Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Вътрешна изолация на апартамент

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    До: Вътрешна изолация на апартамент

    За причината си абсолютно прав - през тавана ти бяга пилето А Решението си си го казал сам - греди, между тях вата и отгоре гипсокартон. Така обаче ще изгубиш около 10 см. Ако не става - лепиш изолационни плочи EPS или XPS и после шпакловки докато стане равно
    Technical Rescue Direct - life lies in courage
    http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

    Коментар


    • #32
      До: Вътрешна изолация на апартамент

      Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
      За причината си абсолютно прав - през тавана ти бяга пилето А Решението си си го казал сам - греди, между тях вата и отгоре гипсокартон. Така обаче ще изгубиш около 10 см. Ако не става - лепиш изолационни плочи EPS или XPS и после шпакловки докато стане равно
      Въпроса е кое от двете е по добро/ще има по-голям ефект/, а и финансовата страна на въпроса?
      Борислав Русенов - 0889593977

      Коментар


      • #33
        До: Вътрешна изолация на апартамент

        От финансова гледна точка нещата стоят едно към едно, правилното решение е: вата с гипскартон, или някакви други плоскости.
        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

        Коментар


        • #34
          До: Вътрешна изолация на апартамент

          Първоначално публикуван от bobotrojan Преглед на мнение
          Ако някой ми даде съвет, ще съм много благодарен.
          Имам външна изолация на апартамента, живея на последния етаж и въпреки изолацията и парното/локално/ което имам и го паля като парен локомотив пак е студено. Смятам, че плочата на тавана ми изсмуква всичката топлина. Над плочата/тавана/ изолация не мога да направя, защото са тавани на други хора и не мога да се разбера. Остава варианта за вътрешна изолация на тавана- с гипскартон и вата или с някакви изолационни плоскости залепени на тавана. Кажете някой ако е правил, или знае как е по добре да се направи.
          Тавана колега! Тавана е основният акумулатор на топлината във всяко едно помещение. Простата причина ни е ясна на всички, а тя е, че топлият въздух и по-лек от студения и винаги е от горе следователно той напуска помещението, а на негово място отново се настанява прииждащият топъл. Студеният не мърда от ниското.
          Най-качествената изолация е ватата, като минералната е за предпочитане при вътрешни изолации. Вариантите за покритие обикновено са гипсокартон и сачак, въпрос на интериорно решение.
          Аз също живея на последен етаж, в къща съм, нямам изолация на стените(и не мисля никога да слагам такава), дограмата ми е дървена, но с много добро уплътнение. След като изолирах тавана температурата в помещенията се вдигна с около 5-6 градуса. Сега не се диша вътре, а ако питаш жената било перфектно, но това е друга тема

          Искам да кажа за колегите, които ползват терасите на апартаментите си като част от стая, да обърнат внимание на изолацията на тавана(без значение дали се живее от горе или не). Също ми прави впечатление, че някои хора когато правят ремонт слагат изолация на пода - грешка, от такава има смисъл само когато от долу има неотопляеми помещения или помещението е еркерно, вкл. и тераса...

          Коментар


          • #35
            До: Вътрешна изолация на апартамент

            Понеже съпругата ми е архитект - ето какво съм правил и работи перфектно, както и факти и аргументация:
            - Има 2 вида термоизолационни материали - със затворена клетъчна структура /стиродур, фибран, селитрон/ и с отворена клетъчна структура / стиропор/.
            - При стена от тухла и стена от бетон, подходът в избор на термоизолация е коренно различен. Това е поради факта, че тухлата се разрушава от влагата, а бетонът - не. Това ще рече, че най-лошият избор за тухла е да сложиш изолация отвън със затворена клетъчна структура - стената ще е перманентно влажна през целия студен сезон, което ще ти докара мухъл и много по-бързо разрушаване на тухлата, намаляване на изолационните и свойства и т. н. "жадувани" неща". Понеже темата е за бетон - по-обстойно за бетона:
            Основното за бетона е къде ще ти се падне точката със средна температура "0" градуса през зимата. От това пряко ще зависи съхранението на температурата в помещенията. Понеже бетонът има доста слаби изолационни свойства, според мен е по-практично изолацията да бъде сложена отвътре на помещенията. Така се използва много повече от потенциала на топлоизолацията, а бетонът, който така и така е добър термичен проводник остава навън, т. е. не го загрявам. Тук идва въпросът за клетъчната структура на материала - ако е с отворена, евентуално част от влагата ще излиза през стените, но това в студените месеци няма да става, защото просто ще се образува заледяване. Следователно е най-добре да използваш мателиал със затворена клетъчна структура отвътре, а да проветряваш по-често и ЗАДЪЛЖИТЕЛНО в кухнята да има аспиратор. Не абсорбатор, а аспиратор. Още повече, че отвътре можеш да налепиш изолацията и сам според както е сръчността ти и без да се доверяваш на фирми, които доста често съм виждал да слагат изолация по неправилен начин.
            Препоръчвам ти - материал Селитрон 6мм. Лепилото се нанася с шпакла и се слага панела. Аз съм с такъв и повярвай ми - ефекта е неописуем. Ето и малко факти:
            След изолирането на външна стена, стаята вместо за около 6-8 часа /според температурата навън/ се стопляше за 30 - 45 минути. Възвърнах си вложението и бях на печалба още първата зима.
            Новият си апартамент /106м2/ изолирахме по същия начин. Цифрите - цялото ни парно през по-миналата зима беше около 150лв. По това време жена ми беше бременна и поддържахме топло /около 22 градуса/. Отоплявахме целия апартамент, защото нямаме врати /само на спалните и баните/. Това е. Скоро трябва да има Стройко в НДК и можеш да намериш Селитрон с намаление.

