Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как са се ориентирали хората преди GPS и топографията?

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Как са се ориентирали хората преди GPS и топографията?

    Варианти, ако случайно откажат, което се случва или може да се случи.

    Има един принцип, че винаги простото е най-доброто.

    Как са се ориентирали мореплавателите? Не е ли по звездите, чрез синус и косинус?

  • #2
    От: Как са се ориентирали хората преди GPS и топографията?

    Простото, казваш? Ако е така мога да те уверя че един GPS приемник се произвежда значително по-лесно, с по-малко подготвени хора и с по-разпространена технология от един секстант или сериозен (морски) компас. И въобще не съм отворил темата за картите и тяхното изготвяне, съхраняване и разчитане.

    Как са се "ориентирали" мореплавателите си личи от факта че към началото на 17 век почти не е имало ненаселени острови. Разбира се, далеч не всеки който е губил ориентация е намирал остров. Морето е голямо, а островите - малки.

    Основен начин за ориентиране на сушата е и си остава разпознаването на елементи от местността, особено по-високите и по-видимите отдалеч. Пак по този начин се осъществявало и речното и каботажното морско плаване.

    Коментар


    • #3
      От: Как са се ориентирали хората преди GPS и топографията?

      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
      Простото, казваш? Ако е така мога да те уверя че един GPS приемник се произвежда значително по-лесно, с по-малко подготвени хора и с по-разпространена технология от един секстант или сериозен (морски) компас. И въобще не съм отворил темата за картите и тяхното изготвяне, съхраняване и разчитане.

      .
      Прибави и един - два хронометъра.

      Коментар


      • #4
        От: Как са се ориентирали хората преди GPS и топографията?

        Не вярвам да отричате факта, че хората са можели да се ориентират преди измислянето на съвременните средства.

        Тук искам да предложа един начин да се разбере колко е часа по полярната звезда(при ясно време).

        Приемаме, че полярната звезда е центърът на циферблата и мислено прокарваме през нея координатна система по "х" и по "у". Така получаваме 12 часа, 3 часа, 6 часа и 9 часа.
        Знаейки, че полярната звезда се намира на разстояние 5 пъти по-голямо от разстоянието между последните две звезди на голямата количка, известна като голямата мечка, отбелязваме окръжност с център полярната звезда и радиус - последната звезда от количката. Пресечната точка на тази окръжност и радиуса, определен от полярната звезда към последните две звезди на количката, ни дава часа.
        Звуците през нощта също могат да се използват за часовник - петли, дневни птици, нощни птици, чакали. Дневните птици започват да пеят малко преди разсъмване. Преди полунощ се обаждат совите с един характерен звук.

        Коментар


        • #5
          От: Как са се ориентирали хората преди GPS и топографията?

          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
          .....
          Основен начин за ориентиране на сушата е и си остава разпознаването на елементи от местността, особено по-високите и по-видимите отдалеч. Пак по този начин се осъществявало и речното и каботажното морско плаване.
          И питане на местното население
          Случай, публикуван в руски авиофорум от пилота (на Ми-2)..
          ***
          Вендъж в района на нефтонаходището Прорва с огромни нефтени резервоари чувам в ефира 'щрак,щрак'.
          И глас: слушай 'вертолетче', какви са тези туби под мен...
          Огледах се и виждам как Ил-14 прави виражи над селото... Търси да види табелата с името на населеното място по пътя Възстановява ориентировката
          ****
          Същия пилот с огромен опит с полети в Сибир (май някъде 70-те години е почнал да лети) пусна в същия форум доста реални случки с кацане в село/махала за да питат къде се намират и т.н.
          Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
          Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

          Коментар


          • #6
            От: Как са се ориентирали хората преди GPS и топографията?

            А ориентиране на принципа: ако човек един път е бил някъде, после винаги може да се ориентира там, мисля, че за някои хора е достатъчен. Т.е ако в групата има един такъв, това е нещо.

            Коментар


            • #7
              От: Как са се ориентирали хората преди GPS и топографията?

              При прелетните птици това правило мисля, че е основно. Те имат водач, който предишната година е минавал по пътя на ятото, и той не се обърква. Може и да е в множествено число. Но не грешат.

              Коментар


              • #8
                От: Как са се ориентирали хората преди GPS и топографията?

                Човек може да държи мислено в главата си конфигурацията на изминалия път спрямо основните посоки и спрямо целта, отчитайки мислено докъде е и колко остава. Аз винаги така правя.

                Коментар


                • #9
                  От: Как са се ориентирали хората преди GPS и топографията?

                  Заглавието на темата и първото мнение наистина подтикват към размисъл.
                  А тези простотии се правят от името на всички ни.
                  Даника
                  Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                  Коментар


                  • #10
                    От: Как са се ориентирали хората преди GPS и топографията?

                    В момента върви интересен сериал по Канал 1 - "Викингите". Още в първия епизод показаха две от приспособленията, които са ползвали - диск с пръчка, която показва дължината на сянката през деня и парче кехлибар с което пък намират слънцето в облачен ден. По слънцето хората се ориентират отдавна, но доколкото знам кехлибара е един от приносите на викингите към навигацията.
                    Все пак с горните 2 приспособления и не малка доза кураж "рокерите на средновековието" са стигнали Америка.

                    ПП. Навигация на гръцки означава корабоводене.
                    По-добре в Хайлукса, отколкото в хайлайфа...

                    Коментар


                    • #11
                      От: Как са се ориентирали хората преди GPS и топографията?

                      Първоначално публикуван от n_petrova Преглед на мнение
                      Човек може да държи мислено в главата си конфигурацията на изминалия път спрямо основните посоки и спрямо целта, отчитайки мислено докъде е и колко остава. Аз винаги така правя.
                      В авиацията предоверяването на този метод води до ей това: http://en.wikipedia.org/wiki/Graveyard_spiral
                      Подобни случки стават във флота, а и на сушата. Ако ходиш в пустиня без ориентир, най-общо казано ще се въртиш в кръг, по-голям или по-малък.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Как са се ориентирали хората преди GPS и топографията?

                        Посока, дистанция (или време с дадена скорост)...
                        Дори и в момента този метод се използва от някои автомобилни навигации за ориентация при загубване на GPS сигнал...
                        Така бяха навремето и ракетите - прост таймер (знаейки скоростта), и поддържане на посоката докарват ракетата до целта (например ФАУ)...
                        Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                        Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Как са се ориентирали хората преди GPS и топографията?

                          И най-съвременни ракети имат инерционна навигация. Също такава ползват в авиацията, подводния флот, минното дело и на други места за които не се сещам.

                          И за разлика от едно време, днес съществуват лазерни интерференчни "жироскопи" с абсолютна точност (т.е. ориентация за посока не губиш независимо колко време си откъснат от ориентирите), а сензорите за ускорение, ако и да не са абсолютни, са сведени до грешка от порядъка на 1см/с2 за денонощие.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Как са се ориентирали хората преди GPS и топографията?

                            За кой век говорим в тая тема?
                            TOYOTA SEQUOIA ‘11
                            W140 S420 '99

                            Коментар


                            • #15
                              От: Как са се ориентирали хората преди GPS и топографията?

                              Скоро се загледах в небето и видях много нови ярки звезди ( явно сателити) . Ей там ми се загуби ориентацията .

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X