Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Къде греша с обективите Олимпус

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Къде греша с обективите Олимпус

    Поздрав олимпийци, семейството ни макар и малко е сплотено.
    Имам средно сложен проблем.
    Накратко притежавам и ползвам доста сериозно тяло Олимпус Е500, както и най-популярните за олдскул машините 14-54 и 45-150 обективи. Всичко си работи добре, ръчни и автофокуси.
    Проблема се появи, когато взех "твърд"50мм/1,4 ОМ система.
    ОМ обектива е перфектен монтирам го чрез адаптор 4/3-ОМ, тялото го познава като Ф2,8, но това си е негов проблем.
    Адаптора е с чип и позволява функция автофокус, не в истинския вид, но работи добре.
    Проблема: ползвам 50мм за "клоузъп" смимане само, или по-скоро ползвах.Направих няколко сесии с по 100-120 снимки, като резултата беше като 50/50, отдавам некачествените фотоси на неопитността ми.
    Имам снимки с този обектив с перфектно( за моите нужди) качество, фокус, баланс и контраст, абе идеални са ми. Обаче до там. Сега опитвам да снимам идентични ситуации, осветление и НЕМА снимане. Промяна по софтуера не съм правил, адаптора ползвам с няколко други ОМ обектива и работи АМ и МФ. Най лесното, сметнах обектива за повреден( все пак е на няколко десетилетия) и купих нов/стар ОМ 50/1,8 АБСОЛЮТНО същото, с разликата, че на снимките няма никакъв фокус.
    През тялото виждам обекта ясно и на фокус, на снимката фокус няма ИЗОБЩО. Опитвах всички опции за МФ и АФ, но не се получават.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:MM101912.jpg
Прегледи:1
Размер:72.4 КБ
ID:6073247
    Ще направя после и нови за да се види какво не се вижда.
    Последно редактирано от dimow; 03-12-14, 19:13.
    Land Rover Discovery I 1996 2,0 MPI - SOLD
    Димитър Димов +ЧЧ7784854894

  • #2
    От: Къде греша с обективите Олимпус

    На снимката съвсем ясно е фокусиран не обекта, а детайл от фурнира на масата пред него. Което значи че обектива е фокусиран там, а не на обекта.

    - Ако си ползвал функцията за потвърждение на автофокуса - на тези адаптери с чип може да се вярва само до някъде, а на близки разстояния съвсем никак. Ако преди е работело - просто си имал късмет. За да не отива зян адаптера - прегледай опциите и виж дали имаш компенсация за "предфокусиране" и "задфокусиране" (в случая имаме съвсем ясен пример на "предфокусиране" - front focus, това нещо в някои версии на тоя чип можеше да се компенсира май).

    - Ако си снимал без потвърждение - провери дали не си разбъзикал реглажа за диоптрията (малката кнобка до визоьра). Проверява се като погледнеш буквите и цифрите (зелените) във визьора. Ако са мътни - разрегулиран е.

    - Отделно - на Е-500 лайв вю нямаш, а визьора е горе долу като перископ на албанска подводница и е известен като най-гадния визьор в цялата 4/3 система (за която титла се бори усилено с Е-330). Изключително трудно до невъзможно е да потвърдиш че фокуса е ясен. Ясен е на визьора, но визьора толкова може.

    Успех.
    Издъних се на Тюринг теста

    Коментар


    • #3
      От: Къде греша с обективите Олимпус

      А случайно да си сменил вида на осветлението?
      Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
      Из "Златния телец"

      Коментар


      • #4
        От: Къде греша с обективите Олимпус

        Осветлението със сигурност няма да му премести фокусната точка с 20% пред обекта, пък ако ще да се разчуе Виж масата. Виж обекта.
        Издъних се на Тюринг теста

        Коментар


        • #5
          От: Къде греша с обективите Олимпус

          Снимай плакат закачен на стената, разположен вертикално пред обектива. Хвани само плакаата. Нищо отстрани и дай да видиме.
          Бан-метод с който модераторите налагат на останалите своя начин на мислене.
          Към модераторите-А изтрийте го сега.
          Суратя утрепа и тоя форум. Жалко. Сбогом Приятели. Вальо. О888 557Ч7Ч

          Коментар


          • #6
            От: Къде греша с обективите Олимпус

            Поздрав, малко отзад напред
            Снимах плакат, АФ и МФ резултата:
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PC044613.ORF.jpg
Прегледи:1
Размер:96.2 КБ
ID:5627630Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PC044614.ORF.jpg
Прегледи:1
Размер:120.1 КБ
ID:5627631

