Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Терано 2 2.7 турбина Garret - нова, стара или рециклиране?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Терано 2 2.7 турбина Garret - нова, стара или рециклиране?

    Здравейте,
    Кофти тема ще започна
    Моят зелен дракон нещо отказа да се движи като хората. Според момечетата от сервиза, турбината ми е заминала. Оста на перката се движи достатъчно, та последната да опира в стените на охлюва
    Турбото е Garett. Та краткия ми въпрос е да се занимавам ли да си търся по моргите (и какви са ми шансовете) или да отивам на варианта с рециклиране? Новата, нещо не ми харесва, като ценови диапазон

  • #2
    От: Терано 2 2.7 турбина Garret - нова, стара или рециклиране?

    Първоначално публикуван от avalanche Преглед на мнение
    Та краткия ми въпрос е да се занимавам ли да си търся по моргите
    Търсиш ударено след 2000г. колкото по-ново, толкова по-добре. Добра турбина не би трябвало да има луфт почти никак. Това, заедно със състоянието на лопатките е достатъчен белег за читавост.
    Първоначално публикуван от avalanche Преглед на мнение
    (и какви са ми шансовете)
    Добри. Не е типичен проблем при тоя мотор.

    Първоначално публикуван от avalanche Преглед на мнение
    или да отивам на варианта с рециклиране?
    Не бих. При евентуален проблем след рециклирането може да се окаже че ще имаш мотор+турбо за правене, вместо само турбо.

    Първоначално публикуван от avalanche Преглед на мнение
    Новата, нещо не ми харесва, като ценови диапазон
    Но е възможно най-добрия вариант. Със сигурност няма да се занимаваш с турбо до пълен разпад на тераното.

    Турбо на терано се скапва предимно от каране с калпаво масло. Просто сипвай хубаво след процедурата 5W50 е екстра, но и 5W40 зимата и 10W40 лятото става. Карам с Motul и Castrol. Само сегашното 5W50 не е. Не помня какво беше.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • #3
      От: Терано 2 2.7 турбина Garret - нова, стара или рециклиране?

      Според мен си купи рециклирано, като им оставиш твоето и ти приспаднат от цената. Или да ти рециклират твоето. От морга може след няколко месеца пак да замине.... За Терано незнам но имам лош спомен с един Сеат и турбо от морга, скапа се за 6 месеца, после рециклирах и го кара жената още 4 години докато я продадохме колата.
      Dacia Duster 1.5 DCI 4x4 '16
      +359 878 201 276

      Коментар


      • #4
        От: Терано 2 2.7 турбина Garret - нова, стара или рециклиране?

        Ако няма въпросните луфтове и лопатките са в ред, няма причина да си замине. Това е възможно най-простото турбо - нито има управление някакво, нито променлива геометрия. Едиственото мърдащо нещо в него е турбинката. Актюатор ще си има от старото, така че и това да сдаде, ще има с какво да го смени.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • #5
          От: Терано 2 2.7 турбина Garret - нова, стара или рециклиране?

          Страшни сте. Благодаря.

          Аз още не успях да си дпиша темата, а вече два отговора.

          Ето и малко предистория, защото имам чуството, че не е само турбото:

          - Нормално си се търкаляше тераното по магистралата с около 110. При равномерно натиснат педал на газта, започна да губи мощност и за 10-ина секунди се стигна до моента в който двигателя започна да работи като спирачка. Отбих веднага. Пали и работи на място без проблем. На място се форсира до където си иска. Направи ми впечатление, че мотора от време на време прекъсва при това форсиране и излиза син пушек. Първоначално реших, че съм сипал кофти нафта (въпреки че вече бях минал над 100 км след зареждането). Долях добавка, после и малко спирт. В последствие долях друга нафта - без резултат. Към края на историята източих целия резервоар и заредих с друга нафта - пак без резултат. Освен че прекъсването и припушването поизчезнаха.
          - Отбивката ми беше на лукойла над Ихтиман. От там, с почти нулева мощност успях да се кача до Белмекен и да стигна до Разлог. Голямо пътуване... и дълго преди всичко. Тераното няма почти никаква мощност.
          - Странния елемент е, че като форсирам двигателя, включа на скорост и отпусна съединителя, около 6-7 секунди има някаква тяга (все едно турбината я няма). След тези 6-7 секунди, независимо колко съм натиснал педала оборотите спадат и мощността отново е нулева. Ако след този период отпусна газта, изчакам двигателя да мине в празен ход, то мога отново да го развъртя за нови 7 секунди. Та, малко се движих като жаба
          - Стигнах с много зор до дестинацията. На следващия ден ходих по местните майстори. Не видяха трурбото да смуче от някъде въздух. Горивния филтър изглежда ок. До компютъра не можаха да се свържат, за да гледаме реални данни Така че се наложи да се прибирам до София пак жабешката. В интерес на истината, когато е равно, успявах да вдигна даже 80 км/ч, а левият ми крак още е с тикове от съединителя
          - Първата сутрин след проблема, запали без замисляне, но оборотите на празен ход бяха под нормалните. Вероятно около 500. Педалът на газта не реагираше изобщо. Като поработи и се посгря двигателя, започна и да се форсира. Този път, дори и на място, отново важеше правилото за 6-7 секунди. Забелязах, че при развъртането на двигателя има едно забавяне на около 1000 оборота. Докато мине 1200 се развърта бавно, а нагоре си е около нормалното. След 7-те секунди двигателят се върти на около 1200 об.
          - Втората сутрин веднага след запалването го форсирах до към 2500 и си ги държа уверено, докато не отпуснах газта. После започна пак с магариите по 6-7 секунди. За сметка на това, като се стопли и го подкарах към сервиза, макар и без мощност, но поне не спираше през 6 секунди.

