Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Домашен NAS някои наблюдения.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Домашен NAS някои наблюдения.

    Първоначално публикуван от imarh Преглед на мнение
    Съвет за евтино(до 300лв без дисковете, но с малка безжична клавиатура+пад за дистанционно), тихо и неергоемко HTPC, което едноврменнно да бъде NAS, LAMP hosting, торент клиент и медия плеър към HDMI тв? От линукс почти нищо не отбирам.
    Не знам за какво ще го ползваш, но предполагам и за това отговарям
    Аз проблема съм си го решил по следния начин - един преносим твърд диск се връзва към телевизора(USB), който не е смарт, но чете всякакъв формат филми и зарежда субтитри и изобщо не се занимавам с щуротии. Защо трябва да е сложно когато може да е просто?
    РенеГАД
    VW Golf V Variant 1.9 TDI
    Honda HR-V 1.6i 4WD
    "Of all the things I've lost I miss my mind the most."

    Коментар


    • #32
      От: Домашен NAS някои наблюдения.

      Първоначално публикуван от mokanina Преглед на мнение
      Не знам за какво ще го ползваш, но предполагам и за това отговарям
      Аз проблема съм си го решил по следния начин - един преносим твърд диск се връзва към телевизора(USB), който не е смарт, но чете всякакъв формат филми и зарежда субтитри и изобщо не се занимавам с щуротии. Защо трябва да е сложно когато може да е просто?
      А с nasa, lamp hostinga и torrent клиента какво правя :-)
      WG 2.7 CRD

      Коментар


      • #33
        От: Домашен NAS някои наблюдения.

        Първоначално публикуван от imarh Преглед на мнение
        А с nasa, lamp hostinga и torrent клиента какво правя :-)
        Ползвай компа
        Намерила баба щипано, ами иска и хапано
        РенеГАД
        VW Golf V Variant 1.9 TDI
        Honda HR-V 1.6i 4WD
        "Of all the things I've lost I miss my mind the most."

        Коментар


        • #34
          От: Домашен NAS някои наблюдения.

          Първоначално публикуван от mokanina Преглед на мнение
          Ползвай компа
          Намерила баба щипано, ами иска и хапано [emoji14]
          То ако такава беше идеята нямаше да питам, а и този разговор нямаше да го водим.
          WG 2.7 CRD

          Коментар


          • #35
            От: Домашен NAS някои наблюдения.

            Абсолютно си прав
            Ето и мойте 2 стотинки по темата.За NAS ползвам домашния си рутер ( TL-WDR4300) като сториджа е една флашка 32GB. Основно го ползвам за бекъпи (NFS ) по мрежата на лаптопи и пц-та (споделени директорий,каквото сложа там отива автоматично на флашката на рутера). Скороста не е нещо особенно (6 mb/s) но като за без пари си е цифра.За високи скорости по мрежата си трябва техника,контролери,дискове който въобще на са евтини.Домашните NAS сървърчета който се предлагат на пазара,не са нещо особенно откъм компоненти за сметка на цената им

            Това са тестове локално от рутера писане/четене по флашката
            Код:
            root@OpenWrt:/tmp# hdparm -tT /dev/sda
            
            /dev/sda:
             Timing cached reads:   182 MB in  2.01 seconds =  90.34 MB/sec
             Timing buffered disk reads:  78 MB in  3.04 seconds =  25.63 MB/sec

            И за сравнение от компютър със ссд диск:

            Код:
            nikolay@E350 /tmp $ sudo hdparm -tT /dev/sda
            
            /dev/sda:
             Timing cached reads:   1708 MB in  2.00 seconds = 853.46 MB/sec
             Timing buffered disk reads: 814 MB in  3.00 seconds = 271.11 MB/sec
            
            nikolay@E350 /tmp $ dd if=/dev/zero of=test bs=64k count=16k conv=fdatasync
            16384+0 records in
            16384+0 records out
            1073741824 bytes (1,1 GB) copied, 3,27991 s, 327 MB/s
            Use since:
            OpenBSD 3.x
            FreeBSD 4.x
            Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x Аз съм фен на OpenWRT.

