Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Укрепване на eрозирала почва

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Укрепване на eрозирала почва

    Първоначално публикуван от bogilloff Преглед на мнение
    Досега не знам община да е построила нещо без да има далавера за някой. Най-често не е общината. Но за "общинските съветници" ....... няма начин.
    И в "улицата" има потенциал. Тротоарно право, търговски обекти, тол такси, а бе и тука има хляб. Изглежда има някаква "спирачка" обаче, щото познавам поне двама "бисмени" дето искаха да построят безвъзмездно улица (до собствените си палати) и да я подарят на общината но не стана.
    Ключа за бараката е в "прехвълянето на правото" или "прехвърлянето на задължението". Реши ли се този проблем, останалото остави на "общинските съветници", те си знаят работата.
    Какво право, бе човек? Човекът със сградата плаща и строи пътя. После няма никакво право над нищо освен да си кара колата по построената от него улица(както всички останали).

    Коментар


    • #47
      От: Укрепване на eрозирала почва

      Първоначално публикуван от Kozzzec Преглед на мнение
      Какво право, бе човек? Човекът със сградата плаща и строи пътя. После няма никакво право над нищо освен да си кара колата по построената от него улица(както всички останали).
      Прървоначалната ми идея беше да ти покажа, че твоето "добро намерение" в конкретния случай може да се мултиплицира в серия от не толкова добри или привидно толкова добри намерения. По начина по който ти предлагаш може да се заобикаля "обществения интерес". На някой му трябва да си оправи ъгъла на имота, на друг му трябва гараж, на трети - дискотека, мол и тнт. И всичко това на едно и също основание - общината няма пари да осъществи нещо, а някой е заинтересуван и има пари. Отстъпва му се правото "законно" да се справя с проблема си и той се справя по най-добрия за себе си начин. Тоя, дето ще си укрепи ъгъла на имота - колко метра ще укрепи 2 или 200. Отсега да ти кажа - 2 м. А за да се реши проблемът му и да не страдат останалите тябва да се укрепят поне 200 м. Щото той като отклони течението, ще реши проблема си но водата ще започне да подкопава комшията му два метра по-надолу.
      Но като "развих" темата - това е страхотно решение за "наши хора" - даже може да ги изкарат благодетели на града и да ги направят почетни граждани. И те наистина ще са направили нещо полезно. И бингото е полезно. Но кой ще опази "обществения интерес". Пътят към ада бил постлан с добри намерения.

      Дано да си ме разбрал, нямах за цел да те обиждам. А и общините в момента не се скъсват от опазване на "обществения интерес". Може би затова е трудно да се разбере какво искам да кажа.
      Просто използвах явно абсурдни доводи, но ако който трябва прочете - може да се оформят не толкова явно абсурдни масови индивидуални правни справяния с проблемите. Едно време имаше един филм в началото на новото време 85-та година 56-то постановление и тнт. - един от героите (имаше частна свинеферма, нещо нечувано до тогава) беше достигнал до прозрение - "аз тъй го разбирам комунизма - всеки сам да си го напрай". Е, направихме си го.
      Последно редактирано от bogilloff; 06-04-15, 22:07.
      ОФБ ДБ X22SE
      Не искам Турция да ме пази от Русия. Стигат ми 500 години.

      Коментар


      • #48
        От: Укрепване на eрозирала почва

        Чудесни писания, но ако си наясно с материята и от всичкото да успееш да си направиш стратегия.

        Искам само да уточня: Съгл. чл.11 от Закона за водите - реката и нейното корито, както и бъдещото (т.е. ако превземе някой имот) са изключителна държавна собственост!

        Моят съвет е първо да се консултираш с поне с 2-ма от добрите строителни надзори в района.

