Обява

Свий
Няма добавени обяви.

За малка кола - струва ли си скъпи гуми?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: За малка кола - струва ли си скъпи гуми?

    Привет колега, ако си много закъсал финансово подкрепям Ясен за Дебица Фриго, карал съм Вектрата с такива зимни гуми и като цяло прилични впечатления само за първите 2 зими, гледах ги в Кауфланд наскоро и са много меки на пипане което е добре, НО все пак като знаеш че жена ти кара и дъщеря ти се возят в тази кола аз не бих направил никакъв компромис...

    Коментар


    • #17
      От: За малка кола - струва ли си скъпи гуми?

      Първоначално публикуван от drukman Преглед на мнение
      "вози дъщерята"
      Според мен темата трябва да се казва: "Кои според вас са най добрите гуми на пазара 155.../...
      +100 !
      Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
      Из "Златния телец"

      Коментар


      • #18
        От: За малка кола - струва ли си скъпи гуми?

        Аз като се замислих, че единственото нещо , което свързва колата ми с пътя са гумите , спрях да правя компромиси с тях. Лятото карам с Тойо, според кой модел намеря , че тука в Русе е трудно , а зимата ...ами все различни съм слагал , като че от ласата съм най доволен за сега.
        Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
        За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

        A1+

        Коментар


        • #19
          От: За малка кола - струва ли си скъпи гуми?

          Да си призная, не очаквах толкова постове по темата! И благодаря на всички за мненията!
          Няма да цитирам отделни постове, че ще стане много дълъг отговора
          Не, не съм закъсал толкова финансово.. въпроса беше малко принципен, защото все пак не би трябвало да се отчита, че освен Мишлен и Гуд Иър всичко останало "не става"..., както и личи от някои от постовете.
          Нали са висок клас, висок среден, нисък среден, нисък... има си избор поне
          За това във времето колко издържат като "зимни" такива.. ами, ако Мишлен ще издържат 4 зими, то за същата цена по евтината гума ще я карам 2 год, и пак купувам нова за още 2 год.. както и да е.
          Но за спирачния път - това наистина е водещото за мен!
          А иначе, жената си иска да е най-скъпото /имаше такъв пост, питал съм я вече/

          Относно ДОТа, продават се и с 14, и с 13, и с 12г.... гледам го.
          Николай
          VITARA 1.6, 93 къса кабр
          КИА СПОРТИДЖ 2.0 бен, 2002

          Коментар


          • #20
            От: За малка кола - струва ли си скъпи гуми?

            С дебицата не съм усещал какъвто и да е дискомфорт при спиране... Разбира се при лед и с гуми висок клас спирачния ти път е мноооого по-дълъг отколкото на мокро/сухо/сняг...
            АБС си потраква весело, ама то това си става с всяка гума ако не си карал близо до границите на сцепление...
            Това, че гумата е по-евтина не означава, че за нормално градско каране не е с изравнени параметри с 'високия клас'...
            Все пак повечето производители нисък клас са собственост или партнират на 'големите'... Например Дебица е част от групата на Гудиър...
            Да 'свършва' по-рано - ами както писах по-горе, приятел продължава да ги търкаля в балкана - гумите вече са на около 7 години...
            Като гледам оригиналните и скъпи гуми на Кашкая как са заминали за 6 години - те и скъпите гуми си заминават
            Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
            Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

            Коментар


            • #21
              От: За малка кола - струва ли си скъпи гуми?

              Освен марката гледай и Eurolabel-а, особено тоя за спиране на мокро. Тестовете се правят на мокър асфалт със скорост 80 и разликата между всеки два класа е 3м. Обикновено най-скъпите гуми стигат до клас В (А май не съм виждал аз), средната ръка са С, евтините обиковено са Е, а F май май същожне се мяркат много. Та разликата между скъпи и евтини е 6м. спирачен път на мокро при скорост 80. А тия 6м. са адски много ако наистина се налага да спреш.

              Коментар


              • #22
                От: За малка кола - струва ли си скъпи гуми?

