Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кипящи акумулатори!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Кипящи акумулатори!

    Става въпрос за мотоциклетни акумулатори 14Аh на Хондата ми - от както я имам, вече 10 години, все ми прави ядове с тях! Има стартер и затова веднага се усеща по-слабия ток, като видим проблем е изпаряващият се електролит - за един сезон /към 5000 км/ намалява с 1/3 и оголва 2-3 см от пластините. Акумулатора е заврян под кори и седалка и общо-взето е трудно да го следиш постоянно. Многократно замервания заряд показва 13.5V който почти не се променя от оборотите, но нараства до 14V при включване на допълнителни консуматори /фар/. Преди пет години ми писна да доливам вода и си купих от Louis някакъв японски Saico, който си дойде с ампулите с оригиналния електролит и уж всичко трябваше да се оправи, но още на първата година резултата беше същия - електролита се беше изпарил! Миналата година реших да пробвам отново и си взех най-скъпия възможен - Варта, но пак нещата не се промениха. Вчера го заредих, защото нямаше ток даже за крушката на таблото - след доливане на нивото в клетките го включих към зарядното /Бош 2.5А 55W от Метро/ и още на 5-тата минута електролита кипна! Тока беше към 1.8А в началото и след 10 часа, когато гъстотата на електролита достигна 100%, падна до 1.4А и 14.67V. Корпуса на акумулатора беше леко топъл през цялото време, може би около 30 градуса и чак накрая се позатопли до към 40. Някой може ли да ми обясни защо кипят така тези акумулатори и как да реша проблема? Благодаря!
    Honda XL600LM, 1987
    Honda HR-V, 1.6, 3 drs, 4WD, 1999
    Opel Frontera B Sport, Y22DTH, 2003

  • #2
    От: Кипящи акумулатори!

    Имаше и друга подобна тема тук - на Хонда от тази епоха регулаторите (когато изобщо ги има) са малко особени и е мъдро да се сменят с нещо работещо.

    Движението с непрекъснато светнат фар им е труден режим и единственото което се сещам като обяснение е че от моториста се ОЧАКВА да долива вода, при това навреме - преди да се оголят електродите.

    Коментар


    • #3
      От: Кипящи акумулатори!

      Ако си въртял в средите на мотоциклети ще знаеш, че Varta никак не е това, което беше и е доста недолюбвана марка. Проблемите идват от това, че ни продават акумулатори с изтекъл срок на годност, които не дават плътност на стартов ток. Имам такива няколко, купувани от тук, от Германско, както и от Гърция. За мен не е фатално, защото имам и манивела и в зимните месеци се броим на пръсти "палещите". Все пак не мисля, че е нормално да доливаш толкова много. Направи си измерване на заряда на Хондата и имай предвид, че японците са го направили да презарежда първоначално, но после напрежението трябва да спадне до нормалното. Вероятно този блок ти е дефектирал.

      Коментар


      • #4
        От: Кипящи акумулатори!

        Да, Ясене, прав си за фара - проблемите се усетиха по-сериозно след въвеждането на задължителните къси светлини, затова ги пускам само където има повече движение, през останалото време съм на габарити. Имах пак такава Хонда преди и не правеше проблеми, предполагам защото я карах без светлини. Иначе за Варта-та съм съгласен че е дърво и добре, че и аз имам манивела за всеки случай. Интересно ми е това с падането на напрежението - кога по-късно се случва за да го проверя?
        Honda XL600LM, 1987
        Honda HR-V, 1.6, 3 drs, 4WD, 1999
        Opel Frontera B Sport, Y22DTH, 2003

        Коментар


        • #5
          От: Кипящи акумулатори!

          Подозирам че не се случва, ами се вдига напрежението като вдигнеш оборотите. Или акумулаторът по някаква причина много се нагрява.

          Коментар


          • #6
            От: Кипящи акумулатори!

            Сложи си един волтметър някъде отпред да го наблюдаваш в движение. Обаче вържи жиците му директно за клемите на акумулатора, а не за кой да е кабел, където намериш плюс....
            Yamaha XT​M600E '98
            Mazda 626 2.0 DITD '99 Estate

            Коментар


            • #7
              От: Кипящи акумулатори!