        Коментар


        • #49
          От: Укрепване на eрозирала почва

          Първоначално публикуван от bogilloff Преглед на мнение
          ...Много бих искал да напишеш как става...
          Или си наглец, или си наивник. И аз не се подигравам (да съм в тон с дружеската атмосфера).
          Ако в нещо има далавера - няма да го дават по телевизията.
          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

          Коментар


          • #50
            От: Укрепване на eрозирала почва

            Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
            Или си наглец, или си наивник. И аз не се подигравам (да съм в тон с дружеската атмосфера).
            Ако в нещо има далавера - няма да го дават по телевизията.
            А не може ли да съм и двете - и наглец и наивник. Животът ме направи наглец но дълбоко в душата си продължавам да съм по детски наивен. (Виж как добре звучи - това към дружеската атмосфера). Всъщност аз го казвам по друг начин. Когато на човек му се налага да е нахален, поне да е учтиво нахален. И гледам да го спазвам.
            ОФБ ДБ X22SE
            Не искам Турция да ме пази от Русия. Стигат ми 500 години.

            Коментар


            • #51
              От: Укрепване на eрозирала почва

              Диалектика братче.
              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

              Коментар


              • #52
                От: Укрепване на eрозирала почва

                Първоначално публикуван от Traum Преглед на мнение
                Чудесни писания, но ако си наясно с материята и от всичкото да успееш да си направиш стратегия.

                Искам само да уточня: Съгл. чл.11 от Закона за водите - реката и нейното корито, както и бъдещото (т.е. ако превземе някой имот) са изключителна държавна собственост!

                Моят съвет е първо да се консултираш с поне с 2-ма от добрите строителни надзори в района.
                Той тоя текст е останал от времето на Оруел 84-та. Има и други невъзможни простотии. Не е чак толкова страшно. В момента към 30% от частните имоти около реките по дефиниция би трябвало да са вече публична държавна/общинска собственост (изключитената държавна собственост се отнася само за Дунав и плажовете). На някои много им се иска това някак си автоматично да стане. Ама тези имоти са "върнати на собствениците" преди да се появят тия текстове в тоя закон. И си има ред как да стане - замяна с равностоен имот или обезвъзмездяване по ......, за подробности четете ЗУТ и още други. И тъй като никой от правоимащите не ще да предлага равностойни имоти, нито пък да изплаща обезщетения - частните имоти си стоят там като такива. Има сума парадокси. Иначе хората с имотите дето се давят в тях всяка пролет, веднага биха ги заменили за равностойни ама ..... Засега това е едно добро пожелание.
                ОФБ ДБ X22SE
                Не искам Турция да ме пази от Русия. Стигат ми 500 години.

                Коментар


                • #53
                  От: Укрепване на eрозирала почва

                  Колега hackman , накратко - питаш къде да се насочиш по проблема с имота ти от точка А, как да стигнеш до точка Б и да завършиш проблема успешно до точка Я, отиваш първо в общината и от там нататък, всичко законно ще стане с много търпение, железни нерви, да имаш често свободно лично време през делнични дни и най-вече да си приготвиш много-много финансови постъпления ... Успех!

                  Коментар


                  • #54
                    От: Укрепване на eрозирала почва

                    Първоначално публикуван от hackman Преглед на мнение

                    Днес реших да поразчистя двора и с голяма изненада установих, че съседната река е подкопала едно голямо парче от пръстта до моят двор.
                    Провери ли в близост надолу по течението да няма затлачване от разстителност или боклуци ?
                    В наши дни Вазов щеше да напише " Под Егото", а Алеко само "До Чикаго".
                    В. Иванов

                    Коментар


                    • #55
                      От: Укрепване на eрозирала почва

                      Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                      Кое му е "махленско-провинциалното"?!? Че му казва, че не може да пипа извън своя имот без разрешение? Като се справи сам с проблема без да се обажда никъде, а после съседът му пусне една жалба и ДНСК му скочи на главата, кой ще му възстанови парите, които ще потроши за нещо, което ще е 100% незаконен строеж и ще го накарат да го бутне за своя сметка? Ей ти пресен пример какво става, когато хора са проявили полезна инициатива, която обаче не е била подплатена документално ...
                      Относно въпроса ти, ми така го виждам аз, и съм удебелил част от цитата, което е и повода за впечатлението оставено у мен.