            Адаптора, ами адаптова го ползвам с друг "незнаен"27-70, който е с адаптор за ОМ и друг 70-300 ОМ, и двата си работят по своему коректно с адаптор-тяло. Визьора-перископ също снимам и като да съм му свикнал, нямам база за сравнение, но виждам добре.
            Светлина предпочитам да ползвам натурална и почти винаги е идентична.
            Възможно е да не е работил напълно коректно и преди, но сега е трагично.
            Аз лично като един истински невярващ на самобитния китайски гении,изолирам контактите, когато снимам МФ.
            Land Rover Discovery I 1996 2,0 MPI - SOLD
            Димитър Димов +ЧЧ7784854894

            Коментар


            • #7
              От: Къде греша с обективите Олимпус

              Първоначално публикуван от dimow Преглед на мнение
              ...
              Аз лично като един истински невярващ на самобитния китайски гении,изолирам контактите, когато снимам МФ.
              Ако това може да те успокои - чиповете се появиха в резултат на един юнак в щатския дпр форум който навремето разглоби EC удвоителите си още когато бяха скъпи и им зяпа чиповете. От там работата поеха на руския форум, тъй че чипа е в общи линии руско-американска програма. Братята китайци просто го "усвоиха".

              От резултатите - ако първото е на аф а второто на мф - потвърждава се версията за лъжещ чип.

              Ако втората снимка също е по-лоша в сравнение с това което си получавал едно време (аз лично ако е от първите модели с по-ранен сериен номер - от 50мм 1.4 повече не бих очаквал на 1.4) и мътните ъгли на рамката на снимката не са защото си снимал леко под ъгъл и не са на фокус - тогава е възможно самия адаптор да е тръгнал. Ако се е разхлопал, разкривил, разцентровал - проблемите по принцип започват по краищата, от ъглите.
              Издъних се на Тюринг теста

              Коментар


              • #8
                От: Къде греша с обективите Олимпус

                Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                проблемите по принцип започват по краищата, от ъглите.
                Сега вече нещо не разбрах.
                От седмица забелязах странно мъгливи ъгли на снимките си, отдадох го на това, че започнах да снимам изцяло в raw.
                Много рядко 1/70 може би но се появи на 45-150 обектива за първи път.
                Land Rover Discovery I 1996 2,0 MPI - SOLD
                Димитър Димов +ЧЧ7784854894

                Коментар


                • #9
                  От: Къде греша с обективите Олимпус

                  С думи прости:

                  - ОМ обективите пригодени на 4/3 система имат проблем първо при широки бленди - да речем под ф2. Нещо беше със светлинния сноп който е прекалено широк, заобикаля огледалото (което е по-малко от на стар ОМ) и причиняват разни отблясъци и прочее щуротии. Това обаче явно при теб не е било проблем, понеже преди обектива е работел добре по твои думи, сега се е "развалил".

                  - Въпреки че представлява само една муфа, адаптора трябва да е идеално изработен (с много малък допуск) за да не пречи. В идеалния случай ще държи обектива толкова перпендикулярен на матрицата (или на лентата - адаптерите не са от вчера, има ги от време оно за други марки) колкото би го държал и оригиналния байонет на апарата.

                  - Адаптерите на братята китайци едно време бяха малко лотария по две причини - качество на изработка и допуски при изработката, дори да е качествена. Ако твоите са като моите - често са съставени от две части които са събрани с болтове, а не са монолитно фрезовани от една част, понеже някои елементи са общи с елементите на адаптери за други марки.

                  - Когато адаптер "мръдне" - започне да се изкривява на някъде, или се разхлопа - започва да прожектира образа от обектива не перпендикулярно на матрицата - където трябва, а под лек ъгъл и където му падне. Говорим за незабележими с просто око допуски. Там части от градуса почват да играят роля.

                  - Когато това се случи пък, светлинния сноп удря матрицата под ъгъл. Лек. Качествения (събран) образ остава в центъра, тъй че в центъра образа ще остане относително чист, но ъглите започват да бягат и да се размазват. Част от картината ще е на фокус, другата - не.

                  - Ефекта е толкова по-силен колкото по-къс е обектива ти. При дълги телеобективи може да не се усети, колкото по-широкоъгълни стават толкова повече се усеща, при ултрашироките става неизползваемо.

                  - С думи прости - адаптора ти / преходника ти / муфата ти или както и да го наречем - е тръгнал или направо заминал.

