Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Sigma DP-1 / 2 / 3 Merrill - Юруш на маслините !!!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Sigma DP-1 / 2 / 3 Merrill - Юруш на маслините !!!

    С настоящето да привлека вниманието на всички любители на наистина рошавите гарги:

    - Моделите DP-1, DP-2 и DP-3 Merrill на Sigma в момента се продават под 900лв в читавите български фото магазини. Това е по-малко от половината от оригиналната им висока но заслужена цена.

    *** Какво е Сигма ДП-1/2/3 Меррилл ?

    - В общи линии сапунерка с Фовеон матрица (APS-C размер) и несменяем твърд обектив. Разликата между трите апарата е във фокалната дължина на обектива: 19мм (28мм екивалент) за DP1m, 30мм (45мм екивалент) за DP2m, 50мм (75мм екивалент) за DP3m.

    *** Какво е Фовеон матрица ?

    - Уики - приятел незаменим. Матрица която работи по начин различен от този на стандартните, което има плюсове и минуси. Конкретната Фовеон матрица в тези модели е 14-15 мегапиксела, но понеже всеки пиксел лови едновременно и трите основни цвята (червено-зелено-синьо), а не е да лови само единия и да отгатва другите два (като на стандартните матрици), "тези пиксели" не са като "онези пиксели". Сигма дълго време рекламираха тези матрици като 46 мегапикселови (15 цяло и нещо умножено по три). Цифрата не е съвсем точна, малко е оптимистична, но консенсуса е че Фовеон матрица серия Меррилл дава резултатите на 30-35 мегапиксела "обикновена" матрица.

    *** Какви са минусите на тези модели ?

    - В крайна сметка са сапунерки (като размер и употреба). Нямат електронен визьор, гледа се екрана.
    - Слонски разход на ток. Изкарват по-малко от други апарати. Затова се продават с две батерии.
    - Огромни роу файлове (към 45-60 мегабайта май). Които се записват на картата (дори най-бързата) мъчително бавно. Възможно е снимането в серия, но докато не се запише до край снимката не може да се покаже на екрана.
    - Роу файлове неразпознаваеми от никоя друга стандартна програма (фотошоп, лайтрум). Файловете трябва да се прекарат през оригиналния софт на Сигма (който е относително ограничен) и да се запишат от там в 16 битов tiff.
    - Относително куци оригинални jpeg-ове директно от апарата.
    - Бързо покачване на шума (и което е по-неприятно - на хроматичния шум) при високо исо. По-ниско максимално изполваемо исо от това на конкуренцията.
    - Не особено широк динамичен обхват (не по-добър от на конкуренцията).


    *** Какви са плюсовете на тези модели ?

    - Поради естеството си, Фовеон матрицата позволява изключителна рязкост на изображението БЕЗ поява на моаре. Това води до изключително "остри" снимки.

    - Поради липсата на моаре, и поради възможността да се синхронизира светкавицата при всички скорости (като при повечето апарати с несменяем обектив) - тези модели са естествен избор за индустриално/професионално снимане на повърхности склонни към поява на моаре - тъкани, плат и всякакви видове десени с повторяем детайл.

    - Невероятно високо качество на снимките, стига да са правилно експонирани и на ниско исо. Обективите са много добри, правени специално за матрицата. Говорим за ниво на качество от порядъка на примерно 36 мегапикселова фулфрейм матрица, или долно ниво средноформатна матрица. В общи линии тези сигми могат да се считат за джобни средноформатни фотоапарати - дори и недостатъците им са същите: бавно записване на снимките, батерии които не изкарват дълго, бавен автофокус.

    ДП1 и 2 са абсолютните оръжия за пейзажна фотография, според предпочитана фокална дължина. ДП3 става за портрет, но трябва да се снима с едно на ум - също като при средноформатните апарати, излизат детайли които не са от най-ласкаещите за обекта (пори на кожата, всякакви кожни дефекти).

    *** Защо ми е да си взимам ДП-нещо си апарат ?

    - Защото всеки един от тези апарати е способен на качество за постигането на което е необходим много скъп апарат с още по-скъп обектив, за половината от цената на просто скъп обектив.

    *** Трябва ли сега да скоча да си взема такъв апарат ?

    - Ако покрива някоя от нуждите ви - да, на часа. Merrill серията в момента се замества с ДП Куатро серията, за която никой все още не е сигурен дали в крайна сметка дава по-добър или по-лош образ от Меррилл серията (но при която са решени хитро проблемите с батерията и с бавния запис). Има шансове Меррилл да са последните "истински" Фовеон матрици на пазара. Цените са смешно ниски на фона на полученото качество.

    - Ако търсите повече универсални възможности, бърз автофокус, високо исо - не търсете там. Апаратите са със специфично приложение. Ако не е вашето приложение - не са вашия апарат.

