Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Ново място за пчелина и преместване на съществуващите кошери - кое как?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Ново място за пчелина и преместване на съществуващите кошери - кое как?

    Ето я и дългообещаваната тема за новия ми пчелин със старите кошери

    Ще споделя кое как съм намислил, но пускам темата за да е полезна и за други, и най-вече да ми дадете акъл за някои неща.

    1. Да започнем с една сателитна снимка:
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Google-Maps.jpg
Прегледи:1
Размер:200.0 КБ
ID:6076775

    * Това с червената линия е новото място, дефакто приъсединихме част от съседния ни двор и готово. На мястото на червената линия си има ограда с мрежа.
    * Белия пунктиран кръг са сегашните ми кошери, по-точно местоположението им;
    * Белия правоъгълник по-в ляво ще е новото им място.
    И сега, и на новото място кошерите ще гледат на югоизток. По принцип мога да ги извъртя леко, да са по-към юг, ама смятам така да си ги оставя, тъкмо са свикнали

    2. Ето и няколко реални снимки на мястото отдалеч (в дъното на снимката):
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1304_1.jpg
Прегледи:1
Размер:784.9 КБ
ID:6076776

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1303_1.jpg
Прегледи:1
Размер:878.3 КБ
ID:6076777

    3. На горните снимки се виждат кошерите, но ето и една по-детайлна:
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1305_1.jpg
Прегледи:1
Размер:824.0 КБ
ID:6076778

    Кошерите ги зимувам без да махам корпуси и магазини, миналата година само сложих магазините под плодниците, тази година и това си спестих, не виждам много смисъл ...

    4. Ето и една схемка на пчелина, кое къде ще е:
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Pchelin_Visio.jpg
Прегледи:1
Размер:165.5 КБ
ID:6076779

    Както се вижда от снимките по-горе, мястото вече е заградено, разстоянието, на което ще местя кошерите е грубо около 50-70 метра.
    Където са сегашните кошери, ще си оставя пътека с трева, където да минавам.
    На втората снимка, тези най-левите 4 самички кошера, точно след тях като се свие надясно и се отива на новото място, там ще ми е и пътеката, покрай оградата.
    Мисля около 2 метра ширина е достатъчна да се минава спокойно.
    Толкова за старото място.

    НОВОТО МЯСТО:

    Вижда се от проекто-схемата (точка 4), между кошерите съм оставил 3-4 акацийки за сянка (кръгчетата с буквата А в тях), по-нататък може да ги заменя с плодни дръвчета, ще видим.
    Зад кошерите също е гора от акацийки, отстрани също. По принцип цялото място беше гора от акации, но цяло лято си играхме да го изчистим. Тия дни ще кача снимки (като ги намеря първоо) по-отблизо как беше, и как е сега.
    Пред кошерите мястото е изорано един път (беше ливада), трябва да се изоре още един път, обаче времето не позволява (кално е), може и напролет да е.
    Там в изораното мислим да засадим плодни дръвчета (все още ги уточняваме , иначе сме купили няколко сини сливи, ябълки, и май и някоя череша имаше) + медоносни дървета и храсти (примерно Еводия, Лофант, и други такива).
    До новия пчелин мисля да закарам вода, ток и комуникации - за целта под пътеката (може би по средата на пътеката) ще закопая 2 РЕ тръби (сега проучвам откъде мога да ги взема по-евтинко), едната ще е ф32 мм, другата ф25 е достатъчна.
    По ф32 ще върви водата (основно ще се доставя от кладенец с помпа, но ще може и към ВиК мрежата да се прикача), по ф25мм ще върви един FTP кабел (пък може и UTP) и някакъв захранващ, примерно 2х1мм, зависи какъв ще намеря по-евтинко.
    На първо време водата е по-важна (и поилка ще им сложа, ще видим къде), кабелите мога и по-нататък да ги пускам, като си имам заложени тръбите, ще пусна в тях и водач за по-лесно изтегляне после.
    На ъглите на мястото, където минават тръбите съответно ще има малки ревизионни шахтички (ще импровизирам).
    Захранването и комуникационния кабел - там на схемата се вижда, мисля да си направя една малка беседка, да почиваме там като се поуморим, и да има осветление (често на свечеряване правя разни неща по пчелина), освен това мисля и някоя камера да сложа за видеонаблюдение.
    Някъде около новия пчелин ще сложим едно куче (БОК или немска овчарка - каракачнката вече я имаме, на около месец и половина е сладура ), ще видим къде точно, но по принцип няма да е в непосредствена близост до кошерите.
    Зад кошерите също ще гледам да си оставя пътека около 1,5-2 метра.

