Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Първоначална регистрация на АГУ

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Първоначална регистрация на АГУ

    Здравейте, понеже не намерих някъде писано искам да питам някой който е наясно с тази поредна простотия.
    Ситуацията ми е леко казано патова.
    След закопуване на нов (има-няма 10 годишен) автомобил, решихме да сложим газова уредба. До тук предполагам ви изглежда нормално , обаче отивайки в един сервиз (няма да споменавам имена) ми казаха, че преди инсталирането и издаване на документ за първоначална регистрация на газовата е необходимо колата да е регистрирана в КАТ, понеже в момента е с временни номера. В същото време обаче, доколкото знам в талона трябва да пише ако има газова уредба колата, поне на другата ми го пише и затова бързаме преди регистрирането. Та ако първо регистрираме колата, после сложим газовата ще трябва ли да се сменя талона.
    От друга страна в друг сервиз ми казаха, че нямало проблем да се сложи и регистрира газовата докато колата е с тванзитните номера, но пък същия не извърва първоначална регистрация.
    Ще съм благодарян ако някой вече сблъсквал се с този проблем разкаже каква е процедурата, кое след кое следва, понеже както сигурно се сещата в сайтовете на КАТ и ДАИ няма нищо по въпроса.
    А и също така къде в София може да се направи тази първоначална регистрация, която се изисква по закон. До тук намерих BRC, но трябва да има и други все пак.

  • #2
    От: Първоначална регистрация на АГУ

    Виж сега, регистрацията няма общо с поставянето на някаква уретба. Просто има сервизи, оторизирани да правят това и тяхната ГУ се признава както за регистрация, така и след това за преглед. Повечето, обаче не са такива и изискват допълнителен преглед. Говорим само за нови такива. Важно е да се знае, че в паспорта на уретбата трябва да се впише номера на колата, както и дата на поставяне.

    Коментар


    • #3
      От: Първоначална регистрация на АГУ

      Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
      Виж сега, регистрацията няма общо с поставянето на някаква уретба.
      Принципно си прав, регистрацията си е на колата, но нали измислиха, че в талона задължително трябва да е вписано, че колата има газова. Така например като ходих ГТП, още като видяха стикера за газ на задното стъкло ми казаха да не си правя труда да чакам, ако в талона ми не пишело "бензин/газ".

      Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
      Важно е да се знае, че в паспорта на уретбата трябва да се впише номера на колата, както и дата на поставяне.
      И това е така, обаче при регистрация на друга кола, преди 2 години в КАТ ме върнаха да си извадя паспорт на газовата (коато е фабрична и си имаше всички документи, но не на български) преди да ми издадат талона и да ми дадат табели.

      Затова и питам някой минавал ли е през регистрация скоро и как се процедира, че с тези хиляди промени на закони и наредби около АГУтата вече нищо смислено не може да се намери в гугъл.

      Коментар


      • #4
        От: Първоначална регистрация на АГУ

        Новите разпоредби всеки си ги тълкува, както му е удобно. Пресен пример е колега - регистрира си колата, след няколко месеца сложи газ, и тогава отиде да я узакони. Като монтажа и узаконяването го правиха две различни фирми. При узаконяването му издадоха документ, подобен на големия талон, холограми, цветнотии, печати. На него пише кой е монтирал АГУ, отговаря на изискванията и т.н. С тоя документ кара 10 години, и не трябвало да сменя талона. Та това е, което знам аз. Проблема е, че апаратурата за узаконяване явно е скъпа, та при нас има само една фирма за Габрово и Търново.
        На моята кола монтирах газ след регистрацията, но преди промените. Имам си паспорт, на талона за технически преглед пише бензин/газ и си карам с талон без вписана газ.
        Ford Maverick II 2.3 XLT
        Ford Mondeo MK5

        Коментар


        • #5
          От: Първоначална регистрация на АГУ

          Първоначално публикуван от the_sandman Преглед на мнение
          ... нали измислиха, че в талона задължително трябва да е вписано, че колата има газова..
          Всъщност няма такова нещо.

          Коментар


          • #6
            От: Първоначална регистрация на АГУ

            Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
            Всъщност няма такова нещо.
            Сигурен ли си? Като четем какво пише по наредбите ...

            Наредба I-45 от 24.03.2000 г.
            за регистрацията, отчета, пускането в движение и спирането от
            движение на моторните превозни средства и на ремаркетата, теглени
            от тях
            ...

            Чл. 14. (1) Промяна в регистрацията се извършва при изменение на данните за
            превозното средство
            и собственика, посочени в свидетелството за регистрация, смяна на
            регистрационния номер и продължаване срока на валидност при временна регистрация.


            чл. 15 (1) При промяна в регистрацията собственикът на превозното средство
            представя следните документи:
            ...
            8. при изменение в конструкцията на регистрирано
            превозно средство - разрешение от Министерството на транспорта, информационните
            технологии и съобщенията и посочените в разрешението документи;
            НАРЕДБА № Н-3 от 18.02.2013 г. за изменение в конструкцията на
            регистрираните пътни превозни средства
            ...

