Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как е задвижването 4х4 на HR-V?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Как е задвижването 4х4 на HR-V?

    Мъчи ме един казус - как аджеба е конструирано задвижването 4х4 на Харви-то, кога и как сработва?
    Примерно караш си по сняг и предно ляво колело губи сцепление(забуксува) - какво става след това, дали предно дясно започва да се върти с двойни обороти, или се предава момент към задния мост и така нататък... Някой може ли да обясни по-подробно схемата.
    С други думи може ли да му се вярва на това 4х4 ??!

  • #2
    От: Как е задвижването 4х4 на HR-V?

    Здравей колега,
    Това е за ЦРВ, което е същото и за твоя автомобил:
    http://www.honda.bg/files/crv%20tech.pdf

    Коментар


    • #3
      От: Как е задвижването 4х4 на HR-V?

      Схемата е същата като при ЦРВ-то
      А колко може да му вярваш, зависи какво разбираш от това?!?
      За какво и задвижване да говорим, гумите са от голямо значение.
      Аз примерно зимата не съм имал проблеми с харвито и малко или много се пътува по-спокойно в такива условия.
      Из тубата има доста клипчета с ЦРВ-та и Харвита, може да добиеш някаква представа.
      Не е кой знае какво, но е надеждно и сравнително безпроблемно.
      Аз нямам кой знае какъв опит, понеже Харвито ми е първа 4х4, но за лоши пътни условия е екстра, както и за "хубавите" ни пътища.
      Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
      И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
      вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

      Коментар


      • #4
        От: Как е задвижването 4х4 на HR-V?

        Благодаря за поясненията.
        Горе-долу разбрах за какво става въпрос.
        Само че ми е интересно дали системата се задейства при ЕДНОВРЕМЕННО превъртане на двете предни колела, и така както аз го разбирам май е точно така - ТРЯБВА И ДВЕТЕ ПРЕДНИ колела да започнат да буксуват едновременно и ЧАК тогава можеш да се надяваш на "помощ отзад"...
        Ако само едното предно е на лед, например, можеш да си останеш и да си бръмчиш като пич докато не дойде жива сила на помощ, нали?!

        Коментар


        • #5
          От: Как е задвижването 4х4 на HR-V?

          Първоначално публикуван от cicovesko Преглед на мнение
          Благодаря за поясненията.
          Горе-долу разбрах за какво става въпрос.
          Само че ми е интересно дали системата се задейства при ЕДНОВРЕМЕННО превъртане на двете предни колела, и така както аз го разбирам май е точно така - ТРЯБВА И ДВЕТЕ ПРЕДНИ колела да започнат да буксуват едновременно и ЧАК тогава можеш да се надяваш на "помощ отзад"...
          Ако само едното предно е на лед, например, можеш да си останеш и да си бръмчиш като пич докато не дойде жива сила на помощ, нали?!
          Прочети PDF-а!
          Когато предните колела нямат необходимото сцепление спътната настилка, възниква буксуване. Валът на преднатамаслена помпа започва да се върти с по-високи обороти,отколкото на задната. Това създава налягане в системата,което чрез буталото задейства многодисковия, работещв масло съединител и предава част от въртящия моменткъм задния мост. (схема 1)
          Системата не я интересува кое колело буксува (предполагам има разни ESP-та и прочие за целта), а дали има разлика в оборотите на преден и заден мост. Тоест, ако си на лед, на място, и едното предно колело забуксува, предния диференциал ще се върти по-бързо от задния, което ще доведе до зацепване на задния почти до изравняване на оборотите им. Като изскочиш от леда, задния мост ще отцепи в следствие на това че скоростите на двата моста са се изравнили.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • #6
            От: Как е задвижването 4х4 на HR-V?

            Няма електроника в системата - просто в задният дифф има две помпи, една задвижвана от кардана и друга задвижвана от задният мост които непрекъснато си прехвърлят едно масло и щом се появи разлика в скороста/дебита им (буксуване преден мост) излишното масло активира задният мост. Просто и надежно, но не чак толкова ефективно!
            Honda XL600LM, 1987
            Honda HR-V, 1.6, 3 drs, 4WD, 1999
            Opel Frontera B Sport, Y22DTH, 2003

            Коментар


            • #7
              От: Как е задвижването 4х4 на HR-V?

              Че няма електроника в пускането на заден ход е ясно. Това обаче не изключва използването не ESP/ESC и прочие полюции по принцип. Не знам конкретното возило дали ги има, но няма пречки да ги има.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • #8
                От: Как е задвижването 4х4 на HR-V?