    Идния уикенд уж го дават хубаво време, мисля да си ида, хем да преслушам и нагледам кошерите, хем на новото място да занеса някой и друг циментов кол, да определим местата на кошерите и да наредя коловете, да е готово за местене.

    ЗА МОМЕНТА НАЙ-ВАЖНИЯ ВЪПРОС - как точно да преместя кошерите, имам предвид чисто физически как ще е най-лесно?
    По-нисичките може двама души да ги носим примерно, но по-високите?
    Мислех си на някаква тарга примерно, или другия вариант на един здрав кол или метална тръба да ги носим на рамо като чеверме, вързани с два колана, за да не мърдат напред назад, а относно страничното люлеене, трети човек ще крепи.
    Разбира се при всички положения самия кошер ще бъде превързан самостоятелно с колан, да не се разместват корпусите примерно.
    Друг вариант, на някаква по-голяма количка, от тия българските старите с двете гуми от мотопед Балкан (мога да взема от комшията), но понеже мястото не е толкова равно, за да няма много друсане, примерно трябва да върви по някакви дъски или талпи, за да обират поне малко неравностите, знам ли и аз ...

    Приемам всякакви идеи относно новия пчелин, все ще пропусна нещо, няма как
    Hristo Draganov
    http://htftp.domainbg.com/HD/

    И аз искам България чиста ! ! !

  • #2
    От: Ново място за пчелина и преместване на съществуващите кошери - кое как?

    Моите ги пренесохме двама , превързани с колани и една дръжка на лопата. Разстоянието горе-долу същото, но имах малко повече препятствия. Успех

    Коментар


    • #3
      От: Ново място за пчелина и преместване на съществуващите кошери - кое как?

      Е браво бе човек, много хубаво си ги намислил нещата! Местенето на такива разстояния е най-удобно с две тръби и две въжета или колани отдолу под дъното. Почвате с леките и ниските и като хванете ритъма нататък лесно. Хубаво е да се олекотят преди това-капаци, магазини, което може се сваля, отворите се затварят-парцали, тиксо, стреч фолио... Носиш така, че клатенето да е по посока на рамките, а не напречно. Избираш ден със меко време, че ако разбиеш кълбата, да могат пак да се съберат. Ако е студено, около и под нулата, пчелите които паднат от кълбото може и да не се качат при него. Ако е топло, затваряш ги преди да са тръгнали да се облитат. Идеален вариант е да не са се облитали 10ина дена /било е лошо времето/ и като ги преместиш, тогава да се оправи временцето за облитане. Все пак остави 2-3 по-слаби кошера на старото място, да ти покажат дали се връщат някои пчели.

      Сега по инфраструктурата. Пътеката до кошерите е хубаво да я предвидиш проходима и в кал, особено на тоя равен терен. Количката-двуколка е много полезно нещо, особено ако върви лесно по пътчето. Къде ще вадиш меда? Има ли вариант в беседката и после кофите с количката или пък направо с колата? В беседката сигур ще предвидиш някой шкаф за джунджуриите дето ти трябват. Всъщност това място зад стария и до новия пчелин чуждо ли е? Овошките се ориентирай към сортове дето не се пръскат много, мястото отдолу спокойно може да го поддържаш с косене. Медоноси не се занимавай да слагаш, мисли за растения които осигуряват прашец, когато в района ти няма прашецова паша. Примерно леска, дрян, рано дават, ако няма наоколо, може да сложиш няколко и т.н. има и храсти дето пък есента дават обилно. Акациите ги пускай да растат високо, лятото е екстра, подраста го махаш и оставяш тук там през 3-4 години да събаряш по някое голямо дърво. Пак ти препоръчвам, помисли да сложиш кошерите по двойки. Сега се съобразяваш с дължината на коловете, че събират по 3-4 сандъка, по-добре се съобразявай на теб как ще ти е удобно. Засега толкоз, стопанката е от Ст.Загора, ама най-рано напролет ще ходим натам, ако дотогава не си ги преместил, се включвам, хаха, или направо за ваденето мога да дойда

      Коментар


      • #4
        От: Ново място за пчелина и преместване на съществуващите кошери - кое как?

