Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Газгенераторна уредба

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Газгенераторна уредба

    Преди няколко години бях впечетлен от един филм чието действие се развиваше в Африка,там героите се предвижваха с товарен автомобил с газгенераторна уредба и най-интересното бе че нямаха туби с гориво а ползваха една брадва .
    Ето как изглежда въпросната уредба и как работи:


    При газгенераторната хранителна системасе използват твърдите горива за получаване посредством генератори на генераторен газ,който е горивен газ.Според произхода си твърдите горива биват естествени и изкуствени.Естествените горива се срещат в природата в естествен вид-дърва,антрацит,каменни въглища и др. Изкуствените горива се получават чрез различна преработка на естествените-дървените въглища ,коксът и др.
    Всички горива се състоят от две части:горивна и негоривна. Към горивните влизат въглерода(C) и водорода(H) ,а към негоривните водата,въглеродния двуокис(CO2) , азот(N) и др.
    Колкото по малко негоривни елементи съдържа едно гориво толкова е по доброкачествено.Калоричноста на сухите дърва е от 3000 до 5000кал/кг,за дървените въглища от 6800 до 7200кал/кг.
    Превръщането на твърдите горива в генераторен газ се нарича газификация. Газификацията се извършва при висока температура в специален уред генератор
    Генераторът представлява пещ,в който изгарят дървата. Той се състои от два цилиндъра външен и вътрешен,направени от специална ламарина ,която издържа на високата температура и не се разяжда от киселини ,на въздействието на които е подложен вътрешния цилиндър при изгарянето на горивото. външният цилиндър е по широк ,долния му край се затваря с дъно, над което е закрепена скара.На този край има и няколко отвора (люкове) които служат за почистване и проверка на генератора.През горния край е вкаран вътрешния цилиндър.В горните крайща двата цилиндъра се затварят с капак който се затваря плътно.От този край излиза тръба която се свързва със филтъра.Вътрешния цилиндързавършва в долния край със стеснена часткоято образува пеща на генератора.Около пеща се намира камерата за въздух. Тази камера се свързва с пеща чрез няколко отвора (дюзи).Чрез един от отворите,камерата за въздух се свързва с атмосверата.Този отвор се затваря с клапа ,която се отваря само на вътре и не позволява на газа да излезе в атмосверата.
    Филтърът за грубо пречистване служи за пречистване на газа от прашинки ,водни пари и др.
    Охладителят служи за охлаждане на газа до 40-50'C и за отделяне на течностите смесени с газа.
    Филтър за финно пречистване служи за пълно пречистване на газа от най дребните прашинки и за изсушаването му.
    Вентилатора служи да създаде въздушна струя по цялата уредба на генератора,за да разпали дървата в пеща.
    Смесителя служи за смесване на генераторния газ с въздух.
    Неможе да вземаш трезво решение ако мозъкът ти е изгорял от наркотици и алкохол .
    Дий Снайдер

  • #2
    До: Газгенераторна уредба

    В детството си съм виждал камиони с газгенератори. Едни големи "бойлери" изправени в предната част на каросерията, непосредствено зад кабината. А кабините и каросериите им бяха дървени (ако свършат дървата и те могат да станат на гориво )... някакви руски май, ама каква марка бяха, Стефан може да каже. Баща ми, ми е разказвал, че по време на войната нямало бензин, та тогава са ги оборудвали с газгенератори. По-късно в техникума, дори изучавахме газгенераторите, по-скоро като някаква алтернатива на общоизползваните горива.
    Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
    Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

    Коментар


    • #3
      До: Газгенераторна уредба

      Е аз си спомням също че 1990г когато беше кризата за бензина имаше дори обява че правят такива газгенераторни уредби и ги монтират на масовите тогава ГАЗ и ЗИЛ.Като си спомна това време направо ми настръхват косите,колко чакахме по опашки малеййййййййй
      Неможе да вземаш трезво решение ако мозъкът ти е изгорял от наркотици и алкохол .
      Дий Снайдер