            Коментар


            • #36
              От: Домашен NAS някои наблюдения.

              Така, някакви скоростни впечатления за NAS-ове?
              Публикувайте отговор

              Коментар


              • #37
                Re: Домашен NAS някои наблюдения.

                Аз имам това D-Link DNS-327L NAS вързано по гигабит за microtik HAP AC.
                Увасно бавен трансвер през самба едвам докарвам 8 мегабита, през фтп докарах около 40 мегабита.
                ДЛНА то работи също зле, заради бавния трансфер на телевизора в същата гигабитова мрежа не се зареждат тъмбнейлите на снимките и нямаш никакво превю. За да си избереш снимки от някоя папка през самба трябва да си супер търпелив.
                В момента седи и събира прах, чудя се какво да го правя и най вероятно ще си купя едно ПС и ще си направя софтуерен мирър райд.

                Аз не съм искал нищо от него, то и цената му е никаква, ама много дразни.

                Коментар


                • #38
                  От: Домашен NAS някои наблюдения.

                  NAS за домашна употреба имам Synology DS214, който вече е старичък модел. Много съм доволен от машината. Private cloud-a и работи страхотно, може да синхронизира и с Google drive. Приложението за снимки също е много добро. Направил съм акаунти според това, кой какво има право да гледа. Има безплтна опция да закачиш и CCTV, но не съм я тествал. Скорости не съм мерил, но за това за което го ползвам, да ми синхронизира папки, и да бекъпира се справя безупречо. Пускал съм и филми да гледам през пц-то направо от NAS-a, със 1080р се справя без никакъв проблем. Има и торент клиент, който не съм ползвал, но знам че работи безпроблемно.

                  Закачил съм му и едно малко UPS-че пo USB. Работи перфектно. Сега имам статистика за смущенията в ел. мрежата и не са никак малко.

                  Поздрави,
                  дано да съм бил полезен.

                  Коментар


                  • #39
                    От: Домашен NAS някои наблюдения.

                    Имаме в офиса Synology DS212 и е доста добро като за годините си. Относно марката, имат compatibility страница, в която са разкани какви обеми HDD поддържат.
                    За
                    DS212 -ката максимума е 6ТВ хард, което предполагам 6TB на bay и респ. 2х6 в RAID 1 или греша?
                    Публикувайте отговор

                    Коментар


                    • #40
                      Девойки и млЯдежи, подскажете нещо за по-свеж, и бюджетен NAS за домашни условия. Големи обеми засега не са нужни 1-2 ТВ са достатъчни като за начало. Но да има възможност за добавяне. Мрежата ще бъде на гигабит лан.

                      На първо четене попадам на - Terra Master F2-210 NAS.
                      Като ТТХ изглежда добре, някакви вЧепетления от него?
                      Последно редактирано от KingofROAD; 03-01-21, 21:53.
                      -Чем занимаетесь по жизни?
                      -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
                      -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

                      Коментар


                      • #41
                        От тази марка впечатленията са от външна кутия с 2 диска в RAID масив и са добри.
                        Работи си нормално, няма оплаквания или забележки от нищо!

                        За NAS от тези комерсиални решения имам впечатления от QNAP и Synology, препоръката ми е за последното.
                        DS-218 например, за препоръчване е Intel базирано устройство.
                        АРМ архитектурата, каквото е това за което питаш е приблизително 200лв надолу.
                        В зависимост от ползването му разликата може да бъде от голяма до никаква

                        Да се разширява... Малко тънък момент, свързан с планиране.

                        Всички тези устройства подържат 2 диска, не мисля, че имат някакво смислено ограничение на капацитет към настоящият момент.
                        Казано по друг начин реално не си ограничен към капацитет от устройството а по-вероятно само от бюджет.

                        Планирането е какъв тип RAID масив да инициализираш в началото така, че в последствие добавянето на 2 диск да не е свързано с ре-инициализация/загуба на данни.

                        Зависи какви са ти плановете и очакванията за разширяване като цяло.