                Няма значение колко от предните колела буксуват.
                Системата няма междинен диференциал, има само някаква пародия на раздатка. Тази раздатка, всъщност е елементарна - в предния диф има втори венец на короната, в който е зацепен втори пиньон, предаващ движение назад към кардана. На другия край на кардана е двойната помпа и многодисковия съединител. Помпите и съединителя са монтирани в отделна кутия, закрепена към задния диф, и ползват един и същ картер с едно и също масло. Систената има термо-клапан, който сработва при прекалено повишаване на температурата.

                ESP/ESC-то при Хонда се нарича TCS/VSA (Traction Control System/Vehicle Stability Assist). Има я при CR-V, за HR-V не знам да има такава. Не съм тествал, как работи на CR-V, обаче Сивик-ът ни има такава, и работи перфектно. Пробвах я случайно, на магистралата, със 130 км/ч - проливен дъжд, гьол, аквапланинг, на момента ме "вкара в пътя", след като колата се опита да тръгне с вратите напред

                edit:
                TCS/VSA има копче за изключване, и знаещите твърдят, че при offroad и сняг изпълнения е по-добре системата да е изключена. Както казах не съм я пробвал, как работи, но съм съгласен с това твърдение, защото при сработване на системата оборотите падат, т.е. двг умира, точно когато ти трябва пауър. При нас няма бавни, но автоматичната ск.кутия донякъде компенсира тази липса.
                Последно редактирано от krasi-mir; 25-08-15, 18:56.
                Honda CR-V RD8 K20A4 i-vtec Auto, Honda Accord CN1 N22A1 i-ctdi Manual

                Коментар


                • #9
                  От: Как е задвижването 4х4 на HR-V?

                  Краси това при коя генерация го има?
                  Защото сякъш в първа генерация липсва.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Как е задвижването 4х4 на HR-V?

                    Коко, TCS/VSA има от 2-ра ген CR-V натам, но е опционално, в зависимост от нивото на оборудване на колата. Моята няма. При 1-ва ген не съм сигурен дали има, но ако има, ще да е от последните години на производство, и с топ ниво на оборудване.
                    Honda CR-V RD8 K20A4 i-vtec Auto, Honda Accord CN1 N22A1 i-ctdi Manual

                    Коментар


                    • #11
                      От: Как е задвижването 4х4 на HR-V?

                      Vsa е при втора след фаселифта.
                      Honda CR-V B20Z 2001

                      Коментар


                      • #12
                        От: Как е задвижването 4х4 на HR-V?

                        Така и така сме я подхванали ...

                        HR-V u CR-V дo 3-та генерация са със система RT-AWD (Real Time All Wheel Drive), т.нар. "Двойна Помпа", или това, за което говорим до тук.
                        Американците, обаче, си имат една друга система, която изглежда да е много по-добра - SH-AWD (Super Handling All Wheel Drive). Монтира се на Honda Legend u на брат-близнака на CR-V - Аcura RDX. Там вече системата е с повече от един електромагнитни съединителя, и има възможност да се контролира усилието, както преден-заден мост, така и ляво-дясно колело. За съжаление, нямам представа, дали 4-та генерация CR-V е с такава, или ние европейците пак сме ощетени.

                        http://www.awdwiki.com/en/honda/#Hon...l_drive_system
                        Honda CR-V RD8 K20A4 i-vtec Auto, Honda Accord CN1 N22A1 i-ctdi Manual

                        Коментар


                        • #13
                          От: Как е задвижването 4х4 на HR-V?

                          Краси, забравяш че европейците на са само в обединеното Кралство а има и едни дето са ... "На изток от Рая".
                          Колкото и несъвършена да е "двойната помпа" при нашите условия и ниво на подръжка лично аз я предпочитам пред електромагнитните решения които така масово се прилагат при болшинството SUV-ове последните години.
                          Без да искам станах свидетел на мъките на един собственик на Acura (при това и собственик на сервиз) с постоянните писукания на компа за грешка в окачванвето. Возилото си има опция за офроуд и магистрала режим и след като му беше сменил модули за управление, бобини и клапанчета пак си беше на изходна позиция...
                          Та искам да кажа, че въпроса с ощетеността е относителен и като за талибанска държава като нашата простите решения са за предпочитане!
                          Honda CR-V 1-st Generation

                          Коментар

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X