Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Избор на статив и глава (глави)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Избор на статив и глава (глави)

    Здравейте, най-накрая реших да си купя свестен статив. Бюджета не е много ограничен, но искам да се вместя до около 500-700 лв.

    1. Искам да имам статив, който да е с мен винаги - и в планината, и на почивка и по работа. Тегло - колкото по-малко, толкова по-добре, размери също.
    2. Височина - поне 150 см без главата. Колкото повече, толкова повече както е казал Мечо Пух.
    3. Екстри - хубаво е да има мехурче за лесно хоризонтиране на статив за панорами. Конверсия в монопод евентуално.
    4. Глава(и) - едната е почти ясна - Manfrotto MG460 - тя ще ми е "работната" глава. Другата някаква ябълка, да е мазна и да има независимо движение по хоризонтала (панорама).

    Насочил съм се към няколко варианта - Benro А2682Т с глава B1 или по-малкия му събрат А1682Т, 4 секции за по-добра стабилност. Няма мехурче. Има и някакъв вариант, който е плосък и има и мехурче.
    SIRUI - 1004, 2004 модели с ябълковидна глава , която се закупува отделно. Там вариантите не са много - или SIRUI K20x или Benro B1. Има и много други опции, но ще се купува оттук, така че повечето от тях отпадат.

    Мислех си и за карбонов евентуално, има варианти, но с поръчка от Англия и там с ДДС-то не знам, уж се маха още при покупката, така е поне по закон.
    Александър

  • #2
    От: Избор на статив и глава (глави)

    Сируи ги препоръчвам за статив, приятно бях изненадан последния път като разопаковахме един с приятел (но и статива гол беше 400 зелени, май им беше от най-най-баш моделите). Главите им са малко по-дървени, но са евтини. КХ20 ми се видя малко лекичка, но и ти май беше с лек апарат. Оня я взе с КХ30 и ставаше за Олимпус Е-5, който на големина си пада танк, и се държеше.

    За главите - като съотношение цена/качество Манфрото си остават най-добрите (маркови), но не знам дали имат глави с Арка планки без да е необходим преходник. А все пак Арка планките са си стандарт. Като съотношение тегло<>товароподемност Акратек са ненадминати при най-леките, Маркинс са царете при по-тежките. Като говорим за леки и тежки - говорим за теглото на самата глава. По принцип читава глава (да носи огледално рефлексен голям апарат) си е къде 5-600 грама, които си се усещат при носене спрямо глава 400 грама (когато са на лек статив разбира се). Единствените които знам да слизат на 400 грама и да носят тежко са Акратек (но там са едни други пари).

    Като евтино цялостно решение - в ибей има едни корейци horusbennu, които още не са фалирали. Ползвал съм от евтините им продукти - за цената си стават, но предполагам имат клонинги и в други марки.
    Последно редактирано от Goblin; 21-01-15, 20:13.
    Издъних се на Тюринг теста

    Коментар


    • #3
      От: Избор на статив и глава (глави)

      Не става от Ebay - малко е сложно, трябват фактури и затова ще гледам да е от БГ, в краен случай от някой магазин в UK или Германия, регистриран по тамошното ДДС.

      Manfrotto - да нямат арка стандарт, но трипозиционните глави като цяло не са на този стандарт и при другите марки. Тази, дето съм си я заплюл е много готина и ще го преглътна.

      Акратек може би някога, може би казвам - има и по-хубави (RRS, Gitzo), но и по-тежки.

      Според теб това мехурче голяма и незаменима екстра ли е, защото някои го имат, други не. Знам, че има отделно Leveling Base, ама и тя е пари и тежи 300 грама. Това основно при панорами ще трябва.
      Казаха ми, че тези с врътките се прецаквали повече от пясък и др. такива, но тези модели уж имат защита.

