Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Имам нужда от съвет - парно котле на въглища

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Имам нужда от съвет - парно котле на въглища

    До миналата година се отоплявах с котле самоделка. Къща на 3 етажа, 130 м2. Котлето беше на етаж 1 и 7 години студ не сме усетили. Цялата къща беше топла. Сега го изместих в пристроената до къщата работилница. Направих му нов комин от тухла, измазан отвътре, с вътрешен диаметър 13 см. Добавил съм само още 1 радиатор 2 kw И съм увеличил тръбния път с 3 метра. Вече къщата се затопля доста трудно. При 0 градуса навън в къщата е най-много 17. Температурата в котлето достига максимум 60 градуса и то след 3-4 часа. При запалване с долно горене пуши неимоверно. При запалване с горно горене пушека е нищожен, но пък затопля много бавно. Та въпросите ми са:
    1. Има ли смисъл да сменя котлето с по-мощно /напр. Bosch 27 kw/?
    2. Дали ще е достатъчен диаметъра на комина?
    3. Как ще се реши проблема с пушека при положение, че това котле е за долно горене?
    4. Сега работилницата се отоплява от топлината на кюнците на самоделката. При Bosch ще може ли да е така или ще се наложи да поставям още един радиатор в това помещение?

    Ще ви бъда много благодарен, ако получа съвети от хора с по-голям опит от мен в парните инсталации. Не ми се иска да купя нещо, което ще е по-зле от настоящия вариант.

  • #2
    От: Имам нужда от съвет - парно котле на въглища

    13 санта комин е колкото за една печка!!
    Моята камина, дето е само за кеф, е с комин 20на 20 и висок 800санта.

    Коментар


    • #3
      От: Имам нужда от съвет - парно котле на въглища

      Аз го мерих по стария комин. После като възникна проблема и отидох в магазина ме обля студена пот. Всички други котлета май искат по-широк комин.

      Коментар


      • #4
        От: Имам нужда от съвет - парно котле на въглища

        Първоначално публикуван от NaskoZashtoto Преглед на мнение
        Добавил съм само още 1 радиатор 2 kw И съм увеличил тръбния път с 3 метра. Вече къщата се затопля доста трудно.. .
        И си намалил височината на комина с 5 метра. Преди е бил в средата на къщата, значи винаги топъл, а сега освен че е къс, ами е и студен, защото е външен. Просто нямаш тяга, разпалването ти го показва. Удължи комина и го изолирай отвън, това ще помогне... донякъде.

        Коментар


        • #5
          От: Имам нужда от съвет - парно котле на въглища

          Kомина за котела е много съществен елемент.В сегащно време всички производители се борят за увеличаване на КПД-то което, действие само по себе си води до задушаване.Следователно трябва коминчето да дърпа добре.Предлагам да не е под 25/25см.За височина не мога да кажа но да е над билото на сградата.

          Коментар


          • #6
            От: Имам нужда от съвет - парно котле на въглища

            Здравей!Имам няколко въпроса:какво гориш в котлето?изолирано ли е котлето с вата?имаш ли добре оразмерена помпа на системата?
            Като начало както колегите казаха-комина ти е много малък.Консуматорите ти май са множко.Не е ясно колко Кв ти е котела и колко КВ са ти радиаторите.Добавена е и още вода в системата.Пробвай с донбаски и пак пиши.
            Имай предвид че тая година е доста по-студено от миналата/най-топла от години насам/.Ако дървата ти са като моите-мокри от валежите ще пуши и тлее колкото си иска.
            МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

            Коментар


            • #7
              От: Имам нужда от съвет - парно котле на въглища

              Първоначално публикуван от mihov_1969 Преглед на мнение
              Здравей!Имам няколко въпроса:какво гориш в котлето?изолирано ли е котлето с вата?имаш ли добре оразмерена помпа на системата?
              Като начало както колегите казаха-комина ти е много малък.Консуматорите ти май са множко.Не е ясно колко Кв ти е котела и колко КВ са ти радиаторите.Добавена е и още вода в системата.Пробвай с донбаски и пак пиши.
              Имай предвид че тая година е доста по-студено от миналата/най-топла от години насам/.Ако дървата ти са като моите-мокри от валежите ще пуши и тлее колкото си иска.
              Коминът го направих с височина 12 м, изолирах с фибран /син стиропор/. Тягата мисля, че е доста добра, защото запален вестник на разстояние 20 см от отвора му в помещението изсмуква всичко. Радиаторите са обща мощност 22 кW. Отоплявам се с бобовдолски въглища, които тази година са почти като донбаските. Дават доста висока температура и оставят малко повече сгур от донбаските. Самото котле не е изолирано, но не знам дали има смисъл да се прави. Отвън никога не е излъчвало висока температура.

