Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Центриране на джанта....

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Центриране на джанта....

    Колеги, кое центрира джантата?
    Централния отвир, гайките, или....?
    Практическото изражение на въпроса е, може ли безопасно и безпроблемно да се монтира джанта с по-голям от нужния централен отвор?
    В Космоса никой няма да чуе писъка ти....

  • #2
    От: Центриране на джанта....

    Центрира се по централния отвор според дебелите книги! Болтовете само я стягат.

    Коментар


    • #3
      От: Центриране на джанта....

      Може, лапето вече няколко месеца кара на полото джанти от туинго. Централния отвор е по-голям, ама това не води до нищо.
      Колата си върви, и няма никакви грижи.

      Някои модели ситроен изобщо нямат централен отвор на джантата, та на някои гумаджии им е невъзможно да балансират такива джанти. И кво-да не би да им хвърчат колелата, или да има някакво тресене?
      Ситроен е сред световните лидери по комфортна возия.

      Ако имаш джанти за троите главини-слагай и карай, няма нищо страшно.

      П.П. След малко ще наскочат колеги които са на обратното мнение, та и тях ги прочети, и им отдай нужното уважение. Повечето са умни хора, заслужават го.

      И после си сложи джантите, и си карай.
      Има ли желание-има и начин!

      Коментар


      • #4
        От: Центриране на джанта....

        Колега за можене - може. Ама имах случай с Мерцедес пред последната S клас. От 'мергел' взехме джанти и при скорост от около 100 км/ч,почва едно биене. Къде ли не ходихме ... дори и в Германия вдигат рамене не могат да кажат от какво е.То беше сваляне на гуми , на джанти.И най накрая тук в БГ един се сети ,премерихме централния отвор и малко по голям се оказа.

        Коментар


        • #5
          От: Центриране на джанта....

          Болтовете ( шпилките с гайките).За безпроблемно - ако е тежичко колелото понякога е леко проблемен първият болт.По тази причина за някои алуминиеви джанти се ползва пластмасова вложка.
          Човешкият прогрес е резултат от обмен на информация?Аз поне съм съгласен.

          Коментар


          • #6
            От: Центриране на джанта....

            Постави си втулки,Центрира се по конуса или сферата на гайките /болтовете/,но се балансира по централния отвор.Той осигурява по голяма точност на гайките/болтовете/.

            Коментар


            • #7
              От: Центриране на джанта....

              Има гайки които не са на конус (не помня модел МПС но има)-при тях е критичен централния отвор. Иначе не.
              Калин Владов,09РСПБЗН

              Коментар


              • #8
                От: Центриране на джанта....

                +1 за централния отвор...
                Преди време бях взел джанти с по-голям централен отвор. Джантите идеални, чисто нови гуми... И биеше при 100-110км/ч... Скандал на балансьора и повторна проверка - 0/0...
                Сменихме втулките от метални към пластмасови (металните бяха направени с лек луфт, докато пластмасовите при смачкването се донаместват)...
                Нещата се оправиха... Да, с голямо внимание при затягането на гайките (с почукване и донаместване)навярно бих могъл да центрирам джантата в момента на притягане, но за мен въпроса при стандартните автомобили е безспорен - центрира се по централната втулка.
                Освен това неслучайно като параметри на джантата, а и в документацията на препоръчаните за автомобила джанти, се вписва и централния отвор...
                И то с точност до десета от милиметъра...

                П.С. Ей сега ще ме нападнат колегите със ЗАЗ и Таврия
                Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                Коментар


                • #9
                  От: Центриране на джанта....

                  Правилният въпрос е "Кое центрира джанти модел ххх на кола модел ууу". Понякога се оказва че нищо не ги центрира и ела гледай цирк. Друг път излиза че бай стругар е ширнал централния отвор леко ексцентрично и пак цирк. Цирк включително заради балансирането.

                  Иначе на някои машини основна заслуга има централният отвор, а на други - конусът на гайките. Ако са и двете понякога номерът минава и само с едното.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Центриране на джанта....

                    Или на някои просто няма значение дали е центрирана джантата При тях скоростта, вибрациите, типа на гумата и други фактори обезсмислят нуждата от точно центриране
                    Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                    Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Центриране на джанта....

                      Първоначално публикуван от bushiDO Преглед на мнение
                      Колеги, кое центрира джантата?
                      Централния отвир, гайките, или....?
                      Практическото изражение на въпроса е, може ли безопасно и безпроблемно да се монтира джанта с по-голям от нужния централен отвор?
                      Здрасти, това за фронтерата ли ти се отнася, ако да, нямаш никакъв проблем централния отвор да е по-голям, аз съм с минусови джанти от Явор и централния отвор е 110 мм - по-голям е отвора и нямам никакви вибрации и проблеми с до скорост за кратко 140км/h за проба. Самите гайки са конусни и те центрират джантата, като трябва да ги пристягаш кръстосано

                      Коментар


                      • #12
                        От: Центриране на джанта....

                        Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                        Може, лапето вече няколко месеца кара на полото джанти от туинго. Централния отвор е по-голям, ама това не води до нищо.
                        Колата си върви, и няма никакви грижи.

                        Някои модели ситроен изобщо нямат централен отвор на джантата, та на някои гумаджии им е невъзможно да балансират такива джанти. И кво-да не би да им хвърчат колелата, или да има някакво тресене?
                        Ситроен е сред световните лидери по комфортна возия.

                        Ако имаш джанти за троите главини-слагай и карай, няма нищо страшно.

                        П.П. След малко ще наскочат колеги които са на обратното мнение, та и тях ги прочети, и им отдай нужното уважение. Повечето са умни хора, заслужават го.

                        И после си сложи джантите, и си карай.
                        Има специални приставки които се монтират на машината и може да балансираш джанта без централен отвор ....Друг е въпроса че никой не ги купува щото струват едни пари дето не моа ги избиеш за години напред.
                        ТЛК 90 120кв Дайхатсу Ф20 Няма да пия повече .....ама и по малко няма да пия...

                        Коментар


                        • #13
                          От: Центриране на джанта....

                          Първоначално публикуван от Павел Василев Преглед на мнение
                          като трябва да ги пристягаш кръстосано
                          Ц, стяга се две напред едно назад.
                          И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                          Коментар


                          • #14
                            От: Центриране на джанта....

                            За можене всякак си може.
                            Ама козата си сака пръча.

                            В машиностроенето има две системи за сглобки - основен отвор и основен вал. При проектирането на сглобка от два ротационни детайла се предпочита основния отвор - технологично по-лесно се уточнява външен диаметър, отколкото вътрешен, но това зависи от решението на конструктора.

                            Дотук е аксиоматично ясно, че центроването се извършва по централния отвор.

                            Сглобката между централния отвор на джантата и борда на главината има още една важна задача - при радиално натоварване на джантата - а тя е натоварена предимно радиално силата от това натоварване се предава през сглобката централен отвор-борд на главината по-нататък.

                            И обратно - при липса на такава сглобка - централен отвор-борд на главина - тези сили се предават, като натоварват радиално болтовете или шпилките, с които е закрепена джантата. Такова натоварване на скрепителен елемент е абсолютно неправилно, поне според това, което съм учил.

                            Това за ситроена и джантите му е ясно, че ме опровергава. Не знам каква е причината за такова решение. И кое го е наложило, и как се избягват неудобствата от него.

                            Иначе, който не са му ясни основни принципи при конструиране на машинни елементи, да пита някой, завършил механотехникум, или някой машинен инженер.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Центриране на джанта....

                              Вени, зазка или фв костенурка не си ли виждал
                              Пък Порше не е идиот
                              И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X