Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Предложения за нов правилник на Верига състезания Bulgaria Trophy Challenge от 2016

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Предложения за нов правилник на Верига състезания Bulgaria Trophy Challenge от 2

    Дидо, ти лично прочете ли проекта за правилник от пост #9, точка по точка и буква по буква?
    Неможе да вземаш трезво решение ако мозъкът ти е изгорял от наркотици и алкохол .
    Дий Снайдер

    Коментар


    • #17
      От: Предложения за нов правилник на Верига състезания Bulgaria Trophy Challenge от 2

      Да си кажа и аз мнението като фен на офроуда. По принцип колегата Благой има право - ако има разделение по кубатури, ще има много повече участници. Хората нямат много средства, нямат платформи, "влекачи", купища резервни части и пътуващи сервизи, но биха се включили в местните си състезания, където не е нужен голям бюджет.
      Навсякъде е пълно с нахъсани хора, които карат полупрежалени малки джипки и биха покарали, още повече, че таксите не са толкова големи - поне така съм останал с убеждение от разговори и лакърдии.
      Единият от тях съм и аз - имам два Самурая (единият прежален ), но не виждам смисъл да се състезавам в Хоби формата (примерно във Варна и Добрич) срещу 3.5 литрови Паджерота или 5.2 литрови Грандове - направо ще е смехотворно.
      Аз имах преди време мераци за рали-рейда, но там като че стана само за милионери като им гледам колите и екипите.
      Затова, за хора като мен какво остава ? Да продам Самурасляците и да купувам голям джип ? Добре, за 5-6 дни в годината ще е ОК за състезанията, ами после останалите 360 дни... какво да го правя някой голям и лаком дрънгел, като не ми е нужен, нито за пикник, нито за снега ?
      Това е горе-долу според мен.

      Коментар


      • #18
        От: Предложения за нов правилник на Верига състезания Bulgaria Trophy Challenge от 2

        Първоначално публикуван от banjo Преглед на мнение
        Дидо, ти лично прочете ли проекта за правилник от пост #9, точка по точка и буква по буква?
        Да, с доста неща съм съгласен но и с доста неща не съм. Най-вече с разделението на класовете по кубатура.
        TT-Tuning Team
        АСК Добрич

        Коментар


        • #19
          От: Предложения за нов правилник на Верига състезания Bulgaria Trophy Challenge от 2

          Аз все си мисля, че Трофито и Крос Кънтри ралито са различни дисциплини. Става дума за Хоби/Адвенчър класа.

          Напълно съм съгласен, че дори в лекия клас трябва да има серизони изисквания за безопастност - клетки, седалки и колани. Сега в този клас имам чувство, че карат камикадзета със скорост колкото колата позволява по горски пътища.

          Много по интересно би било ако се кара по дерета, пътеки и без път из гората, повече каране по азимути и така. И малко леки отсечки за почивка. Разбира се трябва да е премерено с класа, но и средната скорост според мен трябва да е ниска.

          Сега отивам на Стара Загора с едно умрело Самурайче и не виждам каква конкуренция мога да бъда по горски пътища на рали.

          Коментар


          • #20
            От: Предложения за нов правилник на Верига състезания Bulgaria Trophy Challenge от 2

            Първоначално публикуван от Деян Давидов Преглед на мнение
            Да, с доста неща съм съгласен но и с доста неща не съм. Най-вече с разделението на класовете по кубатура.
            Дидо, не виждам конкретни предложения с доводи за и против.
            Неможе да вземаш трезво решение ако мозъкът ти е изгорял от наркотици и алкохол .
            Дий Снайдер

            Коментар


            • #21
              От: Предложения за нов правилник на Верига състезания Bulgaria Trophy Challenge от 2

              Просто не ми се занимава с "клавиатурни" предложения с доводи. Макар, че има време до състезанието в Русе там може да се повдигне въпроса за правилника и да се дискутират различните неща....
              TT-Tuning Team
              АСК Добрич

              Коментар


              • #22
                От: Предложения за нов правилник на Верига състезания Bulgaria Trophy Challenge от 2

                Първоначално публикуван от Деян Давидов Преглед на мнение
                И според мен разделянето на класове според кубатурата на двигателите не е редна. За мен е много по интересно например да се бия в трасетата с Черокито на Любо. Макар да не карам голяма част от състезанията, съм се убедил че не винаги колкото по-голям е двигателя толкова по-напред си в класирането.
                Така си е,кубатурата не е толкоз важна за сигурна победа, като се объркаш малко и си готов. Единствено може да ти помогне само на затворено трасе, където се дава много газ, и то не винаги. Аз го купих Черока защото много ме кефеше, като звук и вървене, не съм разчитал, че е мощен и бърз за да спечеля. Разчитам най много на навигатора, а както знаете, той е най важен.
                0887 526 564/ 0897 933 755 /

                Коментар


                • #23
                  От: Предложения за нов правилник на Верига състезания Bulgaria Trophy Challenge от 2

                  Боги, кой ще дефинира коя гума с какъв процент Оф/Он е?
                  Щото само на сайта на Десо(Федима) съм виждал такова обозначаване, но и то е пълен ташак.
                  Бутонките ги дават 80/20 оф/он.
                  Ха сега де? Най-агресивната шарка сред калните гуми, с изключение на тракторната, и е с 20 процента асфалтово ползване???
                  В същата категория са и "кобрите", макар те да са с друго име там. Можеш ли да уеднаквиш двете шарки?

                  С това ми мнение искам да ти покажа, че и в този правилник има неясноти, и възможности за двойно тълкуване и шикалкавене.

                  Моето мнение винаги е било, че правилника трябва да е максимално прост, за да може да се администрира успешно.
                  Разделянето на много категории и класове предполага сериозни проверки и строг контрол, за което трябват компетентни технически съдии. Колко са в България хората които имат знанията, а и авторитета да отсъдят ке е фабрично, кое е безопасно, и т.н.

                  Знам, че искаш и офроуда да придобие тежестта на другите, по-стари моторни спортове, аз също го искам.
                  Но засега тенденцията е офроуда да е по-скоро хоби, отколкото сериозен спорт, та затова и не те приемат насериозно.