        Ще се опитам да отговоря подред

        - разбира се, ще олекотя кошерите доколкото е възможно - някои капаци са ми с поцинковата ламарина отгоре и тежат доста, другите са с алуминиеви плаки, но и тях ще махна, хем да мога да пристегна добре таблата към корпусите и дъното, да не се размести нещо при местенето. Такава количка 2-гумна така или иначе смятам да си направя, но ще я направя тясна, да събира 2 корупса (или съответния брой преносни сандъчета), но един ЗАД друг, по-тесничка по-лесно ще минава през вратите примерно.
        Сега прелките ми са ковнати с мрежа, отворени и със свободен достъп са само най-долната и най-горната - ще замрежа и тях и готово, това е лесна работа.
        Варианта с тръбите го споменах по-горе, но мислех да е с 2 тръба, сега като ми даде идея с 2, ще е по-стабилно най-малкото, вероятно така ще пробваме ...
        Слаби кошери уж нямам много много, ама ще видя там да оставя някой и друг, дето смятам, че е малко по-слаб.

        - пътечката ще бъде с трева отдолу, половината от нея (дето ни е в сегашното място) е с райграс, нататък си е трева, която ще кося редовно - именно заради калта е тревата.
        - меда се вади в една лятна кухня, като снимките са правени почти от покрива на въпросната, т.е. от пчелина до лятната кухничка разстоянието ще е грубо около 80-90 метра, смятам с количката да си пренасям пълните с пити за вадене преносни сандъчета, или пък направо в корпуси, според зависи. Но както казах, първо да си направя количката, че с РК1 не е много удобно
        В беседката не, тя ще има пейки и масичка, даже не знам ще затварям ли стените, ако не е много ветровито така ще я оставя, да е по-прохладно лятото. Беседката е по-настрани така да се каже, и не ми е под око, всичко ще си е в къщи, 100-ина метра не са проблем. Сега кошерите са ми 10 метра зад къщата, то се вижда, и си ги наглеждам визуално по всяко време, инвентара ми е в къщи също.

        - да, мястото зад стария и отстрани на новия пчелин е чуждо, бих могъл да го купя евентуално, но за момента не ми трябва. Между другото, мястото ЗАД новия пчелин също е наше, и там е гора от акации, но тази година ще ги изчистим (покрая ще си останат разбира се), защото да си стане нивичка.

        - акацийките, дето съм оставил са високи по 5-6 метра някъде, идеални са, оставих по-правите дето са, че имаше доста криви, които махнах.

        - ще помисля по двойки да ги направя, ще видя първо с какви и колко кола разполагам, и оттам ще мисля вече.

        - като идваш насам, когато и да е, пиши ми малко преди това, да видим накъде съм, ще се радвам да се видим и запознаем, хем да полафим
        До пролетта трябва да съм ги преместил, ще видим как ще е и кога точно.

        Тия дни ако си ходя, ще направя по-детайлни снимки на новото място, да се види как е що е.

        Благодаря колега Йорданов за включването, знаех, че първия ще си ти , другите давайте също акъл, че на мен все не ми достига
        Hristo Draganov
        http://htftp.domainbg.com/HD/

        И аз искам България чиста ! ! !

        Коментар


        • #5
          От: Ново място за пчелина и преместване на съществуващите кошери - кое как?

          Е как да не ти достига /за акъла говорим/, я виж как си ги проектирал нещата!? Всичко е точно. Между другото имам усещането, че с тия хубави парцели, след някоя и друга година пак може да решиш да ги местиш? За местенето забравих да ти кажа, ако нямаш- направи си 4 куки от арматура с удобни дръжки за финото наместване на сандъците, така да се каже. Иначе метода с двата лоста/тръби/ и две въжета е най-удобния и изпитан в практиката. Нагласи ги първо хубаво нещата- хем двамата носачи да могат да вървят удобно, хем и сандъка да не се вдига много нависоко и да е стабилен. Вече като глезотия може да се предвиди и по един колан от тръбите нагоре, който да се премята през врата и част от товара да поемат направо раменете. Отворените прелки може да ги затъпкваш с по един дунапрен, като приключите-махаш го. Между другото напоследък много колеги ползват всякакви варианти с палети за под кошерите, аз лично не съм привърженик, но при теб може и това да ти свърши добра работа. С охраната предполагам всички въпроси са изчистени?

