Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Укрепване на eрозирала почва

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Укрепване на eрозирала почва

    Не знам защо повечето писания са в посока, колко е трудно и плашещо това упражнение. От обясненото и от единствената снимка е видно, че има нужда да се направи проект, но нали точно за това има инженери проектанти, които са си прекарали част от живота на студентските скамейки, за да могат да преценяват ситуацията и да дават съвети във формата на изчисления и чертежи.

    За мен първата стъпка е да се провери, дали оградата е изпълнена, точно както е по регулация. Ако си я правил ти и е идвал геодезист, който е дал линия ок, ако не, съветвам те да го провериш с такъв.
    След това трябва да се направи проект за ограда и/или подпорна стена, който да е съобразен с това, че на границата на имота има река.

    Може и да се намери и друго решение, като например да се направи откос, който да се залеси и затреви, както е показал Faca или комбинация на габиони и залесяване. Не винаги решението е бетон. Това обаче трябва да се прецени на място, не и без твоята помощ , какво искаш да правиш с този имот и как искаш да завършва към въпросната река.
    Toyota Land Cruiser 80, 1FZ-FE
    BMW F650CS
    Радо о885 5о 59 5о

    Коментар


    • #17
      От: Укрепване на eрозирала почва

      Първоначално публикуван от rraadd00 Преглед на мнение
      Не знам защо повечето писания са в посока, колко е трудно и плашещо това упражнение...
      Трудно и плашещо са относителни понятия. Става въпрос за месеци по „инстанции" и петцифрена (като най-лявото число не е единица) сума. За едни това е майтап, за други е непосилно.
      Откос за пет метра денивелация (ако преценката на hackman е обективна) може да представлява целия му двор!
      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

      Коментар


      • #18
        От: Укрепване на eрозирала почва

        Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
        Трудно и плашещо са относителни понятия. Става въпрос за месеци по „инстанции" и петцифрена (като най-лявото число не е единица) сума. За едни това е майтап, за други е непосилно.
        Откос за пет метра денивелация (ако преценката на hackman е обективна) може да представлява целия му двор!
        За парите, не мога да кажа, колко би струвало. Не съм виждал имота, както и колко е голямо мястото, което трябва да се укрепва. За откоса може и да си прав, но пак трябва да се прецени на място. Време видях, че има.
        Toyota Land Cruiser 80, 1FZ-FE
        BMW F650CS
        Радо о885 5о 59 5о

        Коментар


        • #19
          От: Укрепване на eрозирала почва

          Важното в момента, е височината на откоса който си го написал в 14-ти пост, каква е глината, коритото на реката по скала ли минава? 5-6 м не е нещо плашещо-реката прави ли завой някъде до твоето място? (ако можеш качи снимка от Google Earth ) Има ли скали на около?
          За укрепване от общината забрави (живеем в БГ), прави се проект колко имота ще бъдат засегнати, каква общинска инфраструктура и тн.-все нямат пари!
          Виж в Селата около Кърджали-от никъде помощ! С две думи трябва да се оправяш сам
          Както е написал Дани, най добрият вариант е да се премести част от коритото, но не с насип защото водата пак ще го отнесе, а с бетони подпори и фундиране.
          Ето и наредбата:

          http://econ.bg/%D0%9D%D0%BE%D1%80%D0...7401_at.5.html
          OFFROAD CLUB STARA ZAGORA

          Коментар


          • #20
            От: Укрепване на eрозирала почва

            Ако парите не са проблем , намираш си една строителна фирма и готово. Те ще си направят всичко , проектиране , съгласуване и строеж. Ти само ще плащаш .. едни суми.
            Не ти трябва да знаеш отдели в общината , нито процедурите по укрепване на брегове.
            Но ако мислиш сам да го правиш .....
            Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
            За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

            A1+

            Коментар


            • #21
              От: Укрепване на eрозирала почва

              Мой съвет е проектант и строител да нямат нищо общо. Първо проект(и), после одобрения и накрая строителството, като аз бих викал проектанта за авторски надзор по време на строителството колкото се може по-често.

              Коментар


              • #22
                От: Укрепване на eрозирала почва

                Първоначално публикуван от hackman Преглед на мнение
                От моята ограда надолу са 5-6 метра отвесно.
                По принцип миналата година август тук имаше 1-2м земя.

