Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Като гръмне турбото на пътя!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Като гръмне турбото на пътя!

    Първоначално публикуван от Живко Костадинов Преглед на мнение
    Да,има.
    Очаквах по-изчерпателен отговор,просто аз не виждам връзка.
    Не се заяждам,просто питам.
    .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
    Киа спортаж2000тди 98г
    Ауди А3 1.9ТДИ
    Каравана Аdria 390Q

    Коментар


    • #17
      От: Като гръмне турбото на пътя!

      На друг дизел при същите симптоми, повредата не беше турбото. Счупи бутало... и то легендарния 1Z на VAG.
      Газовете изтласкват маслото от картера във всмукателния колектор през вентилацията и ефекта е същия.
      Друга подробност и при двете повреди - има вероятност(при мен беше така) след загасяне на мотора на скорост, после въобще да не може да превърти за палене, защото има много масло в цилиндрите. Вариант е да се отвият подгревните свещи(или дюзите ако е по- удобно).
      Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

      Коментар


      • #18
        От: Като гръмне турбото на пътя!

        Първоначално публикуван от Живко Костадинов Преглед на мнение
        Остава и колата да е "нов внос"...
        Мой познат със Соренто от магазина на 180000км. му гръмна турбото.
        ГАЗ 69 УАЗ 452-2 броя УАЗ 31512 Kia Sportage 2.0 16v
        Калта за УАЗа е като водата за водолаза 0886445318

        Коментар


        • #19
          От: Като гръмне турбото на пътя!

          Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
          На друг дизел при същите симптоми, повредата не беше турбото. Счупи бутало... и то легендарния 1Z на VAG.
          Газовете изтласкват маслото от картера във всмукателния колектор през вентилацията и ефекта е същия.
          Друга подробност и при двете повреди - има вероятност(при мен беше така) след загасяне на мотора на скорост, после въобще да не може да превърти за палене, защото има много масло в цилиндрите. Вариант е да се отвият подгревните свещи(или дюзите ако е по- удобно).
          Имал съм подобен проблем, какъвто е описал колегата. Ще разкажа набързо какво се случи в моя случай. Опел Астра 1.7 ТД, щеката за маслово в двигателя не показва правилно и се предполага, че в двигателя няма достатъчно масло, след което се долива 1 литър. Тръгва се от едно село на 60 км от Варна към самата Варна и след ~10 км започва едно форсиране на двигателя, в задното огледало нищо не се вижда, бял дим, загасям колата от ключа - не се гаси. След което последва спиране на висока предавка, за да може да се изгаси двигателя. Стана ми ясно, че по някаква причина (предполагам цитираната от мен по-горе) е влязло масло в цилиндрите и е започнало да го гори. След това последва лягане под двигателя, източване на ~1 литър масло и успешно прибиране до Варна. След тази случка нямаше сериозни повреди по двигателя. Колата продължихме да си я караме, но с едно наум... Та според мен е възможно в двигателя на колега да има повече масло и затова да е станало така, но на този етап това са само предположения. Дано не е нищо сериозно. Поздрави!

          Коментар


          • #20
            От: Като гръмне турбото на пътя!

            Първоначално публикуван от kalin09 Преглед на мнение
            Угасва защото свършва маслото. Сега си представи пораженията...
            Свършва само маслото в смукателните колектори - около 20 - 30 гр. и да кажем още около литър из тръбите. А колкото до пораженията, засега само перките на турбото са изкривени и негодни и това при условие, че след като се случи "аварията" и изолирах тръбичката на маслото, карах още 100 км. до Враца.

            Коментар


            • #21
              От: Като гръмне турбото на пътя!

              Това с многото масло няма как да стане. Колата си има друг проблем, най-вероятно спукано бутало. В събота имах подобен случай- Опел фронтера 2.2 дти или нещо подобно, ми звънят че джипа е почнал да пуши и да се форсира сам и едвам са го изгасили, това на магистралата. Като отидох на място първо се хванах за турбината, но уви не беше тя, още преди нея имаше доста масло. Махнах маркуча от отдушника и нещата станаха болезнено ясни , от там на камиона и тия дни ще се прави дисекция.
              0886685545-Влади- ОФ-РОУД КЛУБ"НОВИ ИСКЪР 4Х4 ЕКСТРИЙМ"

              Коментар


              • #22
                От: Като гръмне турбото на пътя!

                Има как да стане - когато уплътнението на турбината замине, маслото от мазането на турбината под налягане започва да се изхвърля в смукателния колектор и става хубаво гориво...
                И ефекта е diesel runaway...
                Мислил съм какъв би бил варианта за изгасяне на двигателя на автомобил с автоматична кутия (тъй-като съм с такъв)...
                Единственото, което ми идва на акъла е да навра някакъв парцал във филтъра в опит да му спра въздуха на двигателя...


                П.С. навярно не съм те разбрал правилно и ти коментираш за ефекта при високо ниво на масло в двигателя...
                При него и при издухан двигател също се получава този ефект - също 'наблюдаван' от първо лице...
                На приятел идиотите (негови служители) източиха маслото от скоростната кутия на Ауди 80, и наляли още 4.5 литра в двигателя...
                Ефекта - колата не ще да гасне, смляна вакуумна помпа на спирачките (и тя се напълнила с масло)... И основен ремонт на двигателя...
                Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                Коментар


                • #23
                  От: Като гръмне турбото на пътя!