          Коментар


          • #6
            От: Ново място за пчелина и преместване на съществуващите кошери - кое как?

            Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
            С охраната предполагам всички въпроси са изчистени?
            Ами не са напълно решени въпросите с охраната. То все пак е в двора ни, но вече по-далече от къщата. Затова ще сложим едно куче там (каракачанката вече я имаме, но е още малка, и ще вземем може би и една немска овчарка, та ще видим кое ще сложим да охранява пчелина, ще бъде вързано към дълга тел, да може да си обикаля), освен това мисля видеокамера да монтирам, или две, по-нататък може да помисля и за някакви датчици за движение, ще видим. Крайна къща сме в селото, след нас вече започват нивите, идеално е за пчелин, но и е малко по-уязвимо откъм набези, като такива засега няма, но въпроса е докога ... Така или иначе, ако някой реши да му подаря някой и друг кошер без мое съгласие, няма какво да го спре.

            А, палети не, не ми допадат за тази цел, с циментови колове ще си е пак, поне не гният

            Сега се сетих друго да питам - въпроса с поливането на тревата около кошерите. Вода ще закарам дотам, въпроса е как ще е най-удачно да се полива, с големия маркуч не става, най-малкото, защото е трудоемко, а и ще ги удавя с вода. Мислех си да изведа на 1-2 места щуцерчета с кранчета (може и в малки шахтички), и оттам с маркуч до една-две люлки за поливане, това имам предвид:


            Иначе, пред къщи райграса си го поливам с полуавтоматична подземна система с пръскала, но тук мисля не е много приложимо, все пак искам да не пръска директно в прелките на кошера, докато с тази люлка ще пръска по-скоро отгоре на кошерите, като я сложа между двата реда кошери, и ще полива по-равномерно. Ако трябва две люлки ще сложа една след друга, да се припокриват взаимно на дългата страна на мястото.
            При всички положения ще се полива или сутрин рано, но по-скоро вечер късничко.

            Гардена имат и подземна такава люлка:


            но вече имам една такава в райграса пред къщи, голяма трагедия е като цяло, съжалявам, че я купих, добре че са другите пръскала около нея ...
            Тази подземната просто има само 8 дюзички, докато другите имат поне двойно, с тия 8 цвъкалки е за никъде просто ... Иначе да, красиво е като я гледаш, ама става само за изложба
            Hristo Draganov
            http://htftp.domainbg.com/HD/

            И аз искам България чиста ! ! !

            Коментар


            • #7
              От: Ново място за пчелина и преместване на съществуващите кошери - кое как?

              Вчера доста побачкахме по новия пчелин, пренесох някои и друг циментов кол, и понеже беше доста топло, а мястото неравно на места, реших направо да го фрезовам - на около 10-ина см под земята беше позамръзнало все още, ама фрезата се справи - все пак го минах сигурно 10 пъти . Много корени набираше, та не беше лесна задача, ама си взехме здравето взаимно с фрезичката
              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0833.jpg
Прегледи:1
Размер:230.1 КБ
ID:5634434

              Има 3 акацийки, между които ще са наредени кошерите:
              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0837.jpg
Прегледи:1
Размер:229.9 КБ
ID:5634435

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0838.jpg
Прегледи:1
Размер:235.5 КБ
ID:5634436

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0840.jpg
Прегледи:1
Размер:192.0 КБ
ID:5634437

              Тук в тоя ъгъл ще е беседката. Пред това малкото салкъмче някъде я мислим да е. Отдясно до мрежата се виждат и късички парчета от циментови колове, за напречни подпорки под основните колове:
              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0841.jpg
Прегледи:1
Размер:252.0 КБ
ID:5634438

              По принцип, плана беше да наредим няколко групи колове, позиционирани, където ще са си, обаче преди това коренихме едни дървета, и фрезоването ми доизяде времето.

              Мястото, където ще са кошерите е горе долу с размери 20 х 6-7 метра, така че при всички положения ще е над 100 квадрата, като между мрежата отзад и задния ред кошери ще гледам да си оставя едни 2 метра, да може да се минава спокойно. Напред мога да отпусна още място, ако се наложи, като ще превзема част от изораното.
              Hristo Draganov
              http://htftp.domainbg.com/HD/

              И аз искам България чиста ! ! !

              Коментар


              • #8
                От: Ново място за пчелина и преместване на съществуващите кошери - кое как?

