Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Горене, предварение - теория?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Горене, предварение - теория?

    Делкото и вакуумния регулатор взеха да ме дразнят. Или върви на ниски, или на високи обороти - оптимум трудно може да се нагоди - вадя си извода че или пружинките на центробежния регулатор са омекнали, или тази на вакуумния, или най-вероятно и двете. Да, ама няма от къде да намеря такива, и да съм сигурен че са по спецификациите.

    Замисъла ми е да си направя компютърче за тая работа, и съответно да ги махна тия работи. Вдигателя си има датчик за вакуума, обортите ще сваля от Hall сензора. Ще сложа 2 бобини, за да махна и разпределителя. На мястото му ще набутам плочка с белези и оптични сензори за положението на разпределителния вал.

    Като за начало ще откача вакуумния и центробежния регулатори, и ще бутна аванса до край. Работата на компютъра ще е да следи оборотите и вакуума от съответните датчици, и да генерира съответното закъснение. Останалото за сега ще остане както сие, и с него ще се разправям на по-късен етап ако преценя че си струва.
    Като за начало ще заложа фабричните характеристики (имам ги) на закъснение. После ще се правят експерименти.

    Та... с електронната част съм наясно. С програмирането също. Цената ще е никаква, щото аз ще си го правя.

    Обаче с теорията не съм на нивото, на което бих искал да бъда. Имам представа какво се случва и защо, все пак съм физик по образование, обаче имам нужда от по-задълбочени проучвания.

    Препоръчайте някаква литература по въпроса. Справям се и с английски и руски без проблем.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

  • #2
    До: Горене, Предверение - теория?

    Според мен знаеш достатъчно по въпроса! Но ако искаш още теория - има си начини и хора.
    От практиката мога да ти кажа да не слагаш оптични датчици, защото те не виреят в тази среда - бързо се зацапват и ослепяват. Започни направо за да не си губиш времето с индуктивни, аз съм ползвал такива с процеп, но може и Холови.
    Като цяло системата, която си замислил е с много компоненти от там е ниско надеждна. Мислил ли си да запазиш оригиналната като резервна и новата да изградиш паралелно, така че да можеш лесно да викаш неволята ако се скапе в гората например?

    Коментар


    • #3
      До: Горене, Предверение - теория?

      Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
      Като цяло системата, която си замислил е с много компоненти от там е ниско надеждна. Мислил ли си да запазиш оригиналната като резервна и новата да изградиш паралелно, така че да можеш лесно да викаш неволята ако се скапе в гората например?
      Много правилно казано ! Колкото по-просто е едно нещо - толкова по-надеждно и ремонто пригодно е !
      А иначе има едни устройства , които можеш да програмираш да правят това , което ТИ искаш , ама са малко скъпички ...

      Коментар


      • #4
        До: Горене, Предверение - теория?

        Първоначално публикуван от Митко/fulda/ Преглед на мнение
        Много правилно казано ! Колкото по-просто е едно нещо - толкова по-надеждно и ремонто пригодно е !
        А иначе има едни устройства , които можеш да програмираш да правят това , което ТИ искаш , ама са малко скъпички ...
        +1.Например МегаСкуърд
        0885 477 440 "Чибуратор-тЕАм"

        Коментар


        • #5
          До: Горене, Предверение - теория?

          А сложи нормален октанкоректор и електронно запалване, и случаят приключва.
          Силно уважавам радикалния тунинг. Но ти си тръгнал към блатото. Смяната на идеологията на управлението не е работа нито за сам човек, нито за два лева. Пък и е утъпкана пътека. Нищо интересно няма да изскочи. Игра не стоить свеч.

          Коментар


          • #6
            До: Горене, Предверение - теория?