                Ясно ми е, че законовият път е тромав и тежък. Но от това което чета... вашите предложения са:
                1. Направи си го незаконно и да ти е мирна душата(не се допитвай до инженери).
                2. Не се занимавай с общината, защото няма нищо да направят.

                Хора, аз моля за съвет как да РЕША проблема... а не как да го задълбоча. Определено не съм съгласен, че е добра идея да НЕ СЕ консултирам с експерт в тази насока.

                Ясно ми е, че това ще е дълъг и доста тежък път, но точно затова питам от сега.

                Ясно ми е, че трябва да се ходи до общината, въпросът ми е къде да ходя там? Кого да търся?

                Иван, може ли да дадеш малко повече информация за тези проекти?
                Не видях някой откровенно да е написал - направи си го незаконно, че да ти е мирна душата. Мисля, че ти обърквш нещата - решението на проблема ти има 2 страни - техническа и административна. Консултирането, съветите, че и проект от "вещи лица" са действия откъм техническата страна. Административното решение е свързвано с "хартийки" от общината. Разграничи ясно двете страни на проблема. Всякъкви "съвети, мнения, че и проекти" от каквито и да са "специалисти" нямат никаква стойност, докато не минеш с тях през общината (съвети и мнения там не се приемат) и не излезеш от там със съответната "хартийка". Ако ще проекта ти за укрепване да е направен от "Световната инженергеоложка асоциация" и подписан от ктн, ктм, к(незнамкакъв) и струващ милиони, не струва нищо докато нямаш "хартийка от общината". Някой казваше "че за незнам коя категория" по ЗУТ, разрешение не се "искало" само уведомление. Сигурно е така (ама по ЗУТ). Всяка община си е "избълвала" какви ли не допълнителни наредби, решения, заповеди. Затова моя съвет е (и без това ще платиш всичко станало до "уведомлението"), дай още 20-30 лв. и си вземи "Разрешително за ограда". Щото като почнеш, един бетоновоз бетон да решиш да закараш (най-евтино е да си купиш бетона, минал съм по пътеката), шофьора пише "пътен лист" и ако го спрат - нямаш представа колко добре действа на всички "органи" хартийка, на която пише "Разрешително" с общински печат. Иначе, ако си упорит, имаш "познати" и време за приказване може и втори кат на къща да изкараш над гараж без разрешително заради празнинии и "тълкувания" на ЗУТ-а. Имаше такива "прецеденти" в Търново.
                Умишлено не засягам техническата страна макар, че е половината от професията ми - хидрогеология и инженерна геология (но съм работил само в сферата на хидрогеологията).
                Да не говорим, че каквото и да почнеш да правиш - комшията ти веднага ще си направи сметката, че като укрепиш твоя участък "мечката ще се премести при него". И то си е така при решаване на проблема на парче. Следват жалби и хартийката с надпис "Разрешително" веднага се изплаща.
                Не можеш да вършиш каквито и да са "благородни дела" извън имота си. Още повече в "заливаемите ивици" около реките. Те в момента са "неизяснена материя" според който и да е закон. По-точно неизяснено е определянето на обхвата им. Ако си много упорит, нямаш познати и много говориш за права - нищо чудно целия ти имот да се окаже в "заливаема ивица". Появява се някой мунчо с диплома за "еколог", уреден да работи в общината, който чете наредбите като дявола евангелието (виждал съм многократно това, тия "еколози", са демократичен "еквивалент" на някогашните "философи" - имат претенции науката им да обединява всички науки, а не могат да пишат), пише един протокол по жалбата(за по-сигурно имотът ти ще се окаже в заливаема ивица, съгласно незнам кое определение, има няколко), следва акт а ти "имаш право" да обжалваш в седемдневен срок. Накрая адвокатите ще извадят имота ти от заливаемата ивица, но ..... (дотук никой не ти каза, че в бюджета по спасяването на имота, ще трябва да оформиш перо и за тях). Извън населените места почистването и поддържането на речните корита и "заливаемите ивици", като публична държавна собственост са приоритет на областните управители, а в населените места - на общините(публична общинска собственост). Традиционно бюджетите и на двете институции "нямат пари" за такива "дреболии". Виж, ако има някакви пари по някоя "европейска програма" ..... и случайно все още не са насочени .... . Ти със собствени средства няма как да финансираш това (не само защото струва много) .
                Та накратко - по никакъв начин не се опитвай да правиш нищо извън имота си. Възможно е с два големи камъка в реката да си решиш проблема (като отклониш течението от брега си). Но ако се появят такива камъни - не си ги слагал ти, реката ги е довлякла или те тъй си бяха.
                Има много неясноти в "принципното ти питане". Каквото и да предприемеш - трябва да минеш през т.н. "даване на линия" - геодезично определяне на границите на имота ти. Когато "лицензираният геодезист" дойде - гледай да "побие колчето" на имота долу в пропадналата част от имота ти и да е колкото може по близо до реката (и това да го впише в протокола). Това после ще ти позволи да си направиш свястна подпорна стена от долу до горе.
                Техническата страна е по-лесна - вече много хора се изказаха.
                Последно редактирано от bogilloff; 06-04-15, 09:53.
                ОФБ ДБ X22SE
                Не искам Турция да ме пази от Русия. Стигат ми 500 години.

