Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Укрепване на eрозирала почва

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Укрепване на eрозирала почва

    Днес реших да поразчистя двора и с голяма изненада установих, че съседната река е подкопала едно голямо парче от пръстта до моят двор.

    Имам няколко въпроса в тази посока:
    - Къде трябва да отида за да поискам разрешение за укрепване на земята около реката?
    - Къде мога да намеря фирма/проектант които да дойдат да дадът акъл какво точно да направя(ест. не безплатно)?
    - Има ли нещо което мога да направя, без разрешение от общината?

    Искам да залеся останалата част от почвата с цел да я укрепя:
    - Кои дървета имат голяма/гъста коренова структора?
    - Къде мога да си намеря фиданки на такива дървета?
    - Кога се сеят такива дървета?
    - В момента по-голямата част от почвата извън дворът ми е някакви храсти, при евентуалното залесяване, смятате ли, че е добре да ги разчистя(някой от храсталаците са вече със стъбла до 3-5см диаметър)?
    One Planet, One Internet!
    We Are All Connected!

    Nissan Patrol GR Y61 RB25DET NEO(Skyline)

  • #2
    От: Укрепване на eрозирала почва

    Единственото което знам по темата е, че за укрепване на речни брегове от край време се използват тополи, но от кой точно вид (и има ли значение) - не знам. Всичко друго което съм виждал по темата е свързано с или леене на бетон или насипването на скална маса, но предполагам, че това вече се води "корекция на речно корито"..?! Без да питаш никой, можеш да правиш нещо единствено ако е в границите на твоя имот (и пак за някои неща трябва разрешение). При всички положения трябва да отидеш в общината - там имат специалисти, там дават разрешенията и т.н.

    Коментар


    • #3
      От: Укрепване на eрозирала почва

      Първоначално публикуван от hackman Преглед на мнение
      Днес реших да поразчистя двора и с голяма изненада установих, че съседната река е подкопала едно голямо парче от пръстта до моят двор.

      Имам няколко въпроса в тази посока:
      - Къде трябва да отида за да поискам разрешение за укрепване на земята около реката?
      - Къде мога да намеря фирма/проектант които да дойдат да дадът акъл какво точно да направя(ест. не безплатно)?
      - Има ли нещо което мога да направя, без разрешение от общината?

      Искам да залеся останалата част от почвата с цел да я укрепя:
      - Кои дървета имат голяма/гъста коренова структора?
      - Къде мога да си намеря фиданки на такива дървета?
      - Кога се сеят такива дървета?
      - В момента по-голямата част от почвата извън дворът ми е някакви храсти, при евентуалното залесяване, смятате ли, че е добре да ги разчистя(някой от храсталаците са вече със стъбла до 3-5см диаметър)?
      Борбата с водните стихии не е твоя работа - набутваш се в един филм дето главни герои няма но пък ще плащаш до откат. Фирмите/проектантите акъл не дават, те правят проекти. От хонорара може да ти се завие свят(може и да ти свърши света).

      Ти подходи от друга изходна позиция - имаш си имот частна собственост и искаш като добър стопанин да се грижиш за него (предполагам, че става въпрос за вила, за земеделски площи не важи) Отиваш в Общината и искаш разрешително за ограда, ама не масивна (щото филма е същия), ами с мрежа. Пращат те да си извадиш стица - 25 лв, "строително становище (или нещо такова беше)" от проектантска фирма - 50 лв и протокол от геодезична фирма, че ти е нанесла очертанията на имота на терена. (и там ще изгориш едни поне 100 лв). Такса за разрешителното за ограда - май 25 лв пак. И си готов. Моеше да караш бетон и да заливаш. Да си оправиш отнесения ъгъл на имота както ти си знаеш. С фиданки няма да стане.
      Докато вървиш по пътеката за разрешително за ограда - нито дума за отнесени ъгли на имоти, подкопани брегове и тнт..... щото ще уможаваш по 100.
      ОФБ ДБ X22SE
      Не искам Турция да ме пази от Русия. Стигат ми 500 години.

      Коментар


      • #4
        От: Укрепване на eрозирала почва

        Най-важното нещо е да се промени пътя на водата, защото ако остане така, мерките нямат значение. Това ще рече някаква подпорна стена , дълбоко фундирана или насипване, ако се касае за нискостепенен разлив. Това разбира се не е по силите на човек и трябва да се занимаят институциите. Укрепителни мерки от рода на пилоти и анкери, както и торкретиране биха стрували повече от имота . Най-важното остава- промяна пътя на водата. Относно дървета с анкерираща способност на кореновата система- това са тополите- огледай се по дигите на големите реки, около Дунав например има стройни редици от десетолетни тополи.
        0899 шест5313нула
        За всекиго по нещо

        Коментар


        • #5
          От: Укрепване на eрозирала почва

          В много от случаите дискутирани във форума много от мненията са равносилни на гледане на боб . Колегата иска да разбере и да научи нещо ,пък други започват да ми обясняват за нещо за което дори нямат и най -малка връзка с проблема му ....................... Друг е въпроса как е зададен и самият въпрос .
          По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

          Коментар


          • #6
            От: Укрепване на eрозирала почва

            С реката няма какво, а и как да се занимаваш. За собствения ти имот, общо взето го е изчерпал Божилов. Хубава, стабилна, масивна ограда. Растителност за бреговете - върби, тополи, акации - основното е да растат бързо.
            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

            Коментар


            • #7
              От: Укрепване на eрозирала почва

              Е не може и да сложи габиони в коритото и нагоре?
              Това води ли се строеж?
              И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

              Коментар


              • #8
                От: Укрепване на eрозирала почва

                Върбите (Salix) са се доказали , че вършат добра работа в укрепване на речни корита.