                Еуролейбъла е май за замазване на очите - все едно да сравняваш автомобилите по това колко тежат и по това да правиш извод каква им е максималната скорост...
                Например вземам размер 195/65/15 и що да видя - скъп Унироял е клас сцепление на мокро 'С' и струва 270лв... Нокиан Хакапелита R2 е клас F и струва към 240лв...
                Отиваме на другия 'бряг' - Ментор (сефте ги чувам), Нанканг, Максис, Кумхо - клас 'С' - 99-105лв... Бриджстона е към евтините - 104лв, ама е клас 'Е'....
                Та поне по тези параметри аз не можах да се ориентирам 'коя гума е добра'...
                А и има други факти - гумата винаги е един компромис - ако се държи добре при почистен път, ще е зле при непочистен... И обратно...
                Ако има много добри параметри на сняг и лед, ще е зле при сух зимен път и при мокро....
                Така, че за градско дамско каране не виждам проблем да се вземат нормални зимни гуми в 'златната среда' - еднакво зле (или добре) и на сухо/мокро и при заснежен път - няма нужда да са хай-пърформанс и т.н.
                Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                Коментар


                • #23
                  От: За малка кола - струва ли си скъпи гуми?

                  Това че Еуролейбъла няма директна връзка с цената значи че има евтини гуми с добри качества и скъпи с лоши. Не значи че самия Еуролейбъл като тест е за замазване на очите.

                  Коя гума е по-добра е очевидно, тая която има по-висок резултат на теста, т.е. тая с която колата спира по-бързо. Сега тия тестове се правят на нови гуми и не е ясно с времето как ще се променят нещата. Едно е сигурно обаче, няма да стават по-добре. Така че новата гума има голям смисъл да се вземе с възможно най-високия клас, който човек може да си позволи. А от там нататък вече ако е реномирана марка се допуска че ще си запази качествата по дълго и други такива екстри.

                  Конкретно в твоя пример при бюджет окло 100 на гума не вземаш Бриджстоун а вземаш Нанканг/Максис/Кумхо. При бюджет 200+ вземаш Унироял а не Нокиан. И така, чисто и просто като къпан полицай.

                  Коментар


                  • #24
                    От: За малка кола - струва ли си скъпи гуми?

                    Първоначално публикуван от Павел Василев Преглед на мнение
                    ...не бих направил никакъв компромис...
                    ... а се налага.

                    Сигурността е компромис между огромен брой фактори. Като стане дума за гуми, детски столчета и няколко други ъглови теми, хората веят знамето на своята безкомпромисност. И все се оказва че влагат непропорционално много усилия върху разни аспекти на сигурността, които имат малък принос към цялата сигурност.

                    Как ви се струва например, че понижаването на максималната скорост с около 3км/ч напълно заличава разликата между най-добрите и най-лошите гуми? Друго, което напълно заличава тази разлика е смяната на лампите във фаровете с нови, нищо че старите още някак светят - 15лв са чифт от най-добрите лампи на българския пазар. Смяната на перата на чистачките има даже по-голям принос към безопасността в българските условия - 20лв ако сменим и задната.

                    Или че всякаквите "тестове" на гуми за разни евро-сертификации и какви ли не там чудеса не отчитат факта, че българските пътни настилки никога не са само мокри, ами И кални и най-добрите гуми за това чудо изобщо не са най-добрите гуми за мокро? Ами кои са най-добрите гуми за "Коктейл Фандъкова" с който "размръзват" софийските улици даже и когато няма значим сняг? Не знаем, защото никой в ЕС май не го ползва, та да изследва гумите срещу него.

                    С една дума - вземете си гуми според джоба и карайте според гумите. Ако търсите гуми според карането си - все едно няма да намерите такива.

                    Коментар


                    • #25
                      От: За малка кола - струва ли си скъпи гуми?

