Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Реле за зареждане на мотоциклет

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Реле за зареждане на мотоциклет

    Някой може ли да предложи читава и елементарна схема за електронно реле за правотоково динамо на 6в?

    Коментар


    • #17
      От: Реле за зареждане на мотоциклет

      Първоначално публикуван от Ivan_J Преглед на мнение
      Някой може ли да предложи читава и елементарна схема за електронно реле за правотоково динамо на 6в?
      Това е по-лесната задача. Ще се опитам и за нея да нахвърлям нещо.

      Динамото се управлява досущ като алтернатор (с възбуждане) а вместо токовото реле имаш един мощен диод който ти решава въпроса.

      Коментар


      • #18
        От: Реле за зареждане на мотоциклет

        Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
        ..... Някой обаче трябва да го прави за идеята (или за пари).
        Казано накратко! Основна е идеята.
        Темата не я пуснах за да си реша конкретния проблем!

        Казано по-надълго. Който и каквито схеми да ползва, основната разлика е в мощността и след това в напрежението (но това много малко варира). Забележи, че досега не съм давал конкретни параметри! Ето ги и параметрите при мен (част от тях): напрежението на зареждане по каталог е 14,3 до 15,3V и големината на тока е 21А. Това всичкото при 5000 об/мин. При други е 14,2 до 14,8V и 17А. Това при мотоциклет от същата година, но друг модел.

        п.п. Разбира се имам нужда от решение все още.
        Животът е това, което се случва, докато ние кроим планове....

        тел. имаше преди, ама сега е в профила щото ...

        Коментар


        • #19
          От: Реле за зареждане на мотоциклет

          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
          Това е по-лесната задача. Ще се опитам и за нея да нахвърлям нещо.

          Динамото се управлява досущ като алтернатор (с възбуждане) а вместо токовото реле имаш един мощен диод който ти решава въпроса.
          Нещо не съм много съгласен. Като дришляк не помня на динамото на колелото да съм имал толкова жици.
          Към Стоянчо - пробвай с консуматор , премери и пиши. На един познат мотора имаше нормално зареждане само с включен фар.
          ПП Пак Ямаха някаква. Като опция може с по мощна крушка във фара.

          Коментар


          • #20
            От: Реле за зареждане на мотоциклет

            Първоначално публикуван от Anyuser Преглед на мнение
            ...това означава че имаме големи импулсни токове в диодите и тиристорите
            Нямаме. Намотката е почти чиста индуктивност и в този режим тя ток по-голям от работния си няма откъде да вземе.

            Коментар


            • #21
              От: Реле за зареждане на мотоциклет

              Първоначално публикуван от ivo-police Преглед на мнение
              Нещо не съм много съгласен. Като дришляк не помня на динамото на колелото да съм имал толкова жици.
              Към Стоянчо - пробвай с консуматор , премери и пиши. На един познат мотора имаше нормално зареждане само с включен фар.
              ПП Пак Ямаха някаква. Като опция може с по мощна крушка във фара.
              Всичко се вьзбужда, но едното (динамо дето му викат) ще запали с бутане/манивела без акумулатор, другото не. И да-консуматорьт ще повлияе, но не е решение. Акумулаторьт си е акумулатор без значение на какао е и си иска едно и сьщо.
              Последно редактирано от veskov; 26-04-15, 00:33.
              А тези простотии се правят от името на всички ни.
              Даника
              Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

              Коментар


              • #22
                От: Реле за зареждане на мотоциклет

                Първоначално публикуван от Стоян Боюков-Sariones Преглед на мнение
                Казано накратко! Основна е идеята.
                Темата не я пуснах за да си реша конкретния проблем!

                Казано по-надълго. Който и каквито схем да ползва, основната разлика е в мощността и след това в напрежението (но това много малко варира). Забележи, че досега не съм давал конкретни параметри! Ето ги и параметрите при мен (част от тях): напрежението на зареждане по каталог е 14,3 до 15,3V и големината на тока е 21А. Това всичкото при 5000 об/мин. При други е 14,2 до 14,8V и 17А. Това при мотоциклет от същата година, но друг модел.

