Обява

Свий
Няма добавени обяви.

прозрачен бидон

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: прозрачен бидон

    Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
    Веро, Доместос, Тест (за бременност) не съм слагал и няма да сложа. Миенето на дамаджаните, стъклени по 30-50 литра, е ритуал. Отнемал ми е и цял ден.
    Колегата aldr е казал как става миенето лесно и безотказно . И доказано във времето . А иначе всеки е свободен да мие с каквото ще и да споделя за ритуалите си

    Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
    .....
    Според мен, си беше кауза пердута още в началото на опитите, обаче се оказа, че точно такава емкост не се предлага на пазарите в момента, и затова се заинатих да лепя.
    Не се лепи!!!... .
    Вени , какво общо има въпросната емкост в случая ?.
    Колегата пита за доста по- емки бидони .
    В бидон , емък 120 литра , бял , лепен с епоксидна смола на дъното (намазах го обаче отвътре и отвън , пукнатината беше очебийна) втора година смело и отговорно държа сливи за ферментация .
    Последно редактирано от Vlado_Ts; 06-09-15, 07:41.
    Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

    Коментар


    • #32
      От: прозрачен бидон

      Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
      В бидон , емък 120 литра , бял , лепен с епоксидна смола на дъното (намазах го обаче отвътре и отвън , пукнатината беше очебийна) втора година смело и отговорно държа сливи за ферментация .
      Обади се като сложиш вътре ракия. Тогава ще те признаем за смел. И безотговорен.

      Коментар


      • #33
        От: прозрачен бидон

        Аз затова си държа ракията в малки съдове , не повече от два литра обем , та ако се спука някой да е по малка загубата ...наздраве
        На нас клиренс ни трябва , не скорост

        Коментар


        • #34
          От: прозрачен бидон

          Мдаа, много смел, и много безотговорен...

          Повече от много съм съгласен с Ясен!

          Аз експериментите си ги правех върху една съдинка с формата на дамаджана - 5-литрова, с която си наливам на вилата питейна вода от изворчето.
          Дамаджанката се спука - щото беше произведена нефелно, и там, дето се спука, беше ясно, че ще се спука..
          Произведена от ТПК "Дамаджан Индъстрийс Лимитид" ЕТ Ерол Мехмед...

          То беше ясно, че днес или утре ще се спука. Е, спука се.
          Оттам насетне, я лепих с поялник, с духалка с топъл въздух, с лепило специално, с полиуретаново лепило, с пистолет glue gun, и с още не помня какво.
          Дамаджанката въобще вече не ме интересуваше - аз си взех нова, подходяща емкост., обаче остана предизвикателството.

          Продължих да лепя!
          С всички чалъми, познати на дамаджанолепенето!

          Докато не ми писна.

          Та вече съм убеден - в такава емкост - лепена - според достъпните налични технологии - не бива да се държи нищо, освен вода, която може да си налееш отново от изворче ( на не повече от 40 метра - ако е по-далече - ще те яд, че е изтекла водицата).

          Който иска да експериментира, моля да предостави ракията, тубата, и отговорността, че изтеклото от тубата се брои за невъзвратими загуби ( аз какво ще го правя, си е моя работа - изтеклото, де).
          И да идва на проверка за теч от тубето - с мезе!

          Коментар


          • #35
            От: прозрачен бидон

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:image.jpg
Прегледи:1
Размер:69.3 КБ
ID:5679584

            Както казва брат ми, това няма чупене. Лашкането на снимката продължава няколко седмици. Че и му се катерим отгоре, защото ни пречи. Спука ли се, забравете лепенето, ялова работа.
            Вени, прав си!
            https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

            Коментар


            • #36
              От: прозрачен бидон

              Колега bravel, ако причините по които търсиш точно еди какъв си бидон са тези, които си споменал в началото, мисля, че не си заслужават усилията. Ферментацията никой не я наблюдава през стените на съда. Утайката много добре се вижда отгоре с помощта на фенерче, разбира се като спаднеш нивото и почне да наближава дъното. Сините бидони имат още едно полезно нещо - повечето имат един хубав улей по горния ръб и здрав метален обръч със скоба. Което пък ти позволява много лесно да намериш техническо решение за оборудване на съда с вътрешна решетка. Това, разбира се, ако си привърженик на метода с потопената шапка.