            Коментар


            • #36
              До: Вътрешна изолация на апартамент

              Първоначално публикуван от velio Преглед на мнение
              Препоръчвам ти - материал Селитрон 6мм. Лепилото се нанася с шпакла и се слага панела. Аз съм с такъв и повярвай ми - ефекта е неописуем.
              Одобрявам, от опит.
              Приятели не се печелят - губят се завинаги.
              УМЪТ НЕ Е ЗА ВСЕКИ
              Времето е ценно, само ако не бързаш.
              0889623098

              Коментар


              • #37
                До: Вътрешна изолация на апартамент

                Първоначално публикуван от velio Преглед на мнение
                Препоръчвам ти - материал Селитрон 6мм.
                Колега, здравей!
                Важни подробности си написал. Поздравления!

                Но за ватата нищо не си казал. Именно заради дишащата си способност я смятам за по-добрата изолация. Какво ви е мнението със съпругата ти?

                И другото, което искам да попитам е, под селитрон(това предполагам е вид материал, а не т.марка) именно т.марка "Depron" ли визираш? Защото аз съм точно с такава изолация.
                Ето и линк за повече подробности: http://www.depron.hit.bg/proba.html

                Коментар


                • #38
                  До: Вътрешна изолация на апартамент

                  И аз "интегрирах" балкона. При мен ситуацията е следната: бившия хол стана дневна с кухненски бокс (с барплот), обаче е от вътрешната част на помещението. Имам аспиратор естествено.

                  Тавана изолирах с 2см екструдиран полистирол (не стиропора, а другото, има го в зелен цвят. мойто беше жълто-розово). Външната стена на балкона е със същото, щото е бетон. Под прозореца - там, дето ми беше парапета на балкона, заради кривия парапет, се получи доста "интересен" сандвич - отвън са 1см PVC плоскости - вътре са оребрени и пълни с въздух. След това е пласт от същата изолация. след това е стена от 15см итонг, като между него и изолацията е пълнено с разтвор на перлит, теракол и цимент, щото парапета е изметнат с около 4-5см. Отвътре е пак от същата изолация, която отгоре 2 пъти е измазана с теракол и мрежа, за да стане по-твърдо. Най-отгоре е тънка гипсова шпакловка, колкото да се изравни. Пода, понеже беше неравен, и за да изравня разликата между бившия балкон и другото, е изравнен със слой перлит+теракол+цимент (става едно много леко, по-леко от итонг) и отгоре, понеже се наранява лесно, тънка замазка от C200+цимент (прави се рядък разтвор и се нанася с баданарка). Върху всичкото това - ламиниран паркет с 2мм изолация от стандартната. Само в кухненската част са плочки. Мухъл няма никъде засега, но пък и миналата година нямаше зима. Отоплявам се с конвектор ADAX на ток. Сложен е под прозореца. Стаята се грее с поглед.

                  Изолацията на тавана я правих най-вече за изравняване, и защото трябваше да прекарвам нови кабели за осветлението. Като има изолация е песен.

