Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Какво трябва да имаме в колата за по-продължителен автотуризъм

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Какво трябва да имаме в колата за по-продължителен автотуризъм

    Тъй-като нямам опит в дългите пътувания, моля за идеи/съвети какво е добре да взема в автомобила за няколкоседмично асфалтово автопътуване из що годе цивилизована част (но и рядко населена) предимно Източна Европа.. Двама човека с доста свободно място (джип)...
    Автомобила е що годе нов, в гаранция. Това за съндъка с резервните части го изключваме (пък и те повечето проблеми са електронни/софтуерни)
    Навярно все пак ще взема гедорето на Майстора и някой друг раздвижен ключ... Въже за теглене...
    Аварийни термозавивки, някой друг спален чувал за аварийно спане (може и малка палатка)...
    Газово котлонче с малките патрончета....
    Фенерчета (щатното на джипа и два с начелник)...
    Навярно комплект за бърз ремонт на гуми...
    Електронни средства за комуникация и ориентация (GPS, GSM)...
    Фотоапарати...
    Дайте съвет изтървам ли нещо съществено...
    Напомням - става въпрос за асфалтово пътуване, така, че лопати, джакове и т.н. не смятам да мъкна (освен една руска брадвичка с лопата (сменяеми накрайници на здрава дръжка)...
    Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
    Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

  • #2
    От: Какво трябва да имаме в колата за по-продължителен автотуризъм

    Хартиени карти.
    Зарядни от запалката.

    Коментар


    • #3
      От: Какво трябва да имаме в колата за по-продължителен автотуризъм

      Две-три консерви и бутилка ракия.Може и кутия пиратки за диви животни.
      . LRE Bulgaria.
      RRC SE V8 91г.

      Коментар


      • #4
        От: Какво трябва да имаме в колата за по-продължителен автотуризъм

        На къде ще хуквате бре ? Не се втелясвай прекалено , всичко необходимо си предвидил . Джипката ти е нова (най-много да спукаш гума) Вземи си джапанки и къси гащи и си гледайте кефа . Приятно пътуване !

        Важно е да не забравиш ракията
        Последно редактирано от Stank; 06-06-15, 09:30.
        ‎По 2 литра са само млякото и сока !
        WJ 4.7

        Коментар


        • #5
          От: Какво трябва да имаме в колата за по-продължителен автотуризъм

          Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
          Хартиени карти.
          Зарядни от запалката.
          Зарядни за запалка има доста... (това ми напомни да взема и самата запалка).
          В колата има и щатни 3 USB порта, двата от които са само за зареждане... Освен това има 3 или 4 12-волтови порта за запалка (някои не преминават през ключ), за които съм приготвил 'двойни' USB зарядни...
          Мисля, че са достатъчни
          Хартиени карти не смятам да вземам. Офлайн карти - да (въпреки, че за голяма част от маршрута ще имам и интернет)... Колата има вградена доста пълна навигация, включваща всички държави от маршрута (на HERE)...
          Като освен това ще взема таблет със SIGYC (да, малко е гаден сиджика, ама все ще върши работа като резерва ) и други офлайн карти на телефони и таблети.
          Допълнително като запас - автомобилен 5" китаец с IGO - според мен резервирането е достатъчно...
          Като най-най краен вариант - в колата единия тракер е USB - може да се включи в компютъра за бърза ориентация (а, и единия фотоапарат има вградени 'генерални' карти за света, ама гледам основните пътища ги има и на него, ама ще е малко ляво да кажеш, че се ориентираш по фотоапарат )... А и стария метод с разпитване на местното население също ще си го нося със себе си

          Сега ми дойде на акъла - навярно защитен лютив спрей ще е добре да взема. Има ли ограничение по Европата за пренасяне на определени спрейове?
          Пиратки - да... Също е добра идея...

