Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Toyota Land Cruiser HDJ80, 1HD-T

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Toyota Land Cruiser HDJ80, 1HD-T

    Знаете, че съм започнал няколко проекта, два от тях свързани с марката Toyota.
    Единия е известната на целия български народ Кака- Toyota Land Criuser BJ 40, a другия е Toyota Land Criuser LJ 78 Prado.
    За да отпразнувам факта, че не съм довършил докрай нито един от двата проекта тези дни започнах следващия - Toyota Land Criuser HDJ80 двигател 1HD-T.

    Колата е известна на познавачите. Това е 80тката на Красо от Житница.
    Отне ми известно време да изнудя Красо да ми продаде колата. Не му се разделяше с това бижу , още повече, че е вложил доста в нея през годините.Оригинално Тойотата е кожения салон, трите блокажа, автоматична скоростна кутия, люк, модификация VX.
    Колата е с ОМЕ окачване, гуми 33,5-295/75 R16, 4,88 Nitro Gear главни предавания, австралийски "мозък" на скоростната кутия и много други подобрения от които си личи , че собственикът и разбира повече от добре материята.

    Някога оригиналния мотор е предал богу дух и Красо го е сменил с друг. Оказа се , колата е била доста тунингована в Германия преди да попадне в България, имала е кулер и по талон е 204к.с. Когато мотора е бил сменян кулера е бил премахнат , на аз го получих заедно с колата, както между другото и предна и задна TJM брони. Тези брони пък някога са стояли на една от многото 80тки на Яро. Другата хубава екстра която наследих е мокра печка Webasto , която също е монтирана някога в Германия.
    Това е вида в който я взех:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010170.jpg
Прегледи:1
Размер:191.4 КБ
ID:6073023

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010173.jpg
Прегледи:2
Размер:195.5 КБ
ID:6073022

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010171.jpg
Прегледи:1
Размер:186.6 КБ
ID:6073021

    До тук хвалбите.

    Следва...
    Последно редактирано от rusev; 28-11-14, 18:47.
    Garage 31 Ltd - Classic Land Cruisers restoration

  • #2
    От: Toyota Land Cruiser HDJ80, 1HD-T

    Абонат!!!
    Няма страшно в умирачката...
    Страшното е да си жив!...

    Коментар


    • #3
      От: Toyota Land Cruiser HDJ80, 1HD-T

      А така, бравос Руси...чакаме..
      0899 шест5313нула
      За всекиго по нещо

      Коментар


      • #4
        От: Toyota Land Cruiser HDJ80, 1HD-T

        Сега целта която искам да постигна:
        Да се въстанови колата до оригинално състояние в частта си купе и външен вид.
        Да се въстанови салона да перфектно състояние, включително вибро и шумо изолация.
        Разбира се тунингованите мостове и скоростна кутия ще си останат, окачването също. Ще се наложи ревизия на мостовете, предния диференциал има доста луфт. Кутията иска монтаж на адекватно охлаждане.
        Въстановявяне на интеркулера и настройка на двигателя така, че да дава максималната си мощност , без пренадувания и пушилки. Павката turbodelta 75, които ще се заеме с настройките иска мотора да е обслужен и в перфектно състояние. Ще бъде направено.

        Монтаж на качествена лебедка 12 000либри в оригиналната предна броня. Лебедка 9000либри в задната броня, което означава в шасито. Мисля да конструираме и изпълним друга задна греда на шасито в която да има място за лебедката и да има теглич, с който да се тегли спокойно ремарке 3500кг.Резервното колело ще се отзове на задната врата на оригиналната стойка.
        Направа на плъзгащи шкафове и легло в задната част на купето, същите които имах в старата си 80тка с която пътувах на Дакар. Оказаха се много удачни, удобни и леки. Радо още си ги ползва.