                Брях, че хубаво изпръхнало, при мен голяма кал и ще я има още дълго време. Снимки нямам, ама да ти кажа как работя с фрезата? В масовия случай се работи правоъгълник /както е при теб/, ако мястото е неправилно, се оформя на един-два правоъгълника и един-два клина. Работният ход на машината е предимно по дължина, освен ако релефа, наклона или задачата не налагат друга посока. Ако има дървета извън реда, както при теб, може първо да се направи по едно кръгче около тях. Първият ход на машинката е надлъжно по средата и не е до края на участъка. Работя с гумени ботуши, стъпвам нашироко и надълго, колкото ми позволява работата и колко ми е удобно. Десният крак стъпва в браздата от щеката, левият крак - встрани от фрезованото. Като наближа края на участъка, на разстояние по-малко от половината му ширина, обръщам на място и тръгвам наобратно. Десните мотички на фрезата работят във вече копаната почва и гледам да заравят браздата от щеката от предното минаване. Така карам само напред и само с десен завой. По краищата ако се налага мога да направя някоя осморка и да мина завършваща леха. В нашто село на това му викат оран на "външен капак". След мен остава равна, слята повърхност, без гребени, стъпки и бабуни. Задна скорост нямам и не съм имал никога, мога да я завъртя на място ако трябва - натискам на щеката и на една страна. Па и всеки стар ТКЗС тракторист казва, че всяка маневра, всяко буксуване и всяко превключване на скоростите качва разхода на гориво и намаля качеството на работата. Това е, есента ако е изорано, едно минаване в подходящо време е достатъчно, ако не е орано, фрезовам при първа възможност рано напролет и като поникне тревицата или в зависимост какво ще се сее - повтарям. Повторката, естествено, ако преценя мога да я направя без застъпване на работния ход. Тогава аз или помощник периодично заравнява с грапата браздите от щеката и моите стъпки.
                На това място какво ще сееш?

                Коментар


                • #9
                  От: Ново място за пчелина и преместване на съществуващите кошери - кое как?

                  Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                  Брях, че хубаво изпръхнало, при мен голяма кал и ще я има още дълго време. Снимки нямам, ама да ти кажа как работя с фрезата? В масовия случай се работи правоъгълник /както е при теб/, ако мястото е неправилно, се оформя на един-два правоъгълника и един-два клина. Работният ход на машината е предимно по дължина, освен ако релефа, наклона или задачата не налагат друга посока. Ако има дървета извън реда, както при теб, може първо да се направи по едно кръгче около тях. Първият ход на машинката е надлъжно по средата и не е до края на участъка. Работя с гумени ботуши, стъпвам нашироко и надълго, колкото ми позволява работата и колко ми е удобно. Десният крак стъпва в браздата от щеката, левият крак - встрани от фрезованото. Като наближа края на участъка, на разстояние по-малко от половината му ширина, обръщам на място и тръгвам наобратно. Десните мотички на фрезата работят във вече копаната почва и гледам да заравят браздата от щеката от предното минаване. Така карам само напред и само с десен завой. По краищата ако се налага мога да направя някоя осморка и да мина завършваща леха. В нашто село на това му викат оран на "външен капак". След мен остава равна, слята повърхност, без гребени, стъпки и бабуни. Задна скорост нямам и не съм имал никога, мога да я завъртя на място ако трябва - натискам на щеката и на една страна. Па и всеки стар ТКЗС тракторист казва, че всяка маневра, всяко буксуване и всяко превключване на скоростите качва разхода на гориво и намаля качеството на работата. Това е, есента ако е изорано, едно минаване в подходящо време е достатъчно, ако не е орано, фрезовам при първа възможност рано напролет и като поникне тревицата или в зависимост какво ще се сее - повтарям. Повторката, естествено, ако преценя мога да я направя без застъпване на работния ход. Тогава аз или помощник периодично заравнява с грапата браздите от щеката и моите стъпки.
                  На това място какво ще сееш?
                  Да, много хубаво се фрезова, чак се изненадах приятно На места беше леко кално, ама биваше. Като цяло мястото има лек наклон навътре, т.е. от мрежата към ораното, но аз ще нивелирам циментовите колове, и канап ще им опъне, надявам се да стане както си трябва.
                  Тук на първите снимки недей гледа къде съм сновал с фрезата - циментовите колове бяха нацвъкани из мястото тук-там, аз просто реших да пробвам дали изобщо ще се фрезова, и то взе, че стана, та първите 1-2 пъти ги заобикалях, после спрях да починем и аз и фрезата, и ги преместих :-)
                  Иначе като цяло фрезовам както дойде, според зависи от мястото.
                  Когато е повече, без значение формата, започвам да го обикалям отвън навътре, като по-удобен ми е левия завой.
                  Понеже дръжката, която опъва ремъка е от ляво, ако завивам на дясно и фрезовам лозето примерно, обикновено ми се остъргват кокалчетата по коловете, затова гледам да завивам надясно - там преди беше газта, но я преместих по средата между двете дръжки, че много обираше листата от лозето ...
                  Както ти правиш, тези обратни завои и караш ред до ред, измаря повече, затова гледам по-издалеко така да се каже, и по-плавни завои, имам да фрезовам доста из двора, голям е, и така ми е по-лесно.
                  Иначе хич не ме е грижа как и къде стъпвам, все пак не е важен външния вид на мястото, важното да е фрезовано качествено
                  Тази мисля бе с ширина 90 см, отстрани има едни дискове, дето да делят фрезованото от нефрезованото, и не белят кората на дърветата, ако закачиш случайно, но не ги ползвам, понеже ако е леко кално и бързо се затлачва там. Застъпвам всяка следваща фреза с 10-ина см спрямо предишната.
                  Тук бе малко трудно в задната част откъм оградата, заради наклона, там застъпвах половин фреза, т.е. където минава "щеката", за по-сигурно.
                  Накрая минах пак цялото място, но на бърз ход, за да се позаглади окончателно.
                  Тази по принцип има и заден ход (слага се втори ремък и се стиска дръжката пък от дясно), но не го ползвам - достатъчно съм як и си я мъкна назад и настрани