          Та от всичкото това ми идва въпроса, дали е само до турбо според вас? (при този луфт, че е за смяна не е под въпрос изобщо)

          Коментар


          • #6
            От: Терано 2 2.7 турбина Garret - нова, стара или рециклиране?

            Прочетете грешки и гледайте живи данни. Дебитомер, датчик на педала и датчик в помпата за положение на контролна муфа могат да правят същото. Може и уейстгейта ти нещо да не е в ред и да пуска газовете без да въртят турбината.

            Прекъсването и излизането на лек сиво-син пушек отзад при форсиране на място са нормални. Нещо повече - нарочни са. Пише го в ръководството. И моето го прави. Така че поне конкретното не е проблем.

            Терано с изключен дебитомер се държи точно така - мощност като за 20 коня мотор. Никава тяга, и горе-долу 3000 оборота горна граница. Естествено, нищога не е изключено и да имаш някакво зашушване или да смуче въздух от някъде.

            Накратко - на първо време бих прочел грешки и гледал живи данни и чак после.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #7
              От: Терано 2 2.7 турбина Garret - нова, стара или рециклиране?

              Мдам, забравих да добавя, че чек еднжин не свети. Кламерния метод не съм го ползвал.
              А жичкаджията в Разлог не беше първия, който не успява да се върже до ECU-то. Там има някаква друга драма явно, която ми е следващата в списъка, защото с ридър вече съм се оборудвал.
              Дебитомера и аз го гледах визуално, чист си е (а и го чистиха относително скоро). С изключен дебитомер нещата стават още по-зле Което не пречи да му премеря напреженията.
              Ще дерзая. Още веднъж благодаря за инфото - 1,2 дилеми ми отпаднаха

              Коментар


              • #8
                От: Терано 2 2.7 турбина Garret - нова, стара или рециклиране?

                Първоначално публикуван от avalanche Преглед на мнение
                Мдам, забравих да добавя, че чек еднжин не свети.
                А свети ли като дадеш на контакт?

                Ако турбината не работи, дебитомера и да е в ред, компютъра пак няма да пусне гориво повече, отколкото е засякъл входен въздух.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • #9
                  От: Терано 2 2.7 турбина Garret - нова, стара или рециклиране?

                  Затри ми се единия отговор. Предварително се извинявам, ако в последствие се дублират

                  Чек енджина си свети при контакт. Даже е в пряка връзка с правилния предпазител При предишна повреда си ползвах кламерния метод да прочета грешките. Тоест ECU-то поне привидно работи. За пиниз ще спомена, че жичкаджията в Разлог, след като не можа да се върже с OBD2 ридър с някаква допълнителна букса на него към ECU-то (моето терано е със старите конектори), извади някакъв бошовски ридър и се опита "да се свърже към компютъра на помпата", също без успех.

                  Турбината така и така е за смяна при този луфт, така че започвам от там. Имам си едно на ум, че може да не е само от нея, но ще видим.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Терано 2 2.7 турбина Garret - нова, стара или рециклиране?

                    И пак, за сравнение да кажа, че предната "голяма повреда" се рапортуваше като проблем в клапаните за горивото. Всъшност се оказа заминала умна дюза. Тогава турбината също никаква я нямаше, но изключая бавното ускорение, джипа се караше. Сега положението с мощността е по-зле.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Терано 2 2.7 турбина Garret - нова, стара или рециклиране?

                      Прочети я с кламер, да ти е мирна главата. Че не се знае кой какъв четец има.
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Терано 2 2.7 турбина Garret - нова, стара или рециклиране?

                        Първоначално публикуван от avalanche Преглед на мнение
                        "да се свърже към компютъра на помпата"
                        1. Не е имал четец за дизел върху 14 пинова букса.
                        2. Изобщо не е знаел какво прави. Компютър в тая помпа няма. Няма и CAN/OBD шина.

                        Накратко, жичкаджията не е в час.

                        Като си се оборудвал с ридър, какъв е проблема ти да си четеш всичко? Трябва ти само ECUTalk и си в джаза.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Терано 2 2.7 турбина Garret - нова, стара или рециклиране?

                          За жичкаджията е ясно. Аз също гледах умно къде е електрониката на голямата железна помпа, ама карай, като няма риба и ракът бил риба, казват.

                          Обещал съм си, че след като този път се върне от сервиза, първото нещо (даже преди антените) ще е именно да си подкарам ридъра.
                          Междувременно, от днес си разхождам в багажника турбината. Има си луфт, не е като без хич. Вероятно е около милиметър при входа на въздуха. От към изгорелите газове по-слабо се усеща, но си го има. Даже някакви странни малки наранявания по по-издадените лопатки на картриджа се виждат от към входа на въздуха. Актюатора на гейта са го тествали в сервиза. Отваря, затваря и не губи налягане.
                          Настава голямото ровене за донор. Освен въпросния луфт на картриджа, трябва ли да обръщам внимание на още някаква подробност?

                          Коментар


                          • #14
                            От: Терано 2 2.7 турбина Garret - нова, стара или рециклиране?

                            Имаш дебитомер и умна дюза а помпата със жило ли е та няма електроника? А относно турбото виж за средна част нова.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Терано 2 2.7 турбина Garret - нова, стара или рециклиране?

                              В буквалния смисъл няма "електроника". Има електромагнитни изп. устройства за управление на горивната порция и момента на впръскване. Електрониката/компа, който управлява тия устройства е отделно.
                              Тая турбина с водно охлаждане чак пък да умре!? На тоя "перкинз"!? Хубаво си вижте проблемите по ДВГ, щото така както казвате, нещата не се връзват.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X