Обява

Свий
Няма добавени обяви.

BMW R 1150 GS / Adventure

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • BMW R 1150 GS / Adventure

    Позволих си да пусна нова тема - за този модел, защото няма обособена и информацията е малко поразхвърляна. А е полезно да е едно място. Вчера с търсачката открих тема за модела и спокойно зададох въпроса си, но се оказа в неправилния раздел ...

    Та, глася се да му сменям маслото на моя. И първо тръгнах да си търся ключ за масления филтър. Обаче се подведох и набързо поръчах ключ - 76мм, 14 стенен. Още преди да е пристигнал, видях, че съм сгрешил, щото започнах да търся и филтри. Та по размерите на самия филтър - излиза да е 74мм. Например - CHAMPION C301. Дават го за този модел по Бг-сайтовете. Обаче по чужди сайтове дават филтър на K&N - KN-163, за който пише,че е 77мм - външен диаметър.

    Аз филтър в последствие ще търся. Сега зорът ми е, като дойде ключът - да го взимам ли или да го върна и да го заменя с 74мм-ов, щото в тоя магазин (Бг сайт) имат и такъв - 74мм - 14 стенен. Мoторът е от 2004г - 1150 GS ADV
    ------------------

    ... когда кто то тупой, это навсегда !

  • #2
    От: BMW R 1150 GS / Adventure

    Това е ръководство за основните технически действия по поддръжката. Не съм го срещал точно него тука из форума. На такива като мен, които са без особено богат монтьорски опит, ще е полезно.

    OilheadMaintenance.pdf
    ------------------

    ... когда кто то тупой, это навсегда !

    Коментар


    • #3
      От: BMW R 1150 GS / Adventure

      Различните модели филтър, колега се развиват с различни ключове. Това го установих и аз от горчив опит. Вероятно това не е политика на БМВ, а на фирмите, които произвеждат филтрите. И понеже филтъра е в дупка и не може да се хване със универсална скоба отвън трябва специален глух ключ. Избери си един модел филтър, купи ключ за него и карай само с такъв филтър. Аз ходя при един приятел в сервиз за смяна на маслата на коли и взимам от него ключове за смяна на филтъра ми, когато си сменям маслото, понеже в сервиза имат пълен комплект такива ключове. Случвало се е с един ключ да развия единият филтър, а с друг ключ да завия новият филтър.
      Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
      Златомир Попов - Forry

      Коментар


      • #4
        От: BMW R 1150 GS / Adventure

        А така, Владич ! Ей тоя отговор не го предполагах
        Тия ключове са по 10-12лв. Но въпреки това не върви да ги купуваш постоянно. Ами - ще гледам да поръчвам филтър според ключа, тогава...
        ------------------

        ... когда кто то тупой, это навсегда !

        Коментар


        • #5
          От: BMW R 1150 GS / Adventure

          Първоначално публикуван от flippo Преглед на мнение
          ... Ами - ще гледам да поръчвам филтър според ключа, тогава...
          Или просто си сменяй маслото и филтъра в сервиз! Лично аз така правя. Най-много да си занеса маслото. Това, ако чак па толкова държа да е купено от мен. За сметка на това обаче по всяко време мога да се обадя в сервиза и да получа информация кое на колко километра е сменено.
          Поздрави!
          Животът е това, което се случва, докато ние кроим планове....

          тел. имаше преди, ама сега е в профила щото ...

          Коментар


          • #6
            От: BMW R 1150 GS / Adventure

            Качвам някакво подробно обяснение как се прави реглаж на клапаните. Реално полезната информация вътре е 1/4 от всичко. Останалото е дебелашки американски хумор и безрасъдно плямпане. На мене все пак ми беше полезно - основно като обoбщение на разните клипчета от Youtube. Сигурно повечето тука си го знаете тва. Може да е от полза на разни като мене

            OVADv2.2.pdf
            ------------------

            ... когда кто то тупой, это навсегда !