                  В другите две стаи съм с дървена дограма, правена от мен, и е по-добра от PVC-то, но иска поддръжка(боядисване,лакиране). Никаква изолация не е правена. Жилището ми не е панел, а "пълзящ кофраж". Има само по една външна тухлена стена и в двете стаи, не питайте от какви тухли и как е зидано. Еми има конденз под прозорците, и най-вече около двата им долни ъгъла. Оправия няма. Мисля при следващия ремонт да пробвам с изолация, но ефекта е съмнителен. Сега и аз пръскам с пръскало против мухъл. И слава богу е ефективно. Но на места стените си стоят влажни цяла зима.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #39
                    До: Вътрешна изолация на апартамент

                    Първоначално публикуван от velio Преглед на мнение
                    Понеже съпругата ми е архитект - ето какво съм правил и работи перфектно, както и факти и аргументация:
                    - Има 2 вида термоизолационни материали - със затворена клетъчна структура /стиродур, фибран, селитрон/ и с отворена клетъчна структура / стиропор/.
                    - При стена от тухла и стена от бетон, подходът в избор на термоизолация е коренно различен. Това е поради факта, че тухлата се разрушава от влагата, а бетонът - не. Това ще рече, че най-лошият избор за тухла е да сложиш изолация отвън със затворена клетъчна структура - стената ще е перманентно влажна през целия студен сезон, което ще ти докара мухъл и много по-бързо разрушаване на тухлата, намаляване на изолационните и свойства и т. н. "жадувани" неща". Понеже темата е за бетон - по-обстойно за бетона:
                    Основното за бетона е къде ще ти се падне точката със средна температура "0" градуса през зимата. От това пряко ще зависи съхранението на температурата в помещенията. Понеже бетонът има доста слаби изолационни свойства, според мен е по-практично изолацията да бъде сложена отвътре на помещенията. Така се използва много повече от потенциала на топлоизолацията, а бетонът, който така и така е добър термичен проводник остава навън, т. е. не го загрявам. Тук идва въпросът за клетъчната структура на материала - ако е с отворена, евентуално част от влагата ще излиза през стените, но това в студените месеци няма да става, защото просто ще се образува заледяване. Следователно е най-добре да използваш мателиал със затворена клетъчна структура отвътре, а да проветряваш по-често и ЗАДЪЛЖИТЕЛНО в кухнята да има аспиратор. Не абсорбатор, а аспиратор. Още повече, че отвътре можеш да налепиш изолацията и сам според както е сръчността ти и без да се доверяваш на фирми, които доста често съм виждал да слагат изолация по неправилен начин.
                    Препоръчвам ти - материал Селитрон 6мм. Лепилото се нанася с шпакла и се слага панела. Аз съм с такъв и повярвай ми - ефекта е неописуем. Ето и малко факти:
                    След изолирането на външна стена, стаята вместо за около 6-8 часа /според температурата навън/ се стопляше за 30 - 45 минути. Възвърнах си вложението и бях на печалба още първата зима.
                    Новият си апартамент /106м2/ изолирахме по същия начин. Цифрите - цялото ни парно през по-миналата зима беше около 150лв. По това време жена ми беше бременна и поддържахме топло /около 22 градуса/. Отоплявахме целия апартамент, защото нямаме врати /само на спалните и баните/. Това е. Скоро трябва да има Стройко в НДК и можеш да намериш Селитрон с намаление.

                    velio, да е жива и здрава съпругата ти. Но ще си позволя някои допълнения и пояснения: Това за здравината и издръжливостта на бетона и тухлата е напълно вярно, но няма никакво отношение към изолацията. Влагата наистина разрушава тухлите, само че при външна изолация, такава /влага/ няма във обема на стената. Влагата /конденза/ се получава на границата между топло и студено, а при външна изолация тази граница е от външната срана на изолацията, т. е. към атмосферата, а не във обема на стената. Бетона наистина има много лоши термоизолационни свойства и затова е много важно именно той да бъде изолиран /дори може, само той/ и то непременно отвън, в това че ще загряваш бетона, или изобщо стената от какъвто и да е материал, няма нищо лошо - вече стана въпрос за акумулиращата функция на външноизолирана стена. Това за "отворената" и "затворената" структура на пеноизолациите е вярно - става въпрос именно за споменатите технологии за разпенване - екструдиране и експандиране, по-разбираемо казано - в единия случай въздушните камери са "надути" под налягане, а в другия са "изпънати" във вакуум. Тези технологични различия водят до ред експлоатационни, но това е друга и доста пространна тема. В по-горното си мнение съм споменал за начините да се избегне конденза при вътрешна изолация - вата, или намаляване на ефективността й - във твоя случай сте приложили втория способ, т. е. поставили сте слабоефективна изолация /6 мм/ при това положение, тъй като изолационните и качества са ниски, то и температурните разлики са малки, в резултат: няма конденз, или поне е по слаб. Не съм сигурен /в това гъмжило от всевъзможни търговски марки и изобилие от вносители/, но мисля, че "селитрон" е екструдиран пенополиуретан.