                  - Единственото място в ибей от което съм намирал читави адаптери които не се разпадат за месец е от един продавач в братски Китай с ник big_is . Това разбира се - за китайските. Иначе винаги можеш да си кихнеш стотатчки за новофлекс или някоя друга прехвалена бангия.

                  - Така или иначе - оригиналния 4/3 50мм ф2 Макро автофокусния вече поевтиня (относително), потърси си. 35мм ф3.5 Макро също. Това са обективи които са в пъти по-добри. Потърси. Огледай.

                  Успех
                  Последно редактирано от Goblin; 05-12-14, 16:05.
                  Издъних се на Тюринг теста

                  Коментар


                  • #10
                    От: Къде греша с обективите Олимпус

                    Безкрайно благодаря, всичко което си написал е полезно за мен.
                    Лично аз проиемам фотографията като чисто хоби, не умея да се задълбочавам прекалено много.
                    Тъй като темата е за обективите ми Олимпус, ще си позволя да попитам още нещо:
                    Имат ели наблюдение върху обектив 18-180 за 4/3 Олимпус естествено. Идеята ми прекалено компромисен ли е този обектив?
                    Често използвам фотоапарат си за "пенкелерски" снимки, иначе казано по време на разходка ми се ще да мога да покривам максимално много дължини с един обектив. Не смятам да залагам прекалени надежди.
                    Land Rover Discovery I 1996 2,0 MPI - SOLD
                    Димитър Димов +ЧЧ7784854894

                    Коментар


                    • #11
                      От: Къде греша с обективите Олимпус

                      Имам - имал съм два. Малко се измъква от "олимпийското качество" и просто на моменти се смъква до качеството на другите марки. Затова олимпийци го псуват, а другите пробват ли го на олимпус се чудят какъв е проблема.

                      Съвсем читаво обективче е, просто дава малко повече хроматични аберации от другите. Също изисква достатъчно светлина. От 14-54 е по-зле разбира се.

                      Като евтина алтернатива - в момента в ибей се разпродават 18-125ци на сигма по 25$ парчето, с малко прах. Те са по-зле от олимпуса, но на съвсем друга цена. Миналата година затвори една верига студиа която все още ползваше Е-1ци и в момента Е-1цата, ЕЦ-14 конвертера, 18-125мм сигма и 14-54мм са по две за левче докато има наличности.
                      Издъних се на Тюринг теста

                      Коментар


                      • #12
                        От: Къде греша с обективите Олимпус

                        За 18-180 попитах, тъй като често се предлага с Е30, към който пък съм се насочил. Разликата в цената обектив и тяло и само тяло е пренебрежимо малка
                        Предположих,че ще е по-зле от 15-54, ама ми се ще да не си загубя и любимия 40-150. Ще разгледам Сигмите как и какво. Благодаря
                        Land Rover Discovery I 1996 2,0 MPI - SOLD
                        Димитър Димов +ЧЧ7784854894

                        Коментар


                        • #13
                          От: Къде греша с обективите Олимпус

                          Не знам колко пренебрежимо малка е цената, като цяло бих го взел само ако ми е убийствено нужен или ако е гратис. Хубав е, но просто всички го дублират. Няма никаква причина да го взимаш при положение че имаш 40-150.
                          За Е-30 - да. Единственото по-добро е Е-5, но там са едни други пари. Все още.
                          Издъних се на Тюринг теста

                          Коментар


                          • #14
                            От: Къде греша с обективите Олимпус

                            Да се включа и аз - скоро гледах снимки на безогледален с 14-54mm,f 2,8-3-5 (за 4/3), разкошни, на пазара се намира за 370 лв.
                            Може би ще скоча, докато събера пари за 12-40mm, f2,8 ...

                            Коментар


                            • #15
                              От: Къде греша с обективите Олимпус

                              Разкошни са но фокусира бавно. Включително и II версията която уж е оптимизирана за фокус със засичане на контраста. Това се взима за пейзажи ако си с безогледален. Иначе да, оптически при безокледалните ти трябва 12-40мм за да го стигнеш, или твърдак.

                              За цената - виж в ибей какво има и дали някой доставя до България. В момента максимума на който можеш да го намериш е 170 долара, а имаше време когато за тия пари се продаваше комплект с Е-1ца. Е-1цата в момента е паднала на 50-60 долара, тъй че може да се очаква ако са останали да намериш обектива за 120. Търси продавачи които продават Е-1ци комплект с китайски зарядни, повече от един комплект, и виж какво друго продават.
                              Последно редактирано от Goblin; 08-12-14, 16:28.
                              Издъних се на Тюринг теста

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X