                Коментар


                • #23
                  От: Укрепване на eрозирала почва

                  Първоначално публикуван от bogilloff Преглед на мнение
                  ...
                  Колега, тълкуването ти на проблема, е махленско-провинциално, и показваш административно неразбиране на казуса, с което ще объркаш колегата пуснал темата.

                  Единият вариант е утъпканата и бавна пътека, разписана по всички нормативни документи.
                  Другият е да се справиш сам с проблема, без да се обаждаш никъде.

                  НО, каквото и да реши колегата, това е работа за тесни специалисти, без които укрепването не може да мине.
                  ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                  Коментар


                  • #24
                    От: Укрепване на eрозирала почва

                    Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
                    Колега, тълкуването ти на проблема, е махленско-провинциално, и показваш административно неразбиране на казуса, с което ще объркаш колегата пуснал темата.

                    Единият вариант е утъпканата и бавна пътека, разписана по всички нормативни документи.
                    Другият е да се справиш сам с проблема, без да се обаждаш никъде. ...
                    Кое му е "махленско-провинциалното"?!? Че му казва, че не може да пипа извън своя имот без разрешение? Като се справи сам с проблема без да се обажда никъде, а после съседът му пусне една жалба и ДНСК му скочи на главата, кой ще му възстанови парите, които ще потроши за нещо, което ще е 100% незаконен строеж и ще го накарат да го бутне за своя сметка? Ей ти пресен пример какво става, когато хора са проявили полезна инициатива, която обаче не е била подплатена документално ...
                    Ние не сме неутрални!

                    Коментар


                    • #25
                      От: Укрепване на eрозирала почва

                      Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
                      Колега, тълкуването ти на проблема, е махленско-провинциално, и показваш административно неразбиране на казуса, с което ще объркаш колегата пуснал темата.

                      Единият вариант е утъпканата и бавна пътека, разписана по всички нормативни документи.
                      Другият е да се справиш сам с проблема, без да се обаждаш никъде.