            Чл. 3. (1) Изменение в конструкцията на ППС е:
            1. всяка процедура по промяна в техническите данни на ППС, посочени в свидетелството му за
            регистрация или в конструктивни или технически характеристики на ППС, които са заложени от
            производителя
            по време на неговото производство или които са били одобрени по реда на наредбата;
            2. добавянето на системи, компоненти, отделни технически възли и оборудване.
            ...

            излиза, че според тях монтажът на АГУ си е чиста проба "изменение в конструкцията", което води до "промяна в техническите данни на ППС, посочени в свидетелството му за регистрация" (позиция Р.3 - вид гориво), а от това би следвало да произтича "Промяна в регистрацията се извършва при изменение на данните за превозното средство"
            Ние не сме неутрални!

            Коментар


            • #7
              От: Първоначална регистрация на АГУ

              Първоначално публикуван от Asen Kushlev Преглед на мнение
              При узаконяването му издадоха документ, подобен на големия талон, холограми, цветнотии, печати. На него пише кой е монтирал АГУ, отговаря на изискванията и т.н. С тоя документ кара 10 години, и не трябвало да сменя талона.
              Е горе долу същото казаха и в едната фирма къдепитах за оферта за монтаж "първо я регистрирайте, после монтираме, изпитваме, узаконяваме и си карате така, без промяна в талона"

              Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
              излиза, че според тях монтажът на АГУ си е чиста проба "изменение в конструкцията", което води до "промяна в техническите данни на ППС, посочени в свидетелството му за регистрация" (позиция Р.3 - вид гориво), а от това би следвало да произтича "Промяна в регистрацията се извършва при изменение на данните за превозното средство"
              Именно това ме притеснява и мен. И сигурно ще утрепя някой, ако както имам тооооолкова много свободно време се наложи пак да ходим до Видин за смяна на талона, ако монтираме газовата след регистрацията.

              Първоначално публикуван от Asen Kushlev Преглед на мнение
              Проблема е, че апаратурата за узаконяване явно е скъпа, та при нас има само една фирма за Габрово и Търново.
              Това пък е съвсем друга бира. Преди 2-3 години знаех поне 4 места само в Габрово (за протокола родом съм от там) за регистриране на АГУ, а сега не намерих нито едно (по стечение на обстоятелствата и малко късмет взехме "новата" кола от там) понеже имаше идея още там да сложим газ.

              Другото уникално, което много ме издразни беше в сервиза на BRC в Дружба (София). Не успорвам компетентността на майстори там и т.н., но след като те са ти монтирали газовата, някак ми се струва абсурдно да ти вземет още пари за да проверят и докажат качеството на монтажа. Да вярно казаха, че понеже съм техен клиент (в случай, че там ми монтират системата) щяли да ми направят 50% отстъпка от регистрацията, но все пак тези изпитания регистрация имат за цел да проверят и докажат именно качеството на тяхната работа. Все едно да си купиш бойлер, да ти кажат, че гаранцията не важи ако не е монтиран от техен човек (обикновенно е така) и после да ти искат още пари да видят дали същия си е свършил работата като хората.
              Така де, според мен това трябва да е идеята за новия начин на узаконяване на АГУ - да се позатегне контрола относно безопасността, която пряка зависимост с качеството на монтажа и частите.

              Коментар


              • #8
                От: Първоначална регистрация на АГУ

                Я не се занимавайте с глупостите на газаджиите.

                Регистрирайте колата, после сложете газ. На следващия ГТП ще прегледат паспорта на бутилката и в протокола ще пишат че са прегледали и АГУ и толкова. Няма какво да замесвате КАТ в дейности, които могат да станат и без тях. При тях и без това няма чалъм да стане всичко като свят.

                Коментар


                • #9
                  От: Първоначална регистрация на АГУ

                  Първоначално публикуван от the_sandman Преглед на мнение


                  Това пък е съвсем друга бира. Преди 2-3 години знаех поне 4 места само в Габрово (за протокола родом съм от там) за регистриране на АГУ, а сега не намерих нито едно (по стечение на обстоятелствата и малко късмет взехме "новата" кола от там) понеже имаше идея още там да сложим газ.
                  Имаше, сега е една габровска фирма в сервиза им в Търново . Иначе е смешно да ти монтират уредбата, после същите да ти искат пари за узаконяване. Да си направят комплексна цена и всеки ще препочете при тях, няма да ходи на две места.
                  Ford Maverick II 2.3 XLT
                  Ford Mondeo MK5

                  Коментар


                  • #10
                    От: Първоначална регистрация на АГУ

                    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                    Я не се занимавайте с глупостите на газаджиите.

