Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Търся документация или информация за стар струг

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Търся документация или информация за стар струг

    Колеги, сдобих се с доста стар малък струг може би С8 ,но не съм сигурен.
    На единия крак на стругчето пише с едри релефни букви/ ТМТ Пловдив/
    Според мен е произведено в средата на 60-те и не зная как е оцеляло до днес, но всичко му работи ,скорости ,самоходи и тн
    Двигателя е 1,5kW Елпром 1964година
    Трябва ми информация за самоходите има 3 основни скорости с по 9 под скорости /най-вероятно би могло да се направи някоя елементарна резба с него/
    Доста интересна машинка /поне за мен /
    Моля ако някои знае нещо за това ретро стругче да сподели всякаква информация ще ми е полезна.
    И дали нещо може да се замени с част от съвременно С8 при нужда?

  • #2
    От: Търся документация или информация за стар струг

    Тези стругчета са произвеждани в часовете по практика в механотехникумите.
    Може би не изцяло, но в по- голямата си част.
    В габровския механотехникум последният такъв, собственно производство, беше от 1968 година.
    Въпреки това, ако нямат разлика в буквените означения, би трябвало да са взаимозаменяеми, защото тех. документацията е била обща.
    Но не мога даго твърдя на 100 %.
    Ясен: ”в Наречен си лекувам нервите от форумното модериране...”

    Коментар


    • #3
      От: Търся документация или информация за стар струг

      Предполагам е С8 във варианта, който монтират във военните работилници.Какво е това училище да произведе струг...... звучи невероятно в днешно време!!!

      Коментар


      • #4
        От: Търся документация или информация за стар струг

        В общи линии си личи ,че е правен от ученици
        Модела е много странен утре ще го снимам ,но до сега не съм виждал такъв.
        Скоростите на самохда се сменят като на стар Ц5 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:72399098_5_585x461_universalen-strug-oblast-stara-zagora.jpg
Прегледи:1
Размер:227.2 КБ
ID:5671391 като този.
        Не можах да намеря от къде да сваля ръководство за ц8 ,на просто файловете не са актуални явно.

        Коментар


        • #5
          От: Търся документация или информация за стар струг

          Е качи някоя снимка де, вместо да хвърляма боб какво точно е.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • #6
            От: Търся документация или информация за стар струг

            Първоначално публикуван от v.kostov Преглед на мнение
            Предполагам е С8 във варианта, който монтират във военните работилници.Какво е това училище да произведе струг...... звучи невероятно в днешно време!!!
            Днес- да!
            Но до 1968 в габровския механотехникум са се произвеждали. А както виждам от производителя на колегата- и в пловдивския също:
            На единия крак на стругчето пише с едри релефни букви/ ТМТ Пловдив/
            Дори по-вечето стругове в двете работилници по стругарство си бяха собственно производство.
            През 1966 или 67 е работила за последно и малката вагрянка (вид пещ за топене на метали), където са се леели телата на стругчетата. В ъгъла на леярното си стоеше една такава отливка, като част от историята.
            Десет години по-късно все още правехме леярски форми по практика.

            P.S.Извинявам се на колегата, че му зацапах темата с малко история, но ме върна с едни 38 години назад.
            Последно редактирано от dedoKoko; 18-07-15, 13:44.
            Ясен: ”в Наречен си лекувам нервите от форумното модериране...”

            Коментар


            • #7
              От: Търся документация или информация за стар струг

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:11751086_1604282683177253_1604347006_n.jpg
Прегледи:1
Размер:80.8 КБ
ID:5671448 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:11749674_1604283303177191_23771825_n.jpg
Прегледи:1
Размер:11.4 КБ
ID:5671449Натиснете снимката за да я уголемите

Име:11774785_1604283466510508_1093122641_n.jpg
Прегледи:1
Размер:116.7 КБ
ID:5671450Това е стругчето ,днес започнах лека профилактика
              като разглобих,измих с бензин и премахнах луфтовете с подложни шайби но скоростите на самохода.
              Вътре беше каша от грес прах стружки и пясък. Натиснете снимката за да я уголемите

Име:11759064_1604283889843799_1276730420_n.jpg
Прегледи:1
Размер:10.7 КБ
ID:5671451сега вече са и гресирани
              Не знаех каква грес точно се слага там, но заложих на графитна /за карета на автомобили/.
              Вече всичко се включва мазно.
              Сега ще се заема с луфтове в лирата /средните паразитни колела не са в оста на въртене и издават грозен звук/

              Коментар


              • #8
                От: Търся документация или информация за стар струг

                Греста за карета не еграфитна а молибденова, до колкото ми е известно. Общото между двете е само цвета.

