Обява

Свий
Няма добавени обяви.

СБА е преустановил издаването на "карне дьо пасаж" за Иран

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • СБА е преустановил издаването на "карне дьо пасаж" за Иран

    Споделям тази информация в случай, че би могла да е от полза за други плануващи пътуване до Иран със собствено превозно средство. Днес в разговор със СБА по телефона бях информирана, че от около месец насам СБА е преустановил издаването на "карне дьо пасаж" за Иран. Причината бе окачествена като: "несигурна обстановка по границите". Това решение не е обявено на сайта на СБА. Също така не се знае, кога "забраната" ще бъде вдигната. Служителката на СБА твърдеше, че Иранската граница може да бъде прекосена без въпросния карнет. Явно не беше чувала какво пише на уеб-страницата на Министерство на външните работи, а именно:
    "При пътуване с МПС е необходимо да си осигурите международно свидетелство за шофиране и „карне дьо пасаж”, издавани от СБА."
    http://www.mfa.bg/index.php?page=120...y&posolstvo=65

    Моето наблюдение на страницата на външно е, че за периода на последните 2-3 месеца информацията за Иран не е претърпяла значителна промяна. Т.е. чудя се на база на каква информация е взето въпросното решение. Писах и до СБА и до Министерство на външните работи и ако получа някакъв отговор ще споделя.

  • #2
    От: СБА е преустановил издаването на "карне дьо пасаж" за Иран

    А вие за натам ли се стягате, ако не е тайна???
    Защото и на мен ми минаваха мисли за подобно нещо с половинката, но бях силно разкандардисван от хора, били там, че е доста сложно (според някои - граничещо с невъзможно) за жена на мотор в Иран...
    SUZUKI V-STROM 1000
    Jeep Cherokee 2.5CRD
    TOYOTA PREVIA 2.4 'youngtimer
    о889 525 о74 - Владо

    Коментар


    • #3
      От: СБА е преустановил издаването на "карне дьо пасаж" за Иран

      Щом е с кърпа на главата и не е с къса пола няма проблем за жената. Границата може и да се премине без карнет, но се плаща огромна сума пари за да се направи временен внос. Не вярвам да са намалили тази такса. А в СБА защо трябва да се обяснява, че карнета е за Иран. Той е един и същ за всички държави. Не вярвам да са направили нови бланки, на които да не пише Иран. Трябва на място да проверите при бабите в СБА каква е бланката с уговорката, че ще ходите в Грузия примерно и в Туркменистан.

      Коментар


      • #4
        От: СБА е преустановил издаването на "карне дьо пасаж" за Иран

        Първоначално публикуван от boiko73 Преглед на мнение
        А в СБА защо трябва да се обяснява, че карнета е за Иран. Той е един и същ за всички държави. Не вярвам да са направили нови бланки, на които да не пише Иран .
        Да, и на мен това ми се върти в главата откак разбрах. Не помня листовете да са били печатани по държави. Нужен ви е карнет с минимум листа. И вероятно да посочите друг маршрут :-)
        ______2
        Е = MZ

        Коментар


        • #5
          От: СБА е преустановил издаването на "карне дьо пасаж" за Иран

          Първоначално публикуван от boiko73 Преглед на мнение
          Щом е с кърпа на главата и не е с къса пола няма проблем за жената. Границата може и да се премине без карнет, но се плаща огромна сума пари за да се направи временен внос. Не вярвам да са намалили тази такса. А в СБА защо трябва да се обяснява, че карнета е за Иран. Той е един и същ за всички държави. Не вярвам да са направили нови бланки, на които да не пише Иран. Трябва на място да проверите при бабите в СБА каква е бланката с уговорката, че ще ходите в Грузия примерно и в Туркменистан.
          Бойко, сигурен ли си че в карнета не пише никъде държавата? Намерих един примерен документ и не виждам никъде държава наистина: http://www.horizonsunlimited.com/get...k/triptiq1.pdf

          Тук обаче има един друг проблем. Ако примерно ми го издадат под предлог, че ми трябва за Япония, и после се върна с печат от Иран, дали ще ми върнат депозита...



