Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Турция 2015

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Турция 2015

    Тайни няма, началото на юни. За конкретни неща, питай. Има места без настилка по пътя, прецени за себе си, от друга страна , може да ги пропускаш и да се чакаме директно на чекпойнтите. Варианти има .

    Коментар


    • #17
      От: Турция 2015

      О.К. Благодаря.
      Ще опитам да отделя отпуск за периода. Ако успея и всичко останало е в порядък, ще пробвам да се включа. Ще пиша отново тук. Успех.

      Коментар


      • #18
        От: Турция 2015

        За да повишим интереса към екскурзийката, прилагам няколко снимки (от нета), черешката на тортата, 150км офроад към водопадите











        Коментар


        • #19
          От: Турция 2015

          Кои водопади?
          0887 246718

          Коментар


          • #20
            От: Турция 2015

            Из Турция е пълно с планински проходи и водопади. Ето тук в тази тема колегата е разгледал и описал много подробно всичко. Може още да не е стигнал точно до тези водопади които ви интересуват, но пък е описал и фиксирал много други в темата си. http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=163691
            Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
            Златомир Попов - Forry

            Коментар


            • #21
              От: Турция 2015

              Първоначално публикуван от ВладиЧ Преглед на мнение
              Из Турция е пълно с планински проходи и водопади. Ето тук в тази тема колегата е разгледал и описал много подробно всичко. Може още да не е стигнал точно до тези водопади които ви интересуват, но пък е описал и фиксирал много други в темата си. http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=163691
              Тази тема съм я прочел има няма поне 4 пъти .... питах за конкретните водопади защото снимките на пътя до тях меко казано ме впечатлиха.
              Обичам офроуда, а този направо ме грабна .... изглежда направо перфектен за GS-а
              0887 246718

              Коментар


              • #22
                От: Турция 2015

                Водопадите Капузбаши. На български инфо май няма много, но пък има доста на руски език.

                Коментар


                • #23
                  От: Турция 2015

                  .... пропуск - миналата година като ходихме до Кападокия сме били на един хвърлей място ...
                  Добър повод някой ден да се върнем по тези места .....
                  За тази година съм планирал каране в Турция, но ще стигна до Ефес - Памуккале .....
                  0887 246718

                  Коментар


                  • #24
                    От: Турция 2015

                    Първоначално публикуван от ВладиЧ Преглед на мнение
                    само за да спите в Селчук?
                    Всъщност, Селчук, Ефес и Къщата на Дева Мария са едно от нещата, които трябва да се видят на всяка цена. А за Памуккале, бански задължително, сами ще намерите улея/джакузито с топлата вода. И да се качите от долния вход, а ако отидете сутрината докъм 8,30 ще е перфектно(няма такъв кеф). Есента попътувахме с челядта, бях предвидил 1-2 часа, а едвам ги изстъргах на 5-тия час, но и без това по обяд завря от туристи и ни стана досадно.

                    Забравих да допълня, в Селчук има и голям център за въздушни спортове и развлечения, така че ако ви в кеф може и разходка със самолет, парашутни скокове, разходка с мотоделтапланер и т.н. благини за душата.
                    Последно редактирано от Georgi_G; 12-02-15, 07:17.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Турция 2015

                      https://www.youtube.com/watch?v=NjJ8o_BxuoY
                      https://www.youtube.com/watch?v=eJ9m8Tep6pk
                      Последно редактирано от ВладиЧ; 18-02-15, 14:48.
                      Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
                      Златомир Попов - Forry

                      Коментар


                      • #26
                        От: Турция 2015

                        Да ползвам темата за няколко въпроса - тази година разполагам с неограничено свободно време и се чудя дали да не пробвам пълен кръг на Турция през двете крайбрежия до Арарат? Имам няколко основни проблема:
                        - не съм къмпингар по душа и мразя да влача големи багажи, реалистично ли е винаги да намирам места за спане?
                        - ще пътувам сам без грам турски език!
                        - четох някъде по пътеписите, че е забранено да се катери Арарат по черни пътища докъдето е възможно?
                        - техническото състояние на машината от подписа не е перфектно: верига на края на живота си, задна гума износена на 2/3, наскоро открих че предната безкамерна капла я яде корозията отвътре, а километрите са към 5500?
                        - не на последно място е сигурноста, да не ме гледат после близките по телевизията в оранжев комбинезон?
                        Благодаря на всички отзовали се!
                        Honda XL600LM, 1987
                        Honda HR-V, 1.6, 3 drs, 4WD, 1999
                        Opel Frontera B Sport, Y22DTH, 2003

