Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Колесар за мотор - има ли нужда от регистрация??

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Колесар за мотор - има ли нужда от регистрация??

    Привет на всички!

    Не намерих тема, свързана изисквания за регистрация на колесари за мотор(може и да не съм търсил прекалено усърдно), и за това искам да питам за мнения и съвет от тези, които са решавали същия казус.

    Мисля да си направя колесар(ремарке) където да качвам мотора, че качването във вана на баща ми е досадна и кална(на връщане) работа.

    Конструкцията която съм замислил е от най-прост тип - точно толкова колкото да наместя двете гуми и да направя странично укрепване, няма да има платформа или странични бордове - ос, две гуми, лапа за теглича, продълговат улей от ламарина под формата U и две странични подпори.

    Няма да влизам в излишни подробности с конструкцията - ходих в КАТ и попитах дали такова чудо изисква регистрация. Не можаха да ми отговорят директно, трябвало да видят и тогава да преценят. Отделно, спирах при пътни полицаи(поне 3 пъти) - на посоченото описание на ремаркето отговарят еднозначно, че няма нужда от регистрация, светлини и прочее.

    Ще съм благодарен за съвети, мнения и споделен опит свързан със самоделни колесари/ремаркета за мотори. Да се впускам ли да заварявам и да карам без номер и светлини или има опасност да ме отвъртят с една камара глоби и актове.

    Благодаря предварително,

  • #2
    От: Колесар за мотор - има ли нужда от регистрация??

    Накратко ДА! Трябва регистрация и НЕ, не може да узакониш правен от теб! "Милиционерите" дето си питал ги прати да четат книжки по-усърдно. Особено да наблегнат на "Милиционерската библия", а именно Закон за Движение по Пътищата. В частност на § 6 т.17 от "Допълнителните разпоредби!
    Животът е това, което се случва, докато ние кроим планове....

    тел. имаше преди, ама сега е в профила щото ...

    Коментар


    • #3
      От: Колесар за мотор - има ли нужда от регистрация??

      Понеже имах запитване на ЛС да уточня следното. Колесарът е тип ремарке, таaa ... се тая!
      17. "Ремарке" е пътно превозно средство, предназначено да бъде теглено от моторно превозно средство. Към ремаркетата се приравняват и полуремаркетата.
      Категорията на ПС е "О" (чл.149 (1) т.5 а), ... това в случая);
      5. категория О - ремаркетата, включително полуремаркетата, към които спадат:
      а) (изм. - ДВ, бр. 54 от 2010 г.) категория О1 - пътните превозни средства с технически допустима максимална маса не повече от 0,75 t;
      Та, за мен така! Ако има адвокатин да ме поправи! От моята камбанария толкова. За липса на някои определения в закона (и то не само в ЗДвП) е ясно. Ма в случая требе САМО да попадне на някой дето не си чеше само сложно тимберицата катаджия и теглещият подобна конструкция е "ушит".

      п.п. Поздрави Ивчо!
      Последно редактирано от Стоян Боюков-Sariones; 24-11-14, 21:45. Причина: правопис
      Животът е това, което се случва, докато ние кроим планове....

      тел. имаше преди, ама сега е в профила щото ...

      Коментар


      • #4
        От: Колесар за мотор - има ли нужда от регистрация??

        А за мезе към водката още малко да се напънеш. На нещо подобно с качена само предницата на мотора трябва ли регистрация?

        Коментар


        • #5
          От: Колесар за мотор - има ли нужда от регистрация??

          Колега най лесния вариант е да си намериш туристическо ремарке с редовни документи и да го преустроиш , задължително калници и редовни светлини . Е да не е евтин вариант но.......

          Коментар


          • #6
            От: Колесар за мотор - има ли нужда от регистрация??

            Първоначално публикуван от ivo-police Преглед на мнение
            ....... На нещо подобно ....?
            Нещото подобно "ППС теглено от МПС" ли е?
            Предпочитам тънко нарязано сушено свинско месо! Иначе казано пастърма!
            Животът е това, което се случва, докато ние кроим планове....

            тел. имаше преди, ама сега е в профила щото ...