      За Benro никой нищо не може да ми каже - уж били хубави, ама не се знае ... Аз много харесах Sirui - като ги отваряш и затваряш излиза въздух като от амортисьор, толкова плътно са запечатани врътките. До колко кила би мъкнал ти примерно навсякъде, с идеята че е стабилно все пак? Искам с нещо да ги отсея...
      Александър

      Коментар


      • #4
        От: Избор на статив и глава (глави)

        RRS леко да не са по-добри от Акратек. Може би по-рекламирани, а и дизайна е различен който харесва едното рядко си пада по другото. А на Гицо главите пък да не ти разправям. Хем тежки, хем грозни, но за сметка на това и тегло не могат да носят Проверено. Когато още робувах на Гицо и главата ми беше тяхна, даваха я за три пъти по-малко товароносимост от всички останали, а тежеше 650 грама. Уж трябваше да е скок нагоре от Манфротото ми, а едвам се оттървах, рових после месеци и накрая кацнах при Акратек и повече нямам намерение да сменям.

        Иначе за стативи от Гицо няма по-добро (в категорията под хиляда зелени, нагоре се гонят с RRS), но така или иначе това са анекдотични информации, стативите ми са все Гицо но в тия цени се заглеждам колкото да се подсмихна.

        Нивелирче - не би ми било критерий. Така или иначе се продават отделно за монтаж на мястото на светкавицата по две за левче или почти.

        Въздух излиза от всеки читав статив. Добър признак е. От пясък да се прецакват - то се чисти, а и нищо не е вечно.

        За теглото - според зависи. Глава над 400 грама вече не бих търпял. Статив - зависи от типа. Ако е от три секции - бих го търпял до кило и осем - два килограма да речем. Ако е от четири секции - до кило и половина, кило и шест. Като цяло - два килограма целия комплект ми е на горната граница на мързела. Но моя комплект е събиран по времето когато се мотаех с Е-5цата постоянно, с мастити обективи. С това което ползвам в момента предполагам и някой от дребосъците ще ми върши същата работа.

        Имай предвид че 1.50м без централната колона е точно зоната на здрача - почти всички стигат до толкова, но малко се качват по-нагоре (и тези които се качват често са на други цени, размери и тегло), та евтините които да стигат малко по-високо без да разпъваш централната не са много.
        Последно редактирано от Goblin; 21-01-15, 21:10.
        Издъних се на Тюринг теста

        Коментар


        • #5
          От: Избор на статив и глава (глави)

          Като цяло дилемата е врътки или клипсове, алуминий или карбон... Benro или Siruu. И от двете марки в магазините попадам на бройки със заяли крака. В единия магазин ми обясниха, че клиентите не знаели как се работи с тях и ги развивали докрай, което води до смачкване на втулките.
          Александър

          Коментар


          • #6
            От: Избор на статив и глава (глави)

            Врътки, карбон, сируи. Поне аз на това съм свикнал и това бих взел.
            Издъних се на Тюринг теста

            Коментар


            • #7
              От: Избор на статив и глава (глави)

              За главите имаш ли някакъв поглед - по-специално топките на Бенро B1 и Сируи g20x и трипозиционната на Манфрото mg-460
              Александър

              Коментар


              • #8
                От: Избор на статив и глава (глави)

                B2 е малко по-тежка от B1 но си заслужава разликата, особено когато на по късен етап се появят релси разни, панорамни глави и прочие...
                VPetrov.photography

                Коментар


                • #9
                  От: Избор на статив и глава (глави)

                  Имам поглед само над Сируи главата, K20х е наистина мъничка, помня че не държеше нормален огледално рефлексен със светъл зум. Изпускаше леко. К30х дойде по-добре. Изработката мисля беше читава, без причини за захласване.

                  Бенро мисля са читави, в смисъл добро китайско. Това манфрото не съм го виждал, те са си държава в държавата манфротовци.
                  Последно редактирано от Goblin; 22-01-15, 17:11.
                  Издъних се на Тюринг теста

                  Коментар


                  • #10
                    От: Избор на статив и глава (глави)

                    Да! Ще се появят - даже е възможно още сега да си купя панорамната система на Benro. Аз тествах B2 в магазина с моя апарат и бях много впечатлен от флуидността и. По интернет пишат смесени мнения за нея.
                    Работата е, че травъл стативите им идват в комплект с B1 или B0. Това, ако взема Benro. Ако взема Sirui, главата ще бъде или B1/B2, или някоя от тези на Sirui. Възможно е да си закупя и Mаnfrotto 460MG , въпреки че е с нестандартна плочка за закрепване - доста приятна глава за цената си е. Остават разни дребни подробности, които ще наклонят везните в една или друга посока все пак. Примерно липса или наличие на нивелир в основата на статива, което не е болка голяма, защото панорамните глави обикновено имат такъв в основата си, гумени крачета или шипове, функция монопод и др. дребни подробнисти.
                    Александър