                      Първоначално публикуван от jja Преглед на мнение
                      ....Коя гума е по-добра е очевидно, тая която има по-висок резултат на теста, т.е. тая с която колата спира по-бързо....
                      Явно не съм се изразил ясно... ВЪОБЩЕ НЕ Е ОЧЕВИДНО коя гума е по-добра, защото теста е правен при конкретни условия. И това, че дадената гума е била много добра при тези условия съвсем не означава, че ще е по-добра при леко видоизменени условия...
                      Много добре по този параметър ще се представят летните и 'спортните' гуми. Ама зимата не би карал с такива нали?
                      Ето едно друго сравнение:
                      http://tires.about.com/od/buyers_gui...s-For-2013.htm
                      Където има няколко неща, с които съм съгласен - двете гуми в двата края на класацията:
                      1. Nokian Hakkapeliitta R2 (същата тази, която бе с индекс F..... The company that invented snow tires is still the Winter King. - така е, ама тази гума е за тежки зимни условия. На сухо, мокро се представя по-зле от конкуренцията
                      10. Dunlop SP Winter Sport 3D.... is a high-performance winter tire made primarily for sports cars and low-profile applications. It gets good marks for overall performance, but is seriously biased towards dry and wet performance. The 3D fits its niche well.....but the H and V speed ratings say it's still more about road than snow.

                      Та така - зимата за да си на сейф-сайд зависи много повече от шофьора, отколкото от гумите... Защото хубава високоскоростна гума ще се държи прекрасно на сух или мокър зимен път. И ще се представя лошо при сняг/лед... Съответно ако избереш гума с лош 'мокър' индекс, много вероятно е да си взел сериозна зимна гума за по-тежки зимни условия, която няма да те подведе при тежки зимни условия, но пък на сухо-мокро ще имат леееко по-лошо представяне...

                      П.С. с Ясен сме писали май за едно и също
                      Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                      Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                      Коментар


                      • #26
                        От: За малка кола - струва ли си скъпи гуми?

                        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                        ... С една дума - вземете си гуми според джоба и карайте според гумите.......
                        Да караш според гумите е нормално за всеки който има глава. Лошото в България е, че много карачи ползват главата само за носене на шапка. При среща с такъв, по-приличната гума помага. Не много, но помага.
                        Бан-метод с който модераторите налагат на останалите своя начин на мислене.
                        Към модераторите-А изтрийте го сега.
                        Суратя утрепа и тоя форум. Жалко. Сбогом Приятели. Вальо. О888 557Ч7Ч

                        Коментар


                        • #27
                          От: За малка кола - струва ли си скъпи гуми?

                          Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                          А и има други факти - гумата винаги е един компромис - ако се държи добре при почистен път, ще е зле при непочистен... И обратно...
                          Ако има много добри параметри на сняг и лед, ще е зле при сух зимен път и при мокро....
                          -Пълна подкрепа за горното твърдение на колегата!
                          -Ако идеята е "преборването" с леда и пресования сняг по улиците -гумата трябва да е със ситни и еластични ламели (супер ламел). Стъпи ли на сух асвалт обаче,тази гума изчезва като пролетен сняг "подгонен" от "фьона".

                          Коментар


                          • #28
                            От: За малка кола - струва ли си скъпи гуми?

                            Хайде и мойте 5-стинки по темата , от Варна съм карал съм и Барум Поларис и Сава Ескимо - нови в малкия размер 13 и 14 цола .Нямам никакви оплаквания нито с едните нито с другите , даже с Барума
                            изкарах зимата на варненския Боровец в малко по-сурови условия от града отново без забележки.И двете марки бяха в топ 5 на тестовете за зимни гуми на ADAC
                            Последно редактирано от enev; 22-11-14, 13:20. Причина: допълнение
                            подпис : Драги ми смехурко;))

                            Коментар


                            • #29
                              От: За малка кола - струва ли си скъпи гуми?

                              Този въпрос е почти като въпроса при ендурото ,които бе зададен така:Колко скъпа каска за мотор-ендуро да си купя?
                              Отговора беше: На колкото си оценяваш главата.
                              Според мен ,наи -доброто което можеш да си позволиш.
                              Honda CRF 250 X
                              Touareg 3.0 TDI

                              Коментар


                              • #30
                                От: За малка кола - струва ли си скъпи гуми?

                                Първоначално публикуван от drukman Преглед на мнение
                                Да караш според гумите е нормално за всеки който има глава. Лошото в България е, че много карачи ползват главата само за носене на шапка. При среща с такъв, по-приличната гума помага. Не много, но помага.
                                Така си е, спор няма.. гадно става, ако такъв карач е зад теб.
                                Николай
                                VITARA 1.6, 93 къса кабр
                                КИА СПОРТИДЖ 2.0 бен, 2002

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X