                  А има и лично отношение, ама то къде ли го няма...
                  Има ли желание-има и начин!

                  Коментар


                  • #24
                    От: Предложения за нов правилник на Верига състезания Bulgaria Trophy Challenge от 2

                    Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                    Боги, кой ще дефинира коя гума с какъв процент Оф/Он е?
                    Щото само на сайта на Десо(Федима) съм виждал такова обозначаване, но и то е пълен ташак.
                    Бутонките ги дават 80/20 оф/он.
                    Ха сега де? Най-агресивната шарка сред калните гуми, с изключение на тракторната, и е с 20 процента асфалтово ползване???
                    В същата категория са и "кобрите", макар те да са с друго име там. Можеш ли да уеднаквиш двете шарки?

                    С това ми мнение искам да ти покажа, че и в този правилник има неясноти, и възможности за двойно тълкуване и шикалкавене.

                    Моето мнение винаги е било, че правилника трябва да е максимално прост, за да може да се администрира успешно.
                    Разделянето на много категории и класове предполага сериозни проверки и строг контрол, за което трябват компетентни технически съдии. Колко са в България хората които имат знанията, а и авторитета да отсъдят ке е фабрично, кое е безопасно, и т.н.

                    Знам, че искаш и офроуда да придобие тежестта на другите, по-стари моторни спортове, аз също го искам.
                    Но засега тенденцията е офроуда да е по-скоро хоби, отколкото сериозен спорт, та затова и не те приемат насериозно.

                    А има и лично отношение, ама то къде ли го няма...
                    Коле, за пореден път се убеждавам че не давате реална информация. Както се казва в един скеч на Тутурутка "много Е..ш малко четеш" . Я погледни тук: http://www.fedima-bg.com/?page_id=3&category=53 . Много силни думи пишеш ама без покритие.
                    Първо-това е проект за правилник.
                    Второ- къде в правилника има възможност за шикалкавене
                    Трето- съжалявам че не приемаш този спорт на сериозно
                    Последно редактирано от banjo; 01-10-15, 00:46.
                    Неможе да вземаш трезво решение ако мозъкът ти е изгорял от наркотици и алкохол .
                    Дий Снайдер

                    Коментар


                    • #25
                      От: Предложения за нов правилник на Верига състезания Bulgaria Trophy Challenge от 2

                      Първоначално публикуван от banjo Преглед на мнение
                      Второ- къде в правилника има възможност за шикалкавене
                      Не се стърпях!


                      Ако имаш предвид че няма "шикалкавене" то тази точка дава "шикалкавене" на самият организатор (което е още по лошо)!

                      Чл.45. Организаторите на отделните състезания запазват правото си да правят промени
                      под формата на допълнения и приложения към настоящия правилник, но състезателите
                      трябва да бъдат своевременно уведомени за това и да не противоречат на този
                      ПРАВИЛНИК, а само да го допълват.
                      Обезмисля правилника.
                      Стилистично - няма да го разглеждаме, а и си противоречи , но аз го разбирам така: Правя каквото си искам и когато си искам!
                      Приемете един, и не го променяйте! А не да се променя кой когато му е на кеф или когато му е в негова полза
                      Улеснете го, направте го по достъпен и разбираем!

                      Нормално е да се измисли първо правилник за самите организаторите (кой може да прави състезание, какви условия да спази и тн...)
                      Примери няма да давам
                      Последно редактирано от Marin Stoyanov; 02-10-15, 09:35. Причина: Допълнение
                      OFFROAD CLUB STARA ZAGORA

                      Коментар


                      • #26
                        От: Предложения за нов правилник на Верига състезания Bulgaria Trophy Challenge от 2

                        Първоначално публикуван от MARINHAKER Преглед на мнение
                        Не се стърпях!


                        Ако имаш предвид че няма "шикалкавене" то тази точка дава "шикалкавене" на самият организатор (което е още по лошо)!



                        Обезмисля правилника.
                        Стилистично - няма да го разглеждаме, а и си противоречи , но аз го разбирам така: Правя каквото си искам и когато си искам!
                        Приемете един, и не го променяйте! А не да се променя кой когато му е на кеф или когато му е в негова полза
                        Улеснете го, направте го по достъпен и разбираем!

                        Нормално е да се измисли първо правилник за самите организаторите (кой може да прави състезание, какви условия да спази и тн...)
                        Примери няма да давам
                        Правилник „Bulgaria Trophy Challenge”

                        І. Обща информация
                        • С настоящия правилник се уреждат условията за участие в националния шампионат „Bulgaria Trophy Challenge”
                        • Шампионата от офроуд състезания „Bulgaria Trophy Challenge” е за автомобили с висока проходимост и включва отделни състезания с трасета с аналогична степен на трудност на територията на Република България.
                        • Шампионата е включен в спортния календар на www.offroad-bulgaria.com
                        • Ръководство и съдействие по време на състезанията се осъществяват от ...........................................................................................................................
                        • Парични такси за участие за шампионата ще бъдат събирани както следва:
                        - Размерът на таксите е от 150 лв.
                        • Състезаниеята се провеждат в рамките на два дни

                        ІІ. Състезатели и водачи
                        • Екипажът се състои от пилот и навигатор. Навигаторът постоянно инструктира пилота как и с каква скорост да се движи ръководейки се от схема на маршрута изготвена при предварително опознаватнелно преминаване или от организаторите на състезанието.
                        • До участие се допускат водачи, притежаващи свидетелство за управление минимум кат.В
                        • Втория член на екипажа може да бъде лице което не притежава свидетелство за управление но да е навършило 18години и няма право да управлява автомобила по време на състезанието.
                        • В автомобила се допускат само двама състезатели,освен ако трябва да се превози пострадал.
                        • До участие се допускат състезатели спазили срока за подаване на заявки за участие по установения от организатора образец. Заявките за участие да бъдат попълнени ясно и четливо и подписани от състезателите.
                        • Заявките за отборно класиране се подават от ръководителя на отбора по време на техническия преглед.
                        • Всяка смяна на състезатели и автомобили след приключване на записванията е забранен.
                        ІІІ. Права и задължения на участниците
                        • Участниците в провежданите състезания за Националния шампионат Bulgaria Trophy Challenge,са длъжни да познават настоящите правила.
                        • Непознаването на правилата не ги освобождава да изпълняват съответните задължения и да понасят съответните наказания и отговорности.
                        • По време на цялото състезание участниците са длъжни да спазват указанията на организаторите и съдиите по трасето
                        • За нарушаване на правилника ,участника може да бъде изключен от състезанието,като получените от него резултати се анулират.
                        • За грубо нарушение или недостойно поведение участника може да бъде дисквалифициран за определен срок.
                        • При участие в Националния шампионат Bulgaria Trophy Challenge водачите са длъжни да носят подходящо облекло,каска /твърда/ за автомобилизъм и мотоциклетизъм и да ползват предпазни колани.
                        • При участие в международно състезание задължително носене на Националния флаг
                        • В случай, че даден екипаж се откаже по време на състезанието, то той е дължен да информира организаторите за това при първа възможност.

