Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Размисли и страсти за EGR при Мерцедес

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Размисли и страсти за EGR при Мерцедес

    Здравейте,

    Малко опит за EGR клапаните, добит по трудния начин.
    Цялата гимнастика се наложи след като два EGR-a ми съкратиха живота с поне 150 години.
    Двигателите влизаха в limp mode, компютрите спираха турбото и ограничаваха до 3000 оборота. Върви карай после...

    Опитните зайци - ОМ602, 2.9 ТД и OM612, 2.7CDI.
    2.9-тката не отваряше никога, CDI-то не затваряше.
    Изпиха всичкото WD40 на света но пак греда, ефектът беше временен.
    На диагностика даваха едно и също - P1403 - EGR rate too low.

    Премина се към опити за надлъгване с компютъра.
    Като начало - търси си електромагнитния клапан на EGR-a. Следи тока през намотката на клапана и докладва ако е прекъснат или консумира прекалено много.
    За да е по-весело ползва дебитомера за да следи дали EGR-a отваря. При отворен EGR потокът през дебитомера спада значително. Част от EGR-ите имат клапа, която ограничава "свежия въздух" до около 20% от общия обем.
    Всичко останало е от рециркулация. Като подаде сигнал за отваряне на EGR-a и не види спад в потока бие грешка и минава в limp.

    Из форумите на MB витае една много проста схемичка с два резистора и един диод за емулиране на работещ EGR. На живо не проработи.
    Напреженията, които дава дебитомера са прекалено близки до напрежението, с което се управлява клапана и схемата не сработва.

    За да проработи надеждно и вкарах малко модификации.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:EGR.JPG
Прегледи:1
Размер:22.5 КБ
ID:6076494
    Pin 1 и Pin 2 са изводите на компютъра, които управляват електромагнитния клапан на EGR-a. В паралел на клапана се свръзва намотката на релето.
    Съпротивлението на намотката на клапана е 15 ома. Не трябва да мърда с повече от 10%. След това компютъра започва да плюе грешки, че клапана не е наред.
    Подходящо е реле с поне 200 ома съпротивление на намотката. Аз намерих с 800 ома. Работи прекрасно.

    Нормално затворения контакт на релето позволява докато не е активен EGR-a данните от дебитомера да достигат до компютъра. Дали му трябват - не знам, но нека си ги има.
    При подаване на напрежение към EGR-a релето свързва във веригата резисторен делител 3:1 и към компютъра постъпват данни, че потока през дебитомера е спаднал със 75%.

    В момента е на хвърчащ монтаж колкото за теста. И двата мотора в рамките на половин ден каране не са давали грешки и не са минавали в limp.
    Преди забиваха нос на 5-тата минута. Времето, за което се сглобява и монтира "модификацията" е не повече от 30-тина минути. Като цена - 3 лева за материали в пърия работещ магазин

    Надявам се да е от полза.
    Весели празници на всички!
    Аз не вярвам в чудеса!
    Разчитам на тях!

  • #2
    От: Размисли и страсти за EGR при Мерцедес

    Имам същият мотор на ц-класа 2003 година и аз имам проблем със труднодвижещ се ЕГР-клапан.Опитвах по всякакъв начин да го раздвижа но греда,даже го киснах в ултразвукова вана.Загледах клапана и не видях никаква елетроника по него,възможно ли е моя клапан да е като на старите дизели с помпа и да може да се изолира само със болтче забучено в маркучето и ламаринка на клапана?
    0 8 76 36 8 542

    Коментар


    • #3
      От: Размисли и страсти за EGR при Мерцедес

      След като го изолираш ще запоне да дава грешка, че EGR клапана не работи.
      Използва дебитомера за да следи каква част от въздуха е "свежа" и каква е от рециркулация.
      Когато не усети спад в потока през дебитомера вдига грешка, че потока през EGR-а не е достатъчен и минава в limp mode.
      Това наложи цялата гимнастика описана горе. И двата двигателя се държаха по един и същи начин.

      2.9 е с помпа, 2.7 е CDI. Управлението на EGR-ите изглежда еднакво - електромагнитен клапан и вакуум.
      Нямат датчици за крайно положение или нещо подобно.
      Аз не вярвам в чудеса!
      Разчитам на тях!

      Коментар


      • #4
        От: Размисли и страсти за EGR при Мерцедес

        Здравейте има много схемки в нета но една съм преработил, която работи и тествана на 4-5 автомобила ,изпълнена е с транзистор диоди и обратна връзка , и следи сигнала подаван от екюто ,на егр клапата и емулира маф сензора спрямо него , колата работи и на живи данни се държи все едно е с работеш егр, цена за платката ще е с минимална цена за форума .Не искам да изкарвам пари от това просто вложих малко труд за проби и изчисления . Ако някой иска инфо на лични

        Коментар


        • #5
          От: Размисли и страсти за EGR при Мерцедес

          На С250 тд го изолирах и нямаше проблеми, няма електроника на самия клапан, но на сди моделите със сигурност е по-сложно.