                    П. П. За да не си мислиш, че някакъв си невежа си позволява да опонира на съпругата ти: Аз съм стр. инжинер-ПГС.
                    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                    Коментар


                    • #40
                      До: Вътрешна изолация на апартамент

                      Първоначално публикуван от Жоро XR 600 Преглед на мнение
                      Колега, здравей!
                      Важни подробности си написал. Поздравления!

                      Но за ватата нищо не си казал. Именно заради дишащата си способност я смятам за по-добрата изолация. Какво ви е мнението със съпругата ти?

                      И другото, което искам да попитам е, под селитрон(това предполагам е вид материал, а не т.марка) именно т.марка "Depron" ли визираш? Защото аз съм точно с такава изолация.
                      Ето и линк за повече подробности: http://www.depron.hit.bg/proba.html
                      Ватата - коефициентът и е по-нисък от този на ефективните топлоизолации. Има 2 вида вата - мека и твърда. Твърдата се използва предимно за подове. Меката за покливи, като се напъхва между гредите и се обшива отдолу с избрания материал. Използва се също за щендерни стени - между 2 гипсокартона, както и между стена и гипсокартон. Използва се също и за шумоизолация като част от структурата на стената.
                      Все пак имай предвид, че жена ми е архитект и това го знае между другото. Аз и се доверявам напълно, защото прави принципно преди покупка прави сериозно проучване, както и аз. Но при положение, че в темата е писал и строителен инженер, а аз съм музикант - принципно мнението на строителният инженер тежи повече от това на жена ми.

                      Коментар


                      • #41
                        До: Вътрешна изолация на апартамент

                        Един въпрос - закупих жилище и съм решил да го изолирам, но моя апартамент е външен, двете спални са на последна страна на блока. разбрах че е по-добре да се направи външна изолация, но след време до моя блок ще бъде залепен още един - та -ИМА ЛИ СМИСЪЛ ДА ПРАВЯ КОМБИНЯЦИЯ ОТ ВЪНШНА ИЗОЛАЦИЯ НА СТЕНИТЕ КОИТО НЯМА ДА БЪДАТ ДОЛЕПЕНИ И ВЪТРЕШНА НА СТЕНИТЕ КОИТО СЕГА СА ВЪНШНИ, А В ПОСЛЕДСТВИЕ щЕ СТАНАТ ВЪТРЕШНИ ?

                        Ще съм благодарен и ако препоръчате начин на отопление и топла вода, защото няма да имам ТЕЦ.

                        Благодаря предварително !

                        Коментар


                        • #42
                          До: Вътрешна изолация на апартамент

                          Аз се отоплявам на ток с конвектори ADAX. По-скъпи са от другите, обаче съм доволен.

                          2 боилера, единия от които е кухненски и зле изолиран. 4 конвектора 1.4, 1.7, 2.0 и 0.7KW за различните стаи. Плащам за ток, колкото комшиите за парно, а често и по-малко. Максимална сметка миналата година - 130лв., ама то зима нямаше. Лятото плащам между 50 и 80лв. Климатици нямам. Двама души с малко дете сме и не пестим. Предпочитаме да сме здрави. Е, цялото осветление ми е луминесцентно/енергоспестяващи лампи. Направено грамотно и с електронни баласти. Трудно се намира разлика от нормалното, освен че харчи 5 пъти по-малко ток.

                          За стените не мога да съм полезен. Може би гипсокартон с вата между него и стената е добро решение. Другия ти вариант е както съм правил аз (виж няколко поста по-горе). В никакъв случай стиропор отвътре. Мек е и пропуска влага. Екструдиран полистирол в различните му варианти е по-добро решение. Не пропуска влага, по-твърд е и по-добре изолира. Отгоре някаква твърда замазка с мрежа - добре в два слоя, за да стане по-твърдо, а най-отгоре някаква замазка за изравняване - има варианти много.
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • #43
                            До: Вътрешна изолация на апартамент

                            Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                            Аз се отоплявам на ток с конвектори ADAX. По-скъпи са от другите, обаче съм доволен.