          Първоначално публикуван от Shider Преглед на мнение
          А вие за натам ли се стягате, ако не е тайна???
          Защото и на мен ми минаваха мисли за подобно нещо с половинката, но бях силно разкандардисван от хора, били там, че е доста сложно (според някои - граничещо с невъзможно) за жена на мотор в Иран...
          За там се стягаме. За жена не е проблем - не знам защо са те наплашили. Има много жени, които са ходили с мотор там. Изкарването на виза също не е нещо сложно, макар решихме да си спестим 50-60 долара за покана и сега още чакам визи от посолството, но съм оставил паспортите и се очаква всеки момент да излязат. Изглежда огромен проблем, в момента, обаче е карнета, който аз досега винаги съм разглеждал като нещо елементарно.
          LZ2NKM

          Коментар


          • #6
            От: СБА е преустановил издаването на "карне дьо пасаж" за Иран

            Към момента ваденето на карнета ми е по-голям проблем от носенето на пешкир на главата в Иран. Има живи жени дето са си карали моторите там, така че не вярвам да е проблем. Ако жената се вози съвсем няма нищо притеснително според мен.

            Аз по друг повод се обадих на СБА: за да ги питам дали за карнета трябва да се ходи лично или може друго лице да ти го извади. Иии лелята веднага ме запита за къде е карнета. Ако знаех изначално, че има проблем нямаше, въобще да им казвам на къде сме се запътили.

            Няма проблем да "променим" дестинацията, но въпросът е дали има генерално проблем и с други държави или общо с издаването на карнетите, защото много уклончиво ми отговаряха днес. Питах ги, защо няма информация на сайта им - естествено не можаха да отговорят. Питах ги и кога пада "забраната" - пак не знаят. Все в подобен траги-комичен тон се водеше разговора...

            Коментар


            • #7
              От: СБА е преустановил издаването на "карне дьо пасаж" за Иран

              Отидете на място и кажете за някоя друга дестинация,мисля няма да има проблем.никаде не пише за коя държава е.
              Аз не съм ходил лично да го вадя,изпратих приятел,за да не се разкарвам до София.
              За другото,не се притеснявайте,нали сме говорили.
              Димитър Анастасов
              d.anactacov@gmail.com

              Коментар


              • #8
                От: СБА е преустановил издаването на "карне дьо пасаж" за Иран

                Първоначално публикуван от Shider Преглед на мнение
                А вие за натам ли се стягате, ако не е тайна???
                Защото и на мен ми минаваха мисли за подобно нещо с половинката, но бях силно разкандардисван от хора, били там, че е доста сложно (според някои - граничещо с невъзможно) за жена на мотор в Иран...
                Шидер,кой ти ги наговори тези неща за Иран.Мисля,че ако се стягаш на там ,имаш кой да питаш,ще ти разкажа!!
                Димитър Анастасов
                d.anactacov@gmail.com

                Коментар


                • #9
                  От: СБА е преустановил издаването на "карне дьо пасаж" за Иран

                  Първоначално публикуван от damon Преглед на мнение
                  Тук обаче има един друг проблем. Ако примерно ми го издадат под предлог, че ми трябва за Япония, и после се върна с печат от Иран, дали ще ми върнат депозита...
                  Това в известен смисъл е по-малък проблем/около 500лв/ от това да не ти върнат иранците нищо или малко на излизане ...
                  ______2
                  Е = MZ

                  Коментар


                  • #10
                    От: СБА е преустановил издаването на "карне дьо пасаж" за Иран

                    На стр. 8 на примерния карнет горе, обаче има някаква част - триптих. Там пише, че страницата трябва да е на местния език или друг, и има country of validity. В сайта на ADAC също гледах карнет, в който има полета за страни в които карнета не важи. Напълно е възможно да го издадат по такъв начин, че да не е валиден в Иран.
                    LZ2NKM

                    Коментар


                    • #11
                      От: СБА е преустановил издаването на "карне дьо пасаж" за Иран

