Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Направа на броня, и монтаж на лебедка на Тойота 4 рънър.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Направа на броня, и монтаж на лебедка на Тойота 4 рънър.

    Да пусна и аз една темичка за направа на броня и монтаж на лебетка на тойота. Направих я 2011г. доста хора ме помолиха да дам размерите, които ще кача по късно в темата. Все не оставаше време да пусна темата!

    Лебедката е 12 000лб, на която и дават близо 5 500кг опън, за това си искаше сериозна подготовка за захващането и. Идеята ми беше всичко да може да се монтира и демонтира лесно, както и да може да се използва и оригиналната броня (естествено след доста мислене няма да е тя!).
    Свалих всички неща които ми пречиха, за да добия представа за захващането и нейното разположение:



    Реших да направя рама от профили които ще влизат в шасито плътно, като на места я подсилих



    Използвах правоъгълен профил с дебелина 4мм



    Който захванах към рамата с 2 болта 12мм (подсилени)



    Ламарината от която е направена самата стойка е с дебелина 8мм









    Самата стойка ще се използва и за повдигане с хай-джек



















    Понеже имам доста високи критерии, а заради тях си патя с много труд и време но за мое щастие краят му се вижда!
    Понеже ми се видя захващането на две точки на стойката за лебедката, доста слабо реши да направя още две точки за захващане и то в средната част. За целта премахнах оригиналната греда която беше от доста тънко желязо





    и я замених с правоъгълен профил с дебелина 4мм





    трябваше да се завари профила към шасито, а бях толкова "добър" заварчик потърсих помоща на приятел за заварката защото там си трябваше професионалист!





    Направих и средните планки които ще се заварят на стойката, а ще се хванат към гредата с помоща на усилени болтове



    Взех да задобрявам във заварките, макар, че от електрожена ми нищо не става



    Ето как изглеждат със стойката





    Трябваше да направя отворите за целта белязах на основната греда с тиксо за да стане с точност и да няма разминаване





    Пробиване и нарязване на резбата, направих я М10х1,25



    Шприцоване и боядисване







    Бронята я почнах от централната част, понеже не знаех точно какво ще се по
    лучи реших да импровизирам! Взех парче ламарина с дебелина 3мм огъната под прав ъгъл
    я наложих върху стойката на лебедката.



    Реших управлението на лебедката да го преместя при двигателя , а буксата за управлението да е на достъпно място, тоест на бронята



    Изрязах горната част за да имам достъп до въжето при евентуално оплитане на намотките



    Взех и средната част която е от лист ламарина, реших да ги сгъна на 45 градуса долният ръб, а горният си остава на 90.



    Двете парчета



    За да стане перфектната броня, реших да и дам и лек ъгъл към купето за целта направих рамка (която в последствие ще махна), за да направя симетрично от двете страни





    Направих и централната част която разпробих за по добро охлаждане на двигателя, същевременно чрез нея усилих централната част спрямо страниците





    Заварих трите части една към друга



    Ето как изглежда на джипа





    Понеже на крайните части на бронята, се получи леко разминаване (заради ъглите), се наложи да импровизирам с ъглошлайфа и електрожена









    Доста псувни отнесе и електрожена и управниците ни ( ей така за спорта), понеже никой нямаше да ми помогне а сам да хванеш точните ъгли и същевременно да заваряш не става!
    Но с много мъки се справих







    Заварих и ъглите





    Направих отвори и за мигачите, които са на Голф 2-йка





    За тези отвори събрах целият арсенал от инструменти които имах



    Докато ги правех взе да ми капе масло, вдигнах капака и какво да видя!! Една скоба която държи тръбичката на климатика се е счупила и срязала тръбичката!
    Стоях и гледах как ми изтича фреона и маслото за смазване на компресора



    Понеже реших да стане много здрава броня, избрах да я направя цялата от 3мм ламарина и захващане в центъра, средата и двата края. За краищата използвах оригиналните отвори на старата броня като от тях пуснах два правоъгълни профила 20/40 с дебелина 2мм



    Ето и как изглежда със стойката



    Средната част ми изглеждаше доста "посна", реши да монтирам и халогенни което беше и следващото ми предизвикателство.....

