Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Слънчеви панели и литиумни акумулатори за лодката

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Слънчеви панели и литиумни акумулатори за лодката

    Едни от основните проблеми на хората като нас, които живеят на лодки, е добиването и консумацията на електричество и сладка вода. 99% от крузърите в днешно време имат слънчеви панели и вятърни генератори, но в 99% от случаите те не са им достатъчни за да покрият консумацията им на електричество и се налага да палят моторите или генераторите, ако не всеки ден, то през ден.


    Ние изобщо нямаме генератор на лодката и палим моторите един-два пъти в годината за няколко часа, само когато стане невъзможно или опасно да се плава на платна. Последният път когато зареждахме гориво беше през ноември 2013.



    "Първоначално, лодката ни дойде с два слънчеви панела по 85 вата и 3 AGM акумулаторни батерии общо 300 ампера и един контролер Morning Star MPPT 25 ампера. Още в началото купихме и инсталирахме още 3 слънчеви панела Kyocera по 250 вата добавяйки още 750 вата, заменихме акумулаторните батерии AGM с 10 дълбоко разреждащи се (deep cycle led acid) акумулатрони батерии по 6 вата, 370 ампера и още един Morning Star MPPT контролер 45 ампера . Така, като стартирахме имахме доста слънчева електроенергия за да си покриваме нуждите, но постоянно трябваше да внимаваме колко ток харчим и да пестим доста. Освен това, по време на 2-3 последователни дни на море използвайки постоянно навигационните уреди и с платната опънати като чадър над слънчеите панели, се налагаше да изключваме хладилника, защото рискувахме акумулаторните батерии да се разредят под 50%.

    Но след като се завърнахме от Гватемала през ноември 2013 си разрешихме проблемите с електричеството напълно. Инсталирахме още два огромни слънчеви панела по 320 вата всеки, заменихме десетте дълбоко разреждащи се акумулаторни батерии с 4 литиумни батерии, всички задно 700 ампера и инсталирахме още един Morning Star MPPT контролер 60 ампера. В момента имаме общо 7 слънчеви панела и произвеждаме 1390 вата чиста безплатна слънчева енергия. Погледната от високо Фата Моргана прилича на поле от слънчеви панели плаващо насред морето." - от статията "Слънчеви панели за мореплаватели"



    Имахме възмоност да сложим и вятърен генератор, но след доста проучване решихме, че не си струва- капацитетът е много по-малък, с подвижни части, които се чупят по-често и произвежда ток само при доста силни ветрове, които не са толкова често.

    Литиумните акумулаторни батерии са нещо сравнително ново в мореплаването и предимствата им са неизброими. А недостатъци нямат. До скоро единственият им недостатък беше високата им цена, но ние ги намерихме толкова евтино, че излизат по-евтини от LED acid акумулаторите според използваемият ампераж (80-90% вместо 20 do 50%). Предимствата им са, че се много по-леки и заемат по-малко място ( 4-5 пъти по-малко място), зареждат минимум 2 пъти по-бързо, почти не се саморазреждат, може да се разреждат напълно, ако се наложи, без да се повредят. Освен това цените им паднаха доста напоследък и вече си струва да се заменят трдиционните акумулаторни батерии и да се инвестира в литиумни. Ето тук е мястото, което ги продава на добри цени www.balqon.com



    Не сме специалисти, само споделяме опита ни до сега.


    Повече информация за нас можете да намерите в блога ни @ The Life Nomadik

  • #2
    От: Слънчеви панели и литиумни акумулатори за лодката

    Бихте ли направили тема за вашите пътешевствия?

    Коментар


    • #3
      От: Слънчеви панели и литиумни акумулатори за лодката

      The Life Nomadik

      Коментар


      • #4
        От: Слънчеви панели и литиумни акумулатори за лодката

        Благодаря.

        Коментар


        • #5
          От: Слънчеви панели и литиумни акумулатори за лодката

          Като чета /рано сутрин, с малко кафе/ оставам с впечатлението, че ползвате 2 различни по химия модела акумулатори. Или са 700 ампера литиеви и на втора банка останалите? 2та контролера, ако са на една и съща банка, на различни акумулаторни клеми ли са? Как стои въпроса със стартовите акумулатори- то вярно не палите често, ама нещо трябва да ги потдържа. Проблеми с грот шкота при фордевинт /Maine sheet during jubes/, да се е заплитал в панелите?
          https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

          Коментар


          • #6
            От: Слънчеви панели и литиумни акумулатори за лодката

            Първоначално публикуван от NIKSD Преглед на мнение
            Като чета /рано сутрин, с малко кафе/ оставам с впечатлението, че ползвате 2 различни по химия модела акумулатори. Или са 700 ампера литиеви и на втора банка останалите? 2та контролера, ако са на една и съща банка, на различни акумулаторни клеми ли са? Как стои въпроса със стартовите акумулатори- то вярно не палите често, ама нещо трябва да ги потдържа. Проблеми с грот шкота при фордевинт /Maine sheet during jubes/, да се е заплитал в панелите?

            Освен четирите литиумни акумулатори имаме един , който стартира левия мотор, но и него ще хвърля след време; за всичко останало са 4 литиумни и другия мотор стартира с the house battery. Двата контролера са на различни акумулаторни клеми.