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:_DSC5426.JPG
Прегледи:1
Размер:254.2 КБ
ID:5625831

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:_DSC5423.JPG
Прегледи:1
Размер:235.4 КБ
ID:5625832

        Идеята е каквото се пипа по колата да се прави като за последно с оригинални резервни части. Не искам да разглобявам колата и да я ремонтирам с години. Идеята е да се спира от движение за максимум седмица, като всяка следваща стъпка да се планира от към купуване на части, разходи и време така, че да не се харчат много пари на веднъж.
        Важна задача е и максимално въздържане от увеличаване на теглото. Още ми държи влага спомена от Дакар 2012, където колата ми тежеше празна 3 тона.

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_2031.jpg
Прегледи:1
Размер:71.6 КБ
ID:5625833


        Общо взето това е.

        След като покарах колата няколко дни из града установих, че няма спирачки, окачването тропа, не работят печката и климатика, задницата е прекалено висока , поради липса на калобрани колата е винаги мръсна, мотора тресе на празен ход и оборотите са много ниски. Иначе върви силно има мощност и кутията превключва по много по-адекватен начин от предишната ми Тойота. Дизела е по-приятен за каране от бензиновата и ми се струва, че върви осезаемо повече. Установих, че този дизел не обича високите обороти, но тегли като локомотив на ниските до към 2200об/мин.
        Салона е парцалив като на всички Тойоти от тези години. Отдолу е поразджасяла точно колкото и предишната, която бях докарал до почти ново състояние преди да направя глупоста да я продам. Липсват част от задните емблеми, което аз считам за неприемливо.

        Започнах с основно измиване и полиране. Салона оставих за по-късно.
        Веднага поръчах всички дискове и накладки, всички тампони и тампончета по стабилизиращите щанги, и започнах да търся по морги и приятели задната броня, степенките и калобраните.
        Въпреки, че пружините ОМЕ са много корозирали, на тях си стояха стикерите по които останових, че предните са 2850( + 2 инча + броня и лебедка) а задните са 2863 ( + 2 инча +200кг) . Поръчах задни 2860, които са за нормално натоварване. Ако някога се наложи да пътувам с много натоварена кола лесно ще монтирам по-твърдите.
        Заех да тонирам стъклата и да монтирам задната броня TJM с ясното съснание, че едва ли ще ми хареса и ще я махна.

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010176.jpg
Прегледи:1
Размер:128.8 КБ
ID:5625825

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010178.jpg
Прегледи:1
Размер:136.9 КБ
ID:5625826

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010181.jpg
Прегледи:1
Размер:136.5 КБ
ID:5625827

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20141118_133630.jpg
Прегледи:1
Размер:77.0 КБ
ID:5625828

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20141118_133638.jpg
Прегледи:1
Размер:77.3 КБ
ID:5625829

        Вижда се добре навирената задница.
        Таргата се погрижи да ме снабди с пълен набор емблеми втора употреба за 50лв. Спести ми поне 150лв.

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20141114_095758.jpg
Прегледи:1
Размер:118.3 КБ
ID:5625830


        Демонтирах стабилизиращите щанги и колата веднага спря да тропа.
        Сипах някаква вълшебна добавка в горивото за да се изчистят разпръсквачите.

        Следва...
        Последно редактирано от rusev; 28-11-14, 22:54.
        Garage 31 Ltd - Classic Land Cruisers restoration

        Коментар


        • #5
          От: Toyota Land Cruiser HDJ80, 1HD-T

          Хубава машина ще стане , абонирам се за темата !
          На нас клиренс ни трябва , не скорост

          Коментар


          • #6
            От: Toyota Land Cruiser HDJ80, 1HD-T

            Руси, втория мотор /т.е този , който е качен в момента/ 12 клапановия /1HD-T/ или вентилирания /1HD-FT-170 коня/ е? А относно цапането, вижда ми се, че не е само до калобрани, а поради фланци или минусови джанти, гумите леееко се подават извън калниците..поне така изглежда на снимките. А за дюзите- дай ги да ги "изперат", там поне няма нищо сложно..
            Последно редактирано от sonda; 29-11-14, 08:45.
            0899 шест5313нула
            За всекиго по нещо