                        ІV. Представител и капитан на отбора
                        • Представителя /капитана/ на отбора отговаря за дисциплината на участниците водачи и механици и осигурява своевременото им явяване на различните етапи на състезанието и изпълнение на обавената програма.
                        • Представител на отбора е длъжен да присъства на брифинги които се провеждат от организатора на проявата. Той представлява интересите на своя отбор и на всеки отделен участник от него.
                        • Представителя е длъжен да изпълнява всички нареждания на организатора.На него му се забранява да се меси в дейността им. В случай на несъгласие с решенията на организатора,той има право на рекламация в писмена форма

                        . Автомобили
                        1. Общи забележки
                        • Всичкиизменения,които не са изрично разрешени са забранени.

                        2. Класификация
                        • Събития са отворени за превозни средства с максимално брутно тегло до 3500 килограма за групи T1, T2 и T3- (M1G-N1G) и по-голяма от 3500 кг за група T4-(N2G) своевременно които притежават сертификат за регистрация. Автомобилите са базирани на серийни модели достъпни в търговската мрежа като допустимите промени спрямо серийния модел са строго регламентирани. Задължително е да отговарят напълно на законите за движение по пътищата.

                        3. Технически преглед
                        • Преди всяко състезание автомобилите се преглеждат от организатора съобразно изискванията на правилника.
                        • Техническия преглед се извършва от организатора и се попълва протокол, подписан от него.
                        • Организатора има право да маркира агрегати,части на автомобила както и задълфителни аксесоари . Маркираните части немогат да бъдат сменяни до приключване на състезанието.
                        • След техническия преглед е недопустимо каквато и да е промяна по автомобилите,свързана с подмяна на части,агрегати и механизми.
                        • В хода на състезанието е допустимо подмяната на части, агрегати и механизми с изключение на маркираните.
                        • В хода на състезанието е допустимо подмяната със запасни части и инструменти с помоща на други лица , както и зареждане на ГСМ само на предвидени сервизни зони и в свързващите етапи (LS).

                        4. Видове автомобили
                        • Серийни- произведени от заводите за обикновенна транспортна експлоатация.
                        • Спортни-произведени специално за спортни цели,но даващи възможностза експлоатация при обикновенни условия на движение в населени места.

                        5. Хомологация
                        • До участие в Националния шампионат Bulgaria Trophy Challenge се допускат само хомологирани автомобили отговарящи на изискванията на шампионата.
                        • Хомологацията е специално удостоверение /паспорт/ издадено от Bulgaria Trophy Challenge ,удостоверяващо че автомобил от определен модел е произведен при условията на серийно производство,за да определи неговото класифициране в една от групите.
                        • Хомологацията на един модел може да бъде валиден само в една група.
                        • Ако автомобила е бил хомологиран в по ниска група и премине в по-висока група то първата хомологация се анулира.

                        6. Хомолгационен паспорт
                        • В паспорта са включени всички данни, които правят възможно идентифицирането на автомобила в зависимост от групата в която се състезава.
                        • Представянето на паспорта при старта за проверка може да бъде поискано от организатора,който може да откаже участието в състезанието в случай непредставяне на паспорта.
                        • В случай на съмнение след прегледа на автомобила относно данните за хомологация, проверява се инструкция за експлоатация от дистрибутор или производител
                        • В случай на липса на достатъчно документация се прави директна проверка чрез сръвнение на идентични части.

                        7. ИДЕНТИФИКАЦИЯ
                        • Организатора предоставя на всеки екипаж:

                        - Организаторът предоставя на всеки екипаж за автомобила емблема на състезанието (поз. В)
                        - Два състезателни номера без наличието на които автомобила няма да бъде допуснат до участие (поз. С)
                        • На вратите на автомобила задължително трябва да има гладка (вертикална) поверхност (метална или пластмасова), с правоъгълна форма позволяващи да се разпложи на нея стартовите номера и емблемата на състезанието. Общата рекламна площ не по малка от 52 Х 52 см или обща площ не по малка от 2700 кв.см. Тези поверхности трябва да бъдат на разположение, на двата борда на автомобила.
                        8. Рекламни надписи
                        • Рекламата е задължителна и неможе да бъде отказана при каквито и да е било обстоятелства /поз.С/ и /поз.В/.
                        • Рекламата върху двата предни калника и предното стъкло може да бъде отказана срещу заплащане на глоба от 50лв. /поз.А/ и /поз.D/
                        • Тези места са запазени за реклама от организатора.



