Обява

Свий
Няма добавени обяви.

2015-а М2 x2, x4, SATA SSD - нЕкой сЪображения

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • 2015-а М2 x2, x4, SATA SSD - нЕкой сЪображения

    Живеем в "Интересни" времена. Най накрая всички прозряха Факта, че SATA интерфейса Спъва съвременните SSD устройства и най-накрая излезе "стандарт" М2 - куплунг който носи 4 х PCIe lines и SATA . Думата стандарт не случайно съм я сложил в кавички, защото самият куплунг има 3 варианта с две "линии", с 4 и само САТА (ако съм разбрал правилно), което е достатъчно объркващо и ще донесе огромни Главоболия на всички "ентусиасти" опитващи се да надстройват (бългaрското за upgrade) новите си машини.
    Появиха се и първите лаптопи (виж отдолу един прекрасен пример ASUS NX500JK !), някой от който дори Нямат SATA!!!
    За да стане Още по Интересно, в момента на пазара има Изключително ограничен избор на подобни дискове - който се изчерпва с Samsung XP941 (с макс обем 512GB) и ново обявеният Но Само за ОЕМ Samsung SM951 който вече е с PCIe v3 (два пъти по-бърза от v2)....
    Ta тази година (която идва 2015-а) - Внимавайте какво си купувате и как ще го надграждате, за да не останете Неприятно изненадани с несъвместими компоненти!
    А на закупилите си mSATA SSD-та - Честито, надали ще излязат нови лаптопи с този интерфейс
    Моите очаквания са до средата на годната нещата да се "нормализират" и на пазара да се появят повече М2 PCIe SSD-та и с по-големи обеми, защото това е единственото което ме спира в момента да се "Метна" на този прекрасен Ултра бук с възможности на работна станция
    П.С.
    За неизкушените, ще споделя няколко факта:
    SATA III 6Gb/s ~ 550MB/s - не случайно всички висок клас SSD-та това им е максимума
    PCIe v2 - ~500MB/s на "линия"
    PCIe v3 - ~1GB/s на "линия" - М2 има до 4 "линии" или ~4GB/s !!!
    Samsung XP941 на тестове показва над 1GB/s четене !!!
    Диска е Най-бавното нещо в съвременният компютър, всяко забързване в тази област води до пропорционално увеличаване на производителността на Цялата система!!!

    и малко "литература" по въпроса

    http://www.notebookcheck.net/Asus-Ze....130796.0.html
    http://www.anandtech.com/print/8006/...ie-era-is-here
    http://www.anandtech.com/show/8236/s...h-nvme-support
    http://en.wikipedia.org/wiki/M.2

  • #2
    Re: 2015-а М2 x2, x4, SATA SSD - нЕкой сЪображения

    Пак се почна, сега 2 години няма да е ясно кое какво е :-) мерси Алекс беше интересно и образователно.

    Коментар


    • #3
      От: 2015-а М2 x2, x4, SATA SSD - нЕкой сЪображения

      Пуснах същото и във фисбук и там ме накацаха мацките , че ги забУеУи главичките, та се наложи да го преразкажа по Просто и го препечатвам и тук
      Нонче, за теб с тръби ще е обяснението! Та едно време дисковете били ялови чЕшмички и съответно им слагали тъъъънички тръбички та да си църцорят , Но се появили ССД-тата - Яката работа уж дискове, а па гоУема работе в теченето и досегашните тръбички не могли да пренесат воДЪТЪ , та се наложИло нови тАраБи да се измислят, ама ги измисли едни такива засукани - едната квадратна, другата на ДзвезДЪ и не е ясно новото ти дискче дали ще се Уцели с тРЪБЪТЪ ... та такива ми ти рабти хортувах азе тачка тучкана (както казваше старшинката) Надявам се да съм бил Изчерпателен и пределно ясен

      Коментар


      • #4
        Re: 2015-а М2 x2, x4, SATA SSD - нЕкой сЪображения

        И сега какво следва, купуваме си диск според куплунга и ако не стане сменяме контролера :-). Още им нямам вяра на ССД то - много изненадващо и без никакво предизвестие сдават багажа. А че са най бавното нещо в компа е вярно и наистина са голяма пречка.