              Сега направих малко тестове с току що заредената Варта на 100% плътност на електролита - никакъв шанс! Напрежението на стартер пада до 6 В и едвам върти, ритане му е майката, добре че пали лесно! Стойности по време на работа - значи нещо съм се объркал и е доста по-високо отколкото си спомням: на студен мотор 14.1 , на по-топъл, но не съвсем 14.3 , при габарити 14.4 , при къси 14.9 , май не се влияе много от оборотите. Може ли това нещо да се регулира или всичко е електроника? Имам и клипче, но нещо ми се вижда сложно качването.
              Honda XL600LM, 1987
              Honda HR-V, 1.6, 3 drs, 4WD, 1999
              Opel Frontera B Sport, Y22DTH, 2003

              Коментар


              • #8
                От: Кипящи акумулатори!

                Ако показва 14.9 е много ,това ако ти е верен уреда,макар че над 15 кипи акумулатора,при мен на празен ход 14.4 волта, в обороти 13.7 волта ,независимо от фар,или каквото и да било.
                Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                Анатолий Пейчинов o8875о9815
                https://dvrbg.com/

                Коментар


                • #9
                  От: Кипящи акумулатори!

                  Проверка на всички връзки по инсталацията.
                  А тези простотии се правят от името на всички ни.
                  Даника
                  Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                  Коментар


                  • #10
                    От: Кипящи акумулатори!

                    Уреда ми е добър - Fluke и му вярвам! Проблема явно е от старата система и не доброто й състояние, ще проверя и всички връзки.
                    Honda XL600LM, 1987
                    Honda HR-V, 1.6, 3 drs, 4WD, 1999
                    Opel Frontera B Sport, Y22DTH, 2003

                    Коментар


                    • #11
                      От: Кипящи акумулатори!

                      Първоначално публикуван от Edo Преглед на мнение
                      Сега направих малко тестове с току що заредената Варта на 100% плътност на електролита - никакъв шанс! Напрежението на стартер пада до 6 В и едвам върти, ритане му е майката, добре че пали лесно! Стойности по време на работа - значи нещо съм се объркал и е доста по-високо отколкото си спомням: на студен мотор 14.1 , на по-топъл, но не съвсем 14.3 , при габарити 14.4 , при къси 14.9 , май не се влияе много от оборотите. Може ли това нещо да се регулира или всичко е електроника? Имам и клипче, но нещо ми се вижда сложно качването.
                      Нали не казваш, че като включиш фара и напрежението се вдига? Защо все пак не пробваш с друг регулаторен блок или няма откъде...

                      Коментар


                      • #12
                        От: Кипящи акумулатори!

                        Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
                        Нали не казваш, че като включиш фара и напрежението се вдига?
                        Това е възможно, но обикновено е на старите коли. На мотор не съм сигурен как може да стане.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Кипящи акумулатори!

                          Ами този мотор е "модерен". Притежава обикновен трифазен генератор, който на форсаж преди изправянето ходи до 50 волта на всяка фаза. Има 6 силови диода и още няколко, които не знам какво правят. двуполярното изправяне се сумира в електронен регулатор, който осигурява нормално напрежение над 1000 оборота/мин. За да кипи и да дава 14,9, значи не е наред.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Кипящи акумулатори!

                            Тук се вижда как се опитва да запали с наново заредения акумулатор:


                            А тук всички стойности на запален мотор, като светна габаритите се вижда как светва оборотомера, един път пуснах и дългите за проба:
                            Honda XL600LM, 1987
                            Honda HR-V, 1.6, 3 drs, 4WD, 1999
                            Opel Frontera B Sport, Y22DTH, 2003

                            Коментар


                            • #15
                              От: Кипящи акумулатори!

                              Пак да кажа да си прегледаш жиците от акумулатора до останалите чаркове. Включително и клемите. При лоши връзки регулаторът си мисли, че акуто е слабо и вдига напрежението.
                              Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X