Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как да отсека (окастря) орех?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Как да отсека (окастря) орех?

    Що се отнася до мен, аз нищичко не разбрах. Зетьове- кметове, жени- пари- арести... Току що, написа роман в три части. Можеш да си сигурен, че съм в пълно неведение за какво ми говориш. Освен това, за да си свърша работата във вашия офис, нема как да стане заобикаляйки го. Ти в моя, мисля- също.
    Тия дни ще щракна снимки на обстановката, тогава ще я мисля.
    Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

    Коментар


    • #32
      От: Как да отсека (окастря) орех?

      Първоначално публикуван от gimax Преглед на мнение
      п.п.Гледам масово всички пишат за разбичване на трупите,ама колко от вас са го правили.Оказа се,че да разбичиш орех е много,ама много трудна работа.Обиколил съм всички гатери в Софийско и навсякъде получих отказ-ами са не можеме,нямаме ножове,то било много трудно и дрън,дрън тем подобни глупости.Отказах се и още ми седят два големи дънера у нас.Който не се е сблъсквал да не пише ей така.
      Не знаете вероятно, че от 20 години прикладите на Бенели и Беретта са изключително от български орех?
      Заготовките се бичат от цигани по най-различни бивши държавни / кооперативни дърводелски цехове из цялата страна. Изнасят се на дребни пратки с бусчета, ремаркенца към обикновена кола и т.н. Едно парче трапец ~ 40 / 15 / 8 см струва от 50 до 7000 EUR, колкото го оцени италиано. Живот и здраве след 20-на години ще пиете уЙски, лежало в... балкански "барик", засега в него отлежават френски вина, като станат амнайста употреба, бъчвите ги купуват шотландците. От 3 до 6 хил. EUR купуват франсетата наша, БГ дъбова бъчва. И този бизнес тихомълком се върти от 20-на години. Ама Ганьо гледа да палне гората и да изнесе обгорялата дървесина като дърва за огрев за Гърция, не си дава сметка от какво богатство е заобиколен.
      Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
      Мой приятел(Йордан Йорданов тук) преди години събори един орех(то други го събориха де, ама той си е собственика на ореха), и някъде из нашето село му го набичиха на талпи.
      Горкия дърводелец, като не е знаел, че трябват специално заточени ленти и триони му го набичи на обикновения банциг.
      "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

      Коментар


      • #33
        От: Как да отсека (окастря) орех?

        Ако решиш че мога да помогна звънни,за другото ,кат се видим
        Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
        Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
        Анатолий Пейчинов o8875о9815
        https://dvrbg.com/

        Коментар


        • #34
          От: Как да отсека (окастря) орех?

          Първоначално публикуван от sobax Преглед на мнение
          Кушев, барем имената да ни беше написал...
          Колега, аз и за реклама и за антиреклама пари вземям яко... Знам, че можеш, а и на Венци услуга правя...

          Коментар


          • #35
            От: Как да отсека (окастря) орех?

            Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
            Не знаете вероятно
            Бай Боголюбе, понеже ме цитира, та да кажа какво имах предвид, да не стане объркване.
            Някъде из нашето село някой дърводелец(няма циганин такъв, въпреки, че циганите вече са болшинство в селото) е направил услуга на Данчо, като му е разбичил трупа на талпи. И това с наличната техника-в селото няма нищо по-специално от обикновен банциг. Имаше един гатер с циркуляр, ама той отдава не работи.

            Та значи няма нужда от специализирана техника за бичене на орех.

            Друг е въпросът какво стана после с талпите, ама няма да кажа, да не срамя излишно Данчо, който иначе е супер. Просто не взе нищо от тези талпи, по някакви си причини.
            Има ли желание-има и начин!

            Коментар


            • #36
              От: Как да отсека (окастря) орех?

              Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
              Та значи няма нужда от специализирана техника за бичене на орех..
              Именно, де - цитирам те като авторитет в подкрепа на казаното от мен.
              Орехът е мека дървесина ! По-мек е от бук и от дъб. Уменията при биченето се изразяват в запазване на красивата шарка в талпите и бъдещите дъски. А цигани-дърводелци много. В Северозападн(ал)а България българин да се фане на работа е чудо невиждано и обикновено напуска на втория ден със скандал - "Я па тоя, да не съм луд да му работим за 400-500-1000-2000 лв. !!!!" В кръчмата и пцуване по цял ден колко скапана държава имаме и как нищо не прави / дава и т.н. - това работят "белите мъже" там.
              "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

              Коментар


              • #37
                От: Как да отсека (окастря) орех?