                  На това място като наредим кошерите, около тях ще засея тревна смеска някаква, може шарена, а може и чист райграс, ще видим - първо за да е красиво, второ като е валяло да не е кално, и трето - виж първите две
                  Имам си бензинова косачка с 4 колеленца, кося си с нея идеално, до миналия сезон го правех с електрическа такава, но като взех бензиновата (втора ръка я взех), повече не искам и да чуя за електрическа
                  Последните няколко пъти сея само сухолюбив райграс, много съм доволен, цяло лято не го поливам, и почти не го кося, стои като изсъхнал, и като го полея или се одъжди наесен времето си става пак зелен - на сегашното място около кошерите е такъв. Иначе нормалния иска редовно поливане, и не мога да смогна да го кося после

                  На следващото ходене, ще подредим коловете както ще са, да имаме готови 3-4 групи колове, а останалите ще ги редим като преместим част от кошерите.
                  Обаче няма да ги правя по двойки кошерите, въпреки, че ми се искаше - просто няма да ми стигнат коловете, а и трябва да ги режа или чупя, доста е трудо и времеемко, което време аз нямам.
                  Смятам да са си пак по тройки, както сега, само че ще гледам двата кошера да са по-доближени и в единия край, а другия да е по-встрани оттях и съответно в другия край, да се получи пак нещо като по двойки.
                  Hristo Draganov
                  http://htftp.domainbg.com/HD/

                  И аз искам България чиста ! ! !

                  Коментар


                  • #10
                    От: Ново място за пчелина и преместване на съществуващите кошери - кое как?

                    Времето през изминалия уикенд беше доста кофти - в съботата беше студено и мъгливо, в неделя също мъгливо, но поне малко по-топло, така или иначе за пчели не ставаше.
                    Та действах по новото място - сложих 5 групи колове, т.е. общо за 15 кошера мястото е готово.

                    Коловете са дълги около 2,30 м, разстоянието оттях до земята е около 20-ина см, разстоянието между групите колове е 60-70 см, а където има дървета - и повече.
                    Така ги разполагах, че да може навсякъде около тях да се навирам с косачката.
                    Разстояние между задния ред кошери и мрежата зад тях - 2 метра.
                    Разстояние между предния и задния ред кошери - 3 метра.
                    Общо разстояние на редицата колове - 17,5 метра.
                    Ако се наложи, винаги мога да отпусна още малко място настрани, но напред е за предпочитане.
                    Гласим ги да има готови колове за общо 30 кошера, при положение, че имам 23, но знае ли се, отводки това онова, нека да има място.
                    Гледах, правих, мерих, да ги групирам по двойки кошерите, обаче няма смисъл, тъй като сега както са ми по тройки, влизам спокойно между всеки два кошера (като са на една група колове), мястото е достатъчно.