            Коментар


            • #7
              От: Toyota Land Cruiser HDJ80, 1HD-T

              Мотора е пак 12Valve.
              Много ми се искаше втората ми 80тка да е фейсовата 24V. Но не можах да намеря такава. Вече са рядкост, а добрите екземпляри струват сериозно пари.
              Затова "феиса" ще си го направя аз, а с двигателя ще се опитам да използвам предимствата на стария, който е силен в ниските обороти, като му повиша мощноста с всички възможни и легални средства. А те са- големия кулер, австралийски ауспух 3', който очаквам да пристигне до няколко дни и качествена настройка на горивоподаването и турбината.

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20141122_142228.jpg
Прегледи:1
Размер:79.8 КБ
ID:5625843

              Феиса след 1996г се изразева в друга предна решетка, емблемата 24Valve отзад и друго арматурно табло, което впрочем не ми харесва.

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20141122_132005.jpg
Прегледи:1
Размер:103.4 КБ
ID:5625842

              Скоро ще ви покажа новата муцуна монтирана. А комплекта емблеми вече са налице.

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:201411212_131858.jpg
Прегледи:1
Размер:130.1 КБ
ID:5625841
              Garage 31 Ltd - Classic Land Cruisers restoration

              Коментар


              • #8
                От: Toyota Land Cruiser HDJ80, 1HD-T

                Тоя ДВГ е 204кс. Монтира се от 1998г. на ТЛК 100, но като нищо може да го има и на ТЛК80.

                Иначе, другия 24кл. е тоя, но няма как да е 204кс.

                Честито Руси!

                Коментар


                • #9
                  От: Toyota Land Cruiser HDJ80, 1HD-T

                  Андро, колата е доработвана в Германия и получената мощност е вписана в брифа. Там всяка промяна по колата, дори и гуми не отговарящи на оригиналния размер се вписва в талона на колата от съответните органи.Ако разбира се прецени, че промените са безопасни и отговарящи на закона.

                  Мотора на 100тицата е 204 к.с. но е с електронно управление на помпата. 24 вентиловия на 80 серия е 180к.с. Моя си е 12 клапана и е направен с голям кулер на 204к.с. Аз искам още малко да помогна с ауспух 3 инча.

                  Ето снимки на моя кулер който сега приготвям за монтаж.

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010338.jpg
Прегледи:1
Размер:171.2 КБ
ID:5625876

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010307.jpg
Прегледи:1
Размер:163.4 КБ
ID:5625877

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010340.jpg
Прегледи:1
Размер:116.3 КБ
ID:5625878

                  Иначе почти съм готов с новия фейс, наложи се да намеря и ламарината под фаровете.

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010316.jpg
Прегледи:1
Размер:136.3 КБ
ID:5625879

                  Монтирах днес предната стабилизираща щанга и изпратих за поцинковане много планки и крепеж.

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010304.jpg
Прегледи:1
Размер:160.5 КБ
ID:5625880

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010306.jpg
Прегледи:1
Размер:151.3 КБ
ID:5625881

                  Вече са факт новите пружини отзад за нормално натоварване:

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010303.jpg
Прегледи:1
Размер:180.2 КБ
ID:5625882

                  Навсякъде съм с нови дискове и накладки, като бяха сменени и някои дреболии по спирачните апарати:

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010291.jpg
Прегледи:1
Размер:155.4 КБ
ID:5625883

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010287.jpg
Прегледи:1
Размер:152.7 КБ
ID:5625884

                  Оказа се , че се е предал кантара и се наложи да поръчам нов. Убеден съм, че след монтажа новия кантар заедно със свалената надолу задница вече ще имам задни спирачки.