                        9. Не се допуска-до участие автомобили,които са в състояние ,правещи ги опасни за движение или пък не отговарят на изискванията на ППЗДП,както и на специалните правилници

                        10. Групи и класове
                        Автомобилите използвани в състезанията на националния шампионат Bulgaria Trophy Challenge са от Група Т: Автомобили за всички терени

                        • Превозните средства се разделят на следните групи:
                        ГрупаT1:Прототипи /Хоби/
                        • автомобили свободна конструкция без ограничения
                        ГрупаT2:Серийно производство
                        • изцяло серийни автмобили без изменения
                        • разрешено използване на гуми М/Т - 80/20% -OFF/ON и размери според (Т.12)
                        • разрешено е исползването на една лебедка само в предната част на автомобила,
                        • забранено е промяна в типа окачване
                        Група T3: Подобрени
                        • подготовени автомобили, имащи оригинално купе
                        • гуми 100% -OFF и размери според (Т.12)
                        • забранено ползването на гуми от земеделска техника.
                        • няма ограничение на монтираните лебедки
                        • разрешено е подобряване на окачването
                        • Забранено е преместването и смяна на щатните агрегати (двигател, мостове, СК, РК, забранено преместването на радиатора от двигателното пространство)*.
                        * сменени агрегати регистрирани по законовия ред , по презумция се считат за щатни.
                        Група T4: Товарни

                        11. Класове и работен обем
                        • Автомобилите се разпределят в класове според рботния обем на двигателя им.
                        1) от 800см3 до 2000см3
                        2) от 2001см3 до 2800см3
                        3) над 2801см3
                        (В случай на свръхзахранване номиналната вместимост на цилиндрите се умножаво по1,7 и автомобила преминава в клас отговррящ на фиктивния обем получен по този начин.)

                        За Група Т1: без ограничения
                        • Организатора има право да слива два или повече последователни класа в един,според характера на състезанията, като изрично се упомене в специалните правилници.
                        • За отделните състезания организатора организаторът има право да създава класи „по марки”,при условие, че автомобилите от дадената марка и модел принадлежат към различни класи по кубатура.
                        • Един състезателен клас може да се сформира само ако се състои най-малко от пет автомобила.
                        • Ако не е предвидено друго от Националния шампионат Bulgaria Trophy Challenge за определена категория, организаторите не са задължени да включват всички гореспоменати класове.

                        11. Размери и тегло
                        • Минимално тегло спрямо обема на двигателя:
                        До 2000см3- 1000кг
                        До 2800см3-1200кг
                        Няд 2800см3-1500кг
                        За Група Т1: без ограничения

                        12. Гуми
                        • Колелата и гумите са свободно избираеми при условие ,че може да се побере в оригиналната каросерия.
                        • Фиксирането на колелото може да се промени от болтове на шпилки и гайки.
                        • Не са позволени селскостопански гуми от какъвто и да е вид.
                        • В състезанието не се разрешават колесни вериги от какъвто и да е вид.
                        • Гуми с протектор минимум 80/20% -OFF/ON
                        • В началото на състезанието дълбочината на грайфера трябва да е поне 60%.
                        • Една резервна гума трябва да бъде здраво монтирана в или извън автомобила и да бъде през цялото време на мястото си.
                        • В никакъв случай /гума +джанта/ не трябва да надхвърля следните стойности в съответствие с кубатурата.
                        - До 2000см3- 8,5”
                        - До 2500см3- 10”
                        - Над 2500см3-12”
                        - За Група Т1: без ограничения
                        • (Диаметъра на джантите може да се увеличи или намали до 2” от оригиналния размер. )
                        • (Гумите и джантите са с ограничен размер до диаметър 40 инча.)


                        13. Ходова част
                        • Окачване
                        • Амортисъори
                        14. Трансмисия
                        • Съединител
                        • Скоростна кутия
                        • Разпределителна кутия
                        • Главна предавка
                        15. Шаси-каросерия
                        • Шаси, предназначено за автомобил 4х4, е задължителн
                        • Шасито може да бъде скъсявано, подсилвано и модифицирано, за да поеме нестандартни двигатели и окачване.
                        • Всички автомобили трябва да имат преградна стена която отделя кабината от отделението за двигателя.
                        • Автомобилите трябва да имат преден капак, който покрива двигателя и въртящите елементи.
                        • Всички автомобили трябва да имат странични врати. Изрязаните врати трябва да бъдат минимум 150 мм по-високи от най-високата точна на мястото за седалището.
                        • Предметите, които се намират в автомобила, трябва да бъдат адекватно захванати, за да е сигурно, че няма да паднат по време на движение.
                        • Състезателният автомобил трябва да може да бъде разпознат като съществуващ производствен модел и следните части ще бъдат разглеждани като критерии за допустимост:
                        - Предна решетка и фарове
                        - Двигателно отделение и капак
                        - Кабина за пилота и навигатора ,врати, под и предно стъкло
                        - Когато се седне в кабината, никакви части от двигателя, камбаната на скоростната кутия, скоростната кутия, трансмисията и компоненти на задвижващите валове не трябва да бъдат видими

                        16. Външен вид
                        • Чистачки-трябва да има осигурена най-малко една чистачка на панорамното стъкло
                        • Устройство за миене- може да бъде с увеличен резервоар и може да бъде преместен в купето
                        • Предпазители в долната част но купето- монтират се ако служат само за предпазване на двигател,радиатор, окачване скоростна и разпределителна кутия , резервоар , трансмисия и изпускателна система.
                        17. Електрическа система
                        • Задължително е да има ключ-маса на акумулаторите. Ключ-масата трябва да е лесно достъпна от екипажа.
                        • Не се разрешава използването на външни източници на енергия
                        • Автомобилът трябва да бъде с работещи светлини, индикатори, чистачки и клаксон
                        .
                        18. Лебедка
                        • Лебедка с адекватна теглителна сила (освен ако участва с друг автомобил в отбор притежаваш такава)
                        • Защитна лента. за дървета

                        • Тежест за въжето на лебедката мин. 2кг.


                        • Предпазни ръкавици при работа с въжето на лебедката
                        • Блок макара,колани за теглене,котва и др.


