Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Новото предизвикателство, еднофамилна къща.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Новото предизвикателство, еднофамилна къща.

    Здравейте колеги, дойде време и аз да се запиша в този раздел. Както някои от вас знаят имам едно момиченце на 2.5 годинки, на път са близнаци и се замислих за нов дом с повече пространство за голямото ни семейство (и многото бус проекти). Прецених че не ми се живее цял живот в апартамент и реших да закупя земя, на която да постоя дом. Преди два месеца закупих имот в Бургас 1025 кв.м от ЧСИ. Бил е собственост на фирма която фалира през 2008г. започнат е строеж, изляти са основите и вдигнати колони на 1 етаж. След това банката не отпуска кредит и балона се спуква. Доста години минаха от тогава, търговете излизаха периодично и никакъв интерес от никой. За повечето хора мястото предполагам не е атрактивно, но на мен ми допада. На последния търг цената ме устройваше, явих се и го спечелих. Това е лесната част от задачата, от тук започва да става сериозно. Вече два месеца се боря с документация, нов ПУП, вписване на мое име, разделяне на имота със съсобствениците, аз съм собственик на 1025 от 1325 кв.м. Но да приключим с многословните обяснения. Идеята ми е да ползвам вече изградените основи и колони, спестявайки доста средства и върху тях да постоя еднофамилна, едноетажна къща. В оригинал описанието е: Жилищна сграда със смесено предназначение, състояща се от партерен етаж, пет жилищни етажа и две подпокривни нива. Ето как изглежда ситуацията в момента.







    Ето и малко чертежи:
    Ситуация




    Основи.

    Колони

    Партерен етаж


    Първи жилищен




    При разделянето на имота част от плочата ще се окаже в съседите, така че в момента съм на вълна идеен план. За момента планирам средното разпределение:
    Горе в ляво покрита веранда около 60 кв.м от К1 до К3, до нея всекидневна с трапезария и кухня около 70 кв.м. от К3 до К5 .Под всекидневната ще има коридор. Долу в ляво детска 1 с тераса К44 до К45, в средата детска две от К45 до К46, в дясно спалня за родителите със самостоятелна баня К46 до К47. В дясно от стълбището ще има килер, котелно, склад и два гаража. Тези дни ще начертая как си представям нещата и се надявам на някой професионален съвет и забележка, защото за първи път се сблъсквам с тази материя.
    Последно редактирано от PACH - Иван Тодоров; 15-08-15, 00:24.
    DJ Иван Тодоров, Вашият парти диджей: http://djivantodorov.com/
    Skype: pach_bs

  • #2
    Новото предизвикателство, еднофамилна къща.

    Как така е едноетажна къща а имаме горе и долу?
    Горе не е ли само покрива или той е плосък?
    Плочата на кота нула ако излиза от къщата е огромен термомост.
    Трябва да се прекъсне.
    Land Rover Discovery II, V8 4.0
    VW Golf VI variant
    Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

    Коментар


    • #3
      От: Новото предизвикателство, еднофамилна къща.

      Извинявам се, имам предвид на снимката "горе и долу" .Мисля над плочата да сложа XPS и замазка, външните стени с Протерм, вътрешните с плътни единички втора употреба.
      DJ Иван Тодоров, Вашият парти диджей: http://djivantodorov.com/
      Skype: pach_bs

      Коментар


      • #4
        Новото предизвикателство, еднофамилна къща.

        Направи една скица с ориентация спрямо севера.


        Непрофесионално мое мнение като човек построил сам една собствена къща:
        1. добре е всяко дете отделно може и малка стая.
        Докато са малки така или иначе са при родителите.

        2. Дневен тракт - холокухня сиреч, според мен не е много удобно защото като се готви нещо по така се вмирисва всичко какъвто и ширм да има. Варианта е лятна кухня или отделна кухня.
        3. Прозорец в кухнята точно на мивката е голямо удобство и пести осветление.