          'Аварийни' консерви, ракия и вода - разбира се.. Само ме притеснява, че ще минаваме и характерни граници, където дебнат точно за алкохол...
          Там ще проуча нещата за позволени количества... А ракията няма просто как да я забравя, защото по маршрута има няколко чужденци, които ми напомнят постоянно и почти ежедневно да не я забравя..

          Стъни, няма да вземам джапанки, а ушанка За планиран маршрут и т.н. ще пусна отделна тема (когато му дойде времето - т.е. като натоваря колата (ако разбира се не получиш информация по друг канал де ) )
          Последно редактирано от slowtraveler; 06-06-15, 10:32.
          Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
          Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

          Коментар


          • #6
            От: Какво трябва да имаме в колата за по-продължителен автотуризъм

            Сгъваеми столчета и масичка. Може и плажен чадър. Ако ти се наложи да си пиеш ракията на открито.
            Приятно скитане и хубави моменти.

            Коментар


            • #7
              От: Какво трябва да имаме в колата за по-продължителен автотуризъм

              Кеш и кредитни карти...
              edoors.bg- Джаджи за врати и врати

              Коментар


              • #8
                От: Какво трябва да имаме в колата за по-продължителен автотуризъм

                - Кабели
                - Алуминиева/Ремонтна лента(duct tape)
                - Горивен филтър
                - Масло/Хидравлична течност за доливане
                - Ремък
                - Свински опашки(АДСКИ полезно за всякакви начинания)
                - WD40
                - Фенер
                - Някакви радиостанции(много полезно ако пътувате няколко коли и вечерта пускате децата сами извън бивака, особенно в чужбинско)

                Аз не ги нося винаги, но евентуално:
                - Надуваем дюшек
                - Соларно зарядно
                - Лаптоп/Филми/ТВ (за децата, да не изкрейзят ако чакате по митници/фериботи/задръствания)
                - Вода+Някакви дълготрайни хапки (солети, ядки, сушени плодове, сухар)
                WG 2.7 CRD

                Коментар


                • #9
                  От: Какво трябва да имаме в колата за по-продължителен автотуризъм

                  Вода, хладилна чанта, тоалетна хартия, лекарства, тел.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Какво трябва да имаме в колата за по-продължителен автотуризъм

                    - Кабели - добра идея, за съжаление на пазара няма добри, а когато се появят са на баснословни цени... Навярно ще тръгна без кабели.
                    - Алуминиева/Ремонтна лента(duct tape) - имам PVC в колата за ел-проблеми. Наистина може да взема от вкъщи една супер-лента, въпреки, че от нея е останало доста малко - лентата е изключително здрава, добре лепяща, и предвидена за работа под вода, керосин и т.н...
                    - Горивен филтър - не смятам да вземам - два са, скъпи са, а и смяната им е свързана с вдигане на автомобила -
                    - Масло/Хидравлична течност за доливане - автомобила е на 25х.км... Да, добра е идеята при ходене в шубрака, но все пак се надявам, че ще се движа в що годе цивилизовани условия, затова смятам да пропусна тази точка. Просто ако се наложи, може да се купи някъде по пътя...
                    - Ремък - не смятам да вземам - автомобила е достатъчно нов.
                    - Свински опашки(АДСКИ полезно за всякакви начинания) - добра идея
                    - WD40 - имам в колата
                    - Фенер - имам в колата
                    - Някакви радиостанции(много полезно ако пътувате няколко коли и вечерта пускате децата сами извън бивака, особенно в чужбинско) - пътуваме само една кола - с жената без децата. Нямам лиценз за нормална радиостанция, затова не смятам да вземам Бауфенг-а. А и в някои от планираните дестинации навярно ще ме гледат подозрително ако имам някакво такова средство за комуникация.

