Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Подхранване

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Подхранване

    Вчера подхраних с по един пакет на пчелко.
    Имат вече по малко пило, на ден-два.
    Два са ми можеби без майки, но ще ги мисля по-натам.
    "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

    Коментар


    • #32
      От: Подхранване

      Добре си ги подхранил. При мен всички кошери са живи и здрави, да чукам на дърво, да кажем, че и зимата не беше от най-суровите де, но все пак.
      ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
      0878 23 58 34- Радо

      Коментар


      • #33
        От: Подхранване

        Аз на 15 декември сложих на 4 кошера, които мислех че е малко храната и на останалите 5 сложих на 25 януари по една питка един килограм, а ранните почти не бяха пипнати Не знам обаче да ги присвивам.

        Коментар


        • #34
          От: Подхранване

          Михалев, стара приказка в пчеларството - ако не знаеш какво /как/ се прави, не прави нищо. Това само за размисъл. Иначе любимия подход на болшинството от начинаещите колеги е да се учат от грешките си. Какво разбираш под "присвиване"?

          Коментар


          • #35
            От: Подхранване

            Така, имам два кошера търтовка. Не е ли рано за търтовка?
            Има маточници, има прясно пило по няколко в килиика, няма майка.
            Изненадаха ме.
            "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

            Коментар


            • #36
              От: Подхранване

              Е това е интересна ситуация.. Да не би все пак майката да е още вътре и повредена нещо или простудена? Ако има маточници не би трябвало да има пчели търтовки следователно тез яйца са от повредената майка и се опитват да я сменят и да спасят семейството... Какво мислиш да ги правиш?

              Коментар


              • #37
                От: Подхранване

                Едното го обединих с друго слабо семейство, в неделя ще видя какво е станало, или ще имам едно силно семейство или два по-малко.
                "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

                Коментар


                • #38
                  От: Подхранване

                  Правилен подход и зависи и обединяването как си го направил, но най-вероятно ще имаш силно семейство. 99 % майката е била увредена и би било редно да я елиминираш преди събирането, ама айде и тоя път ще приемем че пчелите си знаят работата.

                  Коментар


                  • #39
                    От: Подхранване

                    Търсих я, но не я намерих, няколко пъти го пререждах, дано всичко е ок.
                    "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

                    Коментар


                    • #40
                      От: Подхранване

                      Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                      Правилен подход и зависи и обединяването как си го направил, но най-вероятно ще имаш силно семейство. 99 % майката е била увредена и би било редно да я елиминираш преди събирането, ама айде и тоя път ще приемем че пчелите си знаят работата.
                      Не съм съгласен. За да я елиминира, трябва да намери нова майка.
                      Колега кра-кра, сигурен ли си, че е търтовка? Яйцата по стените на килийките ли са, или на дъното, гледал ли си?
                      ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                      0878 23 58 34- Радо

                      Коментар


                      • #41
                        От: Подхранване

                        Има и по стените, търтовка си е от всякъде, има наченки на маточници по около сантиметър с ларва вътре.
                        "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

                        Коментар


                        • #42
                          От: Подхранване

                          Първоначално публикуван от Райковски Преглед на мнение
                          Не съм съгласен. За да я елиминира, трябва да намери нова майка.
                          Написал съм "елиминираш преди събирането". След като ще я събира с пълноценно семейство /дори това да е миналогодишна отводка/ не е необходимо да търси нова майка. Още по добре е преди събирането да махне всички пити с яйца/пило от търт.сем., а най-добре е да стръска всички пчели от търтовката в празно сандъче и да ги затвори за два дена на глад. Това са част от основните правила при оправяне на търтовка, а има и други.
                          Аз обаче се чудя на тия маточници. Ако има пчели търтовки в търтовъчното семейство те снасят неоплодени яйца, това е факт. Няма как пчела-работничка да тръгне да залага маточник на неоплодено яйце...

                          Коментар


                          • #43
                            От: Подхранване

                            Да кажа резултата, семействата са обединени успешно, майката снася нормално, маточниците са разрушени.
                            "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

                            Коментар


                            • #44
                              От: Подхранване

                              Екстра! Гласи инвентара сега за отводки и рояци При тебе цъфна ли всичко?

                              Коментар


                              • #45
                                От: Подхранване

                                Не
                                Кошерите са ми в балкана, първата паша ми е акация, след това ливадната, може малко липа но в последните години вали и изпускам липата.
                                Притеснява ме малко това топло време, ако застудее по-продължително през Март ще има проблеми.
                                Какво ще ползвате тази година против акара?
                                Третирате ли пролета?
                                "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X