Обява

Свий
Няма добавени обяви.

За малка кола - струва ли си скъпи гуми?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    От: За малка кола - струва ли си скъпи гуми?

    Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
    Темата навлезе в дълбоки научни дебри.... Верно ли някои колеги достигат до такива дълбини в познанието за да вземат решение какви гуми да си купят за градската пазарска чанта/автомобил ?!!?
    Поне се опитват да си уплътнят времето зад компа.
    А пазарската чанта е точно толково смъртоносна както и КРАЗ и МАЗ.
    Даже и Ролс.

    Карайте внимателно!!!!!
    И не си взимайте гуми произведени на територията на бившия СИВ. -лично наблюдение.

    Коментар


    • #77
      От: За малка кола - струва ли си скъпи гуми?

      Когато се кара разумно, няма особено значение от гумите.

      И с чисто нови зимни гуми от най-скъпата марка, може да стане сакатлък.
      Още повече, има и други участници в движението около нас.
      Your conscience is all you can take to your grave.

      Коментар


      • #78
        От: За малка кола - струва ли си скъпи гуми?

        Бахмааму.
        Аз га зимвах книШка имаше два вида гуми - за волга и за лада/москвич.
        И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

        Коментар


        • #79
          От: За малка кола - струва ли си скъпи гуми?

          Първоначално публикуван от TigerHunter Преглед на мнение
          Когато се кара разумно, няма особено значение от гумите.

          И с чисто нови зимни гуми от най-скъпата марка, може да стане сакатлък.
          Още повече, има и други участници в движението около нас.
          Хам тъй де! Проблема е дали отпред или отзад ще се смачкаш.

          Коментар


          • #80
            От: За малка кола - струва ли си скъпи гуми?

            Първоначално публикуван от TigerHunter Преглед на мнение
            Когато се кара разумно, няма особено значение от гумите.

            И с чисто нови зимни гуми от най-скъпата марка, може да стане сакатлък.
            Още повече, има и други участници в движението около нас.
            Идеалната комбинация е свестни гуми и внимателно каране. Гумите обаче са много важни...на Черна Нива при спускане на първа скорост с 5 км/ч. съм се лизгал като алтав, със стари зимни гуми с дълбок грайфер, верно беше лед отдолу... Поздрави и безаварийно!
            Животът е харизан кон според мен...

            Теди

            Коментар


            • #81
              От: За малка кола - струва ли си скъпи гуми?

              Първоначално публикуван от TigerHunter Преглед на мнение
              Когато се кара разумно, няма особено значение от гумите.

              И с чисто нови зимни гуми от най-скъпата марка, може да стане сакатлък.
              Още повече, има и други участници в движението около нас.
              Абсолютно си прав!

              Коментар


              • #82
                От: За малка кола - струва ли си скъпи гуми?

                Първоначално публикуван от TigerHunter Преглед на мнение
                Когато се кара разумно, няма особено значение от гумите. ...
                Уви! Има и още как. Преди -найсет години, както си карах съвсем кротко и разумно (едва ли е било с повече от 40-50) служебната Лада със "всесезонни" гуми с неизвестен ми ДОТ по пътя за Самоков, на абсолютно прав участък, без никакви резки маневри или резки действия със спирачки/газ, колата просто започна да се върти и в крайна сметка се спрях в банкета на отсрещната страна. Оказа се, че настилката била заледена. Добре, че нямаше насрещно движение!

                Все си мисля, че с едни читави зимни гуми тази случка нямаше да я има.
                Ние не сме неутрални!

                Коментар


                • #83
                  От: За малка кола - струва ли си скъпи гуми?

                  Според мен не е коректно да се сравняват летни със зимни гуми...
                  В момента коментираме зимни със зимни гуми, чиято разлика в параметрите едва ли е повече от 10% и то в граничните параметри...
                  Иначе и аз навремето с летни гуми редовно се пързалях и гоних бордюра за да спра на едно кръстовище под наклон с около 3-4км/ч....
                  Със зимните гуми си спираше ОК...
                  Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                  Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                  Коментар


                  • #84
                    От: За малка кола - струва ли си скъпи гуми?

