Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как да си направим бекон - рецепта

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Как да си направим бекон - рецепта

    Въпросния клиет е половинка свинче - доде одрано и разпрано накъмто 80 кила.
    Разфасовах го и вече месото е във фризера. Обаче, имам 10ина кила слабини, хълбоци ... абе шарено като за бекон.
    Та питането ми - дайте предложения за приготовление - мариновано, сушено ...
    Досега пастърма съм правил - нещо подобно като технология мога да докарам .. ама много тлъсто - без пушене ще е ...
    Тук има места дето могат да ми го приготвят - ама ще струва колкото една пушилня. Та така .. има ли рецепти или да се запътвам за сушилня/ пушилня ?

    Осовен това имам и кокалите (освен за кучето) - да ги сваря хубаво - да опада месото и да стане бульон. Има ли вариянт за съхранение само в хладилник за по-дълго?
    Последно редактирано от Slick; 21-12-14, 05:04.

  • #2
    От: Давайте акъл - свински неволи (рецепти за св. хълбоци - бекон)

    Направи ги на наденици. После замразяване, сушене, опушване...както ти е вкусно.
    0885600006 - Чичо Коце

    Коментар


    • #3
      От: Давайте акъл - свински неволи (рецепти за св. хълбоци - бекон)

      Не съм сигурен какво точно са хълбоците, но ако е най-общо "корем", става за Направи-си-сам бекон, като оня с който закусват в американските филми.
      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:bacon-009.jpg
Прегледи:1
Размер:47.6 КБ
ID:5630059


      Необходими са само подправки + хладилник. Готов е за седмица. После режеш и замразяваш дълготрайно. От там нататък става за готвене - американска закуска, с пържени яйца, за сандвичи, с картофи, за омотаване на пилешки филета, със спагети много върви.


      Начин:


      - както си е на голямо парче мръвката, миеш и подсушаваш със салфетка/кърпа.
      - кожата се маха:
      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:bacon-3.jpg
Прегледи:1
Размер:69.8 КБ
ID:5630065
      - за по-лесно боравене, нарязваш на правоъгълници, колкото длан.
      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:homemade-bacon-preparation1.jpg
Прегледи:1
Размер:68.4 КБ
ID:5630064
      - омесваш подправките: (на 1кг мръвка)
      * 2 супени лъжици сол,
      * 1 с.л. млян чер пипер,
      * 2 с.л. чубрица,
      * 2 натрошени дафинови листа,
      * 2 наситнени скилидки чесън.
      * ако имаш, 1 чаена лъжичка розмарин, може и без.
      * по желание, 1 с.л. мед
      - натриваш добре месото с подправки.
      - слагаш всичко в найлонов плик, и раздрусваш да полепне.
      - оставяш плика с опиперченото месо в хладилника, за 7 дни, като всеки ден го обръщаш.
      - На 8-мия ден вадиш от хладилника и измиваш месото, да се отмият солта и подправките, той вкусът им вече е попил достатъчно. Подсушаваш добре със салфетка. Слагаш го в тава за печене, или по-скоро за осушаване на фурна.
      - загряваш фурната на да се затопли до към 140С, може да я сложиш на "2". Като загрее празната фурна, пъхваш месото вътре и намаляш на най-слабата температура. Трябва да е около 65С. На електрическа фурна вероятно ще е на "1". Оставяш така мръвката на 65С, или на "1", за 2 часа. (Ако имате термометър за месо е най-лесно, иначе "на око". )
      - след двучасовото сушене на фурна, вадиш и оставяш да изстине. И:
      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:homemade-bacon-preparation2.jpg
Прегледи:1
Размер:57.1 КБ
ID:5630066
      * Може да го нарежеш на тънки филий, като американец, и имаш истински "бекон".
      * Италианците пък го режат на кубчета като зарче, и го готвят със спагети, с боб, с картофи, със зеленчук и т.н. кулинарни фантазии
      - от там нататък, както е нарязан, може да замразиш на порции.
      - размразяваш и пържиш. Става и добро мезе за ракия.
      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:img_7026.jpg
Прегледи:1
Размер:152.4 КБ
ID:5630067Натиснете снимката за да я уголемите

Име:bacon-sandwich.jpg
Прегледи:1
Размер:34.1 КБ
ID:5630068

      Коментар


      • #4
        От: Давайте акъл - свински неволи (рецепти за св. хълбоци - бекон)