                    Коментар


                    • #11
                      От: Избор на статив и глава (глави)

                      Само с глава не става все пак и статива трябва да може да я издържи. И аз се бях засилил в началото да си взема един супер лек статив, но след малко консултация, решението беше със 300-на грама по-тежко. И оттогава хиляди пъти съм бил много доволен. Въобще в домашни условия и на пръв поглед почти всичко върши работа, но като му дойде времето навън нещата придобиват друг характер... При слаб и претоварен статив с неподходящо тежка за него глава и прочие, дори вятъра почва да пречи.

                      Колкото до главата от B2 имам прекрасни впечатления как се държи след редовно "къпане". Доста снимам навън и ако вали гледам да си пазя обективите и апарата, статива няма как. А и го нося на раницата отзад. С други думи редовно си е мокър, но освен че задържа по-малко вода в главата странични ефекти не съм забелязал. Вътре е с дебела тефлонова вложка и общо взето е все тая я има ли вода или не.
                      VPetrov.photography

                      Коментар


                      • #12
                        От: Избор на статив и глава (глави)

                        Да така е. Тези дето съмги писал са со държеливи, особено бенрото. Сируи е по-малката версия, но и той е стабилен. Не са като студийни стативи но стават. Не бих се облегнал на тях. Като цяло съм установил, че ми трябват два - студиен и травъл. Но поради ред причини искам да избегна два и да взема един компромисен. За баш травъл ще ползвам manfrotto pixi.
                        Александър

                        Коментар


                        • #13
                          От: Избор на статив и глава (глави)

                          Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
                          Само с глава не става все пак и статива трябва да може да я издържи. И аз се бях засилил в началото да си взема един супер лек статив, но след малко консултация, решението беше със 300-на грама по-тежко. И оттогава хиляди пъти съм бил много доволен. Въобще в домашни условия и на пръв поглед почти всичко върши работа, но като му дойде времето навън нещата придобиват друг характер... При слаб и претоварен статив с неподходящо тежка за него глава и прочие, дори вятъра почва да пречи.

                          Колкото до главата от B2 имам прекрасни впечатления как се държи след редовно "къпане". Доста снимам навън и ако вали гледам да си пазя обективите и апарата, статива няма как. А и го нося на раницата отзад. С други думи редовно си е мокър, но освен че задържа по-малко вода в главата странични ефекти не съм забелязал. Вътре е с дебела тефлонова вложка и общо взето е все тая я има ли вода или не.
                          А какъв избра, ако не е тайна. Аз също се зазяпах по леките стативи, но в крайна сметка май ще взема едно манфрото 190Xpro3 което е към 2 кила и може би някой малък и евтин статив за когато ме мързи.
                          Александър

                          Коментар


                          • #14
                            От: Избор на статив и глава (глави)

                            Първоначално публикуван от axlastro Преглед на мнение
                            А какъв избра, ако не е тайна. Аз също се зазяпах по леките стативи, но в крайна сметка май ще взема едно манфрото 190Xpro3 което е към 2 кила и може би някой малък и евтин статив за когато ме мързи.
                            Няма такова нещо като универсален статив!
                            Два са добре, три по-добре.
                            Ама си зависи от това дали е за любителски нужди или ще изкарваш пари с тях.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Избор на статив и глава (глави)

                              Първоначално публикуван от axlastro Преглед на мнение
                              А какъв избра, ако не е тайна. Аз също се зазяпах по леките стативи, но в крайна сметка май ще взема едно манфрото 190Xpro3 което е към 2 кила и може би някой малък и евтин статив за когато ме мързи.
                              Е стига де, толкова писане му ударих и сега какъв бил...

                              Ето тук съм написал и не само за статива...
                              VPetrov.photography

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X