              Коментар


              • #8
                От: Имам нужда от съвет - парно котле на въглища

                Аз в момента съм се хванал да правя локално парно в новата ми къща, която е строена от дядо ми. Къщата има доста довършителни работи. Бабата живееше в къщата до миналата година в едната стая и в кухнята. Топлеше се с печка на дърва и кумина отвръщаше температурата на втория етаж. Сега съм решил да изкопая котелно под едната стая и да вляза в средния кумин, който е двоен около 13х13. Мисълта ми е да вляза едновременно и в двата за по-голяма тяга, но се притеснявам да няма обратен ефект. Стаята под която ще копая е 4х3,60м. Размерите на котелното ще са 2х3, като изхода извън къщата ще стане точно под прозореца и отвънка ще има стъпала. Ще се остъкли, понеже отгоре има тераса. Дядо ми не е мислил къщата за парно, а за печки във всяка стая. Притесненията са ми относно кумина. Комшията ми преди години по същия начин е направил и е пушело в цялата къща. Разкъртил е целия кумин и го е градил на ново от долу до горе. Не е толкова голям проблем за момента да правя кумина, но да е преди да се нанеса да живея в къщата трябва да се случи.

                Коментар


                • #9
                  От: Имам нужда от съвет - парно котле на въглища

                  Понеже имам същия проблем с комина, който е с вътрешен размер около 10/10 см виж моето решение.

                  Котела е купен нов и го позвам втора година. За тест димоотвода може да се изведе и през прозореца Принципа е съвсем прост - вместо вратичка, която да регулира количеството въздух има вентилатор, който духа под скарата с горивото, раздухва огъня и изкарва дима към комина. При достигане на зададената температура електрониката го спира и се затваря клапата за достъп на въздуха. Когато падне температурата под стойността - се пуска отново. Когато температурата падне с 3 градуса под зададената, т.е. свършил е "атома " изключва вентилатора. Вентилатора е с 5 степени на силата на духане плюс една автоматична (колкото по-ниска температурата при запалване, толкова по-силно духа, колкото повече се приближава към зададената температура, толкова по-малко е силата на духане). Комина ми е около 10 метра височина, на 5-та степен като погледна навън изхвърля дима на 5-6м над комина .
                  Аз съм направил малко побългаряване заради единствения недостатък според мен - за да спреш вентилатора (ако искаш да отвориш вратата да погледнеш в горивната камера) трябва да преминеш през всичките степени за сила на духане, докато се изключи; аз си сложих едно "мързеливо ключе" с което спирам директно само вентилатора. Не знам дали стана ясно, но ако се заимаш с това чудо на техниката ще разбереш. Вентилатора се спира при отваряне на вратата, защото в противен случай всичкия дим те блъска в лицето, понеже комина като е тесен се явява голямо съпротивление на пътя на пушека и излиза през вратата.

                  Комшията също с котел самоделка и неспирни проблеми с "дърпането" на комина, дотолкова се впечатли че си изряза отвор и си монтира един вентилатор. Разбира се без "командването" на вентилатора и го ползва при разпалването на котела. После му направи една клапа, която регулира ръчно и след като достигне температура я притваря до степен да остане едно леко постоянно духане и така размера на комина не му е от значение. По-този начин разхода на гориво е по-голям, но пък неговата къща е изолирана, за разлика от моята.
                  П.С. димоотвода е от неръждавейка фи 160 и е достатъчен за отоплението на повече от половината долен етаж.
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20150110_105803.jpg
Прегледи:1
Размер:67.1 КБ
ID:5633841Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20150110_105819.jpg
Прегледи:1
Размер:57.3 КБ
ID:5633842Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20150110_105831.jpg
Прегледи:1
Размер:60.9 КБ
ID:5633843
                  Toyota Yaris 1,4D-4D 0889/
                  MB W124 200TE 801-
                  TLC LJ70 2,4TD 364

