Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как да помогнем на боровите дървета?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Как да помогнем на боровите дървета?

    Здравейте,
    в двора на къщата ми имах 10 бора, но след големите снеговалежи, един се скърши на половина, друг падна целият а на някой от другите им се счупиха големи клони.

    Въпросът ми е, има ли нещо което мога да направя за заздравя тези дръвчета.

    Много ми се иска с години да си ги гледам, но подобни тежки снеговалежи със сигурност ще има и за напред.

    Има ли тор или определен начин за поддръжка на почвата около борови дървета?
    One Planet, One Internet!
    We Are All Connected!

    Nissan Patrol GR Y61 RB25DET NEO(Skyline)

  • #2
    От: Как да помогнем на боровите дървета?

    От бор до бор има разлика. Ако не знаеш кои са, пусни някоя снимчица.

    Коментар


    • #3
      От: Как да помогнем на боровите дървета?

      Боровете предпочитат песъчливи, добре отводняващи се почви. Обичат алкални почви.
      Ако разгледаш в природата къде се срещат по естествен начин - това са местата над 800-1000 м. надморска височина, а по-надолу условията не им понасят много-много и затова след 30-40 години в 98% от случаите са винаги зле, дори и обгрижвани.
      slivizasmet.blogspot.bg

      Коментар


      • #4
        От: Как да помогнем на боровите дървета?

        Боровете ти не са нещо хилави (понеже говориш за торове), те са си такива, това за тях е нормално. Независимо какви точно са, всички иглолистни са крехки и чупливи, също са с много малка като обем и дълбочина коренова система и при силен вятър може да паднат целите от корен. Та е и проблем на какво разстояние са от сгради. Единственото, което можеш да правиш е да кастриш ниските клони. Когато растат в гора това се получава естествено.
        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

        Коментар


        • #5
          От: Как да помогнем на боровите дървета?

          В двора на една от къщите ни имаше три бора, които е засадил прадядо, когато му са се родили 3 щерки (едната от които - баба ми)... Т.е. най-младия бор е засаден през 1907г...
          Бяха на около 250м надморска височина в двор на северен склон..
          По едно време към 80-те години боровете бяха започнали да се чупят, и затова баща ми им изряза долните клони. Ама сериозно кастрене - останаха като шапка клоните само на върховете (а боровете бяха над 10м високи).
          Очаквах боровете да загинат - нищо подобно - след това години нямаше проблеми...
          За съжаление някъде в средата на 90-те години продадохме къщата и новия собственик ги е отрязал изцяло (правиха огромна сянка на двора)... Иначе сигурно до сега щеше поне единия бор да е ОК...
          Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
          Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

          Коментар

          Активност за темата

          Свий

          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

          Зареждам...
          X