        Пробвано ли е това?
        0885600006 - Чичо Коце

        Коментар


        • #5
          От: Давайте акъл - свински неволи (рецепти за св. хълбоци - бекон)

          Първоначално публикуван от kozeboy Преглед на мнение
          Пробвано ли е това?
          Утре мисля да го пробвам, че ми изглежда лесно и вкусно.
          ДИМИТЪР ВЪЛЕВ- ЧИЧО МИТКО /ОРИГИНАЛЪТ/
          ЛАНДРОВЪР ДИСКАВЪРИ-1
          0896 846 246

          Коментар


          • #6
            От: Давайте акъл - свински неволи (рецепти за св. хълбоци - бекон)

            Супер - точно това ми трябваше!!! Благодаря

            Коментар


            • #7
              От: Давайте акъл - свински неволи (рецепти за св. хълбоци - бекон)

              Италианците ползват пушен бекон много, но и това ми се вижда много добра рецепта.
              И да. Точно така изглежда. Сякаш е сушено месо.
              Няма нищо общо с "варено-пушените" свински гърди, с течен пушек и киснати в безброй химикали.
              ...които като ги запържиш, миришат гадно и развалят всяка една рецепта.
              Your conscience is all you can take to your grave.

              Коментар


              • #8
                От: Давайте акъл - свински неволи (рецепти за св. хълбоци - бекон)

                Минах на телешко,пилешко и пуешко и сега ще ме карате да си търся свинско .
                По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

                Коментар


                • #9
                  От: Давайте акъл - свински неволи (рецепти за св. хълбоци - бекон)

                  Първоначално публикуван от kozeboy Преглед на мнение
                  Пробвано ли е това?
                  Не, щото го има в магазина Обаче не виждам защо да не стане. Не става за сурова консумация защото не е баш осушено като суджука, номерът е че месото добива приятен вкус, осолено е, и не е воднисто като прясно месо.

                  ПП. Сетих се за температурата,ако печката не показва градуси директно, вероятно вратата на фурната трябва да се отваря от време на време, за да се поддържа температурата ниска. Питай жената как прави сладкиша "целувки", подбно е сушенето.
                  Последно редактирано от Asteri; 21-12-14, 20:55.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Давайте акъл - свински неволи (рецепти за св. хълбоци - бекон)

                    Вчера най-сентне сколасах да сложа едното парче - около 4 кила - раздевелно на около килограм всяко.

                    Както е по рецептата по-горе. Понеже не намерих от солта която съдържа натриев нитрит - държи цвят на месото и предпазва от развитие на разни болести като ботулизъм и прочие, сложих заместител - сол със семена от целина - което би следвало да свърши същата работа.
                    Сега - втасване една седмица в хладилника с ежедневно масажиране и обръщане на пакетите. Ще докладвам за резултата по-нататък.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Давайте акъл - свински неволи (рецепти за св. хълбоци - бекон)

                      Свински ушички на тиган. Ако някой се интересува ще драсна рецептата.
                      .Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Копие от Изображение2055.jpg
Прегледи:1
Размер:40.8 КБ
ID:5640854Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Копие от Изображение2056.jpg
Прегледи:1
Размер:174.8 КБ
ID:5640855Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Копие от Изображение2057.jpg
Прегледи:1
Размер:222.0 КБ
ID:5640856Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Копие от Изображение2058.jpg
Прегледи:1
Размер:281.6 КБ
ID:5640857Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Копие от Изображение2059.jpg
Прегледи:1
Размер:212.3 КБ
ID:5640858Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Копие от Изображение2060.jpg
Прегледи:1
Размер:258.3 КБ
ID:5640859Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Копие от Изображение2062.jpg
Прегледи:1
Размер:76.2 КБ
ID:5640862Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Копие от Изображение2061.jpg
Прегледи:1
Размер:38.1 КБ
ID:5640861
                      Прикачени файлове
                      Последно редактирано от dido uzunov; 08-02-15, 20:45.
                      "Няма как да обясниш нещо на човек, с когото ви делят два вагона книги!" Тодор Колев

                      Коментар


                      • #12
                        От: Давайте акъл - свински неволи (рецепти за св. хълбоци - бекон)

                        Давай, че замириса...

