Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Искам съвет

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Искам съвет

    Хъм, преди има-няма 30 години започнах трудовата си кариера в завод за фуражи. По спомен кокошия фураж съдържаше царевица, жито, слънчогледово кюспе, соев шрот, трупно брашно, омикс, премикс, креда и животинска лой. За точните пропорции ще те излъжа, че бая годинки минаха. Ма с тоя фураж (в различни пропорции според възрастта) едноседмични пилета ставаха към кило и половина за около 45 дни.
    "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
    Неизвестен мъдрец

    Коментар


    • #32
      От: Искам съвет

      Куздов, това дето го казваш е за бройлери бе.

      А човека иска да си гледа домашни кокошки. Там рецептата е "каквото има". Преди години като живеех на село мелехме почти само жито и царевица, и понякога по малко кюспе-за разкош. Разните зелении се подразбират, но през зимата когато ги няма-и само с ярма става.

      Важно е кокошките винаги да имат достъп до вода. Те потребяват доста от нея, та е важно. Чистотата и преснотата се подразбират.
      Има ли желание-има и начин!

      Коментар


      • #33
        От: Искам съвет

        Те същите съставки са и за фуража за носачки, но зооинженера ми определяше пропорциите, а аз само ги забърквах (компа де, макар понякога да съм управлявал и ръчно), образно казано. Бях оператор и управлявах целия завод от командната зала. За времето си беше супертехнологичен процес и с лекота произвеждахме по 300 т. гранулиран фураж на смяна. Иначе в домашни условия съм виждал баба ми някога как ги хранеше, ма и тя задължително веднъж дневно им даваше фураж и го омесваше с листа от цвекло или няакакви други треви, дето изобщо нямам спомен какви бяха.
        "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
        Неизвестен мъдрец

        Коментар


        • #34
          От: Искам съвет

          Виж и отглеждането на токачки, различн месо и вкус, но е добро.
          Ланд Ровър-Дискавъри,ТД5-1999 год.,готин е.
          "Мъжко е да обещаеш,човешко да не го изпълниш."
          "Правото на глас,не винаги означава да имаш право на избор."

          Коментар


          • #35
            От: Искам съвет

            Хаха, отново съм напълно съгласен с Кольо. Имахме 7 или 8 вида животни и кокошките и зайците бяха съвсем между другото. Сега са само те и затова са обградени с грижи и внимание. Зимата за гарнитура получават нарязана тиква или цвекло. Смляната суха люцерна и коприва също им идва дюшеш, докато се хванем за зеленото.
            По състава на заводските смески. Месокостното /трупно/ брашно, от 10ина години, мисля, се изгаря по циментовите заводи. Евроразпоредби. Слънчогледовото кюспе /или по-точно експелер/ по принцип е хубаво и полезно нещо, съдържа около 30% протеин, но трябва да се взема от сигурно място. Това дето е по пазара е шрот - екстрахиран с хексан експелер. Все пак и той става за кокошките, до 10-15%. Соевият шрот е със съдържание на протеин до 50% и задължителна съставка в почти всички заводски фуражни смески. За смеската за бройлери влиза до 30% /!/ от състава, за кокошки и прасета до 20-25%. Навремето бяхме сериозен производител на соя, сега май не, за съжаление, а вносът е от Бразилия и Аржентина - 100% ГМО. Да споменем и рапичния шрот - също като съставка в смеската.
            Последно редактирано от jordanov sv; 28-07-15, 11:19.

            Коментар


            • #36
              От: Искам съвет

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20150725_184007.jpg
Прегледи:1
Размер:241.8 КБ
ID:5673680

              Последната клетка ,мисля да настаня бройлерите,мисирки.

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20150725_184028.jpg
Прегледи:1
Размер:246.0 КБ
ID:5673681

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20150725_184044.jpg
Прегледи:1
Размер:181.8 КБ
ID:5673683

              В обратната страна има още толкова,само че е цимент и е опушено,в смисъл масивна сграда с тухла и бетонен пояс пред тухлата и покрив,вътре има 1 метър дървен подиум,на който вечер се качват да спят.
              Последно редактирано от Roninn; 28-07-15, 20:42.
              Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
              Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
              Анатолий Пейчинов o8875о9815
              https://dvrbg.com/

              Коментар


              • #37
                От: Искам съвет

                Първоначално публикуван от Roninn Преглед на мнение
                бройлерите,мисирки.
                Спомних си детството, когато баба ми викаше на пуйките мисирки. Това си е пловдивски лаф, май никъде на друго място не се употребява.