                        Ако ги споделиш ще получиш и по-съдържателен съвет.
                        Враг усраине

                        Коментар


                        • KingofROAD
                          KingofROAD коментира
                          Редактиране на коментар
                          Само за домашно ползване, през деня обикновено няма никой в къщи. Събота и неделя могат да се съберат 2-3 устройства, които да могат да ползват директории в мрежата. Това като гледам е съвсем непретенциозно. RAID масив не ми е жизнено необходим. Но имам РС с гигабит лан, може да добавя и още един. Ще сложа рутер или суич с гигабит лан, за може вътрешната мрежа да върви добре. И да могат да се гледат филми в нея. Резервни копия на разни файлове и директории, и може би синхронизация. Основно ще се ползва за хранилище на файлове и директории, за да не ми се задръстват РС-та, лаптопи, таблети и телефони, снимки, филми, музика. Това като за начало...

                          Продават се 4ТВ дискове на WD RED NAS за около 200лв. Като за начало ще е екстра. След време може да добавя и още един.

                          Преди време (2007) бях събрал сбирщайн стар РС под ХР, с 1ТВ дисково пространство. Известно време докъм 2010 работи нормално, но след това получи някакъв проблем, и оттогава съм го спрял. Сега обаче някои отново ми трябва NAS, че понякога място няма по кошниците, които имам. Обемите се увеличиха драстично, и ми е нужно място в домашната мрежа за маневри и разтоварване на файлове, снимки, и тн...
                          Съвсем любителско ниво...

                        • stefsab
                          stefsab коментира
                          Редактиране на коментар
                          Планирай си изискванията:
                          - колко ти е ценна информацията: - филми - можеш да ги изтеглиш пак, семейни снимки, на които държиш - трагедия ако изчезнат;
                          - възстановима ли е от друг носител;
                          - каква надеждност гониш - устойчивост на мрежови смущения, токови удари, гръмотевици;
                          - RAID-a ти дава сигурност с 2 по-евтини диска, отколкото с 1 високонадежден/сървърен тип.
                          - добре е вътрешния дисков интерфейс да е AHCI ;
                          -аз лично предпочитам метална кутия и вградено захранване с IEC C13 кабел.
                          - повечето филми вървят на 30-50 Мбита - виж любимите ти устройства колко "искат".

                      • #42
                        Ако ще се ползва за бекъп в синолоджи има не лош апликейшън за това.
                        За разлика от QNAP е безплатен, работи ОК но клиента е само за джам ос.

                        За частична синхронизация и двете платформи го имат като възможност с клиенти за всичко - мак, лайнукс и джам.
                        Там разните облачни простотии, споделяния и др също си го имат и двете.

                        Това, за което питаш не съм го пипал но вероятно е подобно.

                        Принципно с 2 диска разумното разширяване на обем е или без райд или ако е с такъв - смяна на дисковете.

                        П.С: И още нещо, което само съм чувал: диск от масив на Synology можел да бъде прочетен от ПЦ, от QNAP не.
                        Дори да е така вероятно става въпрос за диск от RAID 1 масив.
                        За коя версия обаче се отнася и дали за теб е от значение е друга тема.
                        Последно редактирано от Esper; 04-01-21, 00:49. Причина: Допълване
                        Враг усраине

                        Коментар


                        • KingofROAD
                          KingofROAD коментира
                          Редактиране на коментар
                          Като за начало ще започна на чисто. Единични дискове, шервани в локалната мрежа. Един WD Red 4ТВ ще бъде в началото, след това ако всичко е наред може и втори. По ТТД гледам че може и SSD-а да се добавят. Паднат ли още маааалко цените и на тях може да премина.
                          Засега е по-важно да хвърчи локалната мрежа. Бакъпи, синхронизация и тн. ще ги чопкам по-нататък. Нямам практически опит с NAS. Та да се почовъркам...

                          Гледам че има и с 4 харда, ама цената е двойна, та ще чешем репата...

                      • #43
                        На второ четене забелязвам - QNAP TS-230
                        Като ТТД има доста повече възможности. По-скъп е, но явно има за какво.