                        • Автомобилът трябва да е оборудван с предна лебедка (минимален капацитет от 8000 lb). Задната лебедка е препоръчителна.
                        • Металните въжета на лебедките трябва да бъдат с висока якост на стоманата, съобразени с класа на лебедката. Не се разрешават меки стоманени въжета с конопена сърцевина.
                        • Синтетичните въжета трябва да отговарят на класа на лебедката.
                        • Металните и синтетични въжета трябва да бъдат в добро състояние.
                        • Само при финал на специален етап е допустимо въжето на лебедката да бъде навито на „рога“, монтирани на предния

                        19. Гориво и резервоари
                        • Общата вместимост на резервоарите за гориво не трябва да надвишава следните граници:
                        - До 2000см3 – 80л
                        - До 2800см3 – 100л
                        - Над 2800см3 – 120л
                        • Резервоара за гориво може да бъде подменен с обезопасен хомологиран . Броят на резервоарите е свободно избираем но да не надвишават обшия обем. Разполагат се в отделението за багаж или оригинално определено място.
                        • Забранено е монтирането на резервоар в близост да пътниците. Между отделението на пътниците и отделението на резервоара се монтира предпазно устройство (взривообезопасяваща и непромокаема огнеопорна преграда)
                        20. Спирачки
                        • Накладки
                        • Дискове
                        • Ръчна спирачка
                        21. Безопастност

                        • Структори срещу преобръщане:
                        - Монтирането на ролбар или тръбна решетка е задължително за всички състезания.
                        - До 2000см3- ролбар задължително ,тръбна решетка пожелание
                        - Над2000см3- тръбна решетка задължително
                        - Всички връзки трябва да бъдат плътно заварени.
                        - Клетката трябва да бъде изработена според стандартните инженерни практики.
                         Ролбар
                        Рамкова конструкция състояща се от главен ролбар,връзки и точки за закрепване. Използват се безшевни тръби /студено валцувани/ с размери /диаметър и дебелина/ 45х2,5 или 50х2,0
                         Тръбна решетка
                        Рамкова конструкция състояща се от тръби,връзки и точки за закрепване. Предназначена е за предпазване в случай на сблъсък и преобръщане.
                        Използват се безшевни тръби /студено валцувани/ с размери /диаметър и дебелина/ 38х2,5 или 40х2,0
                         Колани
                        • 4-точкови колани за пилота и навигатора, които отговарят на познатите ФИА стандарти.
                        • Коланът не трябва да е протрит, скъсан или повреден по никакъв начин.
                        • Предпазните колани са задължителни по време на цялото състезание.

                        VІ. Трасе
                        • Изборът на трасето се извършва от съдията по трасето
                        • Директорът /или негов замесник/ е длъжен лично до провери състезателното трасе съответства ли на утвърденото.
                        • Дължината на състезателното разстояние е минимум 30км а максимум 80км за състезателен ден и си измерва по един от следните начини:
                        - по държавни километрични знаци
                        - чрез километраж на автомобил
                        - чрез рулетка
                        - чрез GPS
                        - чрез автомобил с монтиран еталонен апарат / трипмастър/за измерване на разстоянието с точност до 0,01км.
                        Способите се използват в зависимост от точноста която се изисква за даденото състезание.
                        • В специалния правилник начина , по който е измерена дължината на трасето,се указва изрично.
                        • Дължината на трасето трябва да е съобразена със средната скорост и да може да бъте преминато в в рамките на контролното време.
                        • Трасетата са на територията на Република България, и се провеждат на обикновени пътища и извън пътя а не на специално построени за състезания писти.
                        • Трасетата не са обезопасени и отцепени. Състезанията са по отворен маршрут от една точка до друга разделен на отделни етапи
                        • При движение по републиканската пътна мрежа се спазва Закона за движението по пътищата и правилника за прилагането му.
                        • Състезателните екипажи преминават предвидените за тях задължителни трасета, описани в пътни книги.
                        • Пътната книга е във формат А5, с 5 или 6 реда на страница и описва конкретни ситуации от трасето, както и телефон на организатора.
                        • Състезателните етапи могат да бъдат:
                        ПРАВИЛА ЗА СПЕЦИАЛНИТЕ ЕТАПИ
                        • Пролог
                        - Представяне на екипажите
                        - Специален етап за шоу на медиите и публиката преди основното състезание
                        • Епилог
                        • Специален етап (SS)

                        - Пилотът стартира измервателния часовник, когато автомобилът е паркиран на мястото за старт (starting box) и навигаторът е вътре със сложени колани. Навигаторът спира часовника, когато автомобилът е на финала (finish box) и е напълно спрял. Ако часовникът се спре по-рано, екипажът получава 10 наказателни точки.
                        - Ще се извършва и паралелно времеизмерване от съдия, който отговаря за съответния специален етап. В случай на грешка от страна на пилота или навигатора при стартиране или спиране на часовника, в протокола ще бъде отбелязано времето, измерено от съдията.
                        - Не се разрешава задържане, дърпане или местене на лентите.
                        - Стартовият ред за специалните етапи се определя от жребий или от временното класиране до момента, обявено предварително от съдиите.

                        - Пилотът и навигаторът са единствените лица, които могат да бъдат в състезателния автомобил по време на специален етап.
                        - По време на специален етап пилотът и навигаторът трябва да носят каски.
                        - Заявените при старта на състезанието имена на пилота и навигатора не могат да бъдат променяни до неговия финал. Смяната на ролите в екипажа е допустима по време на специалните етапи.
                        - Преди старта на специален етап пилотът и навигаторът трябва да се намират в автомобила с поставени колани. Предната част на автомобила трябва да бъде изравнена с колчетата, които ограничават стартовата линия. Допълнителното оборудване трябва да бъде здраво осигурено на своето място на старта и финала на всеки специален етап.
                        - Времето за преминаване на специалния етап спира, когато автомобилът спре напълно в маркираната зона на финала (влизането във финалната зона става напред, освен ако не е определено друго).
                        - Всеки специален етап има контролно време за преминаване. То е 10 или 15 минути. След изтичане на контролното време състезателите трябва да напуснат трасето на специалния етап по възможно най-бързия начин.


                        - Ако екипаж е в невъзможност да стартира специален етап, когато е повикан от маршал, той може да поиска 15 минути за ремонт на автомобила. Това действие се отбелязва в протокола и носи 10н.м. на отбора. Ако след изтичането на 15-те минути, екипажът отново не може да стартира, получава DNS.
                        - Специалните етапи могат да бъдат маркирани с колчета, лента или да преминават по ясно видимо трасе.
                        - При подаден сигнал от маршал или друго официално лице състезателите трябва незабавно да напуснат трасето заедно със своя автомобил.
                        - Победителите в специалните етапи се определят спрямо най-високия брой получени точки и след изчисляване на наказанията.
                        - Специалните етапи (SS) могат да бъдат променяни с оглед на сигурността. Състезателните етапи са подбрани така, че да тестват уменията за управление на превозното средство, контрол и работа в екип.