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010295.jpg
Прегледи:1
Размер:141.5 КБ
ID:5625885

                  Другата седмица ще монтираме интеркулера, ауспуха, всички дреболии , които сега са изпратени за поцинковане, вероятно броните, смяна на маслата на двигател и трансмисия и заминаваме за Русе при Павката да си поиграе с двигателя.
                  Garage 31 Ltd - Classic Land Cruisers restoration

                  Коментар


                  • #10
                    От: Toyota Land Cruiser HDJ80, 1HD-T

                    Да уточня:

                    1HD-FTE е мотора за 100-ца , с електронна помпа и 24 клапана. 1HD-FT е вентилирания мотор на турбодизела и стандартно е 170 к.с. 1HD-T е 12 клапановата версия със 163 коня, която не знам как швабите са преценили и измерили , че достига 204 коня чрез добавяне на кулер. Все си мисля, че е бил насаден мотор от 100-ца преди терминирането му...
                    0899 шест5313нула
                    За всекиго по нещо

                    Коментар


                    • #11
                      От: Toyota Land Cruiser HDJ80, 1HD-T

                      Интеркулера пасва точно към този мотор. Фланеца който се захваща за колектора е характерен. Едва ли е бил насаждан 1HD-FTE, защото колата е 1994г и рано е попаднала в България.
                      Факт е, че по документи колата е 204 к.с.
                      Така или иначе това вече не е важно. По-важно е къде да монтирам радиатора на кутията. Огромния интеркулер заема всичкото място под решетката.

                      Друго странно нещо- има монтиран терометър на кутията и дори и на градско каране без натоварване температурата на кутията бързо стига до 80 градуса. Спомням си че на бензиновата рядко кутията вдигаше такава температура и то при натоварване.

                      Иска ми се да монтирам и допълнителен електрически вентилатор , който да помага лятото на климатика, но май няма да стане освен ако е някакъв много плосък.
                      Днес се оказа, че и радиатора на климатика е фира. Трябва нов или друг подобен.
                      Garage 31 Ltd - Classic Land Cruisers restoration

                      Коментар


                      • #12
                        От: Toyota Land Cruiser HDJ80, 1HD-T

                        Руси удължи си биелетките с поне 5 см за да работят правилно тези щанги , за предните просто направи подложки межу самата биелетка и планката с тампона а отзад режеш и заваряваш. Относно охлаждането няма ли място между кулера и климатичния радиатор за тънък СПАЛ ?
                        2012 GL350 Bluetec & 2012 Audi A6 Quattro 3.0T & 2013 Audi S6 Quattro 4.0 Biturbo
                        ex-Toyota Land Cruiser FZJ-80 Triple Locked 4.5EFI 1FZ-FE petrol/lpg

                        Коментар


                        • #13
                          От: Toyota Land Cruiser HDJ80, 1HD-T

                          Биелетите ще удължа. Между радиаторите има около 70-75мм. Там ще трябва да успея да навра и Спал и кулер за кутията. Къде да гледам за тънък Спал?
                          Последно редактирано от rusev; 29-11-14, 21:25.
                          Garage 31 Ltd - Classic Land Cruisers restoration

                          Коментар


                          • #14
                            От: Toyota Land Cruiser HDJ80, 1HD-T

                            Първоначално публикуван от rusev Преглед на мнение
                            Биелетите ще удължа. Между радиаторите има около 70-75мм. Там ще трябва да успея да навра и Спал и кулер за кутията. Къде да гледам за тънък Спал?
                            На оня Ренч наслагах такива. http://tuning-parts.bg/ventilatori/ Може и да се съберат в 70 мм ако махнеш решетката.
                            За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

                            Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Toyota Land Cruiser HDJ80, 1HD-T

                              Първоначално публикуван от rusev Преглед на мнение
                              Биелетите ще удължа. Между радиаторите има около 70-75мм. Там ще трябва да успея да навра и Спал и кулер за кутията. Къде да гледам за тънък Спал?
                              Хубав истински СПАЛ при другаря Мечков
                              2012 GL350 Bluetec & 2012 Audi A6 Quattro 3.0T & 2013 Audi S6 Quattro 4.0 Biturbo
                              ex-Toyota Land Cruiser FZJ-80 Triple Locked 4.5EFI 1FZ-FE petrol/lpg

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X