                  Коментар


                  • #10
                    От: Имам нужда от съвет - парно котле на въглища

                    Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                    И си намалил височината на комина с 5 метра. Преди е бил в средата на къщата, значи винаги топъл, а сега освен че е къс, ами е и студен, защото е външен. Просто нямаш тяга,
                    разпалването ти го показва. Удължи комина и го изолирай отвън, това ще помогне... донякъде.
                    Не донякъде а напълно.Комина трябва да е минимум 4.5мвисок и на минимум 60см от най-високата част напокрива.13 см диаметър за капацитета на котлето си е добре ,друго е камината.Изолация задължително-то като колите малко докато загрее не върви.
                    Grand Vitra ddis 2008
                    SEAT Althea XL tsi 2010
                    Mitsubishi Canter

                    Коментар


                    • #11
                      От: Имам нужда от съвет - парно котле на въглища

                      Нещо спомена за "кюнци". Да не си направил някоя сложна система и траектория, за да се грееш? Също така,Има ли добър приток на въздух да котлето?
                      edoors.bg- Джаджи за врати и врати

                      Коментар


                      • #12
                        От: Имам нужда от съвет - парно котле на въглища

                        Благодаря за всички съвети! И аз го мислих и все още мисля този вариант с вентилатора. Само, че за да увелича температурата. На мен сега дима не ми се връща в стаята , а пуши яко от комина и когато вятърът духа към комшийката настава голяма врява. Явно трябва да сменям котела с по-мощен. Колебая се дали да си поръчам пак самоделка от същия човек или да си купя фабричен. Единственият, който прочетох че става за 13 см комин е прити ма18 или ga26. Интересува ме дали от топлината на кюнеца ще мога да отоплявам стаята с котлето /около 20 м2/ или ще се наложи да слагам радиатори и в нея. Пипал съм кюнците на някои от марковите котлета и те са съвсем студени. Някой ползвал ли е от тези котлета прити? В данните за тях пише, че коминът ми става, но дали на практика е така? С едно зареждане на котлето с въглища колко часа кара?

                        Коментар


                        • #13
                          От: Имам нужда от съвет - парно котле на въглища

                          Моят комин през средата на къщата е точно 13х13 и котлето си работеше перфектно. Затопляше целия комин. На етаж 2 съм облицовал комина с камъни и на сутринта като го пипнех беше още топъл. Някъде из форумите прочетох за един такъв успешен случай. Един месец след като беше сложил котлето със съединени 2 дупки на комина нямаше проблеми и беше доволен. Аз не знам. Има един друг проблем, когато използвах вътрешния комин. Гърлата ни съхнеха по особен начин и от време на време имахме главоболие. Имах усещането, че при определени атмосферни условия някакъв газ прониква през стените на комина и ни трови. Главоболието започваше изведнъж и също така изведнъж ни минаваше. Това е и една от причините да направя нов комин.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Имам нужда от съвет - парно котле на въглища

                            Първоначално публикуван от NaskoZashtoto Преглед на мнение
                            Коминът го направих с височина 12 м, изолирах с фибран /син стиропор/. Тягата мисля, че е доста добра, защото запален вестник на разстояние 20 см от отвора му в помещението изсмуква всичко.
                            Коминът изглежда добре тогава. В новото котелно помещение има ли приток на въздух, защото котелът си иска доста? Вестникът е едно, а сто кила кюмур си искат кубици въздух, за да произведат калории.

                            Първоначално публикуван от NaskoZashtoto Преглед на мнение
                            Радиаторите са обща мощност 22 кW. Отоплявам се с бобовдолски въглища, които тази година са почти като донбаските. Дават доста висока температура и оставят малко повече сгур от донбаските. Самото котле не е изолирано, но не знам дали има смисъл да се прави. Отвън никога не е излъчвало висока температура.
                            Бобовдолските винаги са били по-слаби от донбаските, но инфото ми е отпреди десетина години, вече доста време не се цапотя.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Имам нужда от съвет - парно котле на въглища

                              Днеска изхвърлих 2 кубика пръст от помещението за котела. Надявам се да го изкопая за 2-3 месеца и лятото да ми остане изливане на стени и плоча отгоре. Ремонта на тази стая ще остане за по-късен етап. Ако се нанеса през есента, ще правя другото постепенно.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X