Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как да отсека (окастря) орех?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Как да отсека (окастря) орех?

    Преди да ме убиете с камъни, ще кажа, че орехът е на около 80 години, засаден лично от баща ми и се намира в двора на къщата. От около 5 години, нещастникът съхне. За плодове, не става и дума. Малкото шикълки, които дава са костеливи, ситни и т.н. Като знам при събарянето на стария дам и подравняването на двора, що скала къртихме; като знам каква почва е отдолу, там ѝ викат леска и е нещо средно между пясък и камък, предполагам че дървото се задушава и корените просто нямат пространство. От друга страна, в клоните му са вплетени електрическите кабели между два стълба и е въпрос на време да оставя половината село без ток. Дори да се опитам да окастря частта, надвиснала над улицата, предполагам че ще направя беля с кабелите, а вероятно, ще бутна и част от дувара.
    Има ли фирми, които се занимават с подобно нещо и от кого трябва да искам разрешение? Знам, че е защитен вид.
    Последно редактирано от Тропчо; 17-05-15, 15:40.
    Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

  • #2
    От: Как да отсека (окастря) орех?

    Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
    Преди да ме убиете с камъни, ще кажа, че орехът е на около 80 години, засаден лично от баща ми и се намира в двора на къщата. От около 5 години, нещастникът съхне. За плодове, не става и дума. Малкото шикълки, които дава са костеливи, ситни и т.н. Като знам при събарянето на стария дам и подравняването на двора, що скала къртихме; като знам каква почва е отдолу, там ѝ викат леска и е нещо средно между пясък и камък, предполагам че дървото се задушава и корените просто нямат пространство. От друга страна, в клоните му са вплетени електрическите кабели между два стълба и е въпрос на време да оставя половината село без ток. Дори да се опитам да окастря частта, надвиснала над улицата. предполагам че ще направя беля с кабелите, а вероятно, ще бутна и част от дувара.
    Има ли фирми, които се занимават с подобно нещо и от кого трябва да искам разрешение? Знам, че е защитен вид.
    То сигурно има фирми, ама аз бих търсил енергото.

    Коментар


    • #3
      От: Как да отсека (окастря) орех?

      Кмета май беше единия ,който трябва да знае! Иначе ти трябват много опитни секачи,които да почнат от горе надолу. Ако продаваш материал после аз съм кандидат. Не ми достига малко !
      ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

      Коментар


      • #4
        От: Как да отсека (окастря) орех?

        Не става ясно дали е в Пловдив - нои редът е - Общината, отдел Екология, Зелена система - и ги питаш.
        Всяка община е с различни документи.
        slivizasmet.blogspot.bg

        Коментар


        • #5
          От: Как да отсека (окастря) орех?

          Не бъди луд, Тропчо, от корените на орех расъл в камениста почва, се правят най-луксозните приклади за пушки и апликации или както там им казват за дръжки на пищови. Стволът - за мебели или за орехов паркет. Ако не си намериш фирма, пиши на ЛС. Те ще изкарат всички разрешителни - по принцип се иска от кмета за населени места, може да има и още нещо.
          Последно редактирано от Bogoljub Gagic; 17-05-15, 16:21.
          "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

          Коментар


          • #6
            От: Как да отсека (окастря) орех?

            И Енергото е вариант, но неслучайно съм пуснал темата тук. Трябва ли да уведомя някакви еко- меко- отдели в Общината, или да смятам, че като дойдат "секачите" от Гражданска защита, Енерго, Градини и Паркове... или де да знам откъде, отговорността си е тяхна?
            Гриин, за какъв материал става дума? Талпи петици или чирени на ножове?
            П.П. Ако ми го орежат от горецитираните институции, дървенията за мен ли остава или си я прибират те?
            Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

            Коментар


            • #7
              От: Как да отсека (окастря) орех?

              Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
              Не бъди луд, Тропчо, от корените на орех расъл в камениста почва, се правят най-луксозните приклади за пушки и апликации или както там им казват за дръжки на пищови. Стволът - за мебели или за орехов паркет. Ако не си намериш фирма, пиши на ЛС. Те ще изкарат всички разрешителни - по принцип се иска от кмета за населени места, може да има и още нещо.
              Не крия, че съм се замислял и за комерсиален елемент в тая история, но за момента искам да предотвратя късането на кабелите и събарянето на дувара, щото корените са го подпряли и него. Ако окастрянето доведе до повечко шума по клоните и земе, че старецът живне, няма да го барам. Ако продължи да се мъчи, ще му търся варианти.
              Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

              Коментар


              • #8
                От: Как да отсека (окастря) орех?

                При мен дойдоха евиенците и "окастриха" половината орех(не, че тях ги интересува какво е, де). Това си е тяхно задължение, но доколкото те познавам ти имаш друго пред вид, за което, както обикновено не казваш.

                Коментар


                • #9
                  От: Как да отсека (окастря) орех?

                  Може би, да уточня. Знам, че ореховата дървесина е ценен материал. С клонаци, с диаметър до 10-12 см. едва ли бих заинтригувал някого, а отсичането на дървото може да ми нанесе щети, многократно по- големи от евентуалните ползи. Трябва да се направи изключително умно и професионално. За момента ми е по- скоро проблем, отколкото търговска цел.
                  Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Как да отсека (окастря) орех?

                    Най-добре само го окастри. 80 години са малко, ако стволът е здрав. Орехово дърво си е своего рода "инвестиция", ама трябва да е поне на 150-200 години Точно в корените е най-красивата "venatura", заради която Beretta, Benelli + булюк дребни оръжейници опоскаха Мамковината. Орехите за забранени за дърводобив в цяла Европа, вкл. Турция, освен у нас и разни бивши съветски реСпублики
                    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                    Коментар


                    • #11
                      От: Как да отсека (окастря) орех?

                      Първоначално публикуван от Njoy Преглед на мнение
                      Не става ясно дали е в Пловдив - нои редът е - Общината, отдел Екология, Зелена система - и ги питаш.
                      Всяка община е с различни документи.
                      Орехът се намира в с. Розовец, обл. Пловдив. Вероятно ще трябва да мина през Брезово, щото в самото село има петдесетина баби и дядовци. Ловната дружинка ни е по- голяма.
                      Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Как да отсека (окастря) орех?

                        Моите пет стинки. Преди две- три седмици си окастрихме ШИПКИТЕ, които бяха избуяли покрай оградата между два блока. После се обадихме в инспектората за извозването на "боклука". Когато дойдоха каките с Нивата, направо слязоха от колата с кочана за актове. Оказва се, че и в собствения си двор не можеш да режеш нищо без разрешение. Та в случая, и аз като Пенчо ще кажа, че най-безболезнено би било с хора от енергото.
                        Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                        Из "Златния телец"

                        Коментар


                        • #13
                          От: Как да отсека (окастря) орех?

                          Дъски ми трябват около 2 квадрата
                          ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Как да отсека (окастря) орех?

                            Грийн, клонаците ги давам без пари. Другата седмица ще ходя, да оглеждам пак ситуацията и да потърся някой кмет. Може и някоя снимка да нащракам. Някакви изисквания към начина на рязане и разфасовка имаш ли? Колко дебел трябва да е клонът, за да е използуваем? Кои са предпочитаните, живите или изсъхналите?
                            П.П. Имам и една дива, бяла череша, също изсъхнала. За нея, мисля, не ми трябва разрешение от никого. Зимай резачката и идвай, ако може да ти влезне в работа.
                            Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Как да отсека (окастря) орех?

                              Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
                              Грийн, клонаците ги давам без пари. Другата седмица ще ходя, да оглеждам пак ситуацията и да потърся някой кмет. Може и някоя снимка да нащракам. Някакви изисквания към начина на рязане и разфасовка имаш ли? Колко дебел трябва да е клонът, за да е използуваем? Кои са предпочитаните, живите или изсъхналите?
                              Клоните не стават Много е бледа дървесината
                              ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X