                            2 боилера, единия от които е кухненски и зле изолиран. 4 конвектора 1.4, 1.7, 2.0 и 0.7KW за различните стаи. Плащам за ток, колкото комшиите за парно, а често и по-малко.
                            За стените не мога да съм полезен. Може би гипсокартон с вата между него и стената е добро решение. Другия ти вариант е както съм правил аз (виж няколко поста по-горе). В никакъв случай стиропор отвътре. Мек е и пропуска влага. Екструдиран полистирол в различните му варианти е по-добро решение. Не пропуска влага, по-твърд е и по-добре изолира. Отгоре някаква твърда замазка с мрежа - добре е два слоя, за да стане твърдо, а най-отгоре някаква замазка за изравняване - има варианти много.
                            А възможен ли е вариант, при който над полистирола да се сложи гипсокартон - няма ли да е по-здраво ?
                            И също така не е ли по-удачен вариянта с електрическо котле, коетода захранва и топла вода ?

                            Коментар


                            • #44
                              До: Вътрешна изолация на апартамент

                              Първоначално публикуван от vedved Преглед на мнение
                              Един въпрос - закупих жилище и съм решил да го изолирам, но моя апартамент е външен, двете спални са на последна страна на блока. разбрах че е по-добре да се направи външна изолация, но след време до моя блок ще бъде залепен още един - та -ИМА ЛИ СМИСЪЛ ДА ПРАВЯ КОМБИНЯЦИЯ ОТ ВЪНШНА ИЗОЛАЦИЯ НА СТЕНИТЕ КОИТО НЯМА ДА БЪДАТ ДОЛЕПЕНИ И ВЪТРЕШНА НА СТЕНИТЕ КОИТО СЕГА СА ВЪНШНИ, А В ПОСЛЕДСТВИЕ щЕ СТАНАТ ВЪТРЕШНИ ?

                              Ще съм благодарен и ако препоръчате начин на отопление и топла вода, защото няма да имам ТЕЦ.

                              Благодаря предварително !
                              Когато се построи новия блок, между твоята стена и новата ще бъде оставена деформационна фуга, която ще бъде как да е затворена по фасадите на блока. Няма да духа ужасно, но и няма да е така затворена, че да играе роля на някаква изолация. При строежа на блока, освен това със сигурност ще ти поизкъртят външната изолация. Разсъждавайки върху всичко това, бих ти предложил да си сложиш вътрешна термоизолация. Аз имам и смея да твърдя, че има смисъл дори и на калкан.
                              За отоплението - в никакъв случай не се топли с газови печки. Изгарят кислорода, трябва да проветряваш често, а така апартамента изстива и отново си в изходна позиция. Мисля си, че каквото и да е отоплението, най-смислено е да може да се позиционира под прозореца, за да е равномерно загрята стаята.
                              Топла вода - обикновен бойлер или проточен. За проточния, обаче трябва да е съобразена ел. инсталацията и бушона, на който ще е вързан бойлера. Мисля, че трябва и да е осигурен с дефектнотокова защита, но за това акъл не давам - има си инженери. Попитай инженер, а не техник.

                              Коментар


                              • #45
                                До: Вътрешна изолация на апартамент

                                Първоначално публикуван от vedved Преглед на мнение
                                Един въпрос - закупих жилище и съм решил да го изолирам, но моя апартамент е външен, двете спални са на последна страна на блока. разбрах че е по-добре да се направи външна изолация, но след време до моя блок ще бъде залепен още един - та -ИМА ЛИ СМИСЪЛ ДА ПРАВЯ КОМБИНЯЦИЯ ОТ ВЪНШНА ИЗОЛАЦИЯ НА СТЕНИТЕ КОИТО НЯМА ДА БЪДАТ ДОЛЕПЕНИ И ВЪТРЕШНА НА СТЕНИТЕ КОИТО СЕГА СА ВЪНШНИ, А В ПОСЛЕДСТВИЕ щЕ СТАНАТ ВЪТРЕШНИ ?

                                Ще съм благодарен и ако препоръчате начин на отопление и топла вода, защото няма да имам ТЕЦ.

                                Благодаря предварително !

                                Изпълнението на дилатационната фуга на калканите между двете сгради /вашата и бъдещата/ така и така включва поставяне на материал, който топлоизолира /в случая, целта е друга, но ефекта е и в тази посока/. Така че всичко зависи от времето, за което ще бъде построена тази сграда. При удовлетворително кратък срок, просто изчакай построяването, ако това се отлага във времето, прави си външна изолация, като можеш да икономисаш от боя, или декоративна мазилка.
                                За водата - бойлер, в кухнята е удачно проточен, между другото: повечето съвременни кухнененски ел. уреди /перални, миялни/ са с нагреватели за водата, така че основният проблем е в банята, за там добър вариант е газовия бойлер.
                                Отоплението е дълга тема, конвектори и инвентори са добри решения.
                                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X