                  Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                  Единственото, което ми идва на акъла е да навра някакъв парцал във филтъра в опит да му спра въздуха на двигателя...

                  Че имаш много хубаво конффети..... Ще засмуче парцалите и ще ги изкара през ауспуха на ситни парченца....
                  Ни шакл, ни, тем более веревоньки, рваться не должны!!! Все должно быть настолько прочно чтобы отрывало мосты!
                  Ει ςεγα ςι εδα μαματα ςαβςεμ

                  Коментар


                  • #24
                    От: Като гръмне турбото на пътя!

                    Гаси се на предавка и спирачка. Само да устиска съединителят . Пораженията ще са пъти по-малки отколкото ако го чакаш да загасне сам. Щото като гасне сам обикновенно е няколко литра масло по-късно и към края двигателят работи почти без мазане.

                    С парцал не бих го правил, щото може да стане хидравличен удар. Като стане вакуум покрай турбото мотора ще дръпне масло. Ако в цилиндъра влезне достатъчно масло, че да не може да превърти мотора нещата ще приключат с крива биела/спукано бутало.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Като гръмне турбото на пътя!

                      Първоначално публикуван от Злой Преглед на мнение
                      Че имаш много хубаво конффети..... Ще засмуче парцалите и ще ги изкара през ауспуха на ситни парченца....
                      Съмнява ме... За целта трябва парцала да премине през турбото - практически невъзможно, защото диаметъра там е достатъчно малък, а пътя до турбината е доста дълъг - достатъчно голям парцал въобще няма да има шанс да достигне дотам.....
                      За хидравличен удар също ме съмнява - количествата постъпило масло не са чак толкова големи, че да не остане място за въздух в горивната камера...
                      А и просто не виждам по-добър изход при автомат - там при всички случаи резултата ще е разрушен двигател, докато с ограничаване на въздуха остава някакъв шанс....
                      Между другото съм виждал стационарен дизелов двигател с пиропатрони против такъв сценарий - усети ли датчик прекалено високи обороти, сработва пиропатрони и се пълни горивния тракт с СО2 (и след това няма палене ..
                      Да, навярно друг вариант е да изпръскаш пожарогасителя в смукателния тракт - може и да угаси двигателя...
                      Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                      Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Като гръмне турбото на пътя!

                        Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                        За хидравличен удар също ме съмнява - количествата постъпило масло не са чак толкова големи, че да не остане място за въздух в горивната камера...
                        А, не са големи. Преди маслото да почне да влиза в мотора и да се вдигат оборотите кулера ще се е понапълнил. В момента в който рязко спре въздуха всичко от него ще тръгне със засилка към мотора. А ако пък има пукнато бутало нещата стават в пъти по-зле, защото мотора ще почне да дърпа въздух от картера. Ама само си предполагам де. Но си прав, че на мотор а втоматична кутия няма много други варианти...

                        CO2 във всмукателният колектор изглежда като най-читав вариант.

                        Пожарогасителят пак иска да стигнеш до филтърната кутия, да я отвориш и да пръскаш след филтъра. Щото иначе е все едно да вкараш парцал - филтъра ще спре всичкият прах и ще се запуши. В един момент ще се сгъне и после не знам какво ще стане.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Като гръмне турбото на пътя!

                          Първоначално публикуван от brum Преглед на мнение
                          ...В момента в който рязко спре въздуха всичко от него ще тръгне със засилка към мотора....
                          Няма как да тръгне със засилка към мотора когато му спреш въздуха - дори напротив...
                          'Течението'/ 'вятъра', което е увличало част от маслото ще изчезне като ограничиш входящия въздух..
                          Да, поради спадналото налягане ще се опита да засмуче флуид от някъде другаде, но надеждата е в това, че инерцията на коляно-мотовилковия механизъм няма да е толкова голяма и ще спре преди да е успял засмукания флуид да пристигне в горивната камера...
                          Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                          Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Като гръмне турбото на пътя!

                            Вие много се плашите от вакуума. На лека кола общо взето и с гола ръка може да се запуши въздухозаборника - няма да ви всмуче ръката, това е сигурно. Просто не вакуумът смуче а атмосферното налягане натиска а то си може колкото си може. Дали заборникът е на сгодно място за запушване с ръка е друга тема.

                            С праховия пожарогасител ще се задръсти мигновенно филтърът и това на повечето коли също ще даде правилния резултат (освен че тоя прах после няма очистване). С пожарогасител CO2 ще стане ако имате дебит повече от разхода на въздух на развъртян до безумни обороти дизел. Такъв пожарогасител малко хора си носят в колата.

                            От това че е станал вакуум двигателят няма да засмуче повече масло - то се увлича от минаващия край него въздух. Няма въздух - няма масло. Даже и при счупено бутало няма да стане защото картерът е вентилиран към въздушния тракт (е, ако не го е тунинговал някой фен на стари жигулки).

                            Коментар


                            • #29
                              От: Като гръмне турбото на пътя!

                              Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                              С праховия пожарогасител ще се задръсти мигновенно филтърът и това на повечето коли също ще даде правилния резултат (освен че тоя прах после няма очистване)
                              И на мен са ми минавали подобни мисли, само ми е любопитно дали прахът ще спре във филтъра или ще се процеди и по-нататък: турбо, кулер и цилиндри?

                              Коментар


                              • #30
                                От: Като гръмне турбото на пътя!

                                Зависи дали филтърът ще се смачка и разкъса. Обикновено конструкцията му не го позволява ама знае ли човек?

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X