Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ОТЛЕТЯЛА РАДОСТ

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • ОТЛЕТЯЛА РАДОСТ

    ОТЛЕТЯЛА РАДОСТ
    Преди няколко седмици на старата ни напукана панелна тераса се чу странен шум...събудих се през нощта и нещо шаваше по перваза, някакви странни звуци се чуваха...помислих, че се е покатерил някой мишок и шета по саксиите...Минаха няколко дни и вече питах за отрова за гризачи, когато се прибрах след работа и дъщеря ми ме посрещна от вратата "Мамо, имаме си лястовички!" И какво да видя - две малки птиченца неуморно хвърчаха и по милиметри кал и слама бяха започнали да градят дом. Две малки сърчица, четири крилца и две човчици, подчинени на неумолимия закон на природата, на инстинкт, на любов...искаха да си направят дом у дома! Толкова се зарадвахме, че няма да сме сами и някой ще ни чурулика и пее, че ще има яйчица и после мънички пиленца с много гладни жълти устички, че ще си имаме домочадие дарено от Бог и няма да сме само две... Гнездото бе готово за непонятно за мен кратко време. Обикновено за да се построи дом работят багери, зидари, архитекти, монтажни групи, бетон помпи, ел. инсталации, ВиК, интериорни стилисти...А тук само за седмица бе изграден дом на Природата и нищо не им трябваше освен чистата природа и забравеният от хората обикновен, но много важен за кръговрата живот. И така...всяка сутрин всяка вечер чуруликане до безспир, говорят си, не спират. И ето - преди седмица лястовичката легна в гнездото, сигурно вече трябваше да топли яйчицата, а таткото прелиташе непрекъснато - сигурно да я храни. Наблюдавахме ги и им се радвахме, дъщеря ми когато имаше работа на терасата им говореше "...не се плашете малки птиченца, аз много ви обичкам, само за малко да полея цветята и се махам..." И така...до преди няколко дни. Аз заминах на работа, а след час детето ми се обади и каза, че някаква голяма черна птица е нападнала лястовичките и те са пищяли от уплаха. После часове са се стрелкали като полудели около гнездото си...после вече ги нямаше. Какво стана, дали им открадна тая черна гадина яйчицата, дали нападна тях самите, но те си отидоха. Остана един празен дом, една липсваща песен и една отлетяла радост.

    П.П. Моля ви, ако някой знае за подобни случаи, нека сподели, наистина ли има птици, които искат да погубят себеподобни?

  • #2
    От: ОТЛЕТЯЛА РАДОСТ

    През последните години доста от традиционно живеещи далеч от човека птици, като гларуси, свраки, гарги, соколи и ястреби смениха своя ареал (място за живеене), с градската среда, където вероятно намират по-лесно храна. Бил съм свидетел преди време, как малък ястреб (врабчар) сграбчва от бул. Сливница нищо неподозиращо врабче и отлита с него. Така, че ставаме свидетели на обичайни в природата събития, като крадене на яйца и малки от гнездото им за храна от свраки и гарги.
    LZ1AIV

    Коментар


    • #3
      От: ОТЛЕТЯЛА РАДОСТ

      Гаргите и враните редовно крадат яйца от гнездата на гугутките например. Като малък успешно се бях специализирал в "охрана" на гнездящите в тополата пред прозореца ми гугутки... с прашка. Дървото завъди 20-на гнезда, стана нещо като резерват за гугутки, защото гаргите са доста умни птици и в един момент просто се отказаха да "търсят храна" в това точно дърво. А лястовици една година наредиха три гнезда над кухненския ми прозорец на сегашния ми апартамент. Много им се радвахме, вкл. и котката , която цял ден си упътняваше времето с мечтателно набюдение от вътрешната страна на прозореца. Но се изсипа един порой с градушка, вятърът блъскаше дъжда и леда в прозореца, буквално отми гнездата, а на перваза останаха счупени яйчица. На следващата година лястовичките не повториха, явно си взеха поука.
      "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

      Коментар


      • #4
        От: ОТЛЕТЯЛА РАДОСТ

        Дани, съжалявам за лястовичките, но това си е част от играта.

        Ти сама си го написала-това е Природата, а тя е не само красива и приятна. Също така е и жестока, и понякога направо отвратителна.
        Това от наша гледна точка. От гледна точка на черната птица си е нещо съвсем нормално, както за нас да се качим на колата и да идем на работа. Тя просто си е намерила обяда за този ден.
        От гледна точка на лястовиците е малка трагедия, но пък от гледна точка на съседът ти(примерно)-нищо особено не се е случило.