    Последно редактирано от Marin Stoyanov; 24-01-15, 07:01.
    OFFROAD CLUB STARA ZAGORA

  • #2
    От: Направа на броня, и монтаж на лебетка на Тойота 4 рънър.

    В предишното си мнение загатнах, че си отворих голям филм с халогенните но както вървят нещата бронята остана само да се боядиса!
    След доста мислене, реших халогенните да са вградени в бронята, но заради ъгъла на бронята към купето щяха да светят настрани. Решението беше ясно, направата на фланци със срез под ъгъл. Да ама от плътно желязо щяха да ми излязат златни, за това се поразрових в интернет за размери на тръби, а ми трябваше тръба с вътрешен ф-91мм. След намиране на близкият размер, трябваше да изчисля ъгъла на среза. За целта се върнах в 5-ти клас, и се обадих на Питагор от GSM-ма
    за да сметна точният ъгъл, който се оказа 19-градуса:



    За рязането се обадих На Славински за да използвам механичната ножовка, и срезът беше на лице



    Започнах да правя отворите на бронята, което се оказа доста трудно начинание
    1.-во бяха елепсвидни, 2-ро ламарината беше 3мм
    Но накрая изкарах лазера от шкафа и отворите за (1-ДЕН) бяха готови













    А, щях да забравя ето го и лазера





    Започнах и монтирането на халогенните в тръбите







    Направих дистанционни втулки за да стане захващането по здраво





    Дойде и следващият проблем как да наглася тръбите с точност към бронята, започна едно чертане, смятане, изчисляване на центровете но накрая им хванах линиите. При заварянето реших да ги захвана с профили от външна страна за да не отдадат при заварянето.



    Леко шприцване за проверка





    Следваше запиляване на заварките, китосване





    Шприцоване на всеки елемент



    Поставих и планките за номера





    Голям проблем видях при подвеждането на ъглите за да се спазят линиите







    Шприцована и готова за боядисване





    Докато си почивах реших да започна и монтирането на управляващият блок, при двигателя



    За целта взех нови по дълги кабели 35мм-квадратни, и нови обувки 35х8,
    които ги кербовах към кабела с помоща на колеги. (някои ги запояват, но от образованието си знам, че калая се разпрашава при ниски температури-знае ли човек утре мога да хвана пътя към полюса, за това реших да ги кербовам)





    Гледах да спазя оригиналният вид на управляващият блок





    Изработих и планка от 3мм ламарина която ще държи блока към купето



    Следва продължение...
    OFFROAD CLUB STARA ZAGORA

    Коментар


    • #3
      От: Направа на броня, и монтаж на лебетка на Тойота 4 рънър.

      Ювелирна работа! Браво!По добра е от "купешка"!
      ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

      Коментар


      • #4
        От: Направа на броня, и монтаж на лебетка на Тойота 4 рънър.

        Първоначално публикуван от green Преглед на мнение
        Ювелирна работа! Браво!По добра е от "купешка"!
        Благодаря green, виждал си я на живо

        Ето как изглежда вече боядисана и монтирана:















        Отворите са с мрежичка която е боядисана в черно, на снимката не се вижда добре. Лоста за спирачката има около 2-3см от бронята на снимката се вижда много близко



        Буксата за управлението:



        Захваната за шасито



        И от пред заедно с ролковият водач



        Захваната е и за лебедката:






        Ето и уширителите как изглежда







        Захващането на уширителите



        В почти завършен вид




        За заключение бих добавил:
        тегло на новата броня-23кг
        тегло на старата броня-19кг
        тегло на плочата за лебедката-19кг
        лебедка-40кг
        Време за направа-сам 1-месец (същевременно ходя и на работа), цена на ламарината - 70лв, електроди,дискове,шприц, боя и други разходи-под 100лв общо около 170лв.
        OFFROAD CLUB STARA ZAGORA

        Коментар


        • #5
          От: Направа на броня, и монтаж на лебетка на Тойота 4 рънър.

          Браво колега, много добре ти се е получило! Майсторска работа... Само не е ли много тежка? Поздрави!