                    Знаех си, че има вариант да не бъда разбран правилно.
                    Не поставям под съмнение предимствата на зимните гуми в никакъв случай.
                    И аз карам със зимни.

                    По финансови съображения, както и предвид факта че карам от 86-та и отдавна карам като пенсионер, обух миналата зима Ситроена със
                    Дайтон. Останах доволен. Сега ше им е втора зима и съм наясно, че ще са една идея по-зле.
                    Ще си адаптирам карането и съответно очакванията от тях.

                    За балканските гуми не знам много , но изкарах с един комплект зимни Lassa Snow era три зими и четири лета без да ги събувам.
                    И на третата зима дори, си се държаха прилично за моите изисквания.
                    Просто се напукаха много бордовете.
                    Your conscience is all you can take to your grave.

                    Коментар


                    • #85
                      От: За малка кола - струва ли си скъпи гуми?

                      Първоначално публикуван от TigerHunter Преглед на мнение
                      Знаех си, че има вариант да не бъда разбран правилно.
                      Не поставям под съмнение предимствата на зимните гуми в никакъв случай. ...
                      Съжалявам! Моя грешка.
                      Ние не сме неутрални!

                      Коментар


                      • #86
                        От: За малка кола - струва ли си скъпи гуми?

                        Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                        Бахмааму.
                        Аз га зимвах книШка имаше два вида гуми - за волга и за лада/москвич.
                        Спомням си, преди не много години все пак, как се радвахме на гумите втора ръка..
                        А когато за първи път си купих нови гуми, останах изненадан как колата "залепна" на пътя!!! Та така.. сега предлагане поне има голямо
                        Николай
                        VITARA 1.6, 93 къса кабр
                        КИА СПОРТИДЖ 2.0 бен, 2002

                        Коментар


                        • #87
                          От: За малка кола - струва ли си скъпи гуми?

                          Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                          Верно ли някои колеги достигат до такива дълбини в познанието за да вземат решение какви гуми да си купят за градската пазарска чанта/автомобил ?!!?
                          По-скоро е навикът да намерим най-доброто. Останал е от едно време, когато изборът се свеждаше до две неща, от които едното винаги беше по-добро от другото. Сега има повече от две неща и почва едно голямо редене и степенуване, кое е по- . В момента в който осъзнаеш че пъво, "най-доброто" не е само едно, а са много, и второ, че между "най-доброто" и "най-лошото" има и едно "средно положение", изборът се улеснява. От там нататък въпросът се превръща в това с колко пАри си готов да се разделиш. И доколко си готов да платиш за нематериални неща като "душевно спокойствие", "кефи ме марката" и подобни.

                          Аз гумите си ги избирам като първо решавам колко пари ще дам, после поглеждам из интернет за конкретния автомобил, разни сравнителни таблици коя марка как се представя на тест, и от какво се оплаква народа най-много. Става за десетина минути.

                          Коментар


                          • #88
                            От: За малка кола - струва ли си скъпи гуми?

                            Първоначално публикуван от vuk varna Преглед на мнение

                            извън града, на високото, и когато в града вали дъжд, при мен е сняг. Доста често натрупва, а после от вятъра заледява..
                            На снимката изглежда равен пътя. Ако е така, и при толкова сняг както си снимал, Айгото ще бъде ок и с евтини зимни гуми. Не знам дали си го пробвал вече в зимни условия, въпреки че е малка колата, ако свалиш до "пешеходна скорост", не се хлъзгат и преодоляват подобен участък. На заледен участък като намалиш максимално и почне да се чува цъкане от колелата, значи си налучкал правилния подход. Става дума за "участък", а не за километри път. Ако се движиш с над 30км/ч по лед, ти трябва друг автомобил. Ако пътя е под наклон и не е почистен, пак ти трябва друг автомобил. Ако снегът е две педи, също друг автомобил. Значи при екстремни условия няма да го караш Айгото така и така. Не те съветвам обаче да си купиш "евтини" гуми, защото както си показал пък цените, разликата е едни 100-160лв повече, които си струва да ги похарчиш, като се замислиш че гумите ако изтраят 2г ще ти струват колкото две бири ежемесечно.

                            Коментар


                            • #89
                              От: За малка кола - струва ли си скъпи гуми?