    Но ако сте забелязали че често снимате пейзажи, на статив, и че сте стигнали до границата на сегашния си обектив (а горното ниво е четирицифрена сума в зелени) - тези апарати могат да открият нова страница във фотографската ви книга.
    Последно редактирано от Goblin; 01-12-14, 06:10.
    Издъних се на Тюринг теста

  • #2
    От: Sigma DP-1 / 2 / 3 Merrill - Юруш на маслините !!!

    Едно видео от нас. Основният герой е Sigma DP2 Quattro, но има няколко думи и за технологията Foveon, макар и в Quattro варианта й

    Коментар


    • #3
      От: Sigma DP-1 / 2 / 3 Merrill - Юруш на маслините !!!

      Пом-пом-пи-доммм... Тин-га-лин-га-линннг... Там-ди-дам-ди-даммм...












      Взех един за службата (поради което и задължителния избор на версията която най-малко ми върши работа извън службата, но няма как).

      Започна изключително добре, успях да стигна до сверяване на времето в менюто преди да умрат и двете батерии . Не че бяха заредени де.

      Не знам каква консумация на ток има това нещо и колко лакома е въпросната технология, но нещо ме кара да мисля че когато се прави апарат с лакома технология - не се проектира с батерийки с големината на половин кутийка кибрит. Пък ако ще пет да са в кутията.

      Като се заредят ще повилнея. Първоначалното впечатление е че без ремъчка няма да го бъде. Адски е хлъзгав.
      Издъних се на Тюринг теста

      Коментар


      • #4
        От: Sigma DP-1 / 2 / 3 Merrill - Юруш на маслините !!!

        Еееее, чакам продължението ...

        Коментар


        • #5
          От: Sigma DP-1 / 2 / 3 Merrill - Юруш на маслините !!!

          Аде сега, ш'та праим пейзажист !
          Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
          Из "Златния телец"

          Коментар


          • #6
            От: Sigma DP-1 / 2 / 3 Merrill - Юруш на маслините !!!

            Оооо, студено, студено... Този се предполага през целия си живот да снима роклички и панталонки. В службата се усетиха че мога да държа апарат и изведнъж се оказа че е критически важно да започна да правя това за което преди са плащали по хх долара на (обработен) кадър, ако и да го правя малко по-зле.

            Което няма да ми попречи да го разхождам де . Поживем - увидем. Може да се окаже и прехвален. Със сигурност няма да става за единствен апарат. Но като служебен е блага работа
            Издъних се на Тюринг теста

            Коментар


            • #7
              От: Sigma DP-1 / 2 / 3 Merrill - Юруш на маслините !!!

              По спомени от Смената и Байрете-то, ДП-2 - ката май е за предпочитане.
              Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
              Из "Златния телец"

              Коментар


              • #8
                От: Sigma DP-1 / 2 / 3 Merrill - Юруш на маслините !!!

                Пом-пом-пи-доммм... Тин-га-лин-га-линннг... Там-ди-дам-ди-даммм...бис...








                След като истерията около "черния петък" (петъка след деня на благодарността в който правят здрави намаления) и димът се разнесе, броим убитите.

                - Адорама (големият магазин за фототехника в Ню Йорк) пусна дп1м-ката за 499$, другите два за примерно 530 и 540.

                - B&H (още по, най, съвсем най-големия магазин за фототехника от тази страна на Млечния Път) пусна дпм-ките на по 599, и - о, чудо - дп1 куатро (новия модел) за 499. Това продължи няколко часа, после се върна на 599 за няколко дена.

                - После всички си се върнаха на нормалното им 699-799, 900 за куатрото.

                - Оказа се че някой в БХ е сбъркал цената (499), трябвало да бъде 599, но - пито платено. Който си поръча на тънката цена - поръча и получи стоката.

                - Аз в суматохата си взех дп3ка, зер повече ми пасва фокалната дължина. Дп1-цата е служебна, вече я пробвах на тъкани - определено става.

                Времето беше отврат цяла седмица, едва вчера се отпуши за ден:









                Както се вижда на снимките - дп1цата заминава обратно в магазина за подмяна - има мърсотия на матрицата горе вдясно. Учудващо за "затворен" апарат, но сам не мога да я почистя така или иначе.

                Дп3-ката получих преди минути, ще и бая тия дни.

                Както винаги - оригиналните файлове се отварят при цъкане върху снимката. Оригинални жпегове от апарата са, роу все още не съм пипал.

                Като ми остане време ще направя някое и друго пряко сравнение, но като цяло - в пълен размер на котвата се вижда изписан производителя. При олимпусовите ми аналогични снимки се отгатва нещо, но е далеч от този резултат.

                В защита на олимпуса - там съм снимал с 12мм обектив, което е екивалент на 24мм а не на 28. При такова ниво на увеличение това има значение.

                Така или иначе - експеримента е успешен, апаратите си струват за конкретни предназначения. Иначе са невероятни бангии в доста отношения. Не искам никой, никога да ми хвали метална конструкция на апарат когато не е облепен с гуми и грипове. В студено време е като да си носиш топка за теглич. Толкова студено, но далеч по-неудобно за носене.