                        Коментар


                        • #27
                          От: Турция 2015

                          - Мисля, че на пътя няма да останеш, ако няма къде все под някой навес ще те приютят. На много места може и да не ти харесат цените. Като ти кажат например 100 лв. за стая с мозайка на пода, нещо като "русенско" легло и обща тоалетна и баня на етажа, например Според мен все пак вземи една едноместна палтка и малък, спален чувал, няма да ти счупят багажника.
                          - Без турски е трудно но не невъзможно. Потготви си един много базов разговорник с 20-30 думи. Не е нужно да ги учиш, ще погледнеш като дойде момента, после е лесно :-) - Здравей! Довиждане! Благодаря! На къде е...? хотел, чешма магазин, сутрин, вечер, вчера, утре, днес, ден, час, минута, едно, две, три,..., да, не, добре, зле, хляб, вода, сок, бира,... елементарно е, а помага много.
                          - Смени си веригата заедно с пиньоните. Гумата ще изкара, ама на връщане по поУекичка, особено ако е мокро. Корозията, си прецени сам или дай снимки. Не вярвам да е голяма беда. Вземи си една вътрешна гума за всеки случай - предна (става и за отзад).Иначе има мото-сервиз във всяко село, но не очаквай да имат резервни части. Може дори и да не са виждали твоя модел мотор. Там се карат предимно 125 сс, китайски и корейски, 2Т моторчета. За елементарни ремотни обаче ще ти помогнат. Вземи си 4Т масло за долливане (ако съединителя ти е в маслена баня), защото много рядко има. Ако е суь (което не вярвам) може всякакво.
                          - Сигурността не я мисли. Няма проблем никъде, само се дръж човешки с хората. То те и без друго са толкова готини, че инак не може. Пази се само по пътищата, особено от камионите. Като те изпреварват имат гадния навик да се приберат обратно в платното си, веднага щом кабината им се изравни с теб. Като те петиснат си точно да задните им колела. Не го правят нарочно, просто са свикналли че малките и бавни моторчета, които там карат, вече са назад, а ти се движиш с почти същата скорост. Почти всички минават на червено, оглеждай се много.
                          - Пази се от пътната полиция, глобите са големи, а тактиката е цивилна кола с камера някъде по пътя и после след 2-3 километра пътя преграден и няма мърдане. Спират те и "Честито". Допустимо е превишение на скороста от 10%, което не санкционират. Не се пробвай да буташ рушвети, че току виж си осъмнал не където би ти се искало :-)
                          - Вземи си дебели дрехи. Въпреки нашите представи, Турция е преобладаващо планинска страна. На изток низините са на 1500 м надморска височина. Завали ли дъжд става почти зима. Избягвай късите гащи по по-забутаните места, не че ще имаш проблеми, но няма да те гледат добре. Може и да го приемат като неуважение.
                          - При всички положения, най-важното е да знаеш, че едно такова пътешествие си струва, МНОГО си струва и ще ти хареса със сигурност. Няма какво да те притеснява и действай смело!
                          Последно редактирано от Ilarioncho; 22-04-15, 12:23.
                          Следващият път, когато умът ви витае, последвайте го! => www.smehurko.info

                          Коментар


                          • #28
                            От: Турция 2015

                            Мони и Бойко ако не се лъжа стигнаха до Южна Африка без да са отваряли палатка, та и в Турция не би следвало да имаш проблем. Почти във всеки град има евтини хотели наречени пансиони и цените са приемливи. Все пак и аз препоръчвам носенето на малка палатка - ние точно по северното крайбрежие (Черно море) имахме един случай в който не намерихме хотел по време на байрама, когато си ходят на гости. По-скоро някакви опции имаше, но цените бяха доста високи - просто опънахме палатка някъде отстрани на пътя и готово. Отделно като се забиеш в провинцията, може да не ти е до хотел - в Догубаязит, където е Арарат, като всеки граничен град, не бих искал да съм на хотел.

                            Колкото до карането около Арарат по черно - за да го направиш трябва да си сигурен къде отиваш и естествено да знаеш, че можеш да излезеш сигурно т.е. пътят няма да те зачука някъде, пък особено ако си сам. Това означава, че трябва да се подготвиш изчитайки всичко. Това, което мога да предположа, че няма да е лесно - Арарат е гранична зона, в преобладаващо кюрдски регион, отделно е вероятно и природен парк. Очаквай военни, горска охрана, глоби и прочее. Доколкото знам за изкачване до там си трябват и специални разрешения. Като стигнеш в Догубаязит - там има едно задължително място за посещение - дворецът на Исак Паша, над самия град. По пътя малко над него има едно кафене - с голям двор. Води се някакъв хотел и ресторант (там сме спали на палатка в двора срещу 5 лири). Та вътре има един образ играещ го съдържател или управител - слаб, сух и нисък човек (кюрд естествено), а бизнесът му е да води туристи на Арарат. Говори някакъв базов английски - може да го разпиташ. Вероятно ще ти обясни, че той ще трябва да те води срещу пари, но все пак не е невъзможно да изстискаш някаква информация от него...
                            LZ2NKM