                    Регистрирайте колата, после сложете газ. На следващия ГТП ще прегледат паспорта на бутилката и в протокола ще пишат че са прегледали и АГУ и толкова. Няма какво да замесвате КАТ в дейности, които могат да станат и без тях. При тях и без това няма чалъм да стане всичко като свят.
                    Ако не се направят и те на интересни, да искат документ за узаконяване. Аз си имам паспорт, но е заверен от лицензиран по тогавашните наредби газаджия и нямам ядове. И много зависи къде ще идеш на ГТП, където има най-много коли на опашка, там става най-лесно(аз ходя при тея с късата опашка, че става по-бързо, ама всичко ми е изрядно).
                    Ford Maverick II 2.3 XLT
                    Ford Mondeo MK5

                    Коментар


                    • #11
                      От: Първоначална регистрация на АГУ

                      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                      Я не се занимавайте с глупостите на газаджиите.
                      Регистрирайте колата, после сложете газ.
                      Май, май на там отиват работите. Пък да видим дали ще трябва после и талона.

                      Първоначално публикуван от Asen Kushlev Преглед на мнение
                      Иначе е смешно да ти монтират уредбата, после същите да ти искат пари за узаконяване. Да си направят комплексна цена и всеки ще препочете при тях, няма да ходи на две места.
                      Да де това ми е мисълта. Те нека си сложат към цената на газовата и тея пари дето ще искат за узаконяването, ама звучи нагло да ти кажат "монтираме я за толкова и после още толкова за преглед..."

                      Първоначално публикуван от Asen Kushlev Преглед на мнение
                      Ако не се направят и те на интересни, да искат документ за узаконяване.
                      Искат гадовете Един приятел който си имаше паспорт на газовата в пункт на СБА го накараха да си смени ботилката, понеже била стара и номера не се четял. След смяната се оказа, че била 2011 г., но номера бил отдолу (не знам кой гений я е слагал, той така си я купи), но това е друга тема, важното е, че после от СБА го накараха да прави преглед на всичко за скромните 80 кинта та накрая цялото удоволствие, с всичките разкарвания му излезе към 400 лв. по-малка ботилкка от старата, заемаща същото място, едно шарено листче и една ботилка на 4 години стояща в средата на хола (няма гараж или мазе).

                      Коментар


                      • #12
                        От: Първоначална регистрация на АГУ

                        Аз имах същия казус септември миналата година. Първо я регистрирах и след това сложих газовата. Майстора ми даде някакъв протокол доколкото си спомням. С него и документите на колата отидох в КАТ и си смених талона с такъв, в който е вписана газовата. Отне ми не повече от половин час с чакането. Както и 10-ина лева за новите документи. Колата никой не я е гледал.
                        Ако нищо не се е променило, процедурата нито е сложна, нито е скъпа. Всеки си има глава на раменете да прецени дали да впише уредбата в талона.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Първоначална регистрация на АГУ

                          Да, ама сега не знам дали става така, иначе за чий ще ходя в лицензиран сервиз за узаконяване?
                          п.п.Всеки КАТ в България си е отделна губерния, практиката го е доказала.
                          Ford Maverick II 2.3 XLT
                          Ford Mondeo MK5

                          Коментар


                          • #14
                            От: Първоначална регистрация на АГУ

                            Така е, както казва Ясен.
                            При мен монтирах АГУ-то след регистрацията(2014г.)
                            Преди три дни, минах ГТП. Поискаха само паспорта на уредбата.
                            В картончето от прегледа записаха, че автомобила има монтирана АГУ, изправна е и толкова.
                            Не ти трябва да сменяш големия талон.
                            Успех.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Първоначална регистрация на АГУ

                              Първоначално публикуван от the_sandman Преглед на мнение
                              Другото уникално, което много ме издразни беше в сервиза на BRC в Дружба (София). Не успорвам компетентността на майстори там и т.н., но след като те са ти монтирали газовата, някак ми се струва абсурдно да ти вземет още пари за да проверят и докажат качеството на монтажа. Да вярно казаха, че понеже съм техен клиент (в случай, че там ми монтират системата) щяли да ми направят 50% отстъпка от регистрацията, но все пак тези изпитания регистрация имат за цел да проверят и докажат именно качеството на тяхната работа. Все едно да си купиш бойлер, да ти кажат, че гаранцията не важи ако не е монтиран от техен човек (обикновенно е така) и после да ти искат още пари да видят дали същия си е свършил работата като хората.
                              Всъщност това е нормално защото прегледът не е за целите на гаранцията, а по линия на държавния технически надзор. Този който монтира и този който преглежда са съвсем различни фирми, с различен предмет на дейност и не могат да са едни хора, защото ще са в конфликт на интереси. Като нищо има и нормативно установени цени на прегледа (не съм сигурен). Това че са в една сграда и неофициално работят заедно не променя нещата. На финала ще получиш и две касови бележки (или фактури).

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X