Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Елементарен полувълнов дипол за 2м

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Елементарен полувълнов дипол за 2м

    Здравейте, имам намерение да си направя една проста, бърза и лесна за изпълнение антена за 145MHz.
    Антената ще стои на терасата ми на шестия етаж, блока е в центъра на града (Силистра), радиото ще е до прозореца гледащ към терасата, тоест кабела ще е 3-4 метра (все пак не трябва да пресича терасата и да пречи на прането ).
    За сега и в близкото бъдеще радиото ще оперира на 5W, simplex връзки, echolink и папагал в града.
    В момента, антената е мобилна, телескопична и е вътре в стаята, "хвърля" на по-малко от километър с чуваемо качество.

    Имам две кухи алуминиеви пръчки около 70см едната.
    Идеята ми е, тези двете да ги "съединя" с дебелостенна PVC тръбичка (+ скоч, poxipol и т.н.), да ги приведа в размери с помощта на КСВ метър и към това нещо с някаква скоба да закача стойка (винкел, тръба или друго) и стойката към парапета на терасата с друга скоба.

    Та, имам следните въпроси:
    1. На прав път ли съм изобщо? Т.е. мога ли да очаквам подобрение в приемане и предаване?
    2. На какво разстояние от парапета трябва да е антената?
    3. Метална, неметална, права, "Г" образна стойка?
    4. Какъв кабел? И от къде да си поръчам около 5 метра?
    5. Минимална дължина на излъчвателя, под която вече не трябва да режа?
    6. Има ли смисъл към тази антена да добавя примерно един рефлектор и да стане нещо като двуелементно яги?
    Ще се радвам и на други съвети и предложения, различни от отговори на горните въпроси
    Последно редактирано от sharkydog; 14-03-15, 18:56.
    нема начин да нема начин
    Ford Maverick 2.4 бензин/газ 1998г, екстри - изгнили шаси и купе, разтракано окачване, 1бр мъртъв цилиндър на бензин
    LZ2SHD, нула осем 8 seven 0 4 едно сто 90 и едно

  • #2
    От: Елементарен полувълнов дипол за 2м

    Аз използвам това с RG58 ама само за приемане.
    И си работи доста добре.
    Hyundai Tucson JM 2.0 CRDI 4WD

    Коментар


    • #3
      От: Елементарен полувълнов дипол за 2м

      А мерил ли си го?
      В смисъл, RG58 по принцип е тъп кабел.
      т.е. мерил ли си го преди и след кабела?
      нема начин да нема начин
      Ford Maverick 2.4 бензин/газ 1998г, екстри - изгнили шаси и купе, разтракано окачване, 1бр мъртъв цилиндър на бензин
      LZ2SHD, нула осем 8 seven 0 4 едно сто 90 и едно

      Коментар


      • #4
        От: Елементарен полувълнов дипол за 2м

        Уфф, ти казваш за приемане , значи не си го мерил
        нема начин да нема начин
        Ford Maverick 2.4 бензин/газ 1998г, екстри - изгнили шаси и купе, разтракано окачване, 1бр мъртъв цилиндър на бензин
        LZ2SHD, нула осем 8 seven 0 4 едно сто 90 и едно

        Коментар


        • #5
          От: Елементарен полувълнов дипол за 2м

          Първоначално публикуван от sharkydog Преглед на мнение
          Уфф, ти казваш за приемане , значи не си го мерил
          Вярно не съм Що не харесваш 58-та?
          Hyundai Tucson JM 2.0 CRDI 4WD

          Коментар


          • #6
            От: Елементарен полувълнов дипол за 2м

            Първоначално публикуван от sharkydog Преглед на мнение
            инкел, тръба или друго) и стойката към парапета на терасата с друга скоба.

            Та, имам следните въпроси:
            1. На прав път ли съм изобщо? Т.е. мога ли да очаквам подобрение в приемане и предаване?
            2. На какво разстояние от парапета трябва да е антената?
            3. Метална, неметална, права, "Г" образна стойка?
            4. Какъв кабел? И от къде да си поръчам около 5 метра?
            5. Минимална дължина на излъчвателя, под която вече не трябва да режа?
            6. Има ли смисъл към тази антена да добавя примерно един рефлектор и да стане нещо като двуелементно яги?
            Ще се радвам и на други съвети и предложения, различни от отговори на горните въпроси
            1. Да й да. Особено ако си с КА стъкла.
            2. Аз бих я сложил на метър, макар че и на 50 сантиметра те устройва напълно.
            3. Въпрос на личен избор и разположение на нещата наоколо - ти си знаеш как ще е по-добре в твоите условия.
            4. Аз съм с 8D, но и RG213 ще е добре. Естествено, можеш да ползваш и RG58, но ако е от него, качеството на кабела е от особено голямо значение - колкото по-скъп, толкова по-добре... и никога бял.
            5. Зависи от много фактори. Пълна глупост е ако някой ти каже минимална дължина, ей тъй на око. Има си уред, мериш. В интернет има много калкулатори с които можеш да си сметнеш дължините. Дори без КСВ мер можеш да използваш някой прост калкулатор и да разчиташ, че при обикновен четвъртволтов дипол нещата ще са в поносимите граници.
            6. Има смисъл, ако искаш да направиш двуелементно яги
            Съвети - обърни особено внимание на качеството на връзките на кабела с антената и кабела към буксата при радиото. Можеш да използваш тръба, в която кабелът да стига от стената до антената. Не се куми, просто го направи. Ако не стане, пробвай пак. Ако ти е мерак, можеш да направиш няколко проби с вибратор о обикновен меден проводник. Успех!
            Ако не свършва добре, значи не е свършило!
            0888 315 794
            LZ1UPI
            A1 (Rh+)