        4. Ако има улична канализация предвиди канал ф110 към кухнята за боклукомелачка - голяма благина е.

        5. Врати задължително поне входната и към кухнята по широчки минимум 100-110 см светло.
        За да не се налага да вкарваш нестандартни мебели през стъклопакета.

        6. Покрив с големи 1,5-2 метра стрехи които няма да пускат слънцето лятото и държат хладно.

        7. Най комфортно е отопление с нискотемпературно подово отопление - термопомпа или високотемпературен котел и смесител.
        Подовото отопление предполага по висок първи етаж - да се отчете в проекта.

        8. Имай предвид че при добра изолация по стените най много топло влиза и излиза през прозорците.
        Френските са ефектни ама най неизгодни.
        В страните с топъл климат си слагат малки като амбразури че и с външни капаци.
        При нас климата върви натам.

        9. Отделни тръби захранване с техническа вода за тоалетните например, пестят питейна вода.

        10. Отделни канални тръби за черна и сива отпадна вода - по лесно се пречиства сивата и се ползва повторно.

        11. Помещенията където не се стои постоянно а се минава осветлението да се предвиди със сензори за светлина и движение. Пестят много ток в коридорите, баните, гаража и т.н.

        12. Автоматично затваряне на вратите поне в дневната пази топлото при минаващи малки деца.

        Поздрави
        Последно редактирано от rosen_offroad; 15-08-15, 02:55.
        Land Rover Discovery II, V8 4.0
        VW Golf VI variant
        Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

        Коментар


        • #5
          От: Новото предизвикателство, еднофамилна къща.

          Това нещо без нов проект ли смяташ да го правиш?!?
          Ние не сме неутрални!

          Коментар


          • #6
            От: Новото предизвикателство, еднофамилна къща.

            Нов проект, в който мисля да включим вече изградените основи.
            DJ Иван Тодоров, Вашият парти диджей: http://djivantodorov.com/
            Skype: pach_bs

            Коментар


            • #7
              От: Новото предизвикателство, еднофамилна къща.

              А консултирал ли си дали няма да е проблем това, че част от основите ще бъдат в съседен имот и сградата ти ще бъде на имотна граница? Иначе, както се спомена и по-горе, вероятно плочата, която остава извън къщата, ще ти усложни въпроса с топлоизолацията.

              Иначе си начертай как си го представяш, ама седни с архитекта, който ще ти прави проекта. Щото тук ще си почешем клавиатурите, ама няма ние да правим проекта и да плащаме сметката.
              Ние не сме неутрални!

              Коментар


              • #8
                От: Новото предизвикателство, еднофамилна къща.

                На първо четене архитекта каза че няма да е проблем, но понеже на съседите имота е малък като квадратура ще се наложи да вдигна висок гараж на границата, за да могат да построят на калкан някой ден. Изолация над плочата няма ли да спаси положението ?
                DJ Иван Тодоров, Вашият парти диджей: http://djivantodorov.com/
                Skype: pach_bs

                Коментар


                • #9
                  От: Новото предизвикателство, еднофамилна къща.

                  Успех с начинанието!! Едноетажно фамилно жилище е най- доброто решение!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Новото предизвикателство, еднофамилна къща.

                    Да добавя - включи към проекта и охранителна техника.
                    Освен подово заложете няколко вентилаторни конвектора - подовото не е адекватно на охлаждане.
                    Децата, както написаха по-горе задължително в свои собствени стаи. Помисли си за кабинет за теб.

                    Това с делбата мисля, че няма да е много лесно. Промени на регулация и кадастър + чакане за евентуално обжалване, после ПУП....
                    В София боксувам с подобни неща на единия имот 3г, а на другия 9 месеца за сега.
                    Вече почти се отказах заради бюрокрация в държавата.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Новото предизвикателство, еднофамилна къща.

