Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Водо-безстрашен пълноприводен автомобил

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Водо-безстрашен пълноприводен автомобил

    Започвам да драскам както бях обещал малко по-систематизирано каквото знам от опит, каквото съм прочел и каквото съм видял по темата:

    1. Под водо-безстрашен се има предвид, пригаждане на МПС да премине водно препятствие на собствен ход, без да плува, защото и Биг Футовете по над 5 тона ходят по вода, ама буквално, те си плуват защото половината им маса е под купето и гумите са огромни и съдържат достатъчно въздух за да са положително плаваеми, а огромния им грайфер им позволява да завиват и да се придвижват спокойно във/по вода...

    2. За целите на Преминаване на Водни Препятствия се налагат поне следните задължителни манипулации:
    -херметизиране на всички ел. връзки
    -херметизиране на всички ел. апарати започвайки от вентилатори, компютри, датчици, релета, касетофони, прекъсвачи, аларми, осветление, акумулатор, чистачки и всичко друго що е на ток и би било изложено на допир с водата...
    -извеждане на маркучите на всички агрегати които дишат на правилната височина

    3. За някой агрегати не е нужна херметизация, а само изключване, като вентилатори, някой ел. връзки, някой датчици и т.н.

    4. Изходящата генерация, сиреч поне аспуха желателно е да е или силно стеснен в края си или изведен на безопасна височина, много примери има за потопени аспуси без проблеми но, но'то понякога проваля хората и прави поражения...

    5. Входящата генерация - двигателя работи с въздух с минимално съдържаниe на вода, при промяна на съдържанието и физичното състояние, например в течност се получава кофти ефекта - нужда от нов двигател, студена вода в горещите цилиндри, едни мазаници с клапани, колектори, цилиндри, глави и т.н. много болка и пари, лекува се с надежден шнорхел, варианти бол, изискването е просто да работят, как ще свържете филтъра, къде, от какво е тръбата къде минава и т.н. е личен избор или изискване...

    6. Ходова част - дифовете имат отдушници, лесно се удължават до правилната височина, при съмнение за пробив, след прехода се проверява маслото, ако се забележи водица вътре - смяна.
    Хъбове, желателно е да се ползва читава синтетична смазка, и наличие на здрави уплътнения... Тук проблемите идват от следното, горещите дифове имат стремежа вследствие на рязкото охлаждане от студената вода да променят налягането си и да всмукват, следователно ако отдушниците им се оводнят кофти, препоръка е много бавното навлизане във водни препятствия, свен ако нямате спонсор и сте на състезание...

    7. Трансмисия и Раздатка - обикновенно имат отдушници, отново се удължават до добро ниво, където може се слага синтетична грес, хората с многото електроники тук следва доста да херметизират разните датчици и контакти...тук е вярно правилото, колкото по-малко електроника по-добре, не случайно Хъмвитата истинските стари бойци, са с механични помпи, минимални ел. контроли, нямат, касетофони и други такива джиджи биджи на ток, затова и си газят над метър спокойно...

    8. Двигател
    -пробка за масло, ако има нужда, херметизиране
    -за въздушния филтър е ясно,в шнорхела
    -всички вакуумни тръбчики, изрядни, здрави, добре стегнати

    9. Запалителна система
    -Кабели за свещи+накрайници+бобина, здрави, изправни, ако не прилепват плътно(накрайниците) силикон, или специални синтетични смазки, при мен прилепват мега здраво, гумени пръстени на няколко нива, би трябвало да са ОК, но не и от към делкото, там ще се наложи, допълнително стягане с пръстенчета + силиконец
    -делко/диструбутор, желателно е да има гумено уплътнение между него и двигателя, ако не силикон. Делкото има маркуче за отдушник, извежда се нависоко или в шнорхела, здраво се укрепва + стягащи пръстени...
    -бобината, отделна доп. кутия + херметизирани кабели

    10. Датчици по запалването/инжекторите, там са доста кабеляци, доста отворени контакти и т.н. лекува се с херметизиране в специални кутийки + щедро силикон, има много кабели по делкото, по разните ел, регулатори и сума релета които е добре да се сложат в отдлени допълнителни кутии + щедро силикон...

    11. Не забравяйте, всичко което се нагрява и е херметизирано, ако няма нужното пространство или ще избуши ли ще засмуче вода, предвидете свободен обем за терм. свиване/разширение....

    12. Резеровар, по презумпция, са си херметични, ама само по презумпция, проверете това, ако не са направете ги като си оставите клапан за вдишване на достатъчна височина...

    13. Ферозаджиите и други с външни горивни помпи на височината на дифовете е добре да помислят за изолирането им и херметизиране в отд. кутия...