                      НО, каквото и да реши колегата, това е работа за тесни специалисти, без които укрепването не може да мине.
                      Би ли поизяснил "административното разбиране на казуса" така, както ти го разбираш (и да не е провинциално).
                      Аз му разказах за пътека минимум - ограда(и никакви приказки за укрепване на каквото и да е ако ще и на центъра на имота му да е, може да се стигне и да преценка по ОВОС, и такива чудеса въм виждал за един гараж). Няма как да мине с "да се справиш сам с проблема, без да се обаждаш никъде". За това си има бдителни съседи. Познавам един такъв дето за 25 г. е подал близо 1000 жалби - до всички (известни му) институции. Наредил си е папките с документацията по жалбите(спечелените) на "секцията" вместо библиотека. Това прави по жалба на седмица.
                      Като стигнахме до "тесните специалисти" - преди да почнете да му смятате подпорната стена - първо трябва хидроложко обследване и после ИГП (инженерно-геоложко проучване - я елате пиленца при батко). Оглед, събиране на стари данни, един (три) ядкови сондажа с ненарушена проба, лабораторно изследване за зърнометричен състав, суфозионна устойчивост, консистенция, пропадъчност, пористост, якост на огъване, на натиск, компресия и тнт.... може и две три пенетрации да му се изпишат, а и един геофизичен профил да му се отвърти - до тука минимум 5 х.
                      При добро желание може да се "утрои" особенно ако има платежоспособен изглед(а ако се включат и комшиите с техните имоти каква баница се заформя ....).
                      Колко ще му излезе проекта за самата подпорна стена не знам, иначе знам как се смятат подпорни стени, че и укрепване на свлачищни терени знам как се прави ама там парите са други. Ако ви трябва "независим надзор" и такъв мога да ви намеря на "умерени цени". До тук пари дадени за хартия. Да не говорим за договора със "строителната" фирма.
                      А иначе - разрешително за ограда, две кофражни платна(1.22 х 2.44), най-много 4 кубика бетон и постепенно (на няколко етапа, кубика) изграждане на оградата от долу, където му е края на имота, с постепенно запълване с пръст на задоградното пространство.
                      И той реално и това ще направи - ограда (ще излезе малко висока в единия край но какво да се прави - господ е създал и наклонени имоти) от долу в имота си до реката до горе, където е останалата част от имота му. Малко ще прилича на подпорна стена но ще си е ограда.
                      Господ да ви пази от майстор в къщи и проектанти на двора.
                      Последно редактирано от bogilloff; 06-04-15, 11:47.
                      ОФБ ДБ X22SE
                      Не искам Турция да ме пази от Русия. Стигат ми 500 години.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Укрепване на eрозирала почва

                        Първоначално публикуван от bogilloff Преглед на мнение
                        ...Господ да ви пази...
                        E, кой си има брада - си търси бръснач.
                        Всички деца храним.
                        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                        Коментар


                        • #27
                          От: Укрепване на eрозирала почва

                          Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                          E, кой си има брада - си търси бръснач.
                          Всички деца храним.
                          Прав си (макар, че аз деца не храня, нямам, а ако ми върнат жените парите, които съм им дал в брой, най-много да си купя баничка). Според мене всички камари на едикого си за ивестиционно проктиране трябва преди коледните празници да носят (с подвижни платформи) в общините (а и не само там) едни кашончета и като застанат на всеки етаж и ъгъл, да раздават "сувенири" на всеки, който мине.
                          ОФБ ДБ X22SE
                          Не искам Турция да ме пази от Русия. Стигат ми 500 години.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Укрепване на eрозирала почва

                            Първоначално публикуван от hackman Преглед на мнение
                            ...
                            Законовите стъпки са.
                            1.Трябва да сигнализираш в общината за свачището.
                            2. Трабва да се договориш с общината за укрепването. Примерно общината да е възложител, а проекта да се изпълни за твоя сметка.
                            3. Хидрогеоложки доклад и геодезическа снимка.
                            4. Конструктивен проект за укрепване. Габионите са готина технология, но на 5-6 метра височина ще заемат много място, може анкерирана подпорна стена да е по-добро решение.
                            5. Внасяне на проекта за одобрение от общината.
                            6. Строителство.
                            7. Акт 16.

                            Това с разрешението за ограда са пълни глупости. Първо такова нещо не се издава, второ не може с разрешително за външен кенеф да построиш мол.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Укрепване на eрозирала почва

                              Първоначално публикуван от ak101 Преглед на мнение
                              ...Примерно общината да е възложител, а проекта да се изпълни за твоя сметка... ...Това с разрешението за ограда са пълни глупости. Първо такова нещо не се издава...
                              Вярно са пълни глупости това.
                              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                              Коментар


                              • #30
                                От: Укрепване на eрозирала почва

                                Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                                Е не може и да сложи габиони в коритото и нагоре?
                                Това води ли се строеж?
                                Разрешително за ползване на повърхностен воден обект с цел ...... по закона за водите. Повярвай ми, батакът е много голям. Всяко нещо е "воден обект" само виж оределението - всяко естествено или изкуствено, временно или постоянно съсредоточие на води .......... . Не употребявайте думата "дере" - отдавна е станала еквивалент на "воден обект". Препоръчително е да се замества със "сухи негативни форми на релефа", но пак не е сигурно.
                                ОФБ ДБ X22SE
                                Не искам Турция да ме пази от Русия. Стигат ми 500 години.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X