                Ето няколко снимки как може да се използват, всичко зависи от реката обаче :

                Всички тези дървестни видове стават:








                Също така:


                Или както казва колегата с гибони:
                Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
                Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
                Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

                Коментар


                • #9
                  От: Укрепване на eрозирала почва

                  Първоначално публикуван от hackman Преглед на мнение
                  ...
                  - Има ли нещо което мога да направя, без разрешение от общината?
                  ...
                  И да, и не.
                  За инвестиционни проекти от 1-ва до 5-та категория ти трябва одобрение, за 6-та само конструктивно становище от инж. конструктор,
                  и с него уведомление в архитектурният отдел.
                  Абсолютно нищо не можеш да правиш без да е отбелязано в арх. отдел, защото ако по някаква причина разберат, следва глоба и трябва да премахнеш всичко изградено до момента, включително и всички строителни отпадъци, което да бъде констатирано, и чак тогава наново всичко по надлежния ред.
                  Това, разбира се, е по ЗУТ.

                  Първоначално публикуван от bogilloff Преглед на мнение
                  ...
                  Не е така.
                  Просветна ограда до 2.2м и подпорни стени до 1м. са 6-та категория (ако те интересува повече прочети в ЗУТ) и се обявяват по реда описан в ЗУТ.
                  Не трябва одобрение, или както му казват "разрешение", а само уведомление, ако отговаря на условията за 6-та категория.

                  Всичко това можеш да го направиш и по реда за 5-та категория, с подаване на всички документи и очакване на одобрение, но ще ти струва повече пари,
                  а по закон не е нужно, но никой няма да ти каже, че може и по начина описан от мен, особено за другите ИП описани като 6-та категория.

                  Четене му е майката, защото никой няма да ти каже как да не ти вземе пари.
                  ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                  Коментар


                  • #10
                    От: Укрепване на eрозирала почва

                    И като 6-та категория да го движи, пак си остава историята с геодезисти, скици, линия и т. н. Но пък друг вариант няма, за да си няма последващи въртели.
                    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Укрепване на eрозирала почва

                      Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                      Е не може и да сложи габиони в коритото и нагоре?
                      Това води ли се строеж?
                      Лично на мен габионите много ми харесват като технология.

                      А случая с речното корито е малко по-специфичен и не съм проверявал как стои казуса административно, и не бих препоръчал самоинициатива.
                      ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                      Коментар


                      • #12
                        От: Укрепване на eрозирала почва

                        До тук написаното тотално, абсолютно и категорично НЕ му върши работа (почти). Случайно съм виждал имота Не е вила и не е във вилна зона(вече). Не е и земеделска земя. Да не говорим за какво стръмно дере иде реч! Нищо общо със снимките по-горе. Освен, че е стръмно е и усойно север-североизток. Каквото и да посади все тая. Разглеждал съм го и според мен габиони му е майката.Но предвид кадастъра и претенциозните ти съседи не те съветвам да правиш нищо на своя глава и без разрешение.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Укрепване на eрозирала почва

                          И освен всичко друго , реката не е частен имот и на всичкото отгоре си има сервитут .
                          Законния път е тромав и тежък, но затова пък в момента има доста проекти свързани с опазване на околната среда
                          Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
                          За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

                          A1+

                          Коментар


                          • #14
                            От: Укрепване на eрозирала почва

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20150405_164418.jpg
Прегледи:1
Размер:247.5 КБ
ID:5652720
                            От моята ограда надолу са 5-6 метра отвесно.
                            По принцип миналата година август тук имаше 1-2м земя.

                            Ясно ми е, че законовият път е тромав и тежък. Но от това което чета... вашите предложения са:
                            1. Направи си го незаконно и да ти е мирна душата(не се допитвай до инженери).
                            2. Не се занимавай с общината, защото няма нищо да направят.

                            Хора, аз моля за съвет как да РЕША проблема... а не как да го задълбоча. Определено не съм съгласен, че е добра идея да НЕ СЕ консултирам с експерт в тази насока.

                            Ясно ми е, че това ще е дълъг и доста тежък път, но точно затова питам от сега.

                            Ясно ми е, че трябва да се ходи до общината, въпросът ми е къде да ходя там? Кого да търся?

                            Иван, може ли да дадеш малко повече информация за тези проекти?
                            One Planet, One Internet!
                            We Are All Connected!

                            Nissan Patrol GR Y61 RB25DET NEO(Skyline)

                            Коментар


                            • #15
                              От: Укрепване на eрозирала почва

                              Кой пък толкова говори и призовава за незаконно!
                              Тези 5-6 м, си предполагат сериозен подход - проектиране, конструиране, изпълнение. Хич, а-ма хич няма да е евтино, но пък ако залогът е целостта, та и съществуването на имота, си заслужава. Свлечената маса да не те притеснява, според плана, кадастъра и прочие - границите са си „заковани". В общините има технически отдели, главен архитект, техници и всичко останало. Почваш с удостоверяване на собственост, проект, изпълнител, надзор ... ... - ще ти се позавие свят, но алтернативата е накрая и сградите да отидат в дерето...

                              пп
                              Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                              Е не може и да сложи габиони в коритото и нагоре?
                              Това води ли се строеж?
                              И плетовете от снимките на Faca са строителство.
                              Последно редактирано от davc; 05-04-15, 22:13.
                              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X