                            Коментар


                            • #29
                              От: Турция 2015

                              Ами щом приемаш съвети да дам няколко...
                              Веригата ще си я смениш и задната гума също. Турският асфалт извън магистралите е доста грапав и яде бързо гумите. С веригата най-добре е да смениш и предният, и заден венец, ако са износени. Каплата ще си я почистиш и боядисаш. Най-добре си смени и маслото преди да тръгнеш, за да не ти се налага да сменяш масло в Турция, и изобщо си прегледай и сервизирай мотора, за да нямаш неприятни изненади на 2000 км от България.
                              Хотели в Турция има, но само на известните курортни, или туристически места, или в по-големите градове с над 100 000 души. Ако си решил само на хотели да спиш трябва така да си прекараш маршрута, особено по черноморското крайбрежие, че да нощуваш по големите градове там. С палатка нямаш ядове където и да си да спиш. Даже и да няма къмпинг там, където решиш да спиш за палатка няма да ти правят проблеми.
                              Около Арарат е кюрдски район. Кюрдите едва ли ще ти правят проблеми, но турската жандармерия и армията е много вероятно да не те пуснат да караш там, около Арарат извън главните пътища, където си поискаш. Най-вероятно и по пътя натам ще има постове за проверка на жандармерията, и армията. Също кюрдски район е и около езерото Ван. Сега с тази Ислямска държава там в тези райони, и около границата с Ирак най-вероятно ще е увеличено присъствието на армията, и жандармерията, както и проверките по пътищата, и населените места. Едва ли ще притесняват пътешествениците и чужденците, но могат да те спрат на някой чек пойнт и да те върнат от някъде, от където си решил да минеш по някакви си техни военни съображения. Тогава ще се върнеш и ще минеш по друг път. Няма как да им противоречиш, като ти насочат оръжие насреща.
                              С турският е лесно. Ще научиш там 5-6-7 думи, хляб, вода, сол, стая и т.н. ще сочиш и ръкомахаш, и ще се разберете. Безоловен бензин е "корсуншуз". Пълен резервоар е "фуул депо", или само "фуул"- пълен. Достатъчно, или о'кей е "таман", благодаря е "тешекюр", или "чок тешекюр" - много благодаря, "меркези" е център и т.н.
                              Продават се карти на Турция още тук в България, които са доста точни и подробни. Купуваш си карта и нямаш ядове. Аз така съм направил няколко пътешествия из Турция.
                              И недей да караш с много високи скорости от порядъка на 130-140 км/час даже и по магистрали, защото глобите са доста високи. По магистралите им мисля че е 120 км/час скоростта, по ускорените им пътища (подобни на магистрали, но без означения за магистрала) е 110 км/час, а по първокласните им пътища е 90 км/час скоростта.
                              Това се сещам за сега. Ако нещо конкретно те интересува питай. Ако го знам ще го кажа.
                              Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
                              Златомир Попов - Forry

                              Коментар


                              • #30
                                От: Турция 2015

                                Благодаря много за съветите - доста изчерпателни! Каплата съм я почистил и боядисал, но корозията най-вероятно продължава да си работи, за съжаление няма вариант с вътрешна гума, защото тя се пука вътре в каплата от острите краища на метала - така стана край Септември със 170 км/ч на правата преди Злокучене, добре че усетих навреме и намалих иначе нямаше да мога да взема завоя преди моста на Марица! Веригата и задната гума ги виждам да изкарат точно колкото е обиколката, ама ще е на кантар - затова попитах за да знам дали да се изциганя! Маслото ще се смени преди тръгване и общо-взето имам доверие на старата Баба Хонда. Мисля да направя целия път с 5-6 резервоара, ако бензина там е качествен, разбира се, та винаги ще се пълни Фул! По Турция съм карал, но само в Европейската част и навсякъде съм имал проблеми с комуникацията, явно думите които си мисля за турцизми вече не са в обръщение - речника ще е задължителен! Спането явно ще е проблем освен ако не си взема една палатка за всеки случай. Жалко за Арарат, доста отдалече се вижда от пътя - искаше ми се да го "пипна" малко! Обнадеждаващо е колективното мнение, че в Източна Турция е спокойно въпреки, че района на ИД е точно там - Сирия и Ирак. Почвам да се навивам!

                                P.S. Пропуснах да попитам за най-подходящият период предвид разнородните климатични пояси?
                                Последно редактирано от Edo; 22-04-15, 19:09.
                                Honda XL600LM, 1987
                                Honda HR-V, 1.6, 3 drs, 4WD, 1999
                                Opel Frontera B Sport, Y22DTH, 2003

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X