                    - Надуваем дюшек - замислен е в комплект по размер на палатката. Планираните нощувки ще бъдат основно по хотели/мотели с избор през букинга 'на ход' в зависимост от текущото местоположение и текущото състояние/умора
                    - Соларно зарядно - имам за автомобила 12V панел колкото сенник. Чудя се има ли смисъл да го вземам... Имах друго соларно с USB и 5Ач батерия, но батерията бомбира, и не ми се купува ново за целта.. Лаптопа има възможност да зарежда устройства дори когато е изключен, а USB кабели за него имам доста. Т.е. не се притеснявам за заряд на телефони, таблети, фотоапарати... Да, инвертор за автомобила навярно би бил добра добавка, но добър струва $$ и засега ще пропусна (бях вземал евтин 'китайски' - въобще не тръгна )..
                    - Лаптоп/Филми/ТВ - лаптоп ще има за комуникация и решаване на екстрени служебни въпроси. ТВ/филми - не вярвам, че ще остане време, но към телефона имам цифров ТВ модул...
                    - Вода+Някакви дълготрайни хапки (солети, ядки, сушени плодове, сухар) - задължително ще има

                    За кеша и картите - това се разбира от самосебе си... Вземам 2 дебитни и 2 кредитни карти на различни банки, а и жената има още 1 дебитна карта...
                    Кеша още не съм го прецизирал - не ми се мъкне някаква сериозна сума с мен, но в някои от държавите няма да искам да ползвам картите поради доста големия брой случаи с познати на скимирани карти при плащане през навярно фалшив ПОС-терминал в магазин...
                    Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                    Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Какво трябва да имаме в колата за по-продължителен автотуризъм

                      В Европа, даже в източна е достатъчно да имаш само пари. Практически нищо друго няма да ти трябва!
                      יעבור
                      «И това ще мине»

                      Коментар


                      • #12
                        От: Какво трябва да имаме в колата за по-продължителен автотуризъм

                        Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                        (освен една руска брадвичка с лопата (сменяеми накрайници на здрава дръжка)...
                        Заебрави всички брадви и ножове.
                        Виден столичен ихтиолог

                        Коментар


                        • #13
                          От: Какво трябва да имаме в колата за по-продължителен автотуризъм

                          Първоначално публикуван от Skorpion_BG Преглед на мнение
                          В Европа, даже в източна е достатъчно да имаш само пари. Практически нищо друго няма да ти трябва!
                          Прав си донякъде, но от личен опит съдя, че чак след като тръгнеш се сещаш, че дадено нещо много би ти улеснило живота, а не си го взел...
                          Затова и въпреки, че погледнато глобално темата изглежда елементарна, на мен ми спомага да обмисля някои аспекти и неща, които биха ми улеснили и направили по-удобно пътуването...
                          Например - масажен стол, който има възможност за захващане към автомобилна седалка, дистанционно и захранване през запалката - мисля, че това ще ми спести доста мърморене от страна на жена ми

                          бат'Марто, Вече започнах да разкарвам ножовете от колата, но все пак смятам да взема освен сгъваемия нож, но и един що годе нормален с около 12см острие - поне да можеш да си нарежеш хляба
                          А лопатата/ брадвата/чук дали са голям проблем? - общия изглед е като на брезентов кобур на пистолет - не са нещо голямо, а точно - аварийно.
                          Дръжката - оксидирана яка стомана, като на мястото на хващане - яка пластмаса като дръжката на автомат, с пружинен фиксатор на сменяемите накрайници - брадвичка/чук и лопатка...
                          В дръжката навремето имаше и нож, ама фиксаторната му пружинка някъде изхвърча, и ножа съм го загубил...
                          Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                          Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Какво трябва да имаме в колата за по-продължителен автотуризъм

                            Туба с резервно гориво? Та дори и 5 литра.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Какво трябва да имаме в колата за по-продължителен автотуризъм

                              Аптечка - по стандарт и годност; лекарства; резервни крушки - всички х 2; бушони; ремъци; чистачки; неща за лепене на гуми.
                              ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X