            Като правим фордебинт (джайб) гледаме да издърпаме бума в средата и да е по-спокойна операцияата, а не да се засилва гика/бума, за да не изкърти the goose neck (връзката между гика и мачтата, как е на БГ?) и така нямаме проблеми с въжетата в панелите. Гледаме колкото се може по-рядко да правим тази маневра.

            Коментар


            • #7
              От: Слънчеви панели и литиумни акумулатори за лодката

              Ясно. Един съвет- аз не бих си изхвърлил стартовия акумулатор. Ако нещо даде на късо и загубите house bank, ще можете да запалите поне един мотор. Колкото повече опции, толкова по-добре.
              https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

              Коментар


              • #8
                От: Слънчеви панели и литиумни акумулатори за лодката

                Да, аз ще го хвърля само като е финиширал вече Ако нищо му няма защо да го хвърлям. Но след време ще се скапе...

                Коментар


                • #9
                  От: Слънчеви панели и литиумни акумулатори за лодката

                  Здравейте,
                  аз съм 100% лаик по електрическите въпроси но понеже в момента работя по въпроса за собствена лодка за дълги плавания се зачитам по форумите!направи ми впечатление в няколко форума на тема акумулатори че доста хора пишат че били опасни,имало дори случаи на експлоадирали акумулатори и изгорели лодки
                  освен това били сложни за монтиране защото всеки акумулатор имал някаква собствена джаджа за контрол!!!
                  има ли такова нещо или вече технологията е напреднала и тези проблеми са решени?
                  иначе е странно как при всичките предимства(явни) хората не минават масово на литиумни!!!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Слънчеви панели и литиумни акумулатори за лодката

                    От това, което съм прочел за литиевите акумулатори отделните банки свързани последователно при разряд заряд се получават разлики в напреженията и съответно в % на заряда. Това води до бързо унищожаване на някои от клетките. Как са свързани при Вас банките/клетки, има ли контролер, който да регулира заряд/разряд?
                    Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                    "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                    Коментар


                    • #11
                      От: Слънчеви панели и литиумни акумулатори за лодката

                      Първоначално публикуван от sirokosurf Преглед на мнение
                      Здравейте,
                      направи ми впечатление в няколко форума на тема акумулатори че доста хора пишат че били опасни,имало дори случаи на експлоадирали акумулатори и изгорели лодки
                      освен това били сложни за монтиране защото всеки акумулатор имал някаква собствена джаджа за контрол!!!
                      има ли такова нещо или вече технологията е напреднала и тези проблеми са решени?
                      иначе е странно как при всичките предимства(явни) хората не минават масово на литиумни!!!
                      Все още има опасност да се нагреят и да гръмнат/да се запалят акумулаторите май, ама и аз не съм сигурен, чувал съм хора да разпрвят. Ако някой друг знае повече по въпроса, пишете.

                      Имаме 2 контролера за 4 акумулатори и тъй като зареждаме бавно само със слънчеви панели, най-много 100 ампера на час, за сега сме нямали проблеми със загряване. Проверявам ги от време на време дали са еднакво заредени. А нормалните, не литиевите, трябва да са на проветриво място, да не се нагряват и трябва да се следи повече. Те образуват отровни газове, литиевите не образуват. Те са по-скъпи и това е причината, че хората още не ги купуват масово. Иначе предимствата са много.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Слънчеви панели и литиумни акумулатори за лодката

                        Темата ми допада много напоследък се занимавам само с конттролери BMS-и панели и т.н. //Ще е следя с удоволствие..
                        Най голямата власт е да владееш себе си.Няма по достойно нещо от това да кажеш извинявай.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Слънчеви панели и литиумни акумулатори за лодката

                          Мисля, че проблема с тепловия разгон и авариите с литиевите батерии е вследствие на неравномерен и силен заряден ток на банка такива акумулатори (която по-висока температура води до по-големи зарядни токове и процеса се ускорява и става лавинообразен до разрушаването на акумулатора)...
                          Ако тока е далеч от максималния заряден (както навярно е в случая със слънчевите панели) и не им вадиш душата на акумулаторите, не вярвам да се стигне до проблем (проблемните акумулатори навярно са били зареждани с генератор, който може да осигури над максималния допустим заряден ток)...
                          Въпреки това навярно бих сложил една проста 'аларма' с няколко датчика за температура, разхвърляни по различните акумулатори, която да следи дали някоя 'клетка' не тръгва да грее доста повече от другите......
                          Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                          Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Слънчеви панели и литиумни акумулатори за лодката

                            Бих искал да попитам колегата за този тип батерии ли става въпрос (LiFePo4) тъй като има доста разновидности на литиевите батерии. Аз имам известен опит с този тип батерии за​ това питам.
                            Най голямата власт е да владееш себе си.Няма по достойно нещо от това да кажеш извинявай.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Слънчеви панели и литиумни акумулатори за лодката

                              Ако соларите им дават 100 ампера, зареждачката им на 110волта /ток от генератор или от дока/ няма да е по-голяма. Стандартните им алтернатори сигурно са 2х80 ампера Хитачи. Проблема е другаде.
                              https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X