                        (Специални SS за отбори от две или повече превозни средства също могат да бъдат включени по решение на съдийската комисия.)
                        • Свързващ етап (LS):
                        - Движение по пътна книга, като екипажите трябва да преминат етапа в рамките на определено от организатора контролно време.
                        - Преходите между специалните етапи също са с лимитирано време. Всеки отбор има 5 минути след финиширането на един специален етап, за да стигне до старта на следващия и да предаде своя карнет на съдията.
                        - Състезателите имат право на техническа помощ между специалните етапи.

                        • Обявяването на трасета, часови графици, класирания, става единствено по следните начини:
                         пътна книга (road book),- документ, който указва маршрута за движение на екипажите и особенностите по трасето от свързващитите етапи.
                         инструктаж на състезателите (брифинг),
                         официален бюлетин на организатора (информационно табло в бивака).
                        VІІ. Технически брифинг
                        Вписаните в предварителните стартови списъци участници трябва да се явят на технически брифинг в определен от организатора на отделния кръг час и място за обяснение на правилата на състезанието, разясняване на пътната книга (roadbook) и раздаване на стартовите номера. Ще бъдат обсъждани възникнали или недоразяснени въпроси.
                        • На техническия брифинг се определя графика за явяване на техническия и административен преглед
                        VІІІ. Старт/Финал
                        Вписаните в стартовия списък участници трябва да се явят за официалното откриване на състезанието в указаното време. След тържествената част участниците отиват при автомобилите си ,като изчакват времето за старт който ще бъде даден от секретар на състезанието.
                        • Екипажите стартират в точния час и спазват реда на стартиране.
                        • Разрешава се стартиране само при пълен състав на екипажа на автомобила.
                        • И двамата състезатели могат да управляват автомобила като задължително трябва да притежават свидетелство за управление.
                        • По време на цялото състезание, екипажа на автомобила трябва да бъде в него в пълен състав. Липсата на един от състезателите или приемане на трето лице в автомобила /освен ако трябва да се превози ранен/ води до изключване от състезанието.
                        • Времето между автомобилите е 3мин.
                        • Контролно време до което се приемат карнетите на финала е 18,00ч
                        • Ако организатора е обявил време за край на състезателният ден и затваряне на етапите, в което над 50% от стартиралите екипажи не успеят да се включат, то това време може да бъде удължено от директора на състезанието по решение на спортните комисари но не повече от 60мин.

                        VІІІ. Общ ред за движение по трасето

                        1. Протичане на състезанието
                        • Движение по полски,горски и извън градски пътища при строго спазване ЗДП (Закон за движение по пътищата) и правилника за неговото приложение.
                        • Носенето на каска и поставянето на предпазен колан е задължително!
                        • По трасето екипажа се ориентира по пътна книга (roadbook) като се използват помощни средства- компас,рали-компютър /Тератрип/,GPS, и др. за да може екипажа да достигне финала.
                        • На старта организатора предоставя контролен карнет в който е отбелязан часа на стартиране,подпечатват се от транзитните контроли по трасето. На финала се отбелязва часа на финиширане.
                        • Движението по трасето се контролира от Позиционираща система-GPS ,монтирана и пломбирана към автомобила. Движение повече от 30м от зададеното трасе се наказва с наказателно време
                        • По трасето има участъци маркирани с ленти които задължително се преминават.Непреминаването носи наказателно време.
                        • Неподвижен или аварирал автомобил по състезателното трасе трябва да бъде е отстранен то екипажа незабавно за да не пречи на преминаването на останалите участници в състезанието.
                        • По трасето има участъци с повишена степен на трудност които се преминават по желание от екипажа и носят бонус време което се приспада от общото време за етапа. Тези участъци могат и да бъдат маркирани с ленти.
                        • Под участък с повишена степен на трудност се разбира участък от трасето обозначен в пътната книга като начало и край без задължителен но с препоръчителен характер.
                        • Бонус времето от участъка представлява: времето за преминаването му(определено за всеки участък по отделно от организаторите)умножено по две и извадено от основното време.
                        • Използването на защитна лента и тежест на въжето на лебедката е задължително.
                        • В случай ,че екипаж се откаже от състезанието е задължен да информира организаторите.
                        ІХ. Сигнални флагове
                        Х. Резултати от състезанието/Класиране
                        1. Резултати
                        • Екипажите, които успешно са завършили специален етап, най-бързото време за преминаване печели етапа, – най-бавното време за преминаване на съответния специален етап е последен.
                        • Времеизмерването в специалните етапи (SS) се прави с точност до десета от секундата.
                        • В случай на равенство в генералното класиране победител е този, който има по-малко наложени наказания. Ако отново има равенство, предимство има екипаж чийто автомобил има по-малка кубатура на двигателя.



                        2. Време измерване
                        • Най –голямата мерна единица е час а най-малката е секунда
                        • Финиширалия с най-малко време и най-малко наказания печели състезанието
                        • При еднакво време и наказателни точки, предимство има по-малкия двигател на автомобила.
                        • Обявяването на предварителните резултати става до час след обявеното затваряне на етапа.
                        • За класирането се обработват данни от GPS-у-во и от контролния карнет предадени до 10мин след затваряне на етапа.
                        • След предварителните резултати тече време от 30мин. за подаване на писмена контестация съпроводена с такса от 50лв. която при одобряване се връща на подалия контестация.
                        • След края на срока за контестация се обявява крайното класиране и се награждават победителите в генералното класиране.