            Първоначално публикуван от Митко/fulda/ Преглед на мнение
            А иначе има едни устройства , които можеш да програмираш да правят това , което ТИ искаш , ама са малко скъпички ...
            Мда, точно там е работата - цената. По груби изчисления чарковете за това, дето съм го замислил ще излязат максимум 50лв. Без софтуер обаче е безполезно. А и софтуера си го правя пак аз. И общо взето не е кой-знае колко сложно. При положение че имам фабричните характеристики на центробежния и вакуумния регулатор, а и двигятеля по принцип си има вакуумен датчик, не е проблем да заложа началната характеристика, тоест тази при която двата действат като по книга. Другото е трудно и изисква експерименти. Единият начин (правилният) е да се снемат на стенд, което струва съответните пари. Другият начин (неправилният , по който ще работя аз) е по метода на пробите и грешките.

            Първоначално публикуван от Митко/fulda/ Преглед на мнение
            Много правилно казано ! Колкото по-просто е едно нещо - толкова по-надеждно и ремонто пригодно е !
            Тук съм съгласен. Обаче при цена 50лв. мога да си нося и още две, ако се наложи. Има чаркове(процесори и т.н.) в индустриално изпълнение, и при еднакви други условия, тоест ако няма конструктивни дефекти, ще е не по-малко надеждно от всяко друго подобно изпълнение за ширпотреба.
            При най-мекият вариант всичко оригинално си остава. Откача се само вакуумният и центробежният регулатор. Делкото се бута до край (или колкото е нужно) на максимално предверение. Може да се измисли и нещо, с което да се застопорят тежестите на центробежния, та ако се наложи да може да се възстанови заводското изпълнение. Всичко друго си стои както си е - бобина, датчик на Хол, комутатор, разпределител и т.н. Прекъсва се единствено връзката между датчика на Хол и комутатора, като вместо това минава през компютъра, който внася нужното закъснение във вече подаденото максимално предверение.

            Въпроса е че не мога да намеря, или не търся на правилното място, примерни характеристики на таблицата със стойностите на изпреварването. Мярвал съм такива по разни телевизии, в програмите за тунинг, обаче никъде не мога да намеря.

            Стефане, по принцип съм съгласен с теб, обаче ако сложа октан коректор, недостатъците от механичните регулатори си остават, и след време пак ще се налага корекция. Ей това искам да се опитам да избегна. А и инвестиция от 50-100лв. мисля няма нужда да коментираме изобщо. Губи се много време обаче, докато се конструира, подкара и програмира правилно. За това са и скъпи другите изпълнения. А и за да се занимаваш професионално с това си трябва сериозно оборудване, за да не губиш за всеки двигател по 1 година, примерно, от проби и грешки. Нямам единствено стенда за тестване на двигателя при различни режими, за да се свали оптималната характеристика. Другото е налице, защото електрониката си ми е хоби по принцип. Аз с това нямам намерение да си изкарвам хляба, а да си погъделичкам любопитството. А доколкото те познавам от постовете ти, ти доста си гъделичкал своето.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #7
              До: Горене, Предверение - теория?

              Абе, Колега ... ти знаеш ли в какво се вкарваш ???
              Първо целта ... обезмисля резултата, второ парите и ВРЕМЕТО, което ще загубиш ... ще бъдат колосални!
              Претендирам да знам за какво става въпрос!

              Като идея .. това не е работа за сам човек.
              Има готови решения, които може да приспособиш ... вместо да се трепеш.

              Относно датчици ... използват се индуктивни (най-много), Хол, и оптични (почти всички японки на средна възраст 10-15 год.)

              И все пак кажи над какво возило ще се мъчиш ... може да знам нещо ...
              Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

              Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

              Коментар


              • #8
                До: Горене, Предверение - теория?

                Стенда е скъпо нещо ...
                Знаеш ли, ако на времето знаех с какво се захващам ... Това промени живота ми. Не го прави, приятелски съвет. Знам че в момента няма да ме посушаш, но пак не го прави.
                Само съм чел какво прави с хората кокаина. Това е по-страшно.

                Коментар


                • #9
                  До: Горене, Предверение - теория?

                  За Дино стенд ли говорим ?
                  Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

                  Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

                  Коментар


                  • #10
                    До: Горене, Предверение - теория?