                п.п. Разбира се имам нужда от решение все още.
                Ясно, но трябва да стане надеждно и да работи следвайки изискванията на акумулатора, а не по каталога на мотора. Но с тези схемни решения и такьв генератор това е оптималното. Както и ти каза , тока и напрежението не променят идеята, такива генератор ще продьлжават да се влагат. Колкото и да падне цената на литиевите акумулаторни бстерии, някакво РР ще има.
                А тези простотии се правят от името на всички ни.
                Даника
                Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                Коментар


                • #23
                  От: Реле за зареждане на мотоциклет

                  Ще се пробва.
                  Последно редактирано от veskov; 26-04-15, 01:23.
                  А тези простотии се правят от името на всички ни.
                  Даника
                  Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                  Коментар


                  • #24
                    От: Реле за зареждане на мотоциклет

                    Дайте някакви размери, форма на платката, изисквания за положение и мога да спретна нещо ?
                    После се поръчва в някоя платкаджийница и се пробва.

                    Мисля че вместо TL431 може да се използва някой чип за прав step-down регулатор, който да управлява транзисторите или тиристорите.

                    Рових в нет-а - отдава се предпочитание на тиристорите като шунт, почти не видях схема с транзистори.
                    http://home.comcast.net/~loudgpz/GPZweb/index.html#home има интересни неща за ел-а (и не само) на мотоциклетите .
                    Това което касае темата е тук : http://home.comcast.net/~loudgpz/GPZ...Waveforms.html
                    Fear is the path to the dark side. Fear leads to anger. Anger leads to hate. Hate leads to suffering.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Реле за зареждане на мотоциклет

                      Първоначално публикуван от Anyuser Преглед на мнение
                      Рових в нет-а - отдава се предпочитание на тиристорите като шунт, почти не видях схема с транзистори.
                      Ами нормално - тиристорите са много по-лесни схемотехнически. Те си се управляват сами в ключов режим и няма шанс да ги изпукаш като ги оставиш полуотпушени.

                      Ама греят защото в тях остават около 2 волта.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Реле за зареждане на мотоциклет

                        Чарковете са малко и може би директно висящи и залети в кутия- радиатор е по- добре. Поне за колите така се правеха.
                        А тези простотии се правят от името на всички ни.
                        Даника
                        Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                        Коментар


                        • #27
                          От: Реле за зареждане на мотоциклет

                          Ето, почнаха да излизат подходящите елементи:
                          http://www.onsemi.com/pub_link/Colla...NTD4815N-D.PDF

                          Сега ако някой го намери и с Шотки ще е още по-добре.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Реле за зареждане на мотоциклет

                            Чакай сега... Каква е идеята, че пропускам май нещо.
                            Има един начин да се избегне греенето - само ако регулацията не се постига със закъсяване на статора.
                            Ако се запази класическата схема със закъсяване какво ще спечелиш използвайки модерни MOSFET транзистори с ниско съпротивление вместо тиристори? Те пак трябва да разсейват голямо количество топлина... Много важно, че ще елемента няма да изяде тези 2V във себе си...
                            Само дето се усложнява управлението.
                            Другата идея с изправяне на цялото напрежение и след това рагулация със ШИМ на мен също ми е проблясвала но става голяма сложнотия, обем и освен това напреженията започват да стават много високи.

                            Абе изобщо който е измислил да сътвори подобна идиотска недомислица с постоянно възбуждане бял ден да не види!!!
                            Между другото някой мотори не ползват таква простотия. Много се радвам като видя нормален алтернатор....

                            ПС: Мисля, че схванах...
                            Идеята е да се избегне загряването на самото реле а не да се намалят загубите на машината?
                            Струва ми се, че цената за тази "икономия" няма да е оправдана предвид усложненото управление.
                            А излишната енергия пак ще се разсвйва във вид на топлина ама във статора.
                            То тя не че е в изобилие - при тази конструкция гледат да няма много излишък на мощност за да се налага да убиват после по-малка част от нея.
                            Тоест всичко работи на ръба...
                            Последно редактирано от Esper; 30-04-15, 20:38.
                            Враг усраине

                            Коментар


                            • #29
                              От: Реле за зареждане на мотоциклет

                              http://store.comet.bg/Catalogue/Product/9545
                              Не е баш- напрееженията са малко ниски.
                              А тези простотии се правят от името на всички ни.
                              Даника
                              Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                              Коментар


                              • #30
                                От: Реле за зареждане на мотоциклет

                                Първоначално публикуван от Esper Преглед на мнение
                                А излишната енергия пак ще се разсвйва във вид на топлина ама във статора.
                                Не позна! Статорът е почти чисто индуктивен и почти нищо няма да разсея. Връща в маховика като го закъсиш.

                                Изобщо схемата си е много хитра.

                                Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
                                http://store.comet.bg/Catalogue/Product/9545
                                Не е баш- напрееженията са малко ниски.
                                Супер са му напреженията, повече от 20 волта реално не ти трябва.
                                Ама е излишно мощен по ток (и съответно излишно скъп).
                                И диодът не е Шотки.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X