                        3. Класиране
                        • Класирането се извършва по ГРУПИ, КЛАСИ, ГЕНЕРАЛНО
                        • Крайното генерално класиране се извършва по резултатите, изразени като сбор от постигнатите времена в отделните етапи за класиране (SS) и получените наказания, изразени във време (наказателни минути). Получилия най-малък сбор се обявява за победител в ГЕНЕРАЛНОТО КЛАСИРАНЕ
                        • Класирането по класи се извършва по резултатите, изразени като сбор от постигнатите времена в отделните етапи за класиране (SS) за съответния клас и получените наказания, изразени във време (наказателни минути).
                        • Участващите в Националния шампионат Bulgaria Trophy Challenge за всеки отделен кръг получават точки съобразно взетите места в ГЕНЕРАЛНОТО КЛАСИРАНЕ , група и клас както следва:

                        МЯСТО
                        ТОЧКИ
                        1
                        25
                        2
                        18
                        3
                        15
                        4
                        12
                        5
                        10
                        6
                        8
                        7
                        6
                        8
                        4
                        9
                        2
                        10
                        1


                        ХІ. Чужда помощ
                        • Ремонт на автомобил от екипажа и нефиниширали участници е разрешено по всяко време на провеждане на състезанието, независимо от класа на стартиралите автомобили.
                        • Извличане на автомобил в специалните етапи (SS) от друг автомобил се разрешава само от участник, който е стартирал в същия специален етап (SS) и ош не е финиширал, независимо от класа на стартиралите автомобили.
                        • Предаване на пари, медикаменти, дрехи, храна и напитки на екипажите е разрешено по време на състезанието..
                        • Екипажите имат в пътната книга на гърба символи «ОК» със зелен цвят и «SOS» с червен цвят.
                        - В случай на авария по трасето ако няма пострадали и няма нужда от помощ, екипажа задължително закрепва знак "ОК" на видимо място по автомобила по возможност така , че да се вижда от останалите преминаващи екипажи .
                        - В случай на авария по трасето с пострадали, нуждаещи се от медицинска помощ , трябва да бъде показан знак "SOS" на следващите екипажи. След оказване на помощ се поставя зеления знак "ОК".
                        - Екипаж , срещнал претърпял авария автомобил , задължително:
                         В случай че му е показан SOS — спира, предприема мерки за оказване на помощ. Предприема мерки да предаде информация за аварията на официалните лица от състезанието. При необходимост — дочаква медицинската помощ . помага в оказване на първа помощ.
                         В случай отцъствие на каквито и да е знаци Участника е длъжен да спре и се убеди че екипажа не се нуждае от помощ.

                        ХІІ. Мерки за безопастност
                        ХІІІ. Наказания
                        НАКАЗАНИЯ ПО ВРЕМЕ НА СПЕЦИАЛНИТЕ ЕТАПИ
                        Таблица с наказания
                        Приложение №1


                        Дисквалификация
                        Наказание
                        Незачитане на етапа
                        Други
                        Закъснение за начален старт

                        Времето започва да тече по график

                        Стартира последен
                        Загуба или унищожване на контролен карнет


                        х

                        Непреминаване на контролна точка (СР)(ТК)

                        120н.м. за всяка


                        Неспазване на описаните в пътната книга особености и ограничения: изпреварване,скорост,напускане на маршрут с цел облагодетелстване.

                        120н.м.


                        Ако екипажа се откаже или не финишира в определеното за етапа максимално време за преминаване

                        120н.м. + времето на най–бавния редовно финиширал +времената от наказанията


                        Ако не стартира или стартиране и непреминаване през нито една контролна точка

                        240н.м. + времето на най–бавния редовно финиширал +времената от наказанията


                        Опасно поведение, рисково и/или безотговорно каране в зоните за публика, технически преглед, затворения парк
                        х



                        Манипулация на контролния карнет
                        Х



                        Манипулация на автомобила след технически преглед: промени които не отговарят на задължителното оборудване
                        Х



                        Грубо,небрежно или преднамерено застрашаване на други лица
                        Х



                        Неоказване на първа помощ и подминаване на участник в беда
                        Х



                        Шофиране без задължителни предпазни средства(каски,колани)
                        Х



                        a. Неизползване на протектор за дървета
                        b. Неизползване на ръкавици при работа с въжето на лебедката
                        c. Липса на осигурител за въже
                        d. Прекрачване, настъпване или минаване под опънато въже на лебедката
                        e. Прибиране на въже на лебедка в автомобила
                        f. Неосигурено допълнително оборудване
                        g. Неизползване или неправилно поставяне на предпазните колани
                        h. Неизползване или неправилно използване на каска
                        i. Возене извън автомобила, балансиране или осигуряване на автомобила с тяло от пилота или навигатора
                        j. Късане на лента или събаряне на колче (за „съборено“ се смята колче, което е пречупено или паднало на земята)
                        k. Неволно излизане извън определеното трасе заради поднасяне, подхлъзване и т.н.
                        l. Задържане, повдигане, местене или издърпване на лента с цел преминаване на автомобила
                        m. Спиране на часовника, който мери времето в специалния етап, преждевременно


                        10н.м. - без предупреждение


                        a. Умишлено или продължително буксуване в трасето без придвижване на състезателния автомобил.
                        b. Неспиране след подаден сигнал от маршал извършване на опасни действия.
                        c. Липса на подходящо облекло или дрехи с лого на състезанието (когато е указано да бъдат носени).


                        10 н.м.-- които се налагат след едно предупреждение


                        Умишлено блокиране на трасето
                        Х



                        Неспазване правилата за безопасност
                        Х



                        Неспортсменско поведение уронващо престижа на състезанието,организаторите,участниците
                        3(три)години



                        Умишлено преместване на обект маркиращ трасето с цел улесняване на екипаж от асистенция
                        Х



                        При скъсяване или използване на допълнителни пътища при фиксиран от организатора участък от трака

                        240н.м.


                        Намеса в данните на GPS-устройството
                        Х



                        Пропускане на предварително зададени контролни точки с точност 15метра.Контролите са поставени к краищата на обработваемите земи,с цел да не се преминава през обработваемите площи.

                        120н.м.


                        Непреминаване на участъци маркирани с ленти,колчета,стрелки,GPS-точки или други

                        120н.м.


                        Непредаване на карта,GPS до 5мин. след финала



                        Добавя се времето до предаване на контролните елементи
                        Неспазване ограниченията на скоростта
                        а/от 10 до 25%
                        б/ над25%
                        в/Липса на трак в зоната с ограничения


                        а/ 30н.м.