                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SCR00006.jpg
Прегледи:272
Размер:17.0 КБ
ID:6693407Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SCR00007.jpg
Прегледи:275
Размер:18.8 КБ
ID:6693408Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SCR00008.jpg
Прегледи:272
Размер:39.4 КБ
ID:6693409
                        -Чем занимаетесь по жизни?
                        -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
                        -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

                        Коментар


                        • #44
                          На трето четене, като чели се спрях на Qnap TS-253D
                          ТТХ :
                          Quad-core 2.5GbE NAS for professionals, supporting PCIe expansion for 10 Gbps or M.2 SSDs to accelerate applications

                          CPU: Intel® Celeron® J4125 quad-core 2.0 GHz processor (burst up to 2.7 GHz)

                          DRAM: 4 GB SO-DIMM DDR4 (1 x 4 GB)

                          HDD: 2 x 3.5-inch SATA 6Gb/s, 3Gb/s, M.2 SSD Slot - Optional via a PCIe adapter

                          Flash memory: 4GB (Dual boot OS protection)

                          LED Indicators: Power/Status, LAN, USB, HDD1-2

                          LAN Port: 2 x 2.5 Gigabit Ethernet Port (2.5G/1G/100M)

                          Buttons: Power, USB copy, Reset

                          USB: 2 x USB 3.2 Gen 1 port, 3 x USB 2.0 port

                          HDMI Output: 1, HDMI 2.0 (up to 4096 x 2160 @ 60Hz)

                          Power Supply Unit: 65W adapter, 100-240V

                          Form Factor: Tower


                          Натиснете снимката за да я уголемите  Име:SCR00010.jpg Прегледи:0 Размер:21.5 КБ ID:6693755
                          Като ТТД има запас за напред доволно много. 4ГБ РАМ, и две ЛАН-ки, и тн. Цената е двойна, но като цена/параметри е 3х на най-евтините варианти. А и те доста по-бързо ще остареят, а тук мога да добавя още 4ГБ РАМ ако се наложи. Най-добра цена намирам в Перси компютърс.
                          Като за начало гледам че се продават Western Digital Red NAS по 8 ТВ ползвани. Но тва по-нататък, засега кутията е по-важна ;-)

                          Та мнения и препоръки?
                          -Чем занимаетесь по жизни?
                          -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
                          -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

                          Коментар


                          • #45
                            Да докладва, за избора. Успях да се докопам до QNAP TS-253Be-2G.



                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SCR00034.jpg
Прегледи:199
Размер:29.0 КБ
ID:6722619Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SCR00035.jpg
Прегледи:194
Размер:35.1 КБ
ID:6722620Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SCR00036.jpg
Прегледи:190
Размер:54.4 КБ
ID:6722621
                            Като за начало е предостатъчен NAS за домашна мрежа. Бих искал да е с 4 гнезда, но цената скача прекалено много.
                            Като ТТД също е пре, само RAM-а малко не му достига, та се наложи да поорежа някои неща.

                            Характеристики
                            Процесор Intel Celeron J3455
                            Вътрешна памет 4 GB 2 GB SO-DIMM DDR3L
                            Management Да
                            Брой хард дискове 2
                            Операции RAID Single Disk, JBOD, RAID 0 / 1
                            Портове 2 x Jack 3.5mm 2 x RJ-45 5 x USB 3.0 1 X PCIe slot 2 x HDMI
                            Мрежа 10/100/1000
                            Сигурност AES-NI
                            Приложения Qmedia Video HD File Station OCR Converter Qsirch Qfiling Hybrid Backup Sync Virtualization Station Container Station HSB 3 QuMagie
                            Размери (Ш x Д x В) 226 x 168 x 105
                            Включени Хард Дискове Не
                            Media server support DLNA AirPlay Chromecast iTunes Server
                            Networking protocols Telnet SSH SNMP iSCSI CIFS / SMB AFP (v3.3) NFS FTP FTPS SFTP TFTP HTTP(S) SMTP SMSC
                            Охлаждане 1 x 70 мм, 12VDC
                            Захранване 100-240 V
                            Backup solutions iSCSI LUN backup Hybrid Backup Sync
                            File sharing Photo Station Music Station Video Station
                            -Чем занимаетесь по жизни?
                            -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
                            -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X