                ...ама графитната така или иначе няма да пречи.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • #9
                  От: Търся документация или информация за стар струг

                  Българското машиностроене не спира да ме учудва . Хибрид между С 5 и С 8
                  Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                  Коментар


                  • #10
                    От: Търся документация или информация за стар струг

                    Честито!По снимките изглежда на С-5.
                    Последно редактирано от petroffbg; 19-07-15, 20:11.
                    Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                    Коментар


                    • #11
                      От: Търся документация или информация за стар струг

                      Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                      Българското машиностроене не спира да ме учудва . Хибрид между С 5 и С 8
                      Да бе, вярно - скоростите са като на C8, а подавателната като на C5.

                      ПП: Ама, подавателната май не баш - по малка изглежда най-малкото. Явно някой е творил рационализации.
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Търся документация или информация за стар струг

                        Такова стругче видях в Хасково в един гараж.Обясниха ми че е проект на ЗММ Пазарджик и наистина е правен в техникума.А модела бил С4?????Ако са ме излъгали значи и аз вас.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Търся документация или информация за стар струг

                          [QUOTE=sparkybg;2797758]Греста за карета не еграфитна а молибденова, до колкото ми е известно.
                          Реално на тази грес която ползвам за карета пише/грес с молибден и графит/ за карета, но има и само
                          молибденова.

                          Днес продължавам с опознаването и ремонта на стругчето. На табелата за оборотите е написано на
                          ръка “МИТЕ“ най-вероятно някой от създателите на машината.
                          Та на въпросния Мите днес му горяха ушите

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:11756594_1604801739792014_732883466_n.jpg
Прегледи:1
Размер:57.6 КБ
ID:5671624

                          Митето най-вероятно мислейки за някоя девойка в час по практика е претупал доста неща.
                          Забравил да регулира аксиално валовете в скоростите, в резултат на което контактното петно на зъбните колела е било силно изнесено в единия край.
                          По някаква причина беше забравил и един хубав парцал от конци вътре.Резултата беше /грижливо намотаване по всичко което се върти./за уплътнение на луфтовете /
                          След като регулирах това онова и нещата почнаха да си идват на мястото възникнаха няколко въпроса.
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:11774673_1604802013125320_681066188_n.jpg
Прегледи:1
Размер:82.4 КБ
ID:5671625
                          защо има такова разминаване и как да го премахна?
                          Ще се произведе друга ос на паразитното колело /поради големи хлабини/
                          ,но как да изместя колелото зад съединителя с 5-6 мм в дясно?

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:11756632_1604802546458600_1816619566_n.jpg
Прегледи:1
Размер:95.6 КБ
ID:5671626

                          Тук се вижда ,че съединителя от конкретната страна има доста резба и дали може тя да компенсира това разминаване ,но не зная как, все още не съм намерил никаква ремонтна литература за С8 /ако е С8 това изобретение изобщо/
                          Другия въпрос е този болт над лагера на шпиндела.
                          Дълъг към 40 мм отвора е пробит много на криво седи завит на ръка и ,ако го притегнеш блокира въртенето на вала.
                          какво е това "животно"там?
                          Но все пак не му се сърдя на "Митето" все пак е бил най-вероятно ученик в бурна възраст и друго му е било в главата ,по странното е ,че 50 години след това намерих изгубения парцал.
                          Този струг не е ползван ,а просто е седял някъде ,с тази изработка няма как да изкара 50 години.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Търся документация или информация за стар струг

                            Този болт фиксира плъзгащия лагер/поне от пръв поглед изглежда,че предния лагер е плъзгащ/ от превъртане и сигурно е сменен с по-дълъг и за това при пълно завиване блокира шпиндела.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Търся документация или информация за стар струг

                              В Механотехникум Пловдив се произвеждаха до 1986-7 година,но последните бяха с друга подавателна кутия-от по-новия модел.И аз съм участвал в изработването им като ученик.Виж началото на този линк към тема публикувана преди години:
                              http://www.offroad-bulgaria.com/show...42#post1518742
                              Без триене няма движение !

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X