                        б/ Х
                        в/ Х

                        Забранено преднамерено изливане нефтопродукти и технически течности на земята
                        Х



                        Забранено използването на бензинова резачка за дърва
                        Х



                        Употреба на алкохол или наркотични вещества по време на състезанието
                        Х



                        Управление на автомобил от член на екипажа без шофьорска книжка
                        Х



                        Нарушение числеността на екипажа
                        Х



                        Липса на стартови номера
                        Х



                        Липса на реклами от организатора



                        50лв.
                        Фал старт

                        6(шест)минути


                        Огнестрелно оръжие в автомобила по време на състезанието
                        Х



                        Грубо нарушение на правилата на състезанието от член на отбора в това число механици и други придружаващи лица

                        Х



                        Неспазване на ЗДП в и извън населени места

                        Х



                        a. Вербална обида към съдия, зрител или друг състезател
                        b. Опит за влияние или намеса в работата на съдиите
                        c. Умишлено нанасяне на повреди върху друг състезателен автомобил
                        d. Умишлено замърсяване на трасето


                        40 наказателни минути – без предупреждение



                        Забележка: Възможно е в някои специални етапи да има допълнителни наказания. При такава ситуация състезателите ще бъдат допълнително уведомени преди старта на съответния специален етап.
                        a. При излизане от трасето специален етап (SS) с четирите гуми състезателите получават DNF
                        b. Помощ от публиката или асистенция в специален етап (SS) се наказва с DNF
                        c. Състезатели, които не достигнат финалния маркер в контролното време, получават DNF и 10 точки в класирането за съответния специален етап (SS)




                        DNF

                        a. Невъзможността за стартиране в посоченото време за специален етап (SS) се отбелязва като DNS
                        b. Непредаване на карнет в определеното време
                        c. Състезатели с DNS получават 0 точки в класирането за съответния етап




                        DNS



                        ХV. Рекламации/Обжалване

                        • Рекламациите от състезател се подава до Директора на състезанието и Главния съдия до 30 мин. след обявяване на предварителните резултатите за съответния етап. При подаване на контестация се депозира и сумата от 150% от стартовата такса, която се удържа, ако протестът се отхвърли.
                        ХVІ. НАГРАДИ
                        • На класиралите се на първите три места в отделните класове- купи и предметни награди
                        • Всички участници получават възпоменателни грамоти от състезанията
                        • 1/3 от таксата е за паричен награден фонд за генералното класиране в отделните кръгове. Наградния фонд е за първите три места в генералното класиране и се разпределя както следва:
                        • 1място-60%
                        • 2място -30%
                        • 3място-10%

                        ХVІІ. ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ОРГАНИЗАТОРА
                        • Всеки организатор на състезания участащи в Националния шампионат Bulgaria Trophy Challenge обявява състезанието през месец декември за изготвяне календара на следващата година.
                        • Организаторите на отдерните кръгове остават с правото, в случай на необходимост да променя времето и мястото за провеждане на състезанието. Информация за изменения срок и място за провеждане е задължително да бъде публикувана на сайта: http://www.offroad-bulgaria.com/forumdisplay.php?f=709 не по-късно от месец преди старта на събитието.
                        • Организаторът обявява откриване на записванията 30 дни преди старта на състезанието.
                        • До 3 дни преди старта на състезанието се прекратяват записванията и се обявява публично /интернет и информационното табло/ предварителния стартов списък.
                        • Организаторът има право да отхвърли заявка за участие без да посочва причини за решението си.
                        • Организаторът може да отмени, отложи или съкрати състезанието при настъпване на непредвидени обстоятелства.
                        • Организаторът се задължава да публикува окончателните резултати от състезанието в интернет и на информационното табло веднага след обявяването им. Да съдържат всички постигнати от екипажите резултати и наказания.
                        • Организаторите на отделните кръгове се задължават да оргнизират пунктове за радио връзка по трасето. Да предават данни за преминалите автомобили, резултати от специалните етапи, при инциденти да предават информация до щаба и спасителния и евакоационния екип. Да са отбелязани в пътната книга с точни координати. Самите пунктове по трасето да са отбелязани със специален знак.
                        Къде в проекта за правилник от пост #9 е този цитат с член (Чл.45)?
                        Неможе да вземаш трезво решение ако мозъкът ти е изгорял от наркотици и алкохол .
                        Дий Снайдер

                        Коментар


                        • #27
                          От: Предложения за нов правилник на Верига състезания Bulgaria Trophy Challenge от 2

                          Марине, моля цитирай правилния текст . Това което си цитирал може би е от сега действащия? Немога да коментирам правилник който БОЙКОТИРАМ и в момента не карам по него.
                          Неможе да вземаш трезво решение ако мозъкът ти е изгорял от наркотици и алкохол .
                          Дий Снайдер

                          Коментар


                          • #28
                            От: Предложения за нов правилник на Верига състезания Bulgaria Trophy Challenge от 2

                            Благо, не е впроекта а в:

                            http://www.offroad-bulgaria.com/atta...9&d=1443313709
                            Правилник за участие в състезания от
                            Национален шампионат
                            „Bulgaria Trophy Challenge”


                            Имах предвид да не се допуща тази точка, защото в момента се използва този правилник!

                            П.С
                            Грешката е моя, че не се обосновах!
                            Да правилно си ме разбрал
                            OFFROAD CLUB STARA ZAGORA

                            Коментар


                            • #29
                              От: Предложения за нов правилник на Верига състезания Bulgaria Trophy Challenge от 2

                              Така може
                              Неможе да вземаш трезво решение ако мозъкът ти е изгорял от наркотици и алкохол .
                              Дий Снайдер

                              Коментар


                              • #30
                                От: Предложения за нов правилник на Верига състезания Bulgaria Trophy Challenge от 2

                                За какъв правилник говорите, то няма кой да напише точките от два месеца, за две състезания, та ще ми правите правилник. Догодина ще си караме, според организатора на самото състезание, и по лични съображения за самото състезание. От сега мога да споделя на кои състезания ще се кара с кеф, но малко по късно, ще ги изброя.
                                0887 526 564/ 0897 933 755 /

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X