            Коментар


            • #7
              От: BMW R 1150 GS / Adventure

              Aко на някой ще му е полезно - oтносно маслото и филтъра -
              маслен филтър HIFLO - HF 163 великолепно си пасва с " Ключ Капачка За Маслен Филтър 76мм "
              И двете - от Бг.


              ------------------

              ... когда кто то тупой, это навсегда !

              Коментар


              • #8
                От: BMW R 1150 GS / Adventure

                http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=71060 Тук в тази тема освен за регулирането на празният ход на инжекторите има и много ценна информация за регулирането на клапаните на БМВ 1100 и 1150.
                Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
                Златомир Попов - Forry

                Коментар


                • #9
                  От: BMW R 1150 GS / Adventure

                  Преди няколко месеца измих мотора обилно. Без струя. Поливах. След това не го запалих, че да изсъхне. Оставих си го мокър на студено да пренощува.
                  На др ден му беше изгоряла лулата(която е и бубина) на страничната свещ.


                  Ако бях го запалил след измиване, да загрее двигателя, тая вода там щеше да се изпари, а не да се кисне в нея цяла нощ лулата.


                  Станалото - станало. Само да не става пак, че хем е гадно на цилиндър и половина да се прибираш, хем излиза доста солено после.
                  Сега се чудя - да взема ли да намажа фино порцелановата част на свещите с устойчив силикон и като засъхне, тогава да напъхам лулите върху него. Да уплътнява.


                  Мислих си за някаква грес, но там ще се стопи и изтече..


                  Дайте някакви идеи.
                  ------------------

                  ... когда кто то тупой, это навсегда !

                  Коментар


                  • #10
                    От: BMW R 1150 GS / Adventure

                    Аз се съмнявам да е от това. Все пак не само ти си миеш мотора, карат се в дъжд и влажен морски кимат! Дошло и е времето или свещта е първопричината, не знам.
                    Силикона няма ли да влоши охлаждането на свещта, ще залепне лулата и не ми се мисли какво чоплене ще стане. По-добре пробвай с подходящ "О" пръстен или маншет.
                    още за мен на ВВВ//sites.google.com/site/fozysite/home

                    Коментар


                    • #11
                      От: BMW R 1150 GS / Adventure

                      Смяна на течността на спирачките при моделите с интегрирана ABS


                      - 1 -


                      Особеното тука е, че има отделни системи :
                      - от ръчката на предната (съответно - лостчето на задната) спирачка до централния ABS модул
                      - и от него до спирачните апарати по колелата.
                      Т.е. не може смяната на течността да стане по стандартния начин като наливаме в резервоарчето горе и източваме от пробката долу.
                      Започваме със смяна на течността между ръчката на предната спирачка и ABS модула.
                      За целта:
                      • Сваляме резервоара за бензин.
                      • Нивелираме резервоарчето на предната спирачка да е горе-долу водоравно. От болтовете на кормилото е най-бързо и лесно. Подпираме долу предното колело от двете страни - да не се върти.
                      • Махаме капачето на резервоарчето и изсмукваме със спринцовка старата течност. Ако има някакви боклучета или утайка, забърсваме.
                      • Пълним с прясна течност – DOT4 , почти до горе.
                      • След това от ABS модула трябва да откачим електронната букса, не заради друго, ами пречи после за работа с пробките. С плоска отвертка леко издърпваме показаната закопчалка, докато се покажат дупчиците от двете й страни. Тогава вече махаме буксата.



                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:01.jpg
Прегледи:1
Размер:287.5 КБ
ID:5750615




                      • Слагаме маркуче (което да извежда старата течност в някакъв съд) на пробката, означената с червена единица. Задържаме стисната ръчката на спирачката и отвъртаме пробката. Като спре да изтича в маркучето течност, стягаме обратно пробката и тогава вече можем да напомпим с ръчката, докато пак стане твърда. При самото помпене с ръчката трябва да не сме много отривисти, защото може яко да опръскаме с течност.