                    Бе, дино - стато ... Почнеш ли да мислиш за просто магаре на което да запалиш мотора след ремонта - свършен си))

                    Коментар


                    • #11
                      До: Горене, Предверение - теория?

                      Първоначално публикуван от CarTest™ Преглед на мнение
                      Абе, Колега ... ти знаеш ли в какво се вкарваш ???
                      Първо целта ... обезмисля резултата, второ парите и ВРЕМЕТО, което ще загубиш ... ще бъдат колосални!
                      Претендирам да знам за какво става въпрос!
                      Като идея .. това не е работа за сам човек.
                      Има готови решения, които може да приспособиш ... вместо да се трепеш.
                      Като схемотехника не е кой-знае колко по-сложно от тия, дето ги слагат като си сложиш газ. Просто закъснението не е статично, а се отчитат оборотите и вакуума, и съответната стойност се чете от предварително зададена таблица. Да, време ще изисква, но кой-знае какви пари - не. Че няма да има пазарна реализация, то е ясно, но пък и не ми е това целта.
                      Кажи за някои готови и приспособими решения. То е ясно че не откривам топлата вода. Това го имат всички по-нови коли, дори и най-евтините.

                      Първоначално публикуван от CarTest™ Преглед на мнение
                      И все пак кажи над какво возило ще се мъчиш ... може да знам нещо ...
                      Над това в подписа ми. Още не се мъча, а обмислям и се ровя.
                      Двигателя е инжекцион, има си компютър, ама е само за инжекциона.
                      Има си и всички датчици, изключая тези въру коляновия вал. Ама на първо четене ще го правя по лесния начин, който описах по-горе.

                      За стенда - може да се "наеме" при нужда. Такъв за измерване на мощността на двигателя при различни режими. И се плащат съответните пари. На час обикновено. Но това като за начало няма да го правя, въпреки че е правилният начин. Идеята ми е да заложа "заводските" настройки, пък ако има някакъв достатъчно положителен резултат ще се човърка нататък.

                      И пак казвам, това се прави за кеф, и за да понауча неща, които са ми любопитни. Ако стане прекалено грозна картинката, много ясно че ще го зарежа.

                      Ако можете да ми кажете от къде да намеря примерни такива характеристики, не за тоя двигател конкретно. Просто за да знам какво да очаквам като характеристики. Имам общата представа, но ми трябват конкретни примери.
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Горене, предварение - теория?

                        Както по-горе е казал и ninja_1, разгледай сайта за MegaSquirt. Има публикувани схеми, фърмуер, софтуер за настройка, както и доста допълнителня информация за реализирането на ECU. Цената на материалите за сглобяването на хардуера е в ценовия диапазон който спомена, но е тествано и работещо решение.
                        Не чета коментари и не отговарям на такива.

                        И коментаторите...

                        Коментар


                        • #13
                          До: Горене, предварение - теория?

                          Разгледах го. Има всичко, от което се интересувах. Страшно ми помогнахте. Мерси!

                          Направо баш в десятката!
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Горене, Предверение - теория?

                            Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
                            Стенда е скъпо нещо ...
                            Знаеш ли, ако на времето знаех с какво се захващам ... Това промени живота ми. Не го прави, приятелски съвет. Знам че в момента няма да ме посушаш, но пак не го прави.
                            Само съм чел какво прави с хората кокаина. Това е по-страшно.
                            Чувството и последствията са ми познати. Не от смъркане на кокаин. Явно и аз съм от хората, дето като се зачовъркат в нещо не спират, докато не си начешат любопитството или не ги спре нещо друго (я финансово, я здравословно, не дай-боже). Като съм дрогиран по този начин се чувствам жив. А като съм в застой по някаква причина никак не ми е комфортно. Късно е вече за мен. И интернета окончателно ме довърши с тия тонове информация за какво ли не.
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • #15
                              До: Горене, предварение - теория?

                              Е те сега ще имаш ... много дълго .... домашно !!!

                              Точно Скуърта имах предвид, ама колегите ме изпревариха ....

                              Сега ти стои дилемата, да си го купиш или направиш ???
                              Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

                              Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X