                      Първоначално публикуван от bogilloff Преглед на мнение
                      Не видях някой откровенно да е написал - направи си го незаконно, че да ти е мирна душата. Мисля, че ти обърквш нещата - решението на проблема ти има 2 страни - техническа и административна. Консултирането, съветите, че и проект от "вещи лица" са действия откъм техническата страна. Административното решение е свързвано с "хартийки" от общината. Разграничи ясно двете страни на проблема. Всякъкви "съвети, мнения, че и проекти" от каквито и да са "специалисти" нямат никаква стойност, докато не минеш с тях през общината (съвети и мнения там не се приемат) и не излезеш от там със съответната "хартийка". Ако ще проекта ти за укрепване да е направен от "Световната инженергеоложка асоциация" и подписан от ктн, ктм, к(незнамкакъв) и струващ милиони, не струва нищо докато нямаш "хартийка от общината". Някой казваше "че за незнам коя категория" по ЗУТ, разрешение не се "искало" само уведомление. Сигурно е така (ама по ЗУТ). Всяка община си е "избълвала" какви ли не допълнителни наредби, решения, заповеди. Затова моя съвет е (и без това ще платиш всичко станало до "уведомлението"), дай още 20-30 лв. и си вземи "Разрешително за ограда". Щото като почнеш, един бетоновоз бетон да решиш да закараш (най-евтино е да си купиш бетона, минал съм по пътеката), шофьора пише "пътен лист" и ако го спрат - нямаш представа колко добре действа на всички "органи" хартийка, на която пише "Разрешително" с общински печат. Иначе, ако си упорит, имаш "познати" и време за приказване може и втори кат на къща да изкараш над гараж без разрешително заради празнинии и "тълкувания" на ЗУТ-а. Имаше такива "прецеденти" в Търново.
                      Умишлено не засягам техническата страна макар, че е половината от професията ми - хидрогеология и инженерна геология (но съм работил само в сферата на хидрогеологията).
                      Да не говорим, че каквото и да почнеш да правиш - комшията ти веднага ще си направи сметката, че като укрепиш твоя участък "мечката ще се премести при него". И то си е така при решаване на проблема на парче. Следват жалби и хартийката с надпис "Разрешително" веднага се изплаща.
                      Не можеш да вършиш каквито и да са "благородни дела" извън имота си. Още повече в "заливаемите ивици" около реките. Те в момента са "неизяснена материя" според който и да е закон. По-точно неизяснено е определянето на обхвата им. Ако си много упорит, нямаш познати и много говориш за права - нищо чудно целия ти имот да се окаже в "заливаема ивица". Появява се някой мунчо с диплома за "еколог", уреден да работи в общината, който чете наредбите като дявола евангелието (виждал съм многократно това, тия "еколози", са демократичен "еквивалент" на някогашните "философи" - имат претенции науката им да обединява всички науки, а не могат да пишат), пише един протокол по жалбата(за по-сигурно имотът ти ще се окаже в заливаема ивица, съгласно незнам кое определение, има няколко), следва акт а ти "имаш право" да обжалваш в седемдневен срок. Накрая адвокатите ще извадят имота ти от заливаемата ивица, но ..... (дотук никой не ти каза, че в бюджета по спасяването на имота, ще трябва да оформиш перо и за тях). Извън населените места почистването и поддържането на речните корита и "заливаемите ивици", като публична държавна собственост са приоритет на областните управители, а в населените места - на общините(публична общинска собственост). Традиционно бюджетите и на двете институции "нямат пари" за такива "дреболии". Виж, ако има някакви пари по някоя "европейска програма" ..... и случайно все още не са насочени .... . Ти със собствени средства няма как да финансираш това (не само защото струва много) .
                      Та накратко - по никакъв начин не се опитвай да правиш нищо извън имота си. Възможно е с два големи камъка в реката да си решиш проблема (като отклониш течението от брега си). Но ако се появят такива камъни - не си ги слагал ти, реката ги е довлякла или те тъй си бяха.
                      Има много неясноти в "принципното ти питане". Каквото и да предприемеш - трябва да минеш през т.н. "даване на линия" - геодезично определяне на границите на имота ти. Когато "лицензираният геодезист" дойде - гледай да "побие колчето" на имота долу в пропадналата част от имота ти и да е колкото може по близо до реката (и това да го впише в протокола). Това после ще ти позволи да си направиш свястна подпорна стена от долу до горе.
                      Техническата страна е по-лесна - вече много хора се изказаха.
                      От целият пост, само последното изречение е конкретно по темата "Укрепване на ерозирала почва", и то е, че други колеги вече са писали по нея.