                        Коментар


                        • #13
                          От: Давайте акъл - свински неволи (рецепти за св. хълбоци - бекон)

                          Първоначално публикуван от 3apu Преглед на мнение
                          Давай, че замириса...
                          Това е за 2 уши(не е малко това което излиза, че е тежка храна и е по скоро за мезене)
                          1. две уши добре изчистени се варят докато частта там където са отрязани от главата се вижда, че вече не червенее,а си е като сварено месо, но трябва да се внимава, че ако се преварят почва да се свлича кожата от хрущяла на тънката част.
                          2. през това време се белят 2 средно големи глави чесън и 2 лук. Може да се настържат, но аз ги режа на ситно и двете и ги прекарвам през пресичката за чесън. Идеята е да си пуснат сока, а гъстото да полепне по ушите после(по нататък ще пиша за това
                          3.след като смачкам чесъна и лука ги смесвам с обилно количество лимонов сок и соев сос(може да се добави и още нещо по вкус) хубаво е съда да е голям, че после там ще се сложат нарязаните уши. Опитвайте сместа и я докарайте на ваш вкус-по солена или по кисела.
                          4.готовите уши се нарязват на лентички(хубаво е да са горе-долу еднакви, че да имат накрая еднакъв вкус след цялостната обработка аз ги правя около 4см на 1,5см не че ги меря, но за да се придобие представа)
                          5. нарязаните уши се слагат в купата с приготвената марината. бъркат се добре да може гъстото от маринатата да полепне по нарязаните уши. Хубаво е да покиснат малко 20-30мин.
                          6.тигана на котлона с много малко масълце колкото до покрие дъното и да не залепва, се изсипват ушите и се бъркат почти постоянно да не залепнат и се опитват постоянно, за да ги докарате на вкус какъвто на вас ви харесва(аз ги харесвам по препечени)
                          7. след като минат през тигана се връщат обратно в останалия сок от маринатата заедно с това което е останало от масълцето в тигана и отново се объркват и може пак да покиснат преди да се сервират.

                          П.п. Всичко което описах следва реда на снимките. Тъй като заигравката особено с чесъна и лука е голяма хубаво е да си намерите работа напр. ракия с туршия върши работа гаранция
                          Като пробвате кажете става ли или нещо да подобрим
                          "Няма как да обясниш нещо на човек, с когото ви делят два вагона книги!" Тодор Колев

                          Коментар


                          • #14
                            От: Давайте акъл - свински неволи (рецепти за св. хълбоци - бекон)

                            Така .. доклад за извършеното до момента по рецептата дето не е пробвана
                            7 дни в гореописните подправки. Преди ден ги извадих за дневното им ...масажиране и ми се сториха една идея меки ... бух още по една лъжица сол на пакет. Вчера извадих по-тънките парчета и ги сложих да досдават богодух на около 90 гроадуса - печката ми е газова - по-малко не ще. .. бе ще амъ късно намерих прогамата.
                            Два часа на метална скара с тавЪ отдолу... после вечерно охлаждане в гаража. Станали бяха солени ... за мезе става, ма ми трябват и други хора да могат да ги всусят. ..Затова им приложих два часа кисвнене във вода и сега малко да осушат в хладилника и ги мятам във фризера - така ще мога да го режа много натънко и колкото ми трябва.

                            Едно питане - останаха ми двете по-големи парчета които тази вечер извадих и изкисвам предварително.за да не се налага следварително ... Как мислите ? Дали ще им стане нещо ако наместо във фурната на ниска температура .. да взема че да ги сложа да се отвеят в гаража ?? Предимно за разни болести се притеснявам - ма след толко сол и киснене в подправки белки съм изтрепал гадините.

                            Държа да отбележа че рецептата дадено по-горе си е естра, но ако искате после за печете-пържите бекона. Както и повечето хора правят
                            Аз искам да го докарам готов за консумаця без топлинна обработка.

                            П.П. Моля най-покорно да мъ прощавате за липсата на снимков материал ... ама на фона на двумесечното отроче и 11-месечното куче - радвам се че и толкоз успях за свърша с мъвките.
                            Последно редактирано от Slick; 11-02-15, 03:37.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Давайте акъл - свински неволи (рецепти за св. хълбоци - бекон)

                              Втората партида стана супер - беше облъчвана на 73-75 градуса и работата стана идеално.
                              Във фризера си се стегна и на вкус е екстра. Реже се на тънко без грижи.
                              Благодаря за рецептата! с малки модификации стана доста добре.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X