                      Всеки път,когато взимам карнета, го преглеждам обстойно,защото е един от най важните документи.Оригинално,има отпечатано кои страни го изискват,оттам нататък,нито вписват,нито отписват.Що се отнася до депозита,даваш им карнета връщат ти парите,няма друг вариянт.Също можеш да си изискаш депозита и без карнет,отиваш в СБА със мотора,казваш че багажа ти е изпаднал по пътя и воала.Няма смисъл да го мъдрим сега.Отивай в СБА ,и разбери каквото можеш.
                      Димитър Анастасов
                      d.anactacov@gmail.com

                      Коментар


                      • #12
                        От: СБА е преустановил издаването на "карне дьо пасаж" за Иран

                        На последния карнет (преди две години) ми липсваше страницата на излизане. Страницата липсваше, не да не е била попълнена. Бабите в СБА помърмориха и ми върнаха целия депозит.
                        Няма проблем да си вземете карнет с произволна дестинация и да върнете с печати от Иран. В СБА не си записват за къде пътувате.Дори и да го правят както казах, бабите са сговорчиви в крайна сметка.По-скоро проверете как стоят нещата с иранската митница. Да не е причината там.

                        Коментар


                        • #13
                          От: СБА е преустановил издаването на "карне дьо пасаж" за Иран

                          Първоначално публикуван от damon Преглед на мнение
                          Бойко, сигурен ли си че в карнета не пише никъде държавата? Намерих един примерен документ и не виждам никъде държава наистина: http://www.horizonsunlimited.com/get...k/triptiq1.pdf

                          Тук обаче има един друг проблем. Ако примерно ми го издадат под предлог, че ми трябва за Япония, и после се върна с печат от Иран, дали ще ми върнат депозита...





                          За там се стягаме. За жена не е проблем - не знам защо са те наплашили. Има много жени, които са ходили с мотор там. Изкарването на виза също не е нещо сложно, макар решихме да си спестим 50-60 долара за покана и сега още чакам визи от посолството, но съм оставил паспортите и се очаква всеки момент да излязат. Изглежда огромен проблем, в момента, обаче е карнета, който аз досега винаги съм разглеждал като нещо елементарно.
                          Значи страните, за които важи карнета ги пише само на кориците на карнета - оранжевите. Вътре на самите страници не пише нищо. Като се влезе в държавата се подпечатва страницата и се къса най-долния отрязък. На излизане се къса средния, като преди това се пише и на двата останали и се подпечатват с изходен печат. В СБА се връща карнета с третия отрязък от съответната страница. Важното е да ги има печатите за вход и изход, защото много пъти ми се е случвало да не взимат никакъв отрязък. В СБА гледат само да ги има печатите, а и в крайна сметка ти връщаш карнета и ти връщат депозита. Може и да не си го ползвал, поради примерно пропадане на пътуването. Нищо няма да ти кажат. На Иранската граница подпечатват карнетите, даже на това КПП, на което ще минете ще ви поканят лично вътре при шефа за да се убедите колко "бързо" става - 5минути + 1 час в общи приказки

                          Коментар


                          • #14
                            От: СБА е преустановил издаването на "карне дьо пасаж" за Иран

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Carnet_de_Passages_en_Douane4.jpg
Прегледи:1
Размер:79.8 КБ
ID:5652145

                            Това е задната страница на карнета, на която пише за кои страни е валиден. Това не е наша бланка, а международно приета и няма как СБА да я променят. Може да правят простотията да задраскват отзад с химикал, както е на снимката, но нямат право. Това е официална бланка на Alliance Internationale de Tourisme http://www.ait-touringalliance.com/. Там ограничение за Иран няма. Пак е някаква наша тъпотия. Трябва ви за Африка и хич няма да се обяснявате.

                            Коментар


                            • #15
                              От: СБА е преустановил издаването на "карне дьо пасаж" за Иран

                              Първоначално публикуван от boiko73 Преглед на мнение
                              ..Трябва ви за Африка и хич няма да се обяснявате.
                              Азия & Средния Изток?
                              Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                              Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X