                Ако имаш възможност-сложи кокошките на пръст, а не на бетон. В природата им е да ровят с крака, и да търсят храната си. Ама на бетона-нцъ...
                Има ли желание-има и начин!

                Коментар


                • #38
                  От: Искам съвет

                  Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                  Спомних си детството, когато баба ми викаше на пуйките мисирки. Това си е пловдивски лаф, май никъде на друго място не се употребява...
                  Употребява се. По Сливенско също им викаме по този начин. Иначе като се сетя, баба ми им кълцаше коприва със сатъра и смесваше със суха ярма главно от царевица.
                  RAV 4
                  F650GS

                  Коментар


                  • #39
                    От: Искам съвет

                    Здравейте,
                    Успех в начинанието с кокошките.Домашното си е домашно.В смеската слагайте по малко слънчогледов шрот или направо слънчогледово семе за по-добро яйцеснасяне.От време на време добавяйте и креда,защото при недостиг на калций кокошките ще започнат да си кълват яйцата.Добре е също да сложите и малко пясък в някакъв плитък съд.Все пак кокошките нямат зъби

                    Коментар


                    • #40
                      От: Искам съвет

                      И вечер ги прибирай някъде на затворена врата,че да не останеш изненадан някоя сутрин.Преди години от всички кокошки накрая беше останал само бойният петел завалията.
                      Оскубан на безобразие,но жив.Останалите бяха с изпита кръв и прерязани гръкляни.Кво да правиш дошла животинката нахранила се,но петела отнесъл смело боя и останал жив.
                      Най-тъпото беше,че му взехме нови кокошки,но вече беше врътнал шайбата и ги биеше до откат.Съответно свърши и той в тенджерката.
                      Няма страшно в умирачката...
                      Страшното е да си жив!...

                      Коментар


                      • #41
                        От: Искам съвет

                        Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                        Спомних си детството, когато баба ми викаше на пуйките мисирки. Това си е пловдивски лаф, май никъде на друго място не се употребява...
                        В Родопите на царевицата и казват мисир и съответно мисирово брашно за качамак. И на пуйките викат мисирки.
                        Nissan Terrano 2,7 TDI

                        Коментар


                        • #42
                          От: Искам съвет

                          А пък Стопанката е от Ст. Загора и по нейните села викат на пуйките фитки
                          Металните колове през средата имат ли някаква роля? В тия хранилки ако има суха смеска ще има и голямо разпиляване. На пода, особено пък ако е цимент, хвърли един два чувала талаш - много добре им идва а за зимата е задължително. Нощно време в помещението където са животните, отворите за външен достъп да не са по-големи от око на рабица, личен горчив опит.

                          Коментар


                          • #43
                            От: Искам съвет

                            Не съм се отчел,има и пуйчета бройлери,кокошките снасят по 10 яйца на ден,петел си имат,пълна идилия.Има ли смисъл да поддържам бройлери целогодишно?
                            Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                            Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                            Анатолий Пейчинов o8875о9815
                            https://dvrbg.com/

                            Коментар


                            • #44
                              От: Искам съвет

                              И мъжката пуйка - мисир и викат Спомних си старата бабина мъдрост - мъж и пуйче най-трудно се израстяват.
                              Усмихнаха ме някои постове, затова си позволих малка волност

                              Коментар


                              • #45
                                От: Искам съвет

                                Най вкусните яйца са от свободно пуснати кокошки...те да си ровят и кълват каквото си искат из двора

                                А ако им осигуриш и една купчина гюбреЦял ден ще си ровят из нея

                                Аз на моите им давам само жито и царевица по някоя шепа но не и налитат...клъвнат клъвнат и айде на гюбрето....квачки с пилета джинки...подрастващи...всичко рие и какво толкова намират не знам

                                А носачките ми се шират на четири декара двор и им е екстра само къде загубите са ми доста всяка годинаот моите кучета от чужди кучета проврели се под мрежата(последно удушиха 4 ярки и 2 кокошки на куп)
                                и от белката всяка година...

                                Поздрави и не се отказвай само това че ще ядеш истинска храна е супер

                                За цвета на жълтъците(ако не ги пускаш да пасат)давай повече зеленина
                                К мирной жизни не пригоден.
                                Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                                ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X