                      Като гледам и как се е развила темата, само още един пишещ липсва, и тогава съвсем ще избяга по същество, да не казвам, че и към ключ.

                      И все пак, мисля че това са начините:

                      Единият вариант е утъпканата и бавна пътека, разписана по всички нормативни документи.
                      Другият е да се справи сам с проблема, без да се обажда никъде.

                      НО, каквото и да реши колегата, това е работа за тесни специалисти, без които укрепването не може да мине.






                      ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                      Коментар


                      • #56
                        От: Укрепване на eрозирала почва

                        Като чета какви скъпи "решения" се предлагат те съветвам да направиш нещо по -разумно= продай имота и се отърви от проблема...




                        Ако си инат като мен:

                        1.Намери си колове дебели 5-7 см.
                        2.Набии ги в земята на дълбочина 60 см и колкото можеш надолу, но така че да останат да стърчат над почвата поне 50-60 см
                        3.дистанцията между тях да е 30-40см от кол до кол.
                        5.Ако свличането е дълго/дълбоко можеш да направиш няколко реда такива колове, така че да се образуват "тераси" там където е свличането при запълването му с пръст/почва.
                        6. "Съедини" коловете с греди(или по-дебели дъски), които да са положени една върху друга от страната от която ще се запълва с пръст, така че пръстта да оказва натиск върху гредите, а те върху коловете.За допълнително укрепване може всеки кол или през кол да бъде укрепен от противната на настиска върху "стената" от греди, като се подпре с наклонена греда, така че при насипване наклонената греда да остане изцяло или поне 2/3 под насипаната пръст.Наколената подпора също я "законтри" в основата да не мърда преди да запълниш и преди да я засипеш с пръст.
                        Според мен е по-добре да не чукаш с пирони, а да овържеш гредите за набитите колове и отделно една за друга(горна и долна-всяка с всяка.

                        Ако свличането не е толкова от отмиване на бреговете от буйната река/дере поток, а по-скоро от подпочвени води или отпадни води от вилите/къщите наоколо, ще трябва на всяка "тераса" да се направи отводнение, като се наслагат тръби в основата преди да се засипва с пръст.Всяка тръба метална или друга от тези за канализациите да със сечение 10-на сантиметра.Горната част до средата се пробива по дължина през 20-на сантиметра с бургия дебела около 5мм до 10 мм, а по оста през 5 сантиметра.Дупките се пробиват несиметрично(разхвърляно) и не в ред и колона, за да не се отслаби много тръбата от дупките.Пробитата горна част се покрива с мирофибърна мрежа или мрежа от използвана в строителството за да се закрепи мазилка или шпакловка, така че да не се напуква и пропада.