        Коментар


        • #5
          От: Re: 2015-а М2 x2, x4, SATA SSD - нЕкой сЪображения

          Първоначално публикуван от Daniel Преглед на мнение
          И сега какво следва, купуваме си диск според куплунга и ако не стане сменяме контролера :-). Още им нямам вяра на ССД то - много изненадващо и без никакво предизвестие сдават багажа. А че са най бавното нещо в компа е вярно и наистина са голяма пречка.
          Не, най-вероятно до година-две нещата ще се изчистят и стандартизират. PCIe ще остане, SATA III ще си замине (освен за големите механични дискове, ако такива останат, защото със съществуващите технологии ССД-тата лесно могат да минат 10ТБ, ама докато бизнеса движи, а не техниката... ще има да почакаме).
          Лично аз се опасявам, че и М2 ще потъне, но дано да греша (макар и да ми се вижда много засукано и нестандартно - една или друга джвъка от страни или пък и двете, ширина, дължина - все различни....).

          Хубави неща се случват - вземи новият УСБ куплунг - който носи почти всичко в себе си и е Универсален http://www.extremetech.com/computing...fit-every-hole

          Коментар


          • #6
            От: 2015-а М2 x2, x4, SATA SSD - нЕкой сЪображения

            Въпросът е дали е толкова важно, че виндовсът ще се зареди за 5, вместо за 10 сек. за да робува човек на модата как нещо било по-бързо от друго нещо...
            Не чета коментари и не отговарям на такива.

            И коментаторите...

            Коментар


            • #7
              От: 2015-а М2 x2, x4, SATA SSD - нЕкой сЪображения

              След бурните години на 'надстройване' и мислене какво да сменям по компютрите си се успокоих...
              Не ме интересува дали дадена система позволява настройване... Вземам балансиран модел с нужните ми параметри в горната част на таблицата с надеждата да ме изкара 2-3-4 години...
              В един момент почва да не върши работа, и съответно бива сменен изцяло - за тези 2-3 години нещата са мръднали толкова напред, че нищо от старото не може да бъде използвано за надстройка... Т.е. купувам 'черна кутия', която асемблирам по свой вкус към момента и от там нататък не пипам до следващата 'пълна промяна'...
              Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
              Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

              Коментар


              • #8
                От: 2015-а М2 x2, x4, SATA SSD - нЕкой сЪображения

                Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                Въпросът е дали е толкова важно, че виндовсът ще се зареди за 5, вместо за 10 сек. за да робува човек на модата как нещо било по-бързо от друго нещо...
                Виндовсът се зарежда за 5 секунди вместо за 30-40 при мен. ВЕрвай ми, струва си. 300MB/sek и механичен диск ще даде. И повече ще даде. Ама практическата липса на време за търсене е това, което го прави наистина по-бърз от механичните. На един и същ комп имам WD Black и SSD. Като обмен - сравними. Като всичко останало - никак. В тоя смисъл, предполагам че SATA-та ще си отиде със скоростта, с която си отиде PATA-та, тоест поне в следващите 4-5 години няма да ни се наложи да се притесняваме. При лаптопите е друго, естествено.

                Колкото до M2-то, новото ми дъно си го има. Ама за момента няма нещо, дето да си струва да бучна в него. Отделно дето SSD-то ми е на място, където е практически на стайна температура, а M2 слота е на 5 сантиметра от процесора, тоест - поне 10-ина градуса над стайната. А това последното има съвсем пряко отношение към надеждността. Разлика в пърформанса между ново и сега - няма. Скоро преинсталирах и мерих. На диагностика също излиза всичко на 100%. И да се тръшне - всичко върху него го имам я в някой облак, я на поне още 2 места, което е и единствения начин да си сигурен в това че няма да затриеш данни. Щото се случва и механичните да се скихат почти като SSD-то, макар и по-рядко.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • #9
                  От: 2015-а М2 x2, x4, SATA SSD - нЕкой сЪображения

                  Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                  за тези 2-3 години нещата са мръднали толкова напред...
                  Беше тя. Смених старото си i7(най-наточеното за все пак вменяеми пари тогава - като излезе, мисля 860) с ново i7(същото към днешна дата - 4790К). Че разлика има - има, но нищо фрапиращо. Старото дъно и то си имаше USB3, SATA 6gb/s и т.н. Към днешна дата старото ми беше по-добро от новичките i5-ци на колегите в офиса. И в момента пишс от слъжебното ми i7(920), дето сигурно е на над 5 години вече. И нямам никакво намерение да го сменям докато не сдаде. През същото време колегите смениха по 2.