                      Първоначално публикуван от 1115 Преглед на мнение
                      Да добавя - включи към проекта и охранителна техника.
                      Освен подово заложете няколко вентилаторни конвектора - подовото не е адекватно на охлаждане..
                      За подовото чета доста противоречиви неща, едни го хвалят други се оплакват че вреди и спомага за разширени вени, мисля да заложа на класическо парно отопление с котел, само още се чудя какво да горя.
                      Близнаците са в голямата детска, до нея е стаята на каката, до нея е нашата спалня.
                      Съсобствениците са съгласни на доброволна делба, поне до момента съдействат на 100%, остава и с институциите да нямаме ядове че казуса е малко сложен.
                      DJ Иван Тодоров, Вашият парти диджей: http://djivantodorov.com/
                      Skype: pach_bs

                      Коментар


                      • #12
                        От: Новото предизвикателство, еднофамилна къща.

                        За отопление да знаеш,че само подовото не стига спрямо кубатурата.Трябват и конвектори.Ако ще охлаждаш са задължителни.Има български на прилична цена,но са шумни за спални помещения.За там има и по-хубави и безшумни,но на грозна цена.Според мен ако само ще топлиш мисли за пелетен котел в комбинация с достатъчен за нуждите ти бойлер и соларни панели.Ако ти стигат силите и да се охлаждаш може и термопомпа ама е според парата.Подово за да не ти трябват големи градуси и разход на гориво и достатъчен буфер за да работи рядко котела.Инвестиция си е но има защо.Абе като решиш какво искаш сподели пък ще помагаме с каквото можем.
                        Няма страшно в умирачката...
                        Страшното е да си жив!...

                        Коментар


                        • #13
                          Новото предизвикателство, еднофамилна къща.

                          Първоначално публикуван от slatanic Преглед на мнение
                          За отопление да знаеш,че само подовото не стига спрямо кубатурата.Трябват и конвектори.Ако ще охлаждаш са задължителни.Има български на прилична цена,но са шумни за спални помещения.За там има и по-хубави и безшумни,но на грозна цена.Според мен ако само ще топлиш мисли за пелетен котел в комбинация с достатъчен за нуждите ти бойлер и соларни панели.Ако ти стигат силите и да се охлаждаш може и термопомпа ама е според парата.Подово за да не ти трябват големи градуси и разход на гориво и достатъчен буфер за да работи рядко котела.Инвестиция си е но има защо.Абе като решиш какво искаш сподели пък ще помагаме с каквото можем.
                          Много митове на едно място:

                          1. Подовото отопление е недостатъчно.
                          При добре изолирано жилище поддържа комфортни температури при външни -20 без никакъв проблем. Както е предвиден Поротерм за стени слагат се още 5 см стиропор и се постига добро алфа (коефициент на топлопреминаване).
                          При мен изолация 10 см каменна вата върху нормална тухла.
                          Термопомпа въздух вода отоплява къщата 180 м2 отопляеми стаи и коридори за 150 лв./ месечно в най студения месец, климатичен пояс Добрич.
                          Къщата няма термомостове по проект.

                          Правилния подход е да се направи ОВК проект и да се сложи отопление според това.

                          2. Подовото е некомфортно.
                          Говоря за нискотемпературно такова, подава до 30 градуса а връща 25. Температурата на пода е 22 и цялата стая е 22, нямаме ефект да ти обдухва ушите а краката лед.

                          3. Трябват конвектори за охлаждане.
                          Един хубав такъв 3 кв е 600 лв +, инверторен х2.
                          Охлаждане не е необходимо във всички стаи.
                          Слагат се 1-2 климатика от евтините, може в коридора и да охлажда през отворени врати. Излиза по евтино и се постига по добър контрол на температурата от този с конвектори. И двата вида духат

                          Подовото нискотемпературно отопление има само 3 недостатъка:

                          1. Капризно откъм довършителна настилка, най добре грес, става и по скъпи ламинати но там се иска по висока температура и ТП вдига разхода.
                          При мен навсякъде грес, на места килими които зимата се махат.