          Коментар


          • #6
            От: Направа на броня, и монтаж на лебетка на Тойота 4 рънър.

            Първоначално публикуван от AUDI_FEN Преглед на мнение
            Браво колега, много добре ти се е получило! Майсторска работа... Само не е ли много тежка? Поздрави!
            Да ти кажа смених пружините от пред, барнах и малко самото окачване и нямам никакви проблеми! Мисля след време да сваля малко теглото като подменя стоманеното въже на лебетката със синтетично .
            П.С.
            разликата м/у двете брони е само 4кг.
            OFFROAD CLUB STARA ZAGORA

            Коментар


            • #7
              От: Направа на броня, и монтаж на лебетка на Тойота 4 рънър.

              Нищо не са 4 кг, многото кила са от лебедката и плочата. Ама няма как, щом се врем по гадните места...

              Много добра работа, браво.
              Има ли желание-има и начин!

              Коментар


              • #8
                От: Направа на броня, и монтаж на лебедка на Тойота 4 рънър.

                Ако междуосовото разстояние на тази кола е 100'' или около 250см, ако разстоянието между предната ос и лебедката е 100см и ако добавеното тегло на носа на колата е 63кг, то тогава:
                1. Теглото върху оста на предния мост е увеличено с 88,2кг. При статично измерване проблема може да се реши с по-твърди или по дълги пружини. При динамично измерване обаче трябва да имаш стенда на TOYOTA за да видиш какво е необходимо на автомобила като пружини и амортисьори за да компенсираш допълнителния товар. Тук трябва да вметна, че при динамично натоварване влиянието на допълнителния товар се увеличава в геометрична прогресия с коефициент от процента на добавеното тегло към първоначалното. С думи прости - Когато смениш пружините и тя се "вдигне" всичко е ОК. Когато обаче се движи по неравен път всичко е драматично в гъзъ.
                2. Теглото върху задния мост е НАМАЛЕНО!!! с 25,2кг. Това указва същото влияние върху динамиката, като някои от променливите са с обратен знак.
                3. Колата има фаса на много лъскав танк. Харесва ми!
                Росен Спасов (0+) LZ1SMY 0878110730
                Най-добрите ми спомени са предстоящите!

                Коментар


                • #9
                  От: Направа на броня, и монтаж на лебедка на Тойота 4 рънър.

                  Не съм специалист, както повечето колеги които пишат в подобни теми, но на мен много ми харесва.
                  Браво!
                  С много мерак е направена и си личи.
                  И все пак мисля... Въпреки цвета на колата, едно светло сиво би и отивало повече.
                  Така изглежда пластмасова, макар да не е.

                  Пак браво от мен!
                  Your conscience is all you can take to your grave.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Направа на броня, и монтаж на лебедка на Тойота 4 рънър.

                    Роска, всички ги знаем тези сметки, ама сега какво-заради тях да не слагаме лебедките отпред ли?
                    А и практиката показва, че положението не е чак толкова трагично. Да, има си влиянието, но няма как-животът е низ от компромиси...
                    Има ли желание-има и начин!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Направа на броня, и монтаж на лебедка на Тойота 4 рънър.

                      ДА!
                      Росен Спасов (0+) LZ1SMY 0878110730
                      Най-добрите ми спомени са предстоящите!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Направа на броня, и монтаж на лебедка на Тойота 4 рънър.

                        Поздравления колега, много труд и още по-вече търпение си вложил и затова резултата е добър.Сега трябва да мислиш и за задна броня,за степенки и после за осигуровка на калниците от натискане/мое мнение/

                        Коментар


                        • #13
                          От: Направа на броня, и монтаж на лебедка на Тойота 4 рънър.

