Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ЩИТ 82

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: ЩИТ 82

    Първоначално публикуван от p-pleven Преглед на мнение
    Като ни дигаха по тревога в едно най-обикновенно поделение, товарехме и дървен материал, който никак не се вписваше в картинката - горе долу половин каросерия на ЗиЛ-130. Старшинката ни обясни, че "по разчет" при всяка тревога се допуска 2% загуби от личния състав. Дървения материал беше за "съндъците" ако има загуби...
    Та така...
    Айде пак кръчмарски легенди. Съжалявам за отклонението, ама не мога да се стърпя. Бил съм в артилерийски полк в Ст. Загора 79-та 81-ва (т.е няма мак да съм бил на щит82). По повод на тревогите - на двата месеца веднъж осъмвахме под Хасково, по тревога. Имаше и местни тревоги, с изнасяне на позиции в Средна гора. Имаше и предизвестени и напълно неочаквани. И в двата случая се брояха някакви точки (за забравен пълнител, каска ....). Веднъж забравихме гаубица в парка, не знам колко точки щяха да и пишат, ама я измъкнахме преди да стигнат до нея.
    Ама да товарим дърва за "съндъци". Това няма как да стане. За такива случаи си имаше линейки и съответните процедури. Не, че не е имало такива случаи. На корен 80-та г. зимата удархме нашата атакуваща кашимерия. Видях разрива (бях далекомерист) между бтр-те. После в такива случаи следваше - строй се зад материалната част. Стоим и чакаме да мине комисията за проверка - кой е виновен. Та не видях останаха ли на терена ударени кашимеристи.
    Същата година лятото се прицелихме по Добри Джуров. Един 152 мм падна на 175 м от него. Пак - строй се зад .... . тогава хвърчаха звездички от горе до долу и имаше няколко младши лейтенанта. А дядо Дочо, командира на полка се пенсионира. Смени го майор Марин., сега генерал майор Марин. Спомням си го много години по-късно, 90 и някоя вече като началник на генералния щаб отказа да изпълни заповедта на Петьо Коня за премахването на ракетните ни войски, хвърли си шапката и излезе от телевизионното студио с достойнство. За разлика от Петьо Коня.
    Вашия старшина трябва да е бил майстор на късия разказ. Ами свещи за опелото не товарехте ли по уазките.
    Последно редактирано от bogilloff; 10-02-16, 21:31.
    ОФБ ДБ X22SE
    Не искам Турция да ме пази от Русия. Стигат ми 500 години.

    Коментар


    • #17
      От: ЩИТ 82

      Ми дайте просто да се преброим тези на които са разказвали приказката за "разрешените загуби" ?

      На нас старшината ни я пееше - 1989-90та. Вярно, без да товарим "дърва за сандъци", напротив, събирахме в тъмното дърва за огрев и минаващия лейтенант шеговито му подхвърли че в тъмното не било разрешено да се сече да не се заколим. И старшината тогава му изпя (така че да можем хубаво да го чуем) че "си имал разрешена смъртност до 4% по устав при тревога или занятие".
      Издъних се на Тюринг теста

      Коментар


      • #18
        От: ЩИТ 82

        Това е явно някаква басня сред старшинките,почти като баснята за Калашника пробиващ релси
        TOYOTA SEQUOIA ‘11
        W140 S420 '99

        Коментар


        • #19
          От: ЩИТ 82

          Първоначално публикуван от BENZBOSS Преглед на мнение
          Това е явно някаква басня сред старшинките,почти като баснята за Калашника пробиващ релси
          Там е работата че не е . Като всичко останало в армиите на ВД и това беше предвидено и заложено само че никой командир не искаше да съобщава на родителите за смъртта на войник в мирно време . При нас във ВВС за моите 2 години поне аз знам със сигурност само за един смъртен случай и то беше самоубийство . Новобранец зарязан от гаджето застъпил наряд и през ноща захапал цевта . Мисля че беше на Чешнегирово или Графа .
          Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

          Коментар


          • #20
            От: ЩИТ 82

            Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
            Ми дайте просто да се преброим тези на които са разказвали приказката за "разрешените загуби" ? ...
            Разрешени, разрешени, колко да са разрешени? Всеки инцидент с по-тежки наранявания или, пази Боже, смъртен случай на военнослужещ се разследваше от инспектората на МНО и после хвърчаха яко наказания.
            Ние не сме неутрални!

            Коментар


            • #21
              От: ЩИТ 82

              Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
              Там е работата че не е . Като всичко останало в армиите на ВД и това беше предвидено и заложено само че никой командир не искаше да съобщава на родителите за смъртта на войник в мирно време . При нас във ВВС за моите 2 години поне аз знам със сигурност само за един смъртен случай и то беше самоубийство . Новобранец зарязан от гаджето застъпил наряд и през ноща захапал цевта . Мисля че беше на Чешнегирово или Графа .
              За 2 г. съм бил в близост до няколко смъртни случая - това с гаджето и захапването на цевта и при нас го имаше - втори пост гсм. Или пък един уволняващ се мартенец на последно занятие през февруари, та стария не можел да стои на пейката в камиона, трябвало на стол, да свиква за цивилизацията (и насмукан като ...) при едно лашкане вън със стола. Ама имаше закачена водоноска. Ребрата му се подаваха през куртката. Или пък заспал шофъор на бтр на прав асфалтов участък ама с лека чупка и пропадане около метър. Беше се забил буквално в някаква купчина пръст в нивата. Колко бяха умрелите не знам, събраха линейките на всички подразделения на дивизионното.
              Това за загубите и аз съм го чувал (многократно). Но никъде не съм го чел. Не е правилно да се казва разрешени (щото някой може да тръгне да изпълнява и този показател. Може би е по правилно - допустими. Ако след занятието загубите не надвишават допустимите - занятието е изпълнило целите си.
              Тези загуби са една реална статистическа величина. Някой, който е бил "мозък" по онова време да каже къде и как са се описвали тези загуби. Всички мозъци пишеха едни отчети след занятията.
              За рзличните занятия батарейно, полково, дивизионно, армейско процентите бяха различни. Например за батарейно нямаше допустими загуби.
              ОФБ ДБ X22SE
              Не искам Турция да ме пази от Русия. Стигат ми 500 години.

              Коментар


              • #22
                От: ЩИТ 82

                Предвидими или очаквани ДА ма разрешени.........и при нас имаше,че и сьм участвал в екшьн,ефрейтор ме правиха по случая та после по друг ме разжалваха.........ма как да е.
                TOYOTA SEQUOIA ‘11
                W140 S420 '99

                Коментар

                Активност за темата

                Свий

                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X