                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:02.jpg
Прегледи:1
Размер:189.7 КБ
ID:5750616

                      • Повтаряме това помпене, отвиване и затягане, докато започе да тече чиста течност от тази пробка. Тогава си я затягаме финално. Според ръководството - на 14Nm. Повтаряме упражнението за пробка, означена с червено 2 и после – за червената 3.
                      • Затваряме капачето на резервоарчето и вече сме приключили със смяната на течността между ръчката на предната спирачка и ABS модула.

                      По аналогичен начин подхващаме смяната на течността между лостчето на задната спирачка и ABS модула.
                      - Махаме капачето на задната спирачка, изсмукваме старата течност и я заменяме с нова.
                      - Изпомпваме течността по същия начин, по ред на означените със синьо пробки (1-2-3), докато текне бистра течност от всяка.
                      Всяка пробка се стяга на 14Nm. Всичко става сравнително бързо. Докато помпим с ръчката на предната или лостчето на задната спирачка, трябва постоянно да следим нивото на течността в съответното резервоарче, за да не засмучем въздух в спирачните маркучи и да си удължим процедурата, значително. Хубаво е върху самия модул, между шесте пробки да натъпчем някаква мека хартия или парцали – да попиват ако нещо изтече.
                      Най-важното тука е да не пуснем стиснатата ръчка (или настъпаното лостче) на спирачката преди да сме стегнали пробката на модула, щото ще вкараме въздух в много скъпия модул.
                      Накрая трябва да си върнем буксата обратно. Аз тука брах много ядове. Най-накрая, след много опити, се оказа, че правилния начин е при максимално опъната навън закопчалка, да започнем да слагаме буксата с лек натиск и по време на потъването й надолу леко да прибираме навътре и закопачалката. Ако не я прибираме, буксата не слиза. Поне при мен беше така.

                      - 2 -

                      Като приключим с трите предни и трите задни пробки, започваме да сменяме течността между самия ABS модул и спирачните апарати. Това става много лесно и бързо. Единственото важно тука е да имаме подходящия размер фуния, която да сложим ей тук:



                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:03.jpg
Прегледи:1
Размер:203.2 КБ
ID:5750617

                      Трябва здраво да се уплътни в стените на отвора, за да можем да напълним самата фуния. Най-опасното тука е да пропуснем въздух в модула. За това самата фуния се пълни с доста течност, да няма опасност да се засмуче въздух.
                      Аз не бях подготвен предварително. Импровизирах с кухненска фуния. Иначе съм попадал на специални такива фунии по чужди сайтове на цена над 15 долара. Хубавото им беше, че долу, където се стягат в модула, бяха с много дебел гумен маншон. Така че предварително човек може да се подготви с нещо подобно. Лошото е, че не се сетих да измеря отвора на модула колко мм е. Сега по фунията като меря, най-вероятно е 19мм.
                      Според ръководството, трябва да се свалят спирачните апарати, да им се махнат накладките, да се натиснат и застопорят притискателните цилиндри в отворено положение, за да продължим нататък.
                      Аз обаче това си го спестих. Сложих фунията в отвора за предните спирачки и я напълних хубаво. Сложих източващото маркуче на пробката на единия преден спирачен апарат и отвъртях пробката. Течността, по силата на гравитацията, сама започна да си излиза. А в това време тази от фунията съответно – да си пълни модула. Работата ми беше основно да следя фунията да не остане празна и да стегна долу пробката, когато текне новата течност. Ако има по-нетърпеливи, могат да си помогнат с помпене с ръчката. Като текне бистра течност, стягаме пробката. От пробката на другия преден спирачен апарат много по-бързо теква новата течност (то си е ясно). Най-важното е да следим течността във фунията! Като сме готови, пълним до горе модула и стягаме пластмасовото капаче.
                      Повтаряме същата процедура по същия начин и за задната спирачка.
                      500мл течност стига и остава, дори ако много оставяме да изтича.
                      По-лесно с е работи ако спринцовката завършва с тънко маркуче.
                      Пробките на модула май бяха за ключе 7.
                      Пак да напомня, че най-опасното е да изтървем въздух в ABS модула. Цената му е 1/3 от мотора.
                      Ами тва е. Друго не мога да се сетя.
                      ------------------

                      ... когда кто то тупой, это навсегда !