            Коментар


            • #7
              От: Елементарен полувълнов дипол за 2м

              Благодаря за отговорите, почвам да мисля изпълнението.
              Никъде обаче не мога да намеря RG213 или 8D-FB, в един онлайн магазин ми излезе RG213, ама трябва да си купя 25 метра. Явно ще трябва да се примиря с RG58.
              нема начин да нема начин
              Ford Maverick 2.4 бензин/газ 1998г, екстри - изгнили шаси и купе, разтракано окачване, 1бр мъртъв цилиндър на бензин
              LZ2SHD, нула осем 8 seven 0 4 едно сто 90 и едно

              Коментар


              • #8
                От: Елементарен полувълнов дипол за 2м

                Да споделиш после резултатите, моля!
                Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                0888 315 794
                LZ1UPI
                A1 (Rh+)

                Коментар


                • #9
                  От: Елементарен полувълнов дипол за 2м

                  Първоначално публикуван от upi Преглед на мнение
                  ...и никога бял....
                  Нещо по-конкретно по въпроса? Намалена устойчивот на UV или друго?
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Елементарен полувълнов дипол за 2м

                    Първоначално публикуван от upi Преглед на мнение
                    Да споделиш после резултатите, моля!
                    Със сигурност!
                    Утре ще обиколя да търся кабел, ако не си харесам, ще поръчам отнякъде.
                    Конструкцията на стойката съм я оставил на приятел да я мисли.
                    Кабела към излъчвателя мисля да закрепя с винт/гайка или видия
                    нема начин да нема начин
                    Ford Maverick 2.4 бензин/газ 1998г, екстри - изгнили шаси и купе, разтракано окачване, 1бр мъртъв цилиндър на бензин
                    LZ2SHD, нула осем 8 seven 0 4 едно сто 90 и едно

                    Коментар


                    • #11
                      От: Елементарен полувълнов дипол за 2м

                      Ако не намериш кабел можеш да си купиш удължител за автомобилна антена - продават ги в автоаксесоарните магазини. Те са що-годе читав rg58
                      Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                      0888 315 794
                      LZ1UPI
                      A1 (Rh+)

                      Коментар


                      • #12
                        От: Елементарен полувълнов дипол за 2м

                        Аз пак да попитам за белия кабел. Какво му е? Трабва да купувам за разни осцилоскопски истории и не знам къде да търся.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Елементарен полувълнов дипол за 2м

                          Аз не мога да кажа за разлика между бял и черен RG58, но последния който бях купил беше бял, с много никаква оплетка.
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20150317_004659618 copy.jpg
Прегледи:1
Размер:71.3 КБ
ID:5648910
                          ... и гледам да си намеря по-добър
                          нема начин да нема начин
                          Ford Maverick 2.4 бензин/газ 1998г, екстри - изгнили шаси и купе, разтракано окачване, 1бр мъртъв цилиндър на бензин
                          LZ2SHD, нула осем 8 seven 0 4 едно сто 90 и едно

                          Коментар


                          • #14
                            От: Елементарен полувълнов дипол за 2м

                            Именно - белия е с никаква оплетка и всяка дължина по-голяма от 2 метра е пагубна за сигнала. След петият метър няма никакво значение, каква антена си закачил в другия край - КСВ метърът показва приблизително еднакви стойности.
                            Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                            0888 315 794
                            LZ1UPI
                            A1 (Rh+)

                            Коментар


                            • #15
                              От: Елементарен полувълнов дипол за 2м

                              Кабела ще се окаже проблем.
                              Поръчах си (и получих) RG58 (черен ) с BNC букси
                              http://tpetrov.com/search.php?prod=%...05%2F5+BNC-BNC
                              Mеря с КСВ метъра на 145MHz по следната схема:
                              1. контрола - радио (UV-B5) -> преходници (SMA-f -> BNC-f, BNC-m -> 20см RG174 -> N-m) -> КСВ -> преходник (N-m -> BNC-f) -> тапа 50ом
                              2. RG58 кабел - 5-те метра кабел са между SMA-f -> BNC-f преходника от радиото и BNC-m -> N-m преходника (+ BNC-f съединител), тоест КСВ метъра с тапата са накрая.

                              контролата показва мощност 4.5W с КСВ 1.01
                              с кабела КСВ е почти същото, варира до ~1.2 като размърдам кабела, мощноста обаче пада на 1.8W.
                              Пробвах и на 435MHz и през кабела до КСВ метъра стига 1 ват при контрола 4 вата.

                              С такъв кабел мисля няма смисъл да правя антена ...
                              Та, някой дали не може да ми намери 5 метра RG213 или подобен и да ми го прати (за моя сметка разбира се)? Две BNC букси за него също няма да откажа ...
                              нема начин да нема начин
                              Ford Maverick 2.4 бензин/газ 1998г, екстри - изгнили шаси и купе, разтракано окачване, 1бр мъртъв цилиндър на бензин
                              LZ2SHD, нула осем 8 seven 0 4 едно сто 90 и едно

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X