                Скоростта на записване на файла е наистина доволно умопомрачително бавна, но там имам солиден тренинг от другото ми отклонение от нормалността - Рикох GXR, при който записването на файл не е да хвърлиш бутилка в морето, а да я хвърлиш на ледник и да чакаш да се разтопи и да стане на море.

                Оптически - забелязвам известна липса на дисциплина в ъглите на обектива (на дп1-цата), с нагла тенденция към хроматични аберации като се заиграеш с плъзгачите в оригиналния софт на Сигма. За щастие си има опция за премахване на въпросната, та става.

                В общи линии - остава валидно че това нещо е апарат с турбо обектив и битурбо матрица на половината или по-малко от цената на турбо обектив.
                Последно редактирано от Goblin; 08-12-14, 23:15.
                Издъних се на Тюринг теста

                Коментар


                • #9
                  От: Sigma DP-1 / 2 / 3 Merrill - Юруш на маслините !!!

                  Снимките от кой са?
                  Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                  Из "Златния телец"

                  Коментар


                  • #10
                    От: Sigma DP-1 / 2 / 3 Merrill - Юруш на маслините !!!

                    DP1m, екивалент на 28мм. ДП3-ката не съм я сефтосал, сега пристигна.

                    За протокола - точно този обект е голям капан, сивото в сянката е доста коварно и при повечето по-дръзки апарати особено новото поколение с "намален или липсващ" АА филтър там се събира магнит за артефакти, особено ако се ползват с реглаж "рязкост" над нулата.

                    Също - първата не трябва да се гледа много-много по ъглите, апарата е наклонен отдолу нагоре и перспективите са криви. Сградите на хоризонта например, отляво. Те не са сгради де, а отдушниците на вентилацията на тунела.
                    Издъних се на Тюринг теста

                    Коментар


                    • #11
                      От: Sigma DP-1 / 2 / 3 Merrill - Юруш на маслините !!!

                      Изпитанията продължават

                      По празниците си поиграх пак. Отново се потвърждава че интернета е голяма работа - всичко прочетено за гадините се оказа вярно. Наложи се да се разровя за повече информация относно понятието "микроконтраст". Така и не разбрах какво е, но се потвърдиха мненията че ги бива доста за облаци, но че са рискови за портрети поради същия тоя "повишен" микроконтраст.

                      Успоредно дадох шанс на някаква новоизлюпена фирма за неутрални филтри - Haida. Китайци. Определено оправдаха доверието, за цената си, но за това друг път.



                      По стар обичай - при цъкване върху снимката трябва да се отвори в пълен размер.

                      Забелязва се и типичния за този вид матрици (и не само за тях, но при тях е засилен) проблем с цветни петна върху повърхностите с труден за определяне цвят. В случая върху водата на преден план, изразява се като "пелена" с вариращи оттенъци. Оказа се че за да се предотврати/намали този ефект при тези модели трябва снимката да е идеално експонирана, или леко свръх експонирана. Не знам как е в сравнение с другите марки, но в сравнение с моите олимпуси динамиката си е съвсем добра, и свръхекспонирането се компенсира доста читаво при обработка в оригиналния софт на марката. Трудоемко е, но възнаграждаващо

                      Като говорим за оригиналния софт - пича си има някакви негови истерии, които затвърждават мнението ми че тези апарати се очаква да се ползват винаги на свръхекспониране в рамките на възможното.

                      Ето една снимка изкарана през софта с реглажите на апарата:




                      И същата прекарана през софта с опцията "оправи ми я автоматично" :




                      Е ако ще да се разчуе, но няма как при такава оригинално вече недоекспонирана снимка логичния избор на софта да е отново недоекспониране с 1.4 единици надолу Гадта явно е програмирана от вампир и има фобия към всичко светло.

                      Иначе софта е интересен, и така или иначе задължителен предвид че е единствения боравещ с оригиналните роу файлове (формат X3F). За нелепостта му като интерфейс се пеят легенди, но така или иначе - за преработка в по-стандартни програми като фотошоп и производни задължително се минава през него (файловете се изнасят в Tiff за последваща обработка другаде).


                      Тъй че се налага да се вразумят плъзгачите малко, и работата става що-годе нормална:





                      За портретите - отново сме в небрано лозе, но се ядва. Следват изрезки от една детска муцунка. Разрешение за публикация от родителите не съм искал, тъй че ще действаме само с изрезки (не, няма да кажа "кроп" ) от 100% кадър:


                      Оригинални настройки на апарата (не най-"острите", някъде по средата сме) :





                      Същата с намалено потискане на светлинния шум:





                      И резултата (единствения ядлив за портрет) с потискане на светлинния шум набомбено до край:





                      Коментарите мисля са излишни. С оригиналните настройки апаратите се очертават идеалния инструмент за дерматолози нуждаещи се от читави снимки на всички скрити и открити кожни проблеми, както и вероятно на любителите на влечуги. Но за снимане на хора - стават само за тъщи. Ако въпросните бяха хора.
                      Последно редактирано от Goblin; 22-06-15, 01:30.
                      Издъних се на Тюринг теста

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X