                Глей ся как изчекна темата
                Росен Спасов (0+) LZ1SMY 0878110730
                Най-добрите ми спомени са предстоящите!

                Коментар


                • #38
                  От: Как да отсека (окастря) орех?

                  Пак бъркаш , ореха не е мека дървесина сравнен с бука и дъба , говориме за използваемата част , не за клони и кора. Проблема при бичене е , че в дървото има много сокове , и самия материал е много плътен , затова съхне с една година на сантиметър.
                  В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

                  Коментар


                  • #39
                    От: Как да отсека (окастря) орех?

                    Първоначално публикуван от motor_men Преглед на мнение
                    Пак бъркаш , ореха не е мека дървесина сравнен с бука и дъба , говориме за използваемата част , не за клони и кора. Проблема при бичене е , че в дървото има много сокове , и самия материал е много плътен , затова съхне с една година на сантиметър.
                    Ясно е, че в този форум, както и в Мамковината ни по принцип, някой, който "не буа с чуко и не връзва с тело" нищо не работи и нищо не разбира Аз съм от тези. Процеса съм го наблюдавал, не и работил пряко в него, няколко години. Трупите и пъновете с корените се киснат в басейн и се бичат мокри, за да не се спукат. Колко време - не съм засичал. Дъските също се мокрят преди рязане. Нарязаните заготовки се пропарват в парилня, от която тече черна смрад с миризма на йод. Колко време, на каква температура и налягане на парата (щото парилните имат термометър и манометър) - не съм питал. После се сушат, но не в сушилня, а на проветриво сенчесто място много време - месеци, колко точно - не съм броил. После при Берета и Бенели машина като 3D-принтер ги прави на приклади, шлифова, дълбае шлици и дупки за захващане към металните части на пушката, дупка за "ЗИП", лакиране, евентуално майстор-резбар прави ръчно някакви дърворезби, инкрустации и т.н. Такъв приклад качва цената на ловната пушка (ясно е, че на войник никой няма да му даде такова нещо в ръцете) с 3 до 15 хиляди евро ! Купуват се от богати ловци и от колекционери. Цялата галимация е да се свали вътрешното напрежение на жилите в дървесината, за да не се пука при обработка.
                    Паркет от орех се мачка и дълбае от краката на маси и столове и от остри женски токчета , дъбов и буков - не.
                    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                    Коментар


                    • #40
                      От: Как да отсека (окастря) орех?

                      За прикладите, дето дигат цените с по 10-15 хил евро, малко ме съмнясва да си го гледал точно процеса. Без да искам да те засегна, разбира се. Просто те се прават от рядки дървета, които не изпадат всеки ден. Чувал съм, че се ползват такива расли на бряг на река, да речем, и заливани от водата от време на време. В дъното на дънера се образували възли с великолепни шарки. Ма само съм чувал
                      Иначе за паркета си 100% прав. Имам и дъбов, и орехов. Дъбовия не е мръднал и не шава. Орехът е като жив. Постоянно се сменя с температура и влажност - пука, скърца, издува се и пада после. И се дере много лесно отгоре.

                      Коментар


                      • #41
                        От: Как да отсека (окастря) орех?

                        Първоначално публикуван от mikivt Преглед на мнение
                        За прикладите, дето дигат цените с по 10-15 хил евро, малко ме съмнясва да си го гледал точно процеса. Без да искам да те засегна, разбира се. Просто те се прават от рядки дървета, които не изпадат всеки ден. Чувал съм, че се ползват такива расли на бряг на река, да речем, и заливани от водата от време на време. В дъното на дънера се образували възли с великолепни шарки. Ма само съм чувал
                        Иначе за паркета си 100% прав. Имам и дъбов, и орехов. Дъбовия не е мръднал и не шава. Орехът е като жив. Постоянно се сменя с температура и влажност - пука, скърца, издува се и пада после. И се дере много лесно отгоре.
                        Може да те съмняСва колкото си искаш Ходил съм в "заводите". А ти можеш да потърсиш клипове в тубата и да разгледаш цените на пушките в сайтовете на производителите. Възли и шарки се получават от дърво, расло на СУХО и каменисто място, корените на което са се "мъчили", кривили и търсили пукнатини и процепи между камънаците. Тогава и жилите създават криви красиви шарки, а дървото е здраво и жилаво.
                        "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                        Коментар


                        • #42
                          От: Как да отсека (окастря) орех?