              Коментар


              • #37
                От: прозрачен бидон

                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                Обади се като сложиш вътре ракия. Тогава ще те признаем за смел. И безотговорен.
                Е т`ва па от к`ъв зор ?!

                Аз мойта ракия си я "държа" ( отлежава колкото требе) изключително в дъбови бурета . Течовете при това са единствено от чепа , на принципа на скачените съдове - и то строго контролирано
                Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                Коментар


                • #38
                  От: прозрачен бидон

                  Чак сега виждам, че ще правим вино в тези бидони. Ако питаме в какво ще го павим, тогава как ще правим, ще отнеме години за питане и отговори.
                  -цветът е без значение. Не се гледа през него. Сините са за предпочитене защото по не зеленясват от вода.
                  -задължително с капак(широко гърло).
                  -"лошия" материал за производство отдавна не е на пазара.
                  -по-големите(220л.) са за предпочитане.
                  -в момента на придобиване изхвърлете скобата за заключване на капака(или НИКОГА) не я използвайте за целта.
                  -не хипохлорит, а хипохлорид. Да не се използва. Както и стари, употребяване за зеле и нафта. Те не се измиват никога.
                  -виното не цапа. Мие се лесно с топла вода и четка. Ако има кристали(тартарат) се добавя сода за дъски(н. кар-т).
                  -не се лепи. Не, че е невъзможно, но лепилото трябва да е на същата основа. Еп. смола не става(не носи темп. разширения.
                  цената за нов е 15-20 лева. Не е дефицит.
                  -разстоянието до Варна не оправдава транспорта от където и да е, дори като подарък.
                  -искренно се надявам никой да не "годинясва" сливови джибри с костилките. Ако го е направил-да ги изхвърли. Сливите след 1 седмица имат вече 8-9 алкохол и...има къде да се прочете.
                  -пожелавам успех при хубавата реколкта тази година.

                  Коментар


                  • #39
                    От: прозрачен бидон

                    Благодаря ви колеги за съветите и изказаните мнения.
                    За тези които се мислят за дяволи да не забравят че и на него някой му е сложил рога!!!!!!!:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

                    Коментар


                    • #40
                      От: прозрачен бидон

                      Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
                      -не хипохлорит, а хипохлорид.
                      Не хипохлорид (такова няма), а хипохлориТ.

                      Да не се бърка с хлорид и хлорит (други две различни неща).

                      Коментар


                      • #41
                        От: прозрачен бидон

                        За да няма недоразумения, аз говоря за NaClO, който може да се разглежда и като разтвор на хлор в натриева основа. Чудесно средство за дезинфекция на съдове, преди да ги напълните с шира. С някои условия и предохранителни мерки, де. Докато го правехме в бившия "Втори цех на "Агрия", му викахме хипохлорит.
                        Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                        Коментар


                        • #42
                          От: прозрачен бидон

                          [QUOTE=chrichri;2820480]
                          -в момента на придобиване изхвърлете скобата за заключване на капака(или НИКОГА) не я използвайте за целта./QUOTE]

                          Това пък защо?

                          Иначе употребявани от кисело зеле съм измивал успешно и проблеми не съм имал. Разбира се когато обстоятелствата са ме принудили, хаха.

                          Успех на всички!

                          Коментар


                          • #43
                            От: прозрачен бидон

                            Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
                            ....
                            -не се лепи. Не, че е невъзможно, но лепилото трябва да е на същата основа. Еп. смола не става(не носи темп. разширения.
                            .....
                            Ако говориш за син бидон - не знам . Аз говоря за бял . Не знам дали съставът на пластмасата е един и същ. За съжаление няма как да го снимам , защото в момента в него къкрят джибри - втора година , залепен с епоксидна смола .

                            Иначе , що се отнася до технологията за производство на вино - аз не бих съхранявал вино в бидон по принцип .Но това е друга тема.
                            Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X