          Коментар


          • #6
            От: Размисли и страсти за EGR при Мерцедес

            А двигател без ЕГР с емулатор сравнен с такъв на изправен автомобил по-мощен ли е и по-добре ли работи?
            Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

            "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

            Коментар


            • #7
              От: Размисли и страсти за EGR при Мерцедес

              Полезно, доста полезно ако успява да го излъже, браво!
              При мен на OM605.912 ( това е 2.5 атмосферен ) беше изолиран само с вакуум-а.
              Соленоидите си стоят закачени.
              Стар диагнозата не отчита абсолютно никаква грешка при мен така.
              Явно при този двигател не се следят толкова издълбоко нещата
              По едно време ме беше хванал ентусиазЪма да го възстановя.
              Изчистих и двата клапана - и този на генерациите и този на смукателният колектор преди MAF сензора.
              Закачих вакуумите и проработи.
              Обаче взе да "клати" оборотите доста неприятно в диапазона между 1000 и 1500 оборора.
              И взе да регистрира някакви грешки в стар диагнозата. Иначе други негативи освен клатенето нямаше.
              Накрая пак го разкарах във вида, в който го купих.
              Просто стигнах и аз до причината поради която са го изолирали някога
              Враг усраине

              Коментар


              • #8
                От: Размисли и страсти за EGR при Мерцедес

                Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                А двигател без ЕГР с емулатор сравнен с такъв на изправен автомобил по-мощен ли е и по-добре ли работи?
                При двигателите, на които тествах EGR-a работи само на празен ход. Разлика спрямо изправен автомобил не се усеща.
                При отворен EGR компютърът дозира нафтата "на око" колкото да държи празен ход.
                Температурният датчик за входящия въздух е преди EGR-a, MAF-a също. Даниите от тях не вършат работа за точно дозиране на горивото.
                Само датчика за налягане в колектора работи, но данните от него не стигат за да се сметне колко въздух влиза.
                Последно редактирано от Иван Горчев; 30-12-14, 11:12.
                Аз не вярвам в чудеса!
                Разчитам на тях!

                Коментар


                • #9
                  От: Размисли и страсти за EGR при Мерцедес

                  Първоначално публикуван от Esper Преглед на мнение
                  Полезно, доста полезно ако успява да го излъже, браво!
                  При мен на OM605.912 ( това е 2.5 атмосферен ) беше изолиран само с вакуум-а.
                  Соленоидите си стоят закачени.
                  Стар диагнозата не отчита абсолютно никаква грешка при мен така.
                  ...
                  OM605.912 има ли MAF?
                  Аз не вярвам в чудеса!
                  Разчитам на тях!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Размисли и страсти за EGR при Мерцедес

                    Има нещо там след клапана със сигурност.
                    Куплунг с 2 кабела... Предполагам, че е някакъв тип MAF сензор но не съм се задълбавал.
                    А може и да няма и да е датчик на температура...
                    Враг усраине

                    Коментар


                    • #11
                      От: Размисли и страсти за EGR при Мерцедес

                      по мощен едва ли но се чуства по пъргав в ниските обороти, и не зацапва вихровите клапи и тръбите в смукателния тракт, понижава и температурите на входящия въздух на празни обороти , двигателя започва да работи по твърдо и стабилно , имам и наблюдения че турбото се развърта в по ниски обороти , разходът спада минимално ,

                      Коментар


                      • #12
                        От: Размисли и страсти за EGR при Мерцедес

                        605.911 няма със сигурност.

                        Иначе, Иване, хитро си избягал от дерта, ама полвин ден тестове са малко. Покарай още.
                        И предложението на колегата IVOMARCHEV е много изкушаващо. Аз, на твое място, бих се заинтересувал.

                        Успех!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Размисли и страсти за EGR при Мерцедес

                          Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
                          605.911 няма със сигурност.

                          Иначе, Иване, хитро си избягал от дерта, ама полвин ден тестове са малко. Покарай още.
                          И предложението на колегата IVOMARCHEV е много изкушаващо. Аз, на твое място, бих се заинтересувал.

                          Успех!
                          Продължавам с карането, това е ясно. Днес от студен старт до работна температура - никакви ядове.
                          Аз не вярвам в чудеса!
                          Разчитам на тях!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Размисли и страсти за EGR при Мерцедес

                            2 години по-късно - схемата работи отлично и на двете коли.
                            Аз не вярвам в чудеса!
                            Разчитам на тях!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Размисли и страсти за EGR при Мерцедес

                              Това е добра новина.
                              Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                              "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X