                  Истински си струва като излезе чисто нова архитектура да вземеш нещо, макар и скъпо. Ама такова не се очертава скоро. Сега бутат повече ядра, ама почти няма софтуери, дето да ги ползват.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #10
                    От: 2015-а М2 x2, x4, SATA SSD - нЕкой сЪображения

                    Спарки, избързал си със смяната и нямаш осезаем ефект...
                    Затова имах предвид - в момента, в който ми 'омалее' хардуера, няма смисъл да се търси вариант за подмяна на отделни части - време е да се смени изцяло всичко (с последен модел архитектура)...
                    А ако хардуера ми върши все още работа - не го пипам (няма накъде да се ъпгрейдва)...
                    За унификация бих мислил ако както на времето поддържах доста компютри на предприятие - там търсиш унификацията не толкова заради подобряване на параметрите, а поради удобство в ремонта.
                    Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                    Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                    Коментар


                    • #11
                      От: 2015-а М2 x2, x4, SATA SSD - нЕкой сЪображения

                      Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                      Спарки, избързал си със смяната и нямаш осезаем ефект...
                      Осезаем ефект има. Просто нищо фрапиращо. Най-осезаемия ефект е заради новата видео карта. Другия, с малко изключения, е от разликата в честотите. Е прекодирам си филми доста по-бързо заради новите инструкции, но като общо усещане системата не е драстично по-бърза от старата. Просто софтуера изостава. Реално ще мога да ползвам по-пълноценно новия процесор сигурно след някоя и друга година, и то само с някои софтуери, на които новите инструкции вършат работа.
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • #12
                        От: 2015-а М2 x2, x4, SATA SSD - нЕкой сЪображения

                        Лично аз докато не видя наложил се стандарт нямам никакво намерение да купувам SSD. Имам няколко сериозни съображения освен стандарта, но не искам темата да се обръща в "за/против SSD" - не това е целта на поста.

                        Лично аз отдавна си знам, че SATA стандарта е тънкото място. Ако имаше как да се забучат (простете каруцарския израз) директно на PCI шината, както... всъщност са си направени всички high end SSD устройства?!?!? А ама то реално така са направени? Е защо ми ги продават на SATA интерфейс тогава? Е... вие си знаете, какво да ви обяснявам...

                        Коментар


                        • #13
                          От: 2015-а М2 x2, x4, SATA SSD - нЕкой сЪображения

                          Първоначално публикуван от господин никой Преглед на мнение
                          както... всъщност са си направени всички high end SSD устройства...
                          Еми така са направени тия, на които SATA им е тясно. И предполагам ще продължат да се предлагат и продават такива, и все ще са във високия клас.
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • #14
                            От: 2015-а М2 x2, x4, SATA SSD - нЕкой сЪображения

                            Първоначално публикуван от господин никой Преглед на мнение
                            Лично аз докато не видя наложил се стандарт нямам никакво намерение да купувам SSD. Имам няколко сериозни съображения освен стандарта, но не искам темата да се обръща в "за/против SSD" - не това е целта на поста.

                            Лично аз отдавна си знам, че SATA стандарта е тънкото място. Ако имаше как да се забучат (простете каруцарския израз) директно на PCI шината, както... всъщност са си направени всички high end SSD устройства?!?!? А ама то реално така са направени? Е защо ми ги продават на SATA интерфейс тогава? Е... вие си знаете, какво да ви обяснявам...

                            Много ми е любопитно Защо не харесваш ССД-тата? А иначе на PCIe ССД-та има отдавна, но до скоро бяха само за дескто/сървър платформата, с М2 им се отвори пътя и към мобилният сектор, където първи май пак бяха Епъл с МакБук 2013-а

                            Коментар


                            • #15
                              От: 2015-а М2 x2, x4, SATA SSD - нЕкой сЪображения

                              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                              Виндовсът се зарежда за 5 секунди вместо за 30-40 при мен. ВЕрвай ми, струва си. 300MB/sek и механичен диск ще даде. И повече ще даде. Ама практическата липса на време за търсене е това, което го прави наистина по-бърз от механичните. На един и същ комп имам WD Black и SSD. Като обмен - сравними. Като всичко останало - никак. В тоя смисъл, предполагам че SATA-та ще си отиде със скоростта, с която си отиде PATA-та, тоест поне в следващите 4-5 години няма да ни се наложи да се притесняваме. При лаптопите е друго, естествено...
                              SSD срещу HDD е отделна тема и не е интересна. Тук ставаше въпрос за някакъв относително нов интерфейс и се сравнява SSD с единият и другия. Там разликата няма да е толкова драстична. Ако изобщо има кой знае каква... От трън та на глог, че е по-шарен.
                              И фейсбука не тръгва по-бързо с осем ядрен телефон, но както от това. Заболяването е същото...
                              Не чета коментари и не отговарям на такива.

                              И коментаторите...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X