                          Колегата се надявам да търпи критика. Първо поздравления за прецизната работа и добрия визуален резултат. За мен проблемите са следните:

                          1. Лепенката АРБ, защото не е АРБ.
                          2. Допълнителната греда заварена за рамата е нарушила еластичността й.
                          3. Бронята излиза извън габаритите на колата, заради изравняването с уширителите, което е проблем между дърветата.
                          4. Ролковия водач на толкова лъскава броня е силно излишен. Чугунен, за ра се прибере и без това големия преден свес.
                          Subaru Forester 2.0 S Turbo + Autohome Columbus = 4x4 Light Fast Camper
                          Drag Grand Canyon Daily
                          Faction Prodigy + Secura Fix + G3 Alpinist
                          LZ1JYM

                          Коментар


                          • #14
                            От: Направа на броня, и монтаж на лебедка на Тойота 4 рънър.

                            Първоначално публикуван от Jimi Преглед на мнение
                            Колегата се надявам да търпи критика. Първо поздравления за прецизната работа и добрия визуален резултат. За мен проблемите са следните:

                            1. Лепенката АРБ, защото не е АРБ.
                            2. Допълнителната греда заварена за рамата е нарушила еластичността й.
                            3. Бронята излиза извън габаритите на колата, заради изравняването с уширителите, което е проблем между дърветата.
                            4. Ролковия водач на толкова лъскава броня е силно излишен. Чугунен, за ра се прибере и без това големия преден свес.
                            Относно критиката-няма проблем!-Тя поражда истината и показва недостатъците!

                            1. ARB-лепенката е сложена при преминаване към Гръцко да не ми правят проблеми! (заяждат се с нас, а сертификат за ARB се намира лесно.....)
                            2. Дано не се стига до там да се използва! (еластичността)-но при дърпане е доста подсилена! (тествана)
                            3. гумите излизат с няколко сантиметра странично повече от бронята заради -ет на джантите! Така, че дърветата не са проблем на бронята а на гумите
                            4. Няма начин, за стоманено въже е най-добре ролков водач! Мислих си го, но като мина на синтетика! А за (големия преден свес)-оригиналната броня излизаше с около 25-30см по напред от тази

                            П.С
                            За съжаление тези детайли не съм ги написал в темата-затова няма как да се знаят, а и на снимките те не се виждат! (даже един от основните критерии ми беше да бъде максимално прибрана заради челният ъгъл на атака)
                            Естествено ще кача снимки за разликата м/у нова и стара
                            Последно редактирано от Marin Stoyanov; 25-01-15, 19:51.
                            OFFROAD CLUB STARA ZAGORA

                            Коментар


                            • #15
                              От: Направа на броня, и монтаж на лебедка на Тойота 4 рънър.

                              Първоначално публикуван от MARINHAKER Преглед на мнение
                              Относно критиката-няма проблем!-Тя поражда истината и показва недостатъците!

                              1. ARB-лепенката е сложена при преминаване към Гръцко да не ми правят проблеми! (заяждат се с нас, а сертификат за ARB се намира лесно.....)
                              2. Дано не се стига до там да се използва! (еластичността)-но при дърпане е доста подсилена! (тествана)
                              3. гумите излизат с няколко сантиметра странично повече от бронята заради -ет на джантите! Така, че дърветата не са проблем на бронята а на гумите
                              4. Няма начин, за стоманено въже е най-добре ролков водач! Мислих си го, но като мина на синтетика! А за (големия преден свес)-оригиналната броня излизаше с около 25-30см по напред от тази

                              П.С
                              За съжаление тези детайли не съм ги написал в темата-затова няма как да се знаят, а и на снимките те не се виждат! (даже един от основните критерии ми беше да бъде максимално прибрана заради челният ъгъл на атака)
                              Естествено ще кача снимки за разликата м/у нова и стара
                              E, щом ARB-то е за пред властите - може. Друг е въпроса дали ще се вържат. Аз си се разхождам с тръбни брони между другото там. Еластичността се ползва постоянно при Тойота рамите, тя така де се каже е част от окачването, но това не е болка за умиране. А относно водача, може с чугунен и метално въже. За разходкаджийски джипки е по-добрия вариант за мен.
                              Последно редактирано от Jimi; 25-01-15, 22:43.
                              Subaru Forester 2.0 S Turbo + Autohome Columbus = 4x4 Light Fast Camper
                              Drag Grand Canyon Daily
                              Faction Prodigy + Secura Fix + G3 Alpinist
                              LZ1JYM

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X