                      Коментар


                      • #12
                        От: BMW R 1150 GS / Adventure

                        Смяна на течността на съединителя


                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Untitled.jpg
Прегледи:1
Размер:112.4 КБ
ID:5750620



                        Изключително лесно е. Изведен е маркуч в дясно под задния край на седалката. Обикновено прихванат към рамата.
                        - Нивелираме резервоарчето на ръчката за съединителя да е водоравно, махаме капачето, изсмукваме старата течност и го напълваме с нова – DOT 4.
                        - Освобождаваме от рамата изведения маркуч и му изтегляме назад защитната обвивка, за да се освободи удобно отовора на края.
                        - отвиваме капачката (означена с номер 2 ) . Няма опасност да текне спирачна течност, защото по-навътре в маркуча има сачма-клапа, която я спира.
                        - завиваме пробка за спирачен апарат (означена с номер 3). Продават ги по магазините за авточасти/аксесоари за 2лв. Размерът на резбата е 10мм. Тая пробка трябва като се навие до край, за да натисне оная сачма-клапа и да текне течността. Не знам дали аз не съм улучил подходящата или трябва да са специални за БМВ , но моята пробка завършваше с много дебел конус и не искаше да стигне до стеснения канал, където е сачмата. Аз не потърсих оригинална, а предпочетох тази да я превъзпитам с флекса (звучи грубо, но го направих фино) и след няколко проби – стана. Нави се и течността текна.
                        - Можем да оставим течността сама да си изтече...много бавно или да й помогнем с леко припомпване с ръчката. През това време следим резервоарчето да си е винаги пълно.
                        - когато текне новата, развиваме пробката(3), завиваме обратно малката капачка (2) на маркуча, донапълваме резервоарчето и му слагаме капачето.
                        Последно редактирано от flippo; 18-04-17, 17:54.
                        ------------------

                        ... когда кто то тупой, это навсегда !

                        Коментар


                        • #13
                          От: BMW R 1150 GS / Adventure

                          Първоначално публикуван от flippo Преглед на мнение
                          ....Според ръководството, трябва да се свалят спирачните апарати, да им се махнат накладките, да се натиснат и застопорят притискателните цилиндри в отворено положение, за да продължим нататък.
                          Аз обаче това си го спестих. ....
                          Два коментара:
                          - Цилиндърчетата трябва да са прибрани. За мен това упражнение е задължително за всички спир. апарати.(може да се пренебрегне ако сте с чисто нови накладки)
                          - Да се внимава с големите капачки от стъпка 2, пластмасови са и лесно може да се спукат от пренатягане.

                          Ако влезе въздух в модула, няма ли да стане обезвъздушаването с претакане на течността?
                          Последно редактирано от fozy; 19-04-17, 08:08.
                          още за мен на ВВВ//sites.google.com/site/fozysite/home

                          Коментар


                          • #14
                            От: BMW R 1150 GS / Adventure

                            Аз също сменях спирачната течност миналата година (колегата е описал много добре самата процедура)
                            и след доста размисли относно фунията с която се пълни ABS модула случайно открих този
                            накрайник: https://www.motomike.eu/mlracing/bg/...rticle/501908/
                            и го залепих към обикновена фуния.

                            Коментар


                            • #15
                              От: BMW R 1150 GS / Adventure

                              danihd, може ли да те помоля да дадеш размера на резбата на тоя накрайник, че следващия път да съм подготвен.


                              fozy, със сигурност ще може да се обезвъздуши модула. Но аз не искам това да ми се налага да се мъча да го правя . А има и риск да не се разбере, че е влязъл въздух. Тогава не знам дали първо ще усетим, че нещо не е наред със спирачките или модулът направо ще сдаде багажа.
                              Въобще не искам да се доближавам до някакъв риск там, предвид цената му
                              ------------------

                              ... когда кто то тупой, это навсегда !

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X