      Коментар


      • #4
        До: Газгенераторна уредба

        Първоначално публикуван от giorgio Преглед на мнение
        В детството си съм виждал камиони с газгенератори. Едни големи "бойлери" изправени в предната част на каросерията, непосредствено зад кабината. А кабините и каросериите им бяха дървени (ако свършат дървата и те могат да станат на гориво )... някакви руски май, ама каква марка бяха, Стефан може да каже. Баща ми, ми е разказвал, че по време на войната нямало бензин, та тогава са ги оборудвали с газгенератори. По-късно в техникума, дори изучавахме газгенераторите, по-скоро като някаква алтернатива на общо използваните горива.
        Тези камиони ще да са били сигорно ЗИС-5 доста масова по това време машина с дървена кабина която е била облицована с ламарина.
        ДИМИТЪР ДОРОСИЕВ(Дявол Коледа)Хард Suzuki Samurai 1.6(каквото е останало от него),и паркетен Samurai 1.3.
        тел.088четири 9едно9 4нула4
        -------------------------------------------------------

        Коментар


        • #5
          До: Газгенераторна уредба

          Газогенераторите са много ефективни за отопление. Обаче една подробност дървата ТРЯБВА ДА СА СУХИ. Иначе няма КПД.
          Уморените коне не ги убиват , нали ??

          Коментар


          • #6
            До: Газгенераторна уредба

            Я изчезнала е схемата,може би щото беше по голяма.
            Прикачени файлове
            Неможе да вземаш трезво решение ако мозъкът ти е изгорял от наркотици и алкохол .
            Дий Снайдер

            Коментар


            • #7
              До: Газгенераторна уредба

              Може ли някой да преведе немските думички ? И да ги наложи на схемата? Може и с легенда. Благодаря.
              Уморените коне не ги убиват , нали ??

              Коментар


              • #8
                До: Газгенераторна уредба

                https://htftp.offroad-bulgaria.com/R.../bg%20text.JPG

                Коментар


                • #9
                  До: Газгенераторна уредба

                  Първоначално публикуван от Жечко Русчев Преглед на мнение
                  Благодаря ти, да си жив и здрав!
                  Уморените коне не ги убиват , нали ??

                  Коментар


                  • #10
                    До: Газгенераторна уредба

                    То с тези цени на горивата в момента, май ще трябва да си направим/купим ако има откъде по един такъв. В едни стари учебници на баща ми има и схеми на газгенератори, които са ползували тогава. Мисля,че е напълно във възможностите на един по-сръчен човек да си направи такъв. Остава въпросът дали искаш да се появиш в града с такава печка в колата/камиона си:-)))
                    Има ли желание-има и начин!

                    Коментар


                    • #11
                      До: Газгенераторна уредба

                      Подробност: въздушният генераторен газ е много ниско ефективно гориво - очаквайте литровата мощност на двигателя да спадне поне 4 пъти. С водния генераторен газ работата е малко по-лесна, но инсталацията едва ли може да се направи мобилна.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Газгенераторна уредба

                        http://spanak.org/2008/01/04/yugo-runs-by-wood-gas/

                        Коментар


                        • #13
                          До: Газгенераторна уредба

                          Тежко време се задава.
                          Гответе се.
                          Тук http://gazogenerator1.narod.ru/ , има много мат`рял за газогенераторни уредби.
                          Книжки. На руски. Надявам се , че не ви затруднява.
                          Уморените коне не ги убиват , нали ??

                          Коментар


                          • #14
                            До: Газгенераторна уредба

                            Здравейте , някой има ли информация от къде може да се поръча такава инсталация.Или в България няма никой който да се занимава по тази идея.Четох в руските сайтове публикувани от колегите по горе че ,в Швеция и сега се работи в тази насока ,рових тук там но с този английски като не ми е силна страна не научих много.
                            Всичко което човек иска и търси през целия си живот е :
                            Място и хора към които да принадлежи ...

                            Коментар


                            • #15
                              До: Газгенераторна уредба

                              Първоначално публикуван от Николай Колев Преглед на мнение
                              Здравейте , някой има ли информация от къде може да се поръча такава инсталация.Или в България няма никой който да се занимава по тази идея.Четох в руските сайтове публикувани от колегите по горе че ,в Швеция и сега се работи в тази насока ,рових тук там но с този английски като не ми е силна страна не научих много.
                              През 90-91година когато беше кризата за бензина имаше реклами за някаква фирма в София която ги прави. Не помня обаче нито как се казва нито телефон. Рекламата беше публикувана в "Автомобилен Магазин БЕДА".
                              Неможе да вземаш трезво решение ако мозъкът ти е изгорял от наркотици и алкохол .
                              Дий Снайдер

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X