    14. Алтернатор - нямам никаква идея как стоят там нещата, всички си газят вода смело уж без грижи, но знам кога и при какви обстоятелства ще се случи случка, тук има доста теми, но опитните малко са казали и следователно нямам достоверно инфо...

    15. Излишно е да говорим какво се случва със всичко което попива вода, седалки, тапицерии, килимчета и т.н. ако не се подсушат максимално скоро, идва миризмата на трупове и блато
    Сега малко от практиката, една такава подготовка си е времеизискваща, доста парици също ще глътне, всичко що е маркуч се заменя с нов, достатъчно дълъг и т.н. много кутийки, много силикон, много нови ел. връзки, кабели и много играчка, много проверки и т.н.

    Тук бързата работа и слабата подготовка ще струват скъпо, аз знам от лош опит.

    Като се говори за лош опит е добре да се има предвид следното:

    1. Ако по време на ПВП загасне двигателя, лошо, не опитвайте да палите отново, викнете си помощ
    2. Ако след ПВП вече сте на сухо и загасне двигателя, проверете входящата генерация само ако е суха и не е влезнало вода от там опитвайте да палите, тогава вероятно проблема ви е от Ел. инсталация, разни контакти се лекуват с водоизгонващи спрейове ВД-40 го дават такъв, обикновенно покой за няколко часа дава резултат(да изсъхне ел. инсталацията)
    3. Най-евтиния тест на вашите усилия е не да търсите близкото езеро а отидете на автомивка, оставете 5-10 минути да изстине колата и вдигнете капака, яко пръскане с водоструката ако след 5-10 мин баня колата запали без грижи и значи май сте успели, и с маркуча става теста но го няма налягането и финните силни струйки по деликатните места, всичко друго под нивото на двигателя си се тества в локвите и после инспекция през пробките, има ли мляко май не сте успели

    Както Яро споменава, за него не е удачно и приятно газенето във вода, но за мен е ултра кеф да форсирам рекички, гледам да са с твърдо чакълесто дъно а не мътни блатисти защото там стават кофти случки с дълго чакане на трактори да те вадят, досега в разходките ми са видял много такива но винаги съм стоял далеч от водата(над20-30см), и още дълго ще стоя де, защото както виждате не са 1 -2 нещата които предпазват МПС при ПВП...

    Това е засега.

    Много поздрави,
    Последно редактирано от BatGeorgeone; 16-10-07, 22:48.
    Бъдете живи и здрави!

    Коментар


    • #17
      До: Водо-безстрашен пълноприводен автомобил

      Къде го намери това Хъмви с механична СК не разбрах...
      Веднъж влюбен в американски автомобил след време с ужас установяваш че всичко най-прекрасно на този свят е или неикономично, или неекологично, или не се побира в гаража.

      Коментар


      • #18
        До: Водо-безстрашен пълноприводен автомобил

        Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
        Започвам да драскам както бях обещал
        Малко извън темата: Може ли по-ситен шрифт да използваш, че все още текстът се чете?
        Ние не сме неутрални!

        Коментар


        • #19
          До: Водо-безстрашен пълноприводен автомобил

          Чавдаре,

          Отново започваш с конструктивните си критики, богати на ирония и сарказъм...

          Ако не можеш да кажеш нещо полезно по тема, защо трябва да драскаш там

          Всяко дете пред компютър знае, че размера на шрифта се коригира толкова лесно както си отваряш и затваряш прозореца на джипката, Контрол + + или от менюто Вию избираш ЗУУМ... или фонт сайз и т.н...

          Много поздрави,
          Бъдете живи и здрави!

          Коментар


          • #20
            До: Водо-безстрашен пълноприводен автомобил

            Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
            Чавдаре,

            Отново започваш с конструктивните си критики, богати на ирония и сарказъм...

            Ако не можеш да кажеш нещо полезно по тема, защо трябва да драскаш там

            Всяко дете пред компютър знае, че размера на шрифта се коригира толкова лесно както си отваряш и затваряш прозореца на джипката, Контрол + + или от менюто Вию избираш ЗУУМ... или фонт сайз и т.н...

            Много поздрави,
            Може би не всяко дете знае, че в уеб дизайна има понятие usability (използваемост), което между другото включва използването на такива шрифтове, с такива размери и цветове, че да не затрудняват потребителите.
            Стандартният шрифт на форума е достатъчно добре подбран за да осигури нормално четене.
            Като нарочно задаваш по-дребен размер на шрифта ти в същност затрудняваш тези, които искат да прочетат написаното от тебе. Целта на играта с шрифтовете, поне за мен, си остава загадка. Може би някакви напъни за оригиналност, но това не е особено важно.