                        Тръбата се прокарва през гредите с които завършва всяка тераса и се свърза с тръбата от другата тераса.Ако е възможно се полага една цяла непрекъсната тръба през всички "тераси".Отводнителните тръби се извеждат в реката, но така че при повишено ниво да остават над водите, за да не влиза вода през тях и да не ерозира "терасите".
                        След засипване с пръст на терасите по "границата" на ерозията се правят отводнителни вади, така че да улавят при дъждове повърхностните води и да не им позволяват да минават/попиват в "терасите".Вадите могат са дълбоки 10-на до 20 см и да се направят чрез вкопаване в почвата на разрязани по дължината дебели(ФИ 100мм) десет сантиметрови тръби, вкопани с вдлъбната част надолу, образувайки плитък канал/вада.Това също се отвежда/зауства до реката.

                        7. Насипи пръст и запълни така "терасите".Не изсипвай обаче самосвала/каросерията на камиона направо и изведнъж върху/в "терасите" за да не се получи "вълна"-"цунами" и да изкърти всичко, ами полека.Ако трябва се качете отгоре и с гребла и лопати разхвърляйте пръста или изсипвайте полека и на порции каросерията. В противен случай може всичкото набиване и чукане да отиде на вятъра.

                        8.Трамбовайте.

                        7.Затревете. Захрастете като комбинирате храсти с повърхностна и с растяща в дълбочина коренова система. Подберете подходящи дървесни видове с дълбочинна коренова система и ги засадете .

                        8.Първите 3 години поне веднъж месечно ходи оглеждай дали укрепената част има някъде "пробив"/ерозия.

                        След поройни дъждове или продължително дъждовно време поне първите 2-3 години също ходи да оглеждаш за пробиви в укрепената част.


                        При скална почва, не мога да помогна-трябва си метал и бетон.Чувал съм и че някои сортове лози помагат в такива случай, тъй като имали дълбочинна коренова система която прониквала в процепи на скалиста почва.

                        Коментар


                        • #57
                          От: Укрепване на eрозирала почва

                          Първоначално публикуван от hackman Преглед на мнение
                          [ATTACH=CONFIG]790808[/ATTACH]
                          От моята ограда надолу са 5-6 метра отвесно.
                          По принцип миналата година август тук имаше 1-2м земя.

                          Ясно ми е, че законовият път е тромав и тежък. Но от това което чета... вашите предложения са:
                          1. Направи си го незаконно и да ти е мирна душата(не се допитвай до инженери).
                          2. Не се занимавай с общината, защото няма нищо да направят.

                          Хора, аз моля за съвет как да РЕША проблема... а не как да го задълбоча. Определено не съм съгласен, че е добра идея да НЕ СЕ консултирам с експерт в тази насока.

                          Ясно ми е, че това ще е дълъг и доста тежък път, но точно затова питам от сега.

                          Ясно ми е, че трябва да се ходи до общината, въпросът ми е къде да ходя там? Кого да търся?

                          Иван, може ли да дадеш малко повече информация за тези проекти?

                          Лично аз как бих постъпил:
                          -направи снимков материал и уведоми общината/локалната/.Под "уведоми"
                          имам предвид писмен документ с молба за становище и входящ номер.Поискаи съставяне на комисия и предписание.Опиши точно как, в какъв период от време се е случило и т.н.
                          -Същото до басейнова дирекция.
                          -Ако в имота имаш построики/вила, плевня, къща или каквоти и да е/ направи застраховка.
                          -Изчакай си периода за отговор, ако няма становище- входирай отново документите но вече и в областна управа, напиши жалба за липса на отговор и т.н.


                          -Не прави нищо по идеи и съвети на "патили" и "опитни" почти всяко едно такова отмиване, свличане на земни маси е специфично и изисква отделен проект.



                          И малко извън личното мнение:
                          Наблюдават ли се пукнатини и слягане на почвата успоредно на участъка/ обикновенно са на около 1-2 метра от брега/, колко са ако ги има, набл'дава ли се слягане на терена?

                          успех
                          Няма невъзможни неща,има просто недостатъчно финансиране.....
                          GSM +359 895 236 182

                          А Rhf +

                          Коментар

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X