                              Първоначално публикуван от Asteri Преглед на мнение
                              На снимката изглежда равен пътя. Ако е така, и при толкова сняг както си снимал, Айгото ще бъде ок и с евтини зимни гуми. Не знам дали си го пробвал вече в зимни условия, въпреки че е малка колата, ако свалиш до "пешеходна скорост", не се хлъзгат и преодоляват подобен участък. На заледен участък като намалиш максимално и почне да се чува цъкане от колелата, значи си налучкал правилния подход. Става дума за "участък", а не за километри път. Ако се движиш с над 30км/ч по лед, ти трябва друг автомобил. Ако пътя е под наклон и не е почистен, пак ти трябва друг автомобил. Ако снегът е две педи, също друг автомобил. Значи при екстремни условия няма да го караш Айгото така и така. Не те съветвам обаче да си купиш "евтини" гуми, защото както си показал пък цените, разликата е едни 100-160лв повече, които си струва да ги похарчиш, като се замислиш че гумите ако изтраят 2г ще ти струват колкото две бири ежемесечно.
                              Като човек на когото повече от половината живот му е минал във Варна, ще ти кажа само една дума за пътищата там през зимата - лед! Сняг може и да не видят в региона и по 10 години, но лед си има всяка зима! Понякога само една-две сутрини за целия сезон, понякога по един-два месеца! Към местните климатични особености прибавяме и някои типично варненски простотии, като използването на морска вода вместо луга или химикали, при обработката на пътищата в морската столица (това е и основният виновник за лошото състояние на улиците в града през последните години), което поне на времето обезсмисляше купуването на каквито и да е зимни гуми, ако нямат шипове (пиша го като човек живял достатъчно дълго в горните крайни квартали - варналии знаят за какво става дума...). Марката на гумите отдавна няма значение! Значение имат единствено каучуковата смес и шарката на грайфера (и ДОТ-а, разбира се - радвам се единствено на набори от казармата и на спиртни набори в стъклени бутилки...). Колкото по-мека е каучуковата смес - толкова по добре (теста на Вальо с пръстите е достатъчно ефективен и не се прави само в магазина, а и в началото на всеки зимен сезон, преди да си сложиш вече закупените и карани 1,2,3... сезона гуми). За грайфера (поне за мен) - колкото по-агресивен и с повече ламели - толкова по-добре. Също така горещо бих препоръчал да си имате в багажниците и по един спрей "Течни вериги". Бях страхотен песимист, докато една зима не опитах- незаменим помощник в непочистения град и най-вече в малките улички със замръзнали коловози - ползва се лесно и без да се цапаш - идеално за жена (на която ако и сложиш истински вериги, ще трябва после и да ги сваляш, защото ще си кара с тях до пролетта...). Изключително ефективни са при много ниски температури - дават повече сцепление директно върху леда от колкото посипан пясък, пепел или сгурия - тествано и доказано многократно. Стъпиш ли на сух асфалт, финото силиконово покритите на спрея пада и ако пак се стигне до проблемен участък, се пръска наново (ако има сняг по гумите - почиства се преди обработка).

                              Поздрави
                              Последно редактирано от Марто (Мартин Христов); 30-11-14, 06:39.

                              Коментар


                              • #90
                                От: За малка кола - струва ли си скъпи гуми?

                                Напълно съм съгласен с Марто... Във Варна основния 'мор' е леда... И то непостоянния(което пък според мен е причината за лошото състояние на пътищата) - нощем замръзне, денем около обяд отпусне, което прави от всяка пукнатина кратер за по-малко от месец...
                                Или пък завали дъжд, който премине в сняг, а отдолу под снега дъжда е замръзнал... Все хубави и доста непредвидими явления...
                                Преди няколко години бе станало почти невъзможно да се движиш с лек автомобил по града заради леда - огромни коловози, и посредата - потрошени пластмаси от по-'спортни' автомобили.. Леда на места по пътя бе станал над 30см, и в някои по-сенчести участъци го гледах да се топи края на май... Да, сняг почти няма (освен когато завее вятъра, и натрупа преспи по над 2м и обявят бедствено положение)...
                                Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                                Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X