            Иначе благодаря за ценния съвет как да използвам браузъра, обаче имам едно малко проблемче. Ако задам по-голям размер на шрифта, за да мога да чета твоите писания, нормалният шрифт в постингите на другите участници ще е прекалено едър. А пък постоянно да си играя с промени на шрифтовете просто защото на някой му харесва да си играе с менютата ...
            Последно редактирано от Чавдар (V93); 17-10-07, 00:34. Причина: Привеждане във вид, нормален за четене
            Ние не сме неутрални!

            Коментар


            • #21
              До: Водо-безстрашен пълноприводен автомобил

              Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
              ...1. Ако по време на ПВП загасне двигателя, лошо, не опитвайте да палите отново, викнете си помощ...
              Тук не съм съвсем съгласен. Ако с това се опитваш да предпазаш двигателя от "воден удар", не мисля че е необходимо. Според мен, усилието създавано от стартера не е в състояние да нанесе някакви поражения по двигателя, дори и да е засмукал вода. Скромният ми опит също показва, че няма проблем.
              Аз не бих се поколебал да оптам да го запаля.
              Не чета коментари и не отговарям на такива.

              И коментаторите...

              Коментар


              • #22
                До: Водо-безстрашен пълноприводен автомобил

                Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                Тук не съм съвсем съгласен. Ако с това се опитваш да предпазаш двигателя от "воден удар", не мисля че е необходимо. Според мен, усилието създавано от стартера не е в състояние да нанесе някакви поражения по двигателя, дори и да е засмукал вода. Скромният ми опит също показва, че няма проблем.
                Аз не бих се поколебал да оптам да го запаля.

                Може и да си прав колега, може и да си прав, но освен водния удар има и много други НО'та и затова предпочитам да проверя преди опита...

                Право на личен избор - последния път като ми загасна на мокър двигател, вдигнах капака и друг палеше, еми почна един пушек една миризма на кабел, нещо ел. пропуши... дадох ми 1-2 часа почивка да съхне и после запали на 3 цилиндъра в началото после след 15-20 минути на 4 и полека лека тръгна


                А Чавдаре ако спреш да ме четеш никак няма да ти се разсърдя, някак си ми е трудно от теб да науча полезно така или иначе, не го смятам за загуба...

                Поздрави,
                Бъдете живи и здрави!

                Коментар


                • #23
                  До: Водо-безстрашен пълноприводен автомобил

                  Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                  Може и да си прав колега, може и да си прав, но освен водния удар има и много други НО'та и затова предпочитам да проверя преди опита...

                  Право на личен избор - последния път като ми загасна на мокър двигател, вдигнах капака и друг палеше, еми почна един пушек една миризма на кабел, нещо ел. пропуши... дадох ми 1-2 часа почивка да съхне и после запали на 3 цилиндъра в началото после след 15-20 минути на 4 и полека лека тръгна


                  А Чавдаре ако спреш да ме четеш никак няма да ти се разсърдя, някак си ми е трудно от теб да науча полезно така или иначе, не го смятам за загуба...

                  Поздрави,
                  Kолега,като става дума за форсиране на водни препятствия с джипка мога да споделя моя опит,4 пьти съм я давел,като под давене разбирай че не се е случвало на по малко от 1,50м ,рекорда ми е 1,70м,всеки пьт след престои сменям масла на кутия и раздатка и двигател,в дифовете няма,преминавал съм доста дьлбоко без да имьм квито и да е проблеми с изключение на тва че седалките ми сьхнат седмица а миризмата вече не ми прави впечатление.Един пьт само след като извадех водата от цилиндрите,при запалване ми запуши инсталацията-на сутринта повторех нямах грижи вече само смених предпазители и изолирах един кабел
                  LZ1BEL "Mud Angels" Stara Zagora
                  Warning: any change to the factory design of your vehicle has potential dangers which could result in injury or death.

                  Коментар


                  • #24
                    До: Водо-безстрашен пълноприводен автомобил

                    Да добавя и щетите които е нанесла водата с времето,смених части по стартера(всичко вьтре беше рьжда и четките бяха залепнали)не подлежи на херметизация,Генератора си отиде и той,рециклирах го ,като смених реле ,лагери и на практика всичко,сьщо не подлежи на херметизация понеже почва да грее и тва му е края,решение е повдигането му с планка и по дьльг ремьк ,но пак се мокри....!Вьпреки че всички отдушници са ми в купето,в раздатьчната кутия и скоростната продьлжи да влиза вода,оказа се че през семерингата на кардана си влиза доволно и не може да се направи нищо по вьпроса че семерингите уплатняват от вьтре навьн а не обратно.Водата си влиза ако не минеш за секунди,дори и при работещ мотор и шнорхел
                    LZ1BEL "Mud Angels" Stara Zagora
                    Warning: any change to the factory design of your vehicle has potential dangers which could result in injury or death.

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X