        Та природата е многообразна, но ние в повечето случаи виждаме само едната част-тази която ни харесва...

        А за възпитанието на детето е добре, че вижда и лошата страна на нещата. Гадничко е, ама такъв е животът...
        Има ли желание-има и начин!

        Коментар


        • #5
          От: ОТЛЕТЯЛА РАДОСТ

          Нормални неща в природната хранителна верига . По големия изяжда по малкия . Ако се замислите и при нас хората е така само където не ядем същия биологичен вид и то не на всякъде . В Африка човекоядните племена още си съществуват . Това че еволюцията ни е докарала до положение да не убиваме собственоръчно нещо всеки ден за да ядем нищо не значи . Филетата в магазина не растат по дърветата и на домашното прасе едва ли му е много приятно като ме види с ножа Даже нашата намеса в нещата в повечето случаи не води до нищо хубаво . В работата имам десетина добре охранени дворни котки които няма сила в този свят да ги накара да хванат мишка/плъх в резултат на което има и много гризачи които се чудя как да хвана с капани и да изтровя с отрова . Като отида в базата още от вратата на двора ме посрещат няколко мяукащи и чакат да им дам нещо за ядене . В градска среда те естествен враг реално нямат щото и със скитащите кучета положението е същото . Изключвам една отхапана опашка на една много мързелива кока която пък хептен беше подценила инстинктите на немската овчарка
          Последно редактирано от sek.1; 06-06-15, 07:44.
          Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

          Коментар


          • #6
            От: ОТЛЕТЯЛА РАДОСТ

            Като седнем на маса или край барбекюто - никой не мисли за подобни неща! Да споменем нещо и за домашните животни, обречени да ни напълнят търбусите или и то си е част от природата, нашата човешка! Що така, не знам, глада е голяма сила.
            мисля, да зема а се замисля...

            Коментар


            • #7
              От: ОТЛЕТЯЛА РАДОСТ

              Дааа... Живота е жесток... Преди 2 дни се разхождам из Морската градина, и на една пътека виждам пред мен гардже стои спотаено, ама на пътеката...
              Помислих си, че навярно нещо е ударено или болно (все пак си бе практически голяма птица)... Като го доближих на около 1м гарджето подхвръкна неуверено и прелетя около метър и половина и отново се спотаи... И в следващия момент усетих въздушната струя - семейство гарги си охраняваха чедото, което явно още не можеше да лети добре... Гаргите нападаха като по филма 'птиците'... Крясъци, пляскане на крила и преминаване на около 10см от главата ми с максимална скорост в пикиране
              Гларус също не припарваше наблизо... Вчера отново го срещнах гарджето в същия район - явно засега оцелява на земята, въпреки, че още не може да лети...
              А относно животните в градската среда - битката също е жестока. Подобна история като с гарджето бе станала в двора на блока ни, но с гларусче. Котките се облизваха седмица докато го наобикаляха, но то бе достатъчно пораснало за да не посмеят директна атака...
              След няколко дни гледам гларусите отнасят малките котенца - гадна гледка беше...
              Но това е оцеляването...
              Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
              Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

              Коментар


              • #8
                От: ОТЛЕТЯЛА РАДОСТ

                Първоначално публикуван от Dan7 Преглед на мнение
                ...П.П. Моля ви, ако някой знае за подобни случаи, нека сподели, наистина ли има птици, които искат да погубят себеподобни?
                Птиците, не само че се хранят с други видове птици, но и масово са канибали - т. е. хранят се с други от собствения си вид. В края на краищата те представляват само леко модифицирани динозаври, при това от най-жестоко хищните видове. Впрочем, лястовиците също са хищници.
                И да - за детето наистина не е толкова зле да види и това.
                Последно редактирано от davc; 06-06-15, 12:04.
                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                Коментар


                • #9
                  От: ОТЛЕТЯЛА РАДОСТ

                  Детето е хубаво да види всичко, ако не си се уморил да говориш преди това с него.
                  А тези простотии се правят от името на всички ни.
                  Даника
                  Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                  Коментар


                  • #10
                    От: ОТЛЕТЯЛА РАДОСТ

                    В животинския свят нещата свършват добре за всички само в детските приказки .
                    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                    Коментар


                    • #11
                      От: ОТЛЕТЯЛА РАДОСТ

                      Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                      В животинския свят нещата свършват добре за всички само в детските приказки .
                      В Човешкия,за жалост все по-често-също...
                      0885 477 440 "Чибуратор-тЕАм"

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X