                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0851_1.jpg
Прегледи:1
Размер:155.4 КБ
ID:5636227

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0852_1.jpg
Прегледи:1
Размер:127.1 КБ
ID:5636228

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0853_1.jpg
Прегледи:1
Размер:806.9 КБ
ID:5636229

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0854_1.jpg
Прегледи:1
Размер:838.6 КБ
ID:5636230

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0855_1.jpg
Прегледи:1
Размер:119.9 КБ
ID:5636231

                    Всичко е под канап:
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0857_1.jpg
Прегледи:1
Размер:186.5 КБ
ID:5636232

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0858_1.jpg
Прегледи:1
Размер:872.8 КБ
ID:5636233

                    За предния ред колове опънах канапчето, остава само да се наредят, но ще е като започнем да ги местим, понеже нямам повече свободни колове:
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0861_1.jpg
Прегледи:1
Размер:137.8 КБ
ID:5636234

                    Иииии, накрая направих сефтето за тая година В събота надникнах леко под таблата 1-2 кошера да видя ядат ли храната, пчели отгоре нямаше, бяха на кълбо по-ниско по рамките, обаче в неделя ме изненадаха както Кличко изненада Пулев , пак лекичко надникнах друг 1 кошер, и една ми вкара ляв ли беше, десен ли беше, ама беше право в клепача
                    Даже и кръв има малко, ама не е моята
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0862_1.jpg
Прегледи:1
Размер:96.1 КБ
ID:5636235


                    Кръвта е от нещо телешко, което първо ми попадна от фризера
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HD-Pulev_1024x768.jpg
Прегледи:1
Размер:297.2 КБ
ID:5636236

                    Това стана вчера следобеда, пих един клемастин за всеки случай, мазнах малко с фенистил, после наложих с лед, после с компрес оцет и вода, после пак лед, после пак оцет, и така почти до вечерта. Днес вече почти не личи даже Така че, "ПРОДЪЛЖАВАМЕ НАПРЕД!"
                    Последно редактирано от HD; 19-01-15, 22:34. Причина: Допълнение
                    Hristo Draganov
                    http://htftp.domainbg.com/HD/

                    И аз искам България чиста ! ! !

                    Коментар


                    • #11
                      От: Ново място за пчелина и преместване на съществуващите кошери - кое как?

                      Хаахаха, е що така бе, човек!? Като те жилне някоя, веднага вкарваш противоотрова - 50 гр домашна качествена. Стар пчелар си вече, трябва да ги знаеш работите, ами ако нямаш фризер на пчелина?

                      Коментар


                      • #12
                        От: Ново място за пчелина и преместване на съществуващите кошери - кое как?

                        Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                        Хаахаха, е що така бе, човек!? Като те жилне някоя, веднага вкарваш противоотрова - 50 гр домашна качествена. Стар пчелар си вече, трябва да ги знаеш работите, ами ако нямаш фризер на пчелина?
                        Не става, малко след това трябваше да си идваме към града, а познай кой е шофьора в семейството ...
                        Имам си фризер до пчелина, удобно си е :-)

                        Това как да е, кажи коловете биват ли, приемам съвети всякакви.
                        Hristo Draganov
                        http://htftp.domainbg.com/HD/

                        И аз искам България чиста ! ! !

                        Коментар


                        • #13
                          От: Ново място за пчелина и преместване на съществуващите кошери - кое как?

                          Не бе, за миг си представих как се прибираш скоростно към градо и държиш буцата с телешкото на окото. Па и да си пийнал нещо катажиите ще ти влезнат в положението. Коловете са добре, акацийките много ми харесват, баш са си на място и след няколко години ще са чудни дървета. Даже долните клони може да ги махнеш по-нататък. Коловете ги пробвай странично дали са стабилни по дължина - един удар с някоя цепеница в основата на кола, ако не си го направил де. Иначе аз не съм привърженик на канапи из пчелина, опънати редици и т.н., предпочитам по хаотично разположение на кошерите. Но от човешка гледна точка, да - оформя се образцово стопанство!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Ново място за пчелина и преместване на съществуващите кошери - кое как?