                          Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                          Може да те съмняСва колкото си искаш Ходил съм в "заводите". А ти можеш да потърсиш клипове в тубата и да разгледаш цените на пушките в сайтовете на производителите. Възли и шарки се получават от дърво, расло на СУХО и каменисто място, корените на което са се "мъчили", кривили и търсили пукнатини и процепи между камънаците. Тогава и жилите създават криви красиви шарки, а дървото е здраво и жилаво.
                          Начи, лов и пушки ме вълнуват умерено от преди да има туба
                          Модели, на които само приклада дига цената с 15 000е, Бенели няма със сигурност. Берета е възможно и да има, но произведените и годишно бройки са колкото на някоя австрийска манифактура от Ферлах. И със сигурност не се прават в "завод" и с фрези.

                          Коментар


                          • #43
                            От: Как да отсека (окастря) орех?

                            Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                            Ясно е, че в този форум, както и в Мамковината ни по принцип, някой, който "не буа с чуко и не връзва с тело" нищо не работи и нищо не разбира Аз съм от тези. Процеса съм го наблюдавал, не и работил пряко в него, няколко години. Трупите и пъновете с корените се киснат в басейн и се бичат мокри, за да не се спукат. Колко време - не съм засичал. Дъските също се мокрят преди рязане. Нарязаните заготовки се пропарват в парилня, от която тече черна смрад с миризма на йод. Колко време, на каква температура и налягане на парата (щото парилните имат термометър и манометър) - не съм питал. После се сушат, но не в сушилня, а на проветриво сенчесто място много време - месеци, колко точно - не съм броил. После при Берета и Бенели машина като 3D-принтер ги прави на приклади, шлифова, дълбае шлици и дупки за захващане към металните части на пушката, дупка за "ЗИП", лакиране, евентуално майстор-резбар прави ръчно някакви дърворезби, инкрустации и т.н. Такъв приклад качва цената на ловната пушка (ясно е, че на войник никой няма да му даде такова нещо в ръцете) с 3 до 15 хиляди евро ! Купуват се от богати ловци и от колекционери. Цялата галимация е да се свали вътрешното напрежение на жилите в дървесината, за да не се пука при обработка.
                            Паркет от орех се мачка и дълбае от краката на маси и столове и от остри женски токчета , дъбов и буков - не.
                            Незнам колко години си го наблюдавал процеса , но си пропуснал някои неща. Дървесината се кисне във вода за да набъбне когато от нея се прави фурнир , така гилотината изрязва по-дебел лист , който не се къса , след като изсъхне се свива до нужната дебелина. И една заготовка няма как да изсъхне за месеци , съхне с години , ако е дебела 8см. , трябва да съхне поне 8 години. Относно твърдостта , не отстъпва на бука , и бука трябва да е парен за да става за нещо. От дъба е малко по-мек , но не чак толкова , че да наречеш ореха мека дървесина. Ако си правиш изводите съдейки по паркета , то е така , защото дъбовата дървесина много лесно се запечатва с лак , по различен начин вървят порите на дървесината , затова ореховият паркет трябва по-често да се лакира. И да не кажеш, че и дъба не го ядат дървояди , такива мезета съм вадил , че ако ги видиш ще си налееш чаша вино. Не знаех , че 3D-принтер прави орехови приклади една друга машина ги прави , ама скъпи са тези дето са изработени на ръка.
                            Последно редактирано от motor_men; 19-05-15, 12:09.
                            В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

                            Коментар


                            • #44
                              От: Как да отсека (окастря) орех?

                              А-бе Тропчо, нямаш ли и някоя круша в тоя двор, дето и тя ти пречи, а-ма от тези дивите, дето плодовете им са с размер и форма на джанки. Наемам се с цялата хамалогия по всички останали срещу една такава круша.
                              Сериозен съм!
                              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                              Коментар


                              • #45
                                От: Как да отсека (окастря) орех?

                                Първоначално публикуван от motor_men Преглед на мнение
                                Не знаех , че 3D-принтер прави орехови приклади една друга машина ги прави , ама скъпи са тези дето са изработени на ръка.
                                Казах, че е КАТО такъв принтер. Преди 20 години такива принтери нямаше. А нЕкоЙ хора в БГ станаха милионери и си накупиха яхти и къщи по Римини и Сан Ремо, докато вие тука разсъждавате, как се мокрело само за фурнир. И за дървояди, както тука по детскоградински се дървят някой люде - не ми слагай думи в устата. Дървояди не пипат орех, защото има йод в него. И не пипат череша, противно на твоите възгледи (сигурно си гледал наядена от дървояди елша и си мислил, че е череша). И нашите георични прадеди (че и сръбските такива) не са правили букови или дъбови, а черешови топчета не защото черешата е меко и лесно за дълбаене дърво.
                                "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X