Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Филолози, кое е правилното?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Филолози, кое е правилното?

    Шанс = 1. Вероятност за успех. 2. Късмет, добър случай. Справка в "Речник на чуждите думи"

    Не е нужен никакъв речник! Българите използваме думата, когато очакваме да постигнем или да се случи нещо добро и приятно. Винаги е било така и защо трябва да взимаме пример от народности с ограничен или даже никакъв избор. Всичко тръгна от изключително ерудираните българки журналисти и естествено, по-младите, повлякоха крак.
    А за случая имаме толкова много думи! Няма да ги изброявам - спомнете си ги.
    Нищо не пречи да използваме и "шанс", но в комбинация с още една думичка - "лош".
    Lancia Delta HF Integrale Evolucione

    Коментар


    • #32
      От: Филолози, кое е правилното?

      От обява за продажба: "Колата никога е нямала АГУ". Как е правилно?
      1. Всякога е нямала.
      2. Никога не е имала.
      Аз съм за последното.
      Животът е харизан кон според мен...

      Теди

      Коментар


      • #33
        От: Филолози, кое е правилното?

        А Любо Пенев казваше "липса на малшанс".
        Ма на него му е простено, все пак е футболист.

        Гадното е когато царя на държавата в момента каже да ходимЕ, да видимЕ...
        Има ли желание-има и начин!

        Коментар


        • #34
          От: Филолози, кое е правилното?

          Обозначенията за сайтове www са си по подразбиране на английски, следователно "в" ще си е правилно. Никой като диктува или чете, няма да си каже "ввв еди какво си", а "дабъл ю дабъл ю дабълю".
          Ако питането е свързано с просто любопитство, разбирам, но ако е за някаква статия или нещо от сорта, та е толкова важно да няма граматическа грешка, за да играеш на сигурно, просто приеми съветите в насоката, която дадоха някои от колегите. Заобиколи проблема, има елементарно много примери и варианти, освен дадените на предната страница на темата, като например: "Посещавайки електронната страница www........... видях/прочетох/попаднах на".........или пък ако се касае за някаква препратка, давайки информация на някого :"Информацията може да намериш на електронната страница на www......."и т.н. и т.н. Всъщност, Вени, ти тези неща си ги знаеш и едва ли питаш, защото не намираш начин как да се изразиш. Явно те е човъркало!
          Обаче ако говорите с някой филолог, ще ви изкара, че не знаете български език
          Преди време все попадах на обяви в една от добрите уж автокъщи и за колите, които явно не бяха на автокъщата пишеше "Автомобилът не е на автокъщата, а е предостъпен за продажба". Та взех, че им писах, защото такава дума не знам да има. Или е преотстъпен или предоставен. Та се коригираха и даже ми благодариха за "градивната забележка" .
          Иначе не правя бележки на хората, особено по форумите, а и не ми прави особено впечатление и не формирам изводи за някого грамотен ли е или не, защото много от тях пишат я през телефони, я от бързане не съобразяват много правилата и така. Е, има и очевидни неграмотници, направо смешни, но пък това не ги прави лоши хора, поради което считам, че не е повод да им се нахвърляме.

          Божич, определено "Намаление -50%" е повод за много въпроси, но ако тръгнем да разсъждаваме и фразата "Намаление 50%" също е в подобна хипотеза, ако няма друга информация, а седят на витрината съобщения само с тези фрази. Ще ти кажа защо. В първия случай може да се направи и извод, че се касае за -50% от цената, т.е. от 100 лв. например вадиш 50% и това ти е крайната цена. Във втория случай по пътя на директното изписване някой може да каже, че намалението е само за 50% от стоките в магазина. Но това е тълкуване въз основа на изписаното, ясно е, че се касае за 50%-тно намаление на стоките, както и да се изпише. Да не влизаме в потребителски права, но ако не е указано "до" или да са изброени стоките, за които намалението важи, се приема, че се отнася за всички стоки и то с 50%. В противен случай е налице нарушение на ЗЗП. А и тук става дума за съобщение за намаление, а не за самото намаление. Тъй като съобщение за намаление на цена може да имаш само, ако предходната й цена е прилагана поне 1 месец. Няма пречка да намаляваш цените и всеки ден, но не да го съобщаваш с такива лозунги, с цел привличане на клиенти.
          Последно редактирано от Dydo; 21-03-15, 08:54. Причина: допълнение
          SUV

          Коментар


          • #35
            От: Филолози, кое е правилното?

            Първоначално публикуван от avzdrav Преглед на мнение
            ...Аз съм за последното.
            И аз.

            Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
            ...Гадното е когато царя на държавата в момента каже да ходимЕ, да видимЕ...
            Това шопско мекане и мен ме изнервя изключително, мани ми му се и подражава усилено.
            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

            Коментар


            • #36
              От: Филолози, кое е правилното?