                            Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                            Не бе, за миг си представих как се прибираш скоростно към градо и държиш буцата с телешкото на окото. Па и да си пийнал нещо катажиите ще ти влезнат в положението. Коловете са добре, акацийките много ми харесват, баш са си на място и след няколко години ще са чудни дървета. Даже долните клони може да ги махнеш по-нататък. Коловете ги пробвай странично дали са стабилни по дължина - един удар с някоя цепеница в основата на кола, ако не си го направил де. Иначе аз не съм привърженик на канапи из пчелина, опънати редици и т.н., предпочитам по хаотично разположение на кошерите. Но от човешка гледна точка, да - оформя се образцово стопанство!
                            По първата част от поста ти , ако бях пийнал и тръгнал към града с буцата мръвки на окото, и ме сбарат, трябва да им подарявам всичката замразена мръвка минимум
                            По-добре да си я изям аз с винце, макар и с понадуто око, нали тъй

                            То имаше още някоя и друга по-дебела акация, аз много исках да ги оставим и тях, и като се зашумят добре плодните дръвчета тогава да ги махнем, обаче борда на директорите на пчелина не прие предложението ми ... Поне тези оставихме, да има все пак някаква сянка.
                            Предния ред кошери няма да имат сянка, ама така ще е, няма как, ще им слагам трева в големите жеги горе на капаците ако трябва.
                            Отзад зад пчелина всичко е гора от акации, с височина около 4-5-6 метра някъде, но ще хвърлят сянка чак следобед.
                            Например на сегашното място, където са кошерите, точно зад тях на 2 метра има ред акации, и точно около 14:00 часа вече има сянка на задната редица кошери, и обикновено тогава започвам да ги работя, и сутринта разбира се, докъм обед - иначе пукам от жега направо, дали щото съм си балканджия - на студ издържам, ама на жега не ...

                            Коловете са доста стабилни, има някои, които леко се клатят напред-назад, разбирай на късата страна на кола, но ще им подложа по едно тънко парче гранитогрес или друго подходящо.
                            Освен това е ясно, че коловете не са идеално равни, на някои места, особено в края има лека кривина на някои, та ще иска и малко подлагане в единия ъгъл на самото дъно на кошера, но това да е проблема.

                            Аз обичам подредбата, и винаги се старая всичко да ми е подредено - друг е въпроса, че рядко ми се получава
                            Така като са в права редица много по-лесно кося около тях с косачката, иначе много маневри ще трябва. А и от естетическа гледна точка е по-добре. Пък и мястото така се използва по-пълноценно.
                            Въобще искам ми се да стане пчелин за показ и пример , надявам се да го постигна.


                            Друго да питам - понеже в една друга тема бяхме коментирали, че все пак тези колове задържат влага върху тях, и когато дъното контактува директно с кола, тази влага малко или много се предава и на част от дъното - дали е добре да сложа 4 такива (или подобни) крачета в четирите края на дъното:


                            Дали няма да се хлъзга повече самото дъно по кола по този начин, това ми е притеснението
                            Всички групи колове съм ги дал с лек наклон напред, който мога да коригирам, като подложа нещо между самия преден кол и тия късичките напречни колове.
                            Hristo Draganov
                            http://htftp.domainbg.com/HD/

                            И аз искам България чиста ! ! !

                            Коментар


                            • #15
                              От: Ново място за пчелина и преместване на съществуващите кошери - кое как?

                              Да идеално е лятото следобед да има някакво леко засенчване на кошерите, шарена рехава сянка и таквиз работи, те пчелите показват. Иначе ти само не ми казвай че работиш постоянно с гащеризон, лятото поне трябва да си леко облечен и избягваш обедната жега, разбира се. За подредбата също ясно, щом ползваш механизация и уплътняваш мястото, ще спазваш и геометрията. За влагоизолацията между дъната и бетона - да, хубаво е да има, освен ако дъното не е дъб или акация, въпрос на техническо решение. Между другото писах ти веднъж нещо за дъната, тук му е мястото да подходиш творчески. Наклонът на дъното трябва да е лееко напред. Едно време майсторите като правеха кошери и тия неща ги съобразяваха - сандъка отвесиран отвсякъде и дънцето му е напред. Сега новите производители, всеки прави по негов си калъп и особено с тия равни капаци отгоре ако наклониш кошера напред и водата капе на прелката. Твоите не ги знам как са измислени, ама пък то не е и чак такава болка за умиране.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X