Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Цистерна за нафта ???

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Цистерна за нафта ???

    Имам един много странен въпрос и искрено се надявам да намеря отговор макар, че ме гложди съмнение.
    Та въпроса ми е, как мога да разбера колко тона /литра/ е вместимостта на една цистерна която е закопана под земята като знам само, че е цилиндрична и е там от 77-79година. Не ми се иска да копая около нея за да я измервам щото е доста голяма. Съмненията са ми за около 20 тона. Но искрено се надявам да има начин да разбера и второ ако?? Как да си разграфя една летва /алуминиева/ за да измервам наличното количество.
    Предварително благодаря за отговорите и ако мога ще помагам с допълнителна информация.

    П.П. От дъното до горния край на цистерната е 246-250см. Тоест това трябва да е диаметъра.

  • #2
    До: Цистерна за нафта ???

    Хеее хе спомням си такава задача в училище - да се намери формулата за разграфяване на летва на такава цистерна, но размерите бяха ясни и беше пропаднала от едната страна с еди-колко си сантиметра....
    А твоята дали е водоравна А и с какви размери е...
    Май само опитно като я ползваш...
    Subaru Legacy Outback '98 2.5 AT

    Коментар


    • #3
      До: Цистерна за нафта ???

      Пробвай колко вода ще събере

      Разграфяването на летвата пак така - сипваш 100 литра (или колкото трябва) и удряш чертичка на мокрото после пак така докато се напълни.
      Сега ще кажеш, че не искаш да сипваш вода вътре
      2010 CRF 250 R

      Коментар


      • #4
        До: Цистерна за нафта ???

        Спускаш лазерна ролетка и мериш дължината в двете посоки спрямо отвора. Събираш и получаваш приблизителната дължина. После по формулата за обем на цилиндър и си готов.
        http://ftp.domainbg.com/ymk/1/11.jpg

        Коментар


        • #5
          До: Цистерна за нафта ???

          Първоначално публикуван от Yordan Kolev Преглед на мнение
          Спускаш лазерна ролетка и мериш дължината в двете посоки спрямо отвора. Събираш и получаваш приблизителната дължина. После по формулата за обем на цилиндър и си готов.
          Така ще стане, само ако е кръгов цилиндър, но по-вероятно е да е елипсовиден. Ако и двете дъна се окажат изпъкнали, задачата се усложнява още...
          Между другото, с каква точност ти трябва обема?
          Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
          Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

          Коментар


          • #6
            До: Цистерна за нафта ???

            Ти диаметъра го имаш-250см. Намираш с ролетка(както ти казва Йори) височината на цилиндъра. обема ти е равен на височината Х 3.14 Х 250см.
            На толкова години станах, а още не съм видял катафалка с ремарке!

            Коментар


            • #7
              До: Цистерна за нафта ???

              След като знаеш диаметъра ти е нужна още само дължината на цистерната! Не можеш ли да вкараш настрани една пръчка арматурно желязо и с нея да премериш дължината? Ако пък не става по този начин, потърси от някой (или си купи) от онези лазерните рулетки! Струва ми се че с такава рулетка би трябвало да стане. Трети вариант е, ако не е много твърда земята, започваш да бучиш с един железен прът докато напипаш края на цистерната и тогава мериш дължината.
              Веднъж успееш ли да измериш дължината, лесно ще пресметнеш обема на цилиндъра, а като премериш дълбочината на нафтата ще разбереш каква част от диаметъра на цистерната е запълнена с нафта а от там ще сметнеш и каква част от обема на цилиндъра е запълнена!

              П.П. Леле що народ ме е изпреварил!
              "Do not correct a fool, for he will hate you;
              Correct a wise man, for he will appreciate you."

              Коментар


              • #8
                До: Цистерна за нафта ???

                Първоначално публикуван от giorgio Преглед на мнение
                Така ще стане, само ако е кръгов цилиндър, но по-вероятно е да е елипсовиден. Ако и двете дъна се окажат изпъкнали, задачата се усложнява още...
                Между другото, с каква точност ти трябва обема?
                Ами горе долу до +/- 200-300 литра а не точно до литър. Това е резевоара за парното на една хижа/хотел на Паничище и трябва да зареждам нафта за сезона а незнам колко да поръчам. В момента има нафта точно 1м. от дъното нагоре и остава празна 1.50м.

                За лазерната ролетка е супер хитро но аз имам достъп само до отвор от 50мм. Другото е бетонирано и незнам дали тази ролетка може да мине през 50мм отвор пък и той е на 40см над горния край на цистерната. Та както казва колегата Gotin формулата при мен е х.х.х=Х Ходи решавай ако можеш

                Коментар


                • #9
                  До: Цистерна за нафта ???

                  доколкото знам има специализирани фирми за ултразвукови измерители... потърси някоя такава...
                  иначе най-простия и евтин начин е да изпразниш цистерната и след това да я пълниш постепенно и през определено количество вода да мериш дълбочината /например на всеки куб. метър/... Правиш си една таблица сантиметри - куб. метри и си готов...
                  помогнете да открием откраднатите двигатели http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59117

                  Коментар


                  • #10
                    До: Цистерна за нафта ???

                    През 1977-1979 година вариантите за цистерна за нафта са били главно два - бракувана ж.п. цистерна или автоцистерна.

                    Вероятност да е правена по поръчка или да е от нещо друго има, но е малка.

                    Съдейки по височината, по ми мяза на ж.п. цистерна, вероятно бивша двуосна...

                    Самите ж.п. цистерни биват двуосни и четириосни. Съвременните четириосни са от 71 куб.м. (тип Zas) до 82 куб.м (тип Zakks), за двуосните не помня (отдавна им мина времето), но бяха към 50 кубика.

                    По-точно можеш да установиш само сипвайки известно количество нафта. Примерно, сипвайки 1 тон и знаейки с колко се е вдигнало нивото, можеш приблизително да установиш площта на слоя и оттам - дължината на цистерната.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Цистерна за нафта ???

                      Мислех си да ти помогна с ултразвукова ролетка, но се оказа, че тя е широка 60 мм.
                      Както и да е, предполагам, че резервоарът ти е малко повече от 20 кубика, така, че ако заредиш 10-12 кубика, надявам се да ти стигнат за зимата, пък поне ще видиш колко празно ще остане след зарядката.
                      Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
                      Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Цистерна за нафта ???

                        Странно ми се вижда, че няма друг отвор - ревизионен или за почистване.... Виж, ако го намериш - на 14-ти този месец ще идвам в София и мога да ти донеса такава ролетка. Но ти трябва отвор поне 9-10 см диаметър.
                        НИКОЙ НЕ Е ТОЛКОВА СЛЯП, КОЛКОТО ОНЗИ, КОЙТО НЕ ИСКА ДА ВИДИ!
                        Omnia vincit amor !

                        Коментар


                        • #13
                          До: Цистерна за нафта ???

                          Първоначално публикуван от Петя Преглед на мнение
                          Странно ми се вижда, че няма друг отвор - ревизионен или за почистване.... Виж, ако го намериш - на 14-ти този месец ще идвам в София и мога да ти донеса такава ролетка. Но ти трябва отвор поне 9-10 см диаметър.
                          Имало е, даже бетонна шахта е имало в която се е слизало до тези отвори но всичко е било изрязано и заварено а шахтата запълнена. Отгоре отвора който е бил около 400-500мм. е бил затворен с ламарина дебела поне 15-20мм и от нея стърчи замо една 50мм. тръба а останалото е бетонирано.
                          Все пак благодаря за предложението.

                          Засега най практичното решение ми се вижда това:

                          Първоначално публикуван от Tougi Преглед на мнение
                          По-точно можеш да установиш само сипвайки известно количество нафта. Примерно, сипвайки 1 тон и знаейки с колко се е вдигнало нивото, можеш приблизително да установиш площта на слоя и оттам - дължината на цистерната.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Цистерна за нафта ???

                            и аз имах подобен проблем, като пристигна камиона с нафтата пълнихме докато прилее и после си записах брояча, и като знам, че имах около 60 см нафта, и като видях колко събра до 3м и се поориентирах в обстановката
                            "Ако не можеш да ги убедиш, объркай ги."

                            Коментар


                            • #15
                              До: Цистерна за нафта ???

                              Бе, бръкни първо там с един крив тел. Все ще се ориентираш дали цилиндърът е кръгов или елиптичен. Почни с подозрението че е елиптичен. Щото в двата случая всеки сантиментър ниво ще значи различни нища, въпреки че общият обем ще е еднакъв.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X