                          2. Инертност.
                          Най добре да се топли целия обем.
                          Вдига температура с 1 градус за 2-3 часа.
                          Може да се подбере подходящ режим он-оф и да се подобри комфорта.

                          3. Особена циркулация на домашния прах, за мен не е проблем.
                          Land Rover Discovery II, V8 4.0
                          VW Golf VI variant
                          Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

                          Коментар


                          • #14
                            От: Новото предизвикателство, еднофамилна къща.

                            Първоначално публикуван от rosen_offroad Преглед на мнение
                            Много митове на едно място:

                            ....

                            3. Трябват конвектори за охлаждане.
                            Един хубав такъв 3 кв е 600 лв +, инверторен х2.
                            Охлаждане не е необходимо във всички стаи.
                            Слагат се 1-2 климатика от евтините, може в коридора и да охлажда през отворени врати. Излиза по евтино и се постига по добър контрол на температурата от този с конвектори. И двата вида духат
                            ...
                            За съжаление това не е мит и при положение, че говорим за термопомпа, която ще отоплява е грехота и да не охлажда.
                            Вентилконвекторите са по-добри от стенен климатик, защото зиме помагат за по-бързо достигане на температура, а лятото охлаждат и не създават толкова голям дискомфорт както стения климатик. За какво ти са тогава климатици минимум на цената 1:1 с вентилконвектора? Още повече, че бидейки до Бургас, най-вероятно термопомпата ще е вода-вода и летем няма да се ползва вероятно, а ще пуснеш водата от сондажа просто да минава през системата. Много евтино решение за охлаждане.

                            Коментар


                            • #15
                              Новото предизвикателство, еднофамилна къща.

                              Първоначално публикуван от 1115 Преглед на мнение
                              За съжаление това не е мит и при положение, че говорим за термопомпа, която ще отоплява е грехота и да не охлажда.
                              Вентилконвекторите са по-добри от стенен климатик, защото зиме помагат за по-бързо достигане на температура, а лятото охлаждат и не създават толкова голям дискомфорт както стения климатик. За какво ти са тогава климатици минимум на цената 1:1 с вентилконвектора? Още повече, че бидейки до Бургас, най-вероятно термопомпата ще е вода-вода и летем няма да се ползва вероятно, а ще пуснеш водата от сондажа просто да минава през системата. Много евтино решение за охлаждане.
                              1. Зиме за да помагат трябва 2 кръга ниско и високотемпературен. Конвектора не топли с вход 30 градуса а прави течение.
                              Много сложно и неефикасно, губи предимството на подовото комфорта, ефикасността на ТП и липса на течения.

                              2. Кой казва само стенен има и подпрозоречни клими. И двете духат и охлаждат по един и същ начин. При конвекторите освен стаен термостат имаш и такъв на ТП и много по сложна логика за управление. За да е читаво трябва и отделен буферен съд. Обикновенно ТП се оразмерява за отопление и др. Тънкости

                              3. Цената не е закупуване на конвектора ами тръбния път и инсталацията му, добра топло изолация на тръбите да не прави конденз лятото, повечето вентили и задвижки, допълнителен буфер за да регулира коректно и др. Вервай ми, у нас съм с конвектори и колкото съм доволен от подовото зимата толкоз недоволен от конвекторите лятото.
                              Като прибавим и това че няма да се охлажда целия обем е безмислено.

                              За вода вода има големи специфики и освен ако не си до езеро по скоро съм скептичен че ще се направи сондаж дето удовлетворява ТП при дългомесечна експлоатация.
                              Пример от братски форум където при пускане Ноември върти и връща вода от сондажи 12 градуса а Януари е станала 3 градуса после замръзва и др. Подобни.
                              Ако няма подпочвена река не става.

                              За повече образоване предлагам да посетите сетком бг за да не разваляме темата.
                              Последно редактирано от rosen_offroad; 15-08-15, 22:27.
                              Land Rover Discovery II, V8 4.0
                              VW Golf VI variant
                              Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X