              Различните региони имат характерни /не става дума за диалекти/ и масово употребявани изкривени думи. В Плевен и околностите масово казват "подгАтвям". Друга характерна за региона грешка е неправилното спрежение на глагола "знам"-знаЯ, не знаЯ...първо лице ед. число е знам, не знам.
              Животът е харизан кон според мен...

              Теди

              Коментар


              • #37
                От: Филолози, кое е правилното?

                Баш си е диалект, ма никой не ми налива това „подгатвям" и от водопровода.
                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                Коментар


                • #38
                  От: Филолози, кое е правилното?

                  Първоначално публикуван от Dydo Преглед на мнение
                  ...Всъщност, Вени, ти тези неща си ги знаеш и едва ли питаш, защото не намираш начин как да се изразиш. Явно те е човъркало!
                  ...
                  Хм, да, прав си, Дидо..
                  Аз лично не бих се изразил по такъв начин, защото такъв изказ просто не ми ляга на езика.

                  А все пак, понеже някъде по-горе беше проявен интерес - защо, аджеба, питам такива неща - отговора е прост.

                  Малко преди да пусна темата - с идея закачка, гледах нещо по някаква телевизия.
                  Оказа се, че БАН имали горещ телефон, на който човек със съмнения относно правопис на дадена дума, може да му бъде даден компетентен отговор от експерт-филолог.
                  Та пред камерата беше един такъв експерт, който даде пример за интересно зададен въпрос.

                  Това провокира да задам същия въпрос.

                  Вероятно е правилно да се извиня на всички, които са приели много сериозно филологическата закачка.

                  Коментар


                  • #39
                    От: Филолози, кое е правилното?

                    Veni, напрао скачай "у сайта" и изчезват всякакви дилеми за/против разширената форма. А дали да е "на сайта"? Мииии, ако влизам- ще е "в сайта", ако отивам, ще е "на сайта". Вероятно, зависи от глагола отпред.
                    Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                    Коментар


                    • #40
                      От: Филолози, кое е правилното?

                      Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
                      Оказа се, че БАН имали горещ телефон, на който човек със съмнения относно правопис на дадена дума, може да му бъде даден компетентен отговор от експерт-филолог.
                      А казаха ли че телефона е импулсен?
                      И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                      Коментар


                      • #41
                        От: Филолози, кое е правилното?

                        Ами не знам - тоя пич беше в студиото, не са го питали по телефона.
                        Инак някое бтв щеше да стане като ктб, направо..

                        Коментар


                        • #42
                          От: Филолози, кое е правилното?

                          http://ibl.bas.bg/informatsiya/uslugi/konsultatsii/

                          Някога имах един варненски селянин за нещо като началник, та той се опитваше да ми поправя писанията . Но като от деветки го направи на девятки не издържах и му казах че така говорят вероятно в родното му село и да звъни в БАН
                          И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                          Коментар


                          • #43
                            От: Филолози, кое е правилното?

                            0 900 хх ххх ...
                            Предпочитам да си ходя неграмотен.

                            Ако Кирил и Методий, и Паисий, и Захари Стоянов, и Вазов, и Хайтов знаеха, че грамотността ни ще се продава на импулси, нямаше да напишат и една йота дори....

                            И щеше да е съвсем ясно, защо неразумния юрод се срами да се нарече българин!

                            Коментар


                            • #44
                              От: Филолози, кое е правилното?

                              Първоначално публикуван от bojitch Преглед на мнение
                              Преди време не беше така. Пишеха си НАМАЛЕНИЕ ДО 50%. Сега някой умник реши, че е много по-впечатляващо да напише отпред минус и всички повлякоха крак.
                              Ами тръгнаха хората по чужбина, видаха че там пише "sale -50%" и са решили че превода е с популярното "намаление", защото думичката "разпродажба" е твърде сложна. Всичко е на първосигнално ниво.

                              Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
                              Ако Кирил и Методий, и Паисий, и Захари Стоянов, и Вазов, и Хайтов знаеха, че грамотността ни ще се продава на импулси, нямаше да напишат и една йота дори....
                              Е, чак пък толкова. Нормално е БАН да изкарва някакви пари, там дори нямат пари за заплати. Освен това можеш да си представиш че платените импулси са вид глоба за този дето е проспал 11години училище и не си е научил граматиката.

                              Коментар


                              • #45
                                От: Филолози, кое е правилното?

                                Първоначално публикуван от Asteri Преглед на мнение
                                Е, чак пък толкова. Нормално е БАН да изкарва някакви пари, там дори нямат пари за заплати. Освен това можеш да си представиш че платените импулси са вид глоба за този дето е проспал 11години училище и не си е научил граматиката.
                                Нормално би било, ако това е някаква частна структура, а не организация на бюджетна издръжка, която осребрява единствената практическа полза от нея.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X