карам основно с зимни и щом паднат на 4-5 мм.,минават задни и новите на предните(двигателни) колела.

                              (Имам "опит" с рязко спадане на гуми -"гръмнали" и ако водача има правилни рефлекси и малко късмет ,няма да има поражения и при скорости над 100км.на прав участък-дявола не е толкова черен)
                              (-След 35 години,"разбрах",че нови гуми трябвало да бъдат задните!)

                              Коментар


                              • #30
                                От: "Въртене" на гуми- смяна на местата.

                                Първоначално публикуван от petkov_bb Преглед на мнение
                                ....(Имам "опит" с рязко спадане на гуми -"гръмнали" и ако водача има правилни рефлекси и малко късмет ,няма да има поражения и при скорости над 100км.на прав участък-дявола не е толкова черен)
                                (-След 35 години,"разбрах",че нови гуми трябвало да бъдат задните!)
                                Сподели де, какво стана, ти какво направи/не направи, смяташ ли че можеше и по- добре да реагираш...
                                Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X