            Коментар


            • #7
              От: Колесар за мотор - има ли нужда от регистрация??

              не трябва ли и Е категория ............. има 2 оси тази на колесара и тази на мотоциклета ??? .......или ако надхвърляше 750 кг. ???

              Коментар


              • #8
                От: Колесар за мотор - има ли нужда от регистрация??

                Ако надхвърля 750 кг. даже според едни промени може и повече ама почват спорове с милиционера колко ти е общото тегло на "композицията"
                Техниката на безопасност е като религия - може и да не вярваш, но по-добре да спазваш ритуалите...
                Калоян Кирилов
                LZ2ZGT

                Коментар


                • #9
                  От: Колесар за мотор - има ли нужда от регистрация??

                  НЯМА ВАРИАНТ ППС ТЕГЛЕНО ОТ МПС да се движи по републиканската пътна мрежа БЕЗ РЕГИСТРАЦИЯ!!! То може да е ППС,ама е ОТДЕЛЕН УЧАСТНИК В ДВИЖЕНИЕТО,който се нуждае от гражданска и преглед.Миналата г. бях пред същата дилема и ......стиснах си зъбите,отидох в Практикер и след 2 седмици ми докараха ПЕРФЕКТНО ЧИСТО НОВО полско ремарке за 1400лв. Скъпо,обаче можеш да му правиш зелена карта и да не ти пука по пътя.От тия 1400 вече съм си избил 300 за няма и 1000 км. Мислех да вземам бус-изпадна ми перфектен Форд Транзит на същата цена-но се оказа,че в Европа и Турция бусове БЕЗ ЕВРО 3 не се допускат за движение.За каквото и да ти трябва ремарке,по-добре си вземи готово.В Плевен се продаваше едно за 750лв.И аз съм се мъчил много да ловя с трици маймуни, ама резултата никога не е такъв ,какъвто го очакваш.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Колесар за мотор - има ли нужда от регистрация??

                    Първоначално публикуван от ckaytss Преглед на мнение
                    Ако надхвърля 750 кг. даже според едни промени може и повече ама почват спорове с милиционера колко ти е общото тегло на "композицията"
                    Е що па да има спорове? Само дето трябва в Свидетелството (част I) да е отразена допустимата максимална маса на състав от превозни средства (демек позиция F.3).
                    Иначе, Е какво пише за категория B:
                    6. категория В - моторни превозни средства с допустима максимална маса, която не надвишава 3500 kg, проектирани и конструирани за превоз на не повече от 8 пътници плюс водача; моторните превозни средства от тази категория могат да образуват състав с ремарке с допустима максимална маса, която не надвишава 750 kg; без да се нарушават разпоредбите на правилата за одобряване на типа за съответните превозни средства, моторни превозни средства от тази категория могат да образуват състав с ремарке с допустима максимална маса, надвишаваща 750 kg, при условие че допустимата максимална маса на състава не надвишава 4250 kg;
                    Животът е това, което се случва, докато ние кроим планове....

                    тел. имаше преди, ама сега е в профила щото ...

                    Коментар


                    • #11
                      От: Колесар за мотор - има ли нужда от регистрация??

                      Ако се направи стойка на теглича на колата, която да захваща само предната гума на мотора??????
                      Бан-метод с който модераторите налагат на останалите своя начин на мислене.
                      Към модераторите-А изтрийте го сега.
                      Суратя утрепа и тоя форум. Жалко. Сбогом Приятели. Вальо. О888 557Ч7Ч

                      Коментар


                      • #12
                        От: Колесар за мотор - има ли нужда от регистрация??

                        Първоначално публикуван от egerchev Преглед на мнение
                        Мислех да вземам бус-изпадна ми перфектен Форд Транзит на същата цена-но се оказа,че в Европа и Турция бусове БЕЗ ЕВРО 3 не се допускат за движение.За каквото и да ти трябва ремарке,по-добре си вземи готово.В Плевен се продаваше едно за 750лв.И аз съм се мъчил много да ловя с трици маймуни, ама резултата никога не е такъв ,какъвто го очакваш.
                        Пичове, благодаря за отговорите!

                        Иначе по казуса с пътуването - за сега не смятам да пътувам с ремарке и кросов мотор никъде извън граница. Трябва ми точно толкова, колкото да за замъкна до някое трасе или начало на ендуро маршрут. Да си го натоваря като пич обратно и хайде на автомивката. Във вана се събира чудесно, направил съм му стойка за задната гума, само завъртам кормилото към седалката и въртя ръчките да не опират в тавана. Навивам ремък на кормилото, като задължително минава през стисната предна спирачка, за да не играе напред-назад. После странично го притягам с колани и работата заспива. Да, това добре когато го извадя от гаража и е чист, ами после?? То са найлони и чудесии. Отделно и аз съм дроб от каране. Следва замъкване на мивката, сваляне, миене, пак качване и разтоварване пред гаража. Само тази процедура ми бута поне час и половина на фона на цялото "каране".

                        С ремарке ще е в пъти по-лесно и няма да губя толкова време.

                        Ще трябва да слагам теглич на Клио-то, изводи за светлини...Иска ми се ремаркето/колесара да е максимално компактно. да мога да го разглобявам на 2-3 модула и да го прибирам в гаража изправено на стената. Гледал съм в нета подобни самоделни конструкции и то регистрирани. Не бяха с калници?!?

                        Иначе, ако само закачиш предната гума на мотора, задната би следвало да замине за нула време.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Колесар за мотор - има ли нужда от регистрация??

                          Първоначално публикуван от drukman Преглед на мнение
                          Ако се направи стойка на теглича на колата, която да захваща само предната гума на мотора??????
                          То това имаше предвид ivo-police, ама според горецитираният параграф § 6 т.10 от ЗДвП:
                          10. (доп. - ДВ, бр. 54 от 2010 г.) "Пътно превозно средство" е съоръжение, придвижвано по пътя на колела и използвано за превозване на хора и/или товари. Към пътните превозни средства се приравняват трамваите, тракторите и самоходните машини, когато се придвижват по пътищата.

                          После следва:
                          17. "Ремарке" е пътно превозно средство, предназначено да бъде теглено от моторно превозно средство. Към ремаркетата се приравняват и полуремаркетата.
                          После:
                          Категорията на ПС е "О" (чл.149 (1) т.5 а), ... това в случая);
                          И накрая това:
                          5. категория О - ремаркетата, включително полуремаркетата, към които спадат:
                          а) (изм. - ДВ, бр. 54 от 2010 г.) категория О1 - пътните превозни средства с технически допустима максимална маса не повече от 0,75 t;
                          Пак да кажа! Ако може някой адвокат да ми обясни друго, то аз съм отворен да го изслушам.
                          Животът е това, което се случва, докато ние кроим планове....

                          тел. имаше преди, ама сега е в профила щото ...

                          Коментар


                          • #14
                            От: Колесар за мотор - има ли нужда от регистрация??

                            Ремаркетата се регистрират у нас и за целта трябва да има
                            Ако е ново /първа регистрация/
                            1. Сертификат за съотвествие или индивидуален протокол от Декра /или друга оторизирана организация/
                            2. Фактура и договор за покупко продажба /не е нужна нот. заверка за ремаркета до 10 000кг/.
                            3. Фактура/Митн. Декларация за внос съответно от страна-членка на ЕС или от трети страни

                            Тези ремаркета от снимките ги има в София и са с всичко необходимо като документация за да може да се регистрират още същия ден.










                            помогнете да открием откраднатите двигатели http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59117

                            Коментар


                            • #15
                              От: Колесар за мотор - има ли нужда от регистрация??

                              Първоначално публикуван от DANZIG Преглед на мнение
                              ..Иска ми се ремаркето/колесара да е максимално компактно. да мога да го разглобявам на 2-3 модула и да го прибирам в гаража изправено на стената.
                              Моето е ТОЧНО ТАКА-свалям му теглителната ос и го изправям на стената. Отзад съм му сложил едни колелца и